گفت و گوبا دهها تن از کاربران “نواندیش” (۳)

حسن شهریاری : با سلام خدمت آقای جوانفکر

۱-جنابعالی مدتی قبل در مصاحبه ای گفتید که آوردن نفت بر سر سفره های مردم از شعار های آقای احمدی نژاد نبوده است.می شود درباره ای این موضوع کاملآ روشن صحبت کنید و شعارهای سال ۸۴ را باز گو کنید و از حال روز مردم و نه از دادن آمار بگویید به چه میزان به اهداف خود رسیده اید؟

علی اکبر جوانفکر : در یکی از سووالات قبل در باره به این موضوع توضیح داده ام.

۲-درباره ی انتقادات مکرر به دولت آقای خاتمی در این دولت کمی توضیح دهید.

علی اکبر جوانفکر : ما نگران انتقادات دولت های آینده درباره دولت نهم و انشاء الله دهم نیستیم و دیگران هم نباید نگران انتقادات دولت نهم نسبت به دولت هشتم باشند. البته دولت نهم در ۴ سال گذشته آنقدر مورد انتقاد قرار گرفته است که دولتهای آینده هیچ چیزی برای نقد ندارند. اگر دولت آقای خاتمی هم به همین اندازه مورد نقد قرار گرفته بود ، اعضا و حامیان آن از برخی انتقادهای پراکنده در دولت نهم برآشفته نمی شدند. دولت ملک طلق هیچکس نیست که دیگران حق نقد آن را نداشته باشند. دولت ها صاحب اختیاری به نام مردم دارند. ما خادم و نوکر مردم هستیم و باید وظایفمان را به درستی بشناسیم و به آنها صادقانه و عالمانه عمل کنیم. نقد گذشته لازمه درس گرفتن از گذشته و پرهیز از تکرار اشتباهات است . نباید از اینکه عملکرد و رویکرد یک دولت یا رئیس جمهور سابق کشور مورد نقد قرار بگیرد، برآشفته شویم. این جزو حقوق عمومی است نه خصوصی .

۳-همچنین درباره ی فعالیت های خود قبل از انقلاب بگویید.

علی اکبر جوانفکر : فرزند دوم از یک خانواده هفت نفره هستم. پدرم راننده شرکت واحد بود و چهارپسر و یک دخترش را با لقمه حلال و زحمت کشیدن بسیار بزرگ کرد.  در سال ۱۳۵۶ دیپلم گرفتم. برای شرکت در کنکور خود را آماده می کردم که با جریان انقلاب آشنا شدم و همه اهداف و برنامه هایم تحت تاثیر تحولات انقلاب قرار گرفت. مثل میلیونها نفر از مردم ایران ، سابقه مبارزاتی ام در رژیم سابق به شرکت در تظاهرات ، راهپیمایی ها و سپس ستیز مسلحانه با رژیم در روزهای خونبار بهمن ۵۷ خلاصه می شود . بیشتر از این چیزی برای عرضه کردن ندارم.

موفق باشید

یک پسر ایرانی : چرا دولت اصولگرا و اوصول مند و ساده زیست دولت نهم آقای محصولی و به قول کیهان وزیر میلیاردر را که حتی ثروت او مورد شبهه است به سمت وزیر کشور منصوب کردند؟

علی اکبر جوانفکر : اصل بر صداقت و پاکی و پاک دستی است . اگر خلاف این امر در باره آقای محصولی صدق کند ، سووال شما وارد است اما اگر چنین نباشد ، نباید نگران انتصاب آقای محصولی به سمت وزیر کشور باشیم.

۱- چرا در این دولت ثبات مدیریتی وجود نداشت ؟

علی اکبر جوانفکر : ثبات مدیریتی وقتی ارزش پیدا می کند که این ثبات به نفع مردم و اطمینان از تامین حقوق آنان باشد. انتخاب رئیس جمهور و نمایندگان مجلس برای یک دوره چهار ساله از سوی مردم ، نشان می دهد که ثبات مدیریتی در کشور ، فی نفسه امر غیرقابل خدشه ای نیست . مدیریت ها امانت مردم است و نباید تصور شود که وقتی آن را به کسی سپردیم دیگر به هر قیمتی که شده باید آن فرد را در مصدر آن کار حفظ کرد که مبادا ثبات مدیریتی به هم بخورد. افراد درمناصب و مشاغل گوناگون در معرض امتحان و ارزیابی هستند ، اگر بازدهی آنان ضعیف باشد یا برخلاف میثاقی که با رئیس جمهور بسته اند ، عمل کنند ، به طور طبیعی باید کنار بروند و این امر به منزله بی ثباتی مدیریتی نیست بلکه حاکی از پویایی مدیریت در کشور است . کنار گذاشتن یک نفر از دولت برای رئیس جمهور یک کار سخت است اما در برخی موارد او ناگزیر از چنین کاری است و باید به این خاطر مورد تشویق و حمایت قرار گیرد، نه آنکه از او بازخواست شود!

۳- واردات بی رویه اقتصاد ایران را فلج کرد؟چرا در این ۴ سال این قدر واردات داشتیم؟

علی اکبر جوانفکر : رشد واردات از سال ۸۰ تا ۸۳ برابر با ۲۷ درصد بود اما رشد واردات از سال ۱۳۸۴ تا ۸۷ برابر با ۱۲ درصد بوده است. مشخص نیست دوستان اصلاح طلب اینگونه شایعات را با چه هدفی در جامعه رواج می دهند؟ صادرات کشور در سال گذشته از مرز ۲۰ میلیارد دلار فراتر رفت . این امر به منزله افزایش تولیدات داخلی و استحکام اقتصاد درون زای کشور است . البته توجه داشته باشید که در ارتباط با واردات ، بخش خصوصی نیز فعالیت می کند و همه واردات از سوی دولت انجام نمی شود.

۴- آقای رئیس جمهور با گفتن جمله ” این کاغذ پارها به درد نمی خورد ” آیا به قشر تحصیل کرده جامعه اهانت نکردند؟

علی اکبر جوانفکر : خیر . آقای احمدی نژاد خودشان از جمله همین تحصیل کرده ها هستند و ایشان به هیچوجه به آنها اهانت نکرده است. ایشان همانند سایر فارغ التحصیلان دانشگاهی ، دارنده مدرک دکتری از یک دانشگاه مهم کشور هستند و منظورشان ازکاغذ پاره ، اشاره به مدرکی تحصیلی ارائه شده از سوی آقای کردان بود. البته برخی از دوستان اصلاح طلب این مساله را به گونه ای دیگر وانمود کردند و کوشیدند قشر تحصیلکرده دانشگاهی را به ایشان بدبین کنند. شما توجه داشته باشید که به سخن مولای متقیان امام علی (ع) تجربه بهتر از علم است و تجربه مدیریتی فردی مثل آقای کردان ، ارزشی به مراتب بسیار بیشتر از مدارک معتبر دانشگاهی دارد.

موفق باشید

بی نام:   برادر ارجمند جناب اقای جوانفکر

مشاورمحترم رییس جمهور

با عرض ادب و سلام

احتراماً به استحضار می رساند ضعف اطلاع رسانی وارتباطات حرفه ای وعدم انعکاس به هنگام وبهینه از عملکرد های دولت وتنوع درامور موازی روابط عمومی واطلاع رسانی دستگاههای اجرایی وعدم بکارگیری از نیروهای ماهر باعث شده در کنار روابط عمومی در استانها عناوین واشخاص اداری مختلف ازجمله مشاور- دبیر- رییس- رسانه ای، مطبوعاتی ، ارتباطات، روابط عمومی، امور عمومی، روابط عمومی واطلاع رسانی و…. ایجاد وواردشوند از آنجا که آسیب شناسی جدی در ضعف اطلاع رسانی صورت نپذیرفته ومقام معظم رهبری دلسوزانه نیزمنتقد اطلاع رسانی وخواستار فعال شدن روابط عمومی بوده وبا توجه به مسکوت ماندن آیین نامه روابط عمومی مصوب دولت محترم درسال ۱۳۸۶ وعدم دستورالعمل اجرایی ان علیهذا بفرمایید برای تقویت روابط عمومی های سراسر کشور واصلاح ساختار سازمانی وشرح وظایف جدید وتعامل با رسانه ها ویا بکارگیری نیروها چه تمهیداتی شده است دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت قول مساعدت داد ولی عمل نکرد/متشکرم

علی اکبرجوانفکر:مطالب شما را تا حدود زیادی قبول دارم و دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت باید در قبال روابط عمومی ها پاسخگو باشد.

موفق باشید

محمد: با سلام و عرض ادب.آیا بی انضباطی مالی رییس جمهور را تایید میکنید؟

علی اکبرجوانفکر : خیر . رئیس جمهور بی انضباطی مالی نداشته است. دولت در چارچوب قانون عمل کرده و فعالیت های دولت مبتنی بر بی انضباطی مالی نبوده است.

موفق باشید

یک ایرانی :   جناب آقای جوانفکر منطق حاکم بر دولت در زمینه توزیع سیب زمینی رایگان و ایران چک ها چیست؟ رسیدگی به وضع محرومان یا تبلیغات انتخاباتی؟

علی اکبرجوانفکر : به راستی کدام عقل مادی می پذیرد که با توزیع سیب زمینی می توان تبلیغات انتخاباتی انجام داد و به جمع آوری رای پرداخت ! اصل طرح این موضوع و مرتبط کردن آن به انتخابات حاکی از یک ناشیگری سیاسی است. ضمن آنکه توزیع سیب زمینی در میان افراد تحت پوشش کمیته امداد بدون سر و صدا و انجام کار تبلیغاتی صورت گرفت اما مخالفان دولت از این مساله سوء استفاده تبلیغاتی کردند و بعد هم دیدند که این برچسب لایتچسبکی است لذا به طرح موارد دیگری مانند توزیع بن و … پرداختند.

موفق باشید

علی محسنی : جناب آقای جوانفکر

در دولت آقای خاتمی عسلویه و راه اندازی آن شروع شد و در رقابت بسیار خوبی با قطر قرار گرفت اما تاخیرات دولت آقای احمدی نژاد و سیاستهای ایشان در خصوص شرکتهای خارجی و مسائل تحریم ایران باعث رکود شدید و افت کاری در این منطقه و پیش افتادن بسیار شدید قطر شد . توجیه این اقدامات و بیکاری گسترده در منطقه چیست ؟ اینجانب دارای ۵ سال سابقه کار در هر دو دولت در منطقه عسلویه هستم و هم اکنون در خارج از کشور کار می کنم.

علی اکبرجوانفکر : فازهای ۹ و ۱۰ عسلویه در دولت نهم راه اندازی شد و ساخت پالایشگاههای فازهای ۱۵ و ۱۶ علسویه نیز در دولت نهم شروع شده است . رئیس جمهور تا کنون ۵ بار برای بازدید یا افتتاح این فازها ، به عسلویه سفر کرده است. احتمال می دهم  به علت حضورتان در خارج از کشور ، در باره عسلویه به روز نباشید . امیدوارم با بررسی بیشتر موضوع ، نظرتان تغییر کند.

موفق باشید

حسین : با سلام و تشکر از مهمان و مدیران سایت که امکان پرسش و پاسخ را فراهم کرده اید

بنده کرد و از اهل سنت می باشم…. چرا حتی یک استاندار سنی مذهب نداریم؟

علی اکبرجوانفکر : استانداران یا سایر مقامات و مدیران ملی و محلی بر اساس مذهبشان انتخاب نمی شوند البته رئیس جمهور یک مشاور در امور اهل سنت دارد که از برادران اهل سنت است.

موفق باشید

مهرزاد : ۱-به نظر شما رتبه اول تورم در خاورمیانه نتیجه چه تلاشی است؟

علی اکبرجوانفکر:شما می دانید که در این کشور تورم نزدیک به ۵۰ درصدی نیز تجربه شده است. به راستی در آن هنگام رتبه ایران در خاورمیانه کجا بود؟ اصولا تورم یک پدیده صرفا منفی نیست و عوامل مختلف داخلی و خارجی در ایجاد آن موثر است. مهم این است که تدابیر درست و هوشمندانه ای در قبال آن اتخاذ شود تا مقاومت مردم و بویژه طبقات پایین تر جامعه در برابر تورم بوجود آمده افزایش پیدا کند. در شرایطی که بسیاری از اقتصادهای جهانی بر اثر تورم لجام گسیخته و بحران مالی جهانی ، با وضعیت سخت و شکننده ای مواجه شده اند ