گفت و گو با دهها تن از کاربران “نواندیش” (۲)

مجید:  آقای احمدی نژاد در مصاحبه ی تلویزیونی خود پیش از انتخابات سال ۸۴ در باره نحوه نگاه ایشان به مقوله ی حجاب و احتمال ایجاد محدودیت ها وبرخوردهایی با جوانان این مساله را کاملاً تکذیب کرده و مشکل کشور را اقتصادی دانسته و بحث بر سر نوع لباس را نه در شان دولت دانسته و نه ملت. حال با گذشت این مدت اجرای طرح امنیت اجتماعی در قالب برخورد با بدحجابان که شامل تذکر به چیزی قریب به یک و نیم میلیون نفر شود باتوجه به این مطلب که دستور رییس جمهور پای این طرح قرار دارد این پارادوکس در وعده و عمل چگونه توجیه پذیر است؟

علی اکبر جوانفکر: تجربه نشان داده است که با استفاده از زور و قوه قهریه نمی توان معضل بدحجابی را حل کرد. حجاب یک امر اعتقادی است و کسی که ایمان قوی دارد ، حجابش را به طور کامل رعایت می کند و حتی به زور هم نمی توان حجاب را از سر او برداشت و کسی که ایمانش ضعیف و به تبع آن بدحجاب باشد، با استفاده از زور ، از بدحجابی خارج نمی شود. ایمان هم یک عنصر قابل تزریق نیست بلکه یک امر اعتقادی است که تحت تاثیر عوامل گوناگون کم و زیاد می شود. مبارزه با بدحجابی در جامعه اسلامی ، یک وظیفه و تکلیف عمومی است که همه باید نسبت به آن احساس مسوولیت کنند. امر به معروف و نهی از منکر ، وظیفه شرعی آحاد جامعه است و صرفا نباید به عنوان یک وظیفه رسمی برای دستگاههای خاص تعریف شود. با وارد کردن نیروی انتظامی به عرصه برخورد با افراد بدحجاب ، به طور ناخواسته ، تکلیف را از دوش مردم برمی داریم در حالی که این اشتباه است و ما را از هدف دور می کند. باید کاری کنیم که بدحجابی در نگاه عموم افراد جامعه به عنوان یک پدیده زشت و ناپسند و حجاب به عنوان یک امر زیبا و ایمن کننده زن از آسیبهای بیرونی تجلی پیدا کند. رسیدن به این هدف ، روشهای خاص خود را دارد. ضمنا باید توجه کنیم که این امر منتزع از سایر رفتارهای اجتماعی انسان نیست. ضعف ایمان و سستی در باورها و اعتقادات ، منشاء بروز و ظهور رفتارهای گوناگونی است و نمی شود فقط به مظاهر توجه کرد و از ریشه و عامل اصلی ، غفلت ورزید. برخورد با مظاهر ، که بدحجابی یکی از آنهاست ، راه حل اساسی نیست و باید به ایمانها و باورها توجه کرد. ایمانهایی که تحت تاثیر  برخی بداخلاقی ها ، بدرفتاری ها ، بی عدالتی ها ، تبعیض ها ، بی احترامی ها ، توهین ها و نظایر آن ، استحکام خود را از دست می دهند. برای حل معضل بدحجابی ، باید به ریشه ها بپردازیم یعنی اخلاق مان را درست کنیم ، مانع از هرگونه ظلم و تعدی به حقوق دیگران شویم ، با احترام و رعایت ادب و خضوع با دیگران برخورد کنیم و شان و منزلت انسان را دربرخوردهایمان رعایت کنیم. هر کس در هر مصدری از امور کشور قرار دارد ، باید خود را خادم مردم و خدا را ناظر بر اعمال و گفتار خویش بداند تا رفتارش پرجاذبه شود ، دیگران را مورد تکریم قرارده و باورها و اعتقادات را در درون آنها تحکیم کند.

دیدگاه رئیس جمهور در باره این موضوع همان است که قبلا گفته و تغییر نکرده است.

مسعود:  با سلام

- لطفا بفرمائید دولت نهم تا چه حد به شعارهای خود در زمان انتخابات پایبند بوده و به چه میزان درصدی وعده ها تحقق یافته است.

علی اکبر جوانفکر: دکتر احمدی نژاد  در زمان انتخابات ریاست جمهوری ، به مردم نگفت که اگر به من رای بدهید ، چنین و چنان خواهم کرد. این از امتیازات ایشان است که فقط به تبیین برنامه های خود برای اداره بهینه و مطلوب کشور پرداخت و گفت که هرکس بخواهد در مصدر ریاست جمهوری قرار بگیرد ، باید این برنامه ها را با رویکرد عدالتخواهانه به اجرا درآورد. ایشان پس از انتخابات به اجرای دیدگاهها و برنامه های خود پرداخت و امروز به لطف الهی ، به میزان قابل توجهی نیز در این مسیر پیش رفته ایم، البته برخی از کارها هنوز به اتمام نرسیده که در دور دوم پی گرفته خواهد شد.

موفق باشید

علی بزرگمهر: آقای جوانفکر با سلام وعرض ادب واحترام

۱- هدف ریس جمهور که مخالف افزایش حقوق کارگران بودند بعلت طرح تحول اقتصادی چه بود؟ چرا افزایش حقوق کارگران تولید کننده ۵درصد +۳۰ هزار تومان ولی کارمندان که از بودجه استفاده میکنند حداقل ۲۵ درصد است. چرا مالیات برای کارمندان از سقف۴۱۶ هزار تومان به بالا ۱۰ درصد ولی برای کارگران زحمتکش پلکانی تا۲۵ درصد است؟ آیا میدانستی که کارگری ۱۰ سال سابقه اگر دریافتیش ۷۰۰ هزار تومان باشد به اندازه یه کارمند ۳ سال سابقه حقوق میگیرد با این تفاوت که در ماه ۲ برج کارمیکند یعنی واقعا”۱۲۰ ساعت اضافه کاری کار میکنند نه همین طور اضافه کار به آن بخشیده شود؟خواهشمندم بطور شفاف پاسخ دهید .

علی اکبر جوانفکر: متاسفانه باید بپذیریم که تا کنون با قانون کار برخورد سیاسی شده است . باید برخی از بندهای قانون کار، اصلاح شود تا در سایه آن ، امکان ایجاد آرامش و امنیت روانی برای کارگران فراهم گردد. دولت در ارتباط با کارگران ، این خط مشی را دنبال می کند که کارگران موقت به دائم تبدیل شوند و تحقق این امر شرط لازم برای خلاقیت،‌ ابتکار و دلسوزی بیشتر قشر کارگر در ایران است. بر اساس مصوبه جدید دولت ، سقف معافیت مالیاتی کارگران و کارمندان همسان سازی شده و کارگران تا مبلغ ۴۱۶ هزار تومان حقوق از پرداخت مالیات معاف شده اند و حقوق بازنشستگان نیز حداقل ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

موفق باشید

سعید :  سلام جناب جوانفکر

ممنون از اینکه وقت گذاشتید تا مسائلی را با شما مطرح نماییم

جنابعالی که به عنوان مشاور رییس جمهور کار میکنید قطعا تاثیر زیادی بر تصمیمات ایشان دارید.آیا جنابعالی تا بحال مقالات خانم فاطمه رجبی را در روزنامه ها نخوانده اید که به غیر از مقام رهبری و آقای احمدی نژاد به همه توهین میکنند؟ چرا تاکنون موضع مشخصی درباره مطالب نامبرده نگرفته اید تا جناح رقیب این توهین ها را مستمسک نسازد ؟ضمنا در مورد تکذیبیه مسائلی که در دیدار با آیت الله آملی مطرح شد (هاله نور) آقای احمدی نژاد هاله را تکذیب نمود یا دیدار با آیت ا… آملی ؟

متشکر از وقتتان

علی اکبر جوانفکر : بنده در همان سال اول فعالیت دولت نهم ، به عنوان مشاور رئیس جمهور ، هرگونه توهین و رفتار تخریبی علیه افراد مختلف از جمله شخصیت هایی در دولتهای سابق را محکوم کردم و مستندات آن نیز در رسانه های ارتباط جمعی موجود است .رئیس جمهور محترم نیز از همه افراد منسوب به دولت نهم خواسته اند تا علیه افراد مختلف یا نامزدهای انتخابات هیچ سخنی گفته نشود و شما ملاحظه می کنید که نامزدهای انتخابات پیوسته علیه دولت و رئیس جمهور ، سخن پراکنی می کنند و در این سو هیچ پاسخی به آنها داده نمی شود. توهین و تخریب از سوی هرکس که باشد ، ناشی از ضعف فکری و شخصیتی افراد است و البته دولت نهم و شخص آقای احمدی نژاد در طول چهار سال گذشته در معرض بیشترین توهین ها و تخریب ها قرار داشته اند.

در ارتباط با دیدار آقای احمدی نژاد با آیت الله جوادی آملی ، در گذشته به اندازه کافی اطلاع رسانی شده است .

موفق باشید

کارمند :   – اگر یک کارمند دولت اقدامی مانند آقای کردان کند آیا مانند آقای کردان با ایشان برخورد میشود ؟

علی اکبر جوانفکر :اگر منظورتان مدرک تحصیلی ایشان باشد که ملاحظه فرمودید با آقای کردان بدترین برخورد ممکن صورت گرفت. آرزو نکنید که با هیچ کارمندی برخوردی مانند برخورد با آقای کردان صورت بگیرد. برخوردی که آسیب های روحی و روانی سنگینی را متوجه او و خانواده اش کرد.

سید علی موسوی : یکی از اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران صدور انقلاب بوده است با توجه به سیاستهای بین المللی آقای احمدی نژاد فکر می کنم به جای اینکه به صدور انقلاب موفق شده باشیم بر عکسش عمل کردیم. با تحریمها و ارتباط نداشتن اکثر کشورها با ایران به جای صدور انقلاب همه در مقابل جبهه گیری می کنند

علی اکبر جوانفکر : صدور انقلاب به معنای صدور فکر و ایده های انقلاب اسلامی است . حضور فعال و پرتحرک دکتراحمدی نژاد در عرصه سیاست خارجی موجب تبیین و تشریح دیدگاههای انقلاب اسلامی در مجامع جهانی  شده است . امروز آقای احمدی نژاد به دلیل صراحت در بیان مواضع انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ، شجاعت در دفاع از حقوق و منافع ملت ایران ، ایستادگی در برابر زیاده خواهی قدرتهای جهانی و به چالش کشیدن سیاست های نظام سلطه ، به یک شخصیت محبوب در جهان و بویژه در دنیای اسلام تبدیل شده است . این یک ادعای واهی نیست . کافی است به هر نقطه از جهان سفر کنید تا با این حقیقت روشن آشنا شوید. تردید نکنید که بر اثر اهتمام دولت نهم به پی جویی آرمانهای انقلاب اسلامی، ملت ایران امروز به عنوان عزیزترین و پرافتخارترین ملت در جهان شناخته می شود. جبهه گیری چند دولت مستکبر در برابر ملت ایران ، هیچ ارزشی ندارد. در همین هفته معاون وزیر امور خارجه لهستان در دیدار با آقای متکی وزیر امور خارجه تصریح کرد که بدون درنظر گرفتن نقش جمهوری اسلامی ایران ، هیچ راه حلی برای بحرانهای منطقه ای و جهانی وجود ندارد. توجه کنید که این حرف ما نیست بلکه اعتراف بیگانگان به یک حقیقت روشن است . وقتی رئیس جمهور احمدی نژاد از نقش ایران در مدیریت جهانی سخن می گوید ، برخی از روشنفکر نماها ، شروع به تمسخر می کنند در حالی که حقیقت چیز دیگری است و جایگاه و منزلت ملت ایران ، به گونه ای است که باید خود را برای ایفای یک نقش بلامنازع در مدیریت جهانی آماده کند.

- آقای جوانفکر به نظر شما بی احترامی های دولتهای خارجی در مقابل مسافرین ایرانی ها ناشی از چیست؟ در دوبی با ایرانی ها مثل کارگران بنگلادشی یا هندی برخورد می کنند در مرز آذربایجان اگر حتی به خدمه هم پول ندی اجازه ورود نخواهی داشت. در بیشتر هتلهای ترکیه ایرانی ها را راه نمی دهد حودم شاهد این ماجرا بودم دلیل آنها هم این است که در صورت بودن شما در هتل آمریکایی ها و اروپایی ها احساس امنیت نمی کنند. این رفتارها بعد از روی کار آمدن دولت جدید بوجود آمده است.

علی اکبر جوانفکر :در سال ۱۳۶۴ یعنی زمانی که آقای مهندس موسوی نخست وزیر بودند، برای انجام ماموریت از طریق پاریس عازم مادرید بودم. در فرودگاه پاریس بنده را در مقابل سایر مسافرین از هواپیما پیاده کردند و به حالت توهین آمیزی ، چمدانم را از بار هواپیما پایین آوردند و پس از به هم ریختن اثاثیه داخل آن ، بار دیگر اجازه دادند سوار هواپیما شوم. اجازه دهید اینگونه رفتارها را به حساب دولت ها یا مقامات یا مسوولان کشور نگذاریم. ضمن آنکه برخوردهای پراکنده ای از این دست متاثر از عصبانیت و ناراحتی غربی ها یا دولتهای تحت نفوذ آنها و حاکی از موفقیت و پیشرفت ملت ایران است. شما توجه داشته باشید که آمریکایی ها در فرودگاههای خود از ایرانی ها انگشت نگاری می کنند و ما هم متقابلا از آمریکایی ها در فرودگاه تهران انگشت نگاری می کنیم. خبرنگار ای بی سی نیوز آمریکا که هفته گذشته برای مصاحبه با رئیس جمهور به تهران آمده بود ، در گزارش خود به این مساله که در فرودگاه با او چه رفتاری شده است ، اشاره کرد. یادمان باشد که در دولت قبل که پرچم گفت و گوی تمدنها را سردست گرفته بود ، آمریکا ایران را محور شرارت نامید و اینگونه برخوردها نیز استمرار داشت. البته این نکته نیز حائز توجه است که امروز شهروند ایرانی، عزیزتر از هر زمان دیگری است و نباید برخوردهای پراکنده یا سلیقه ای با برخی از شهروندان ایرانی را سیستماتیک و سازماندهی شده تلقی و آن را در بوق و کرنا کرد. امروز نام ایران و ایرانی در همه جای دنیا با افتخار و عظمت مطرح می شود.

موفق باشید

صادق : باسلام و احترام به آقای جوانفکر

برای من جالب بود که حاضر شدید در یک سایت متعلق به جریان رقیب وارد بحث با خوانندگان شوید.

آقای مشاور رییس جمهور

۱- بدون تعارف چرا روابط دولت با مجالس اصولگرای هفتم و هشتم مطلوب نبوده است؟

علی اکبر جوانفکر : طبق قانون اساسی ، قوای سه گانه ، منفک و مستقل از یکدیگر هستند و هیچیک از آنها حق دخالت در امور دیگری را ندارند. این امر برای پیشبرد صحیح و قانونمند مسائل کشور ضروری است. تصور می کنم که در این زمینه نیاز به تمرین بیشتری وجود دارد تا قوای مختلف محدوده کاری خود را رعایت کنند. به هرحال نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی خود را برای دخالت در مسائل مختلف ، ذیحق می دانند و اختلاف برداشت و تفسیر متفاوت از قانون می تواند منشاء بروز برخی مسائل شود. به هر حال اگر در اینگونه مسائل ، انگیزه های سیاسی دخالت داشته باشد ، برای کشور زیانبار خواهد بود.

۲- آیا اعتقاد دارید صداوسیما در اطلاع رسانی و تبلیغات دولت نهم در مقایسه با دولت قبلی عدالت را رعایت کرده است؟

علی اکبر جوانفکر : خیر . معتقدم صدا و سیما به اندازه دولت قبل در باره خدمات و  فعالیت های دولت نهم اطلاع رسانی نکرده است . این دولت حداقل به اندازه سه برابر دوره دوم دولت قبل فعالیت عمرانی انجام داده است.

عمده کار صدا و سیما در ارتباط با دولت نهم به پخش سخنرانی ها و ملاقاتهای رئیس جمهور و تا حدودی سفرهای استانی مربوط می شود. اطلاع رسانی در باره عملکرد دولت نهم که طبق رهنمود رهبر انقلاب باید به شکل هنرمندانه صورت می گرفت ، انجام نشده است.

موفق باشید

۵ نظر »

 1. safir گفت :

  خرداد ۴م, ۱۳۸۸ در ۱۱:۳۳

  سلام
  خوشحالم که بعد از مدتها دوباره مطلبی از شما میبینم
  فقط یک سئوال داشتم و اونم اینست که اینجوریکه شما به سئوالات جواب داده اید نشان میده که با یک حکومت ۱۰۰ در ۱۰۰ موفق بدون اشکال بدون ایراد طرف هستیم و تمام اشکالاتی که گرفته میشود بخاطر دشمنی با این دولت است نظرتون را جع به این موضوع چیست آیا واقعا فکر میکنید که بدون اشکال هستید و معصوم و پاک

  موفق باشید

 2. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  خرداد ۴م, ۱۳۸۸ در ۱۸:۴۲

  آقای سفیر
  با شلام
  از ابراز محبت شما سپاسگزارم.
  بدیهی است هیچ فرد یا دولتی نمی تواند خود را مصون از خطا بداند. دولت نهم هم مستثنی نیست و بدون اشکال هم نیست. بنده به سووالات در حد اطلاعات و ارزیابی خودم جواب داده ام و اصراری هم بر درستی آنها ندارم اما مطمئن باشید که پاسخها ، صادقانه ارائه شده است. اگر برای سووالات مطرح شده ، پاسخی وجود دارد ، این امر را به حساب نفی سایر اشکالات احتمالی یا ادعای معصومیت نگذارید.
  موفق باشید

 3. sanayenews گفت :

  خرداد ۷م, ۱۳۸۸ در ۲۰:۴۷

  ممانعت از برپایی جلسه دانشجویان حامی احمدی نژاد در تنکابن
  جلسه دانشجویان حامی احمدی نژاد در دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن با ممانعت مسئولین دانشگاه مواجه شد.
  مسئول ستاد حامیان احمدی نژاد در تنکابن با اعلام این خبر افزود:مسئولان دانشگاه آزاد تنکابن موافقت خود را با برگزاری نشست و همایش دانشجویی حامیان دکتر احمدی نژاد اعلام کرده بودند اما یک ساعت قبل ازبرگزاری جلسه ، مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن اعلام کردند برگزاری جلسه در دانشگاه ممکن نیست.
  بر پایه این گزارش با تغییر محل همایش ، دانشجویان برگزار کننده با هماهنگی متولیان مسجد ولیعصر تنکابن نسبت به برگزاری آن در مکان فوق اقدام کرده اند.
  شایان ذکر است که با اعلام مخالفت مسئولین دانشگاه و تغییر مکان سخنرانی ، دانشجویان نسبت به اعلام تغییر محل سخنرانی از طریق پلاکارد اقدام کردند که این اقدام نیز با ممانعت مسئولان دانشگاه نسبت به دانشجویان مواجه بوده است.
  همایش فوق علی رغم مخالفت و کارشکنی های مسئولین دانشگاه آزاد تنکابن با استقبال بسیار خوب مردم و دانشجویان برگزار شدودرحال حاضر مراجعات مردمی به ستاد دکتراحمدی نژاد برای دریافت سی دی همایش چشمگیراست.

 4. رایحه گفت :

  خرداد ۱۲م, ۱۳۸۸ در ۰۸:۴۱

  سلام عزیز – با توجه به اینکه شما از مشاورین دکتر هستید و از امورات کشوری و دستاوردهای مختلف دولت از نزدیک آشنایی دارید حداقل انتظار داشتیم در ایام انتخابات به شهرتان سری بزنید و اطلاع رسانی درستی بکنید آیا درست است شهر مشاور رئیس جمهور بی اطلاع باشد و نتواند حداکثر قاطع را در انتخابات کسب نماید …. مقصر که خواهد بود (حداقل از ستاد هماهنگی شهرستان و حامیان آنان در شهرستان سری بزنید)
  جعفرزاده

 5. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  خرداد ۱۲م, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۵

  با سلام
  بنده به دلیل آنکه مسوولیت خودم را حفظ کرده ام ، در انتخابات هیچ دخالتی ندارم. ستادهای انتخاباتی در گناباد فعال هستند و کارشان را انجام می دهند.مردم گناباد برای اینکه به آقای احمدی نژاد رای بدهند نیازی به شنیدن سخنان بنده ندارند. آنها تصمیم درستی را خواهند گرفت. از حسن ظن و نظر لطف شما هم سپاسگزارم.
  موفق باشید

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر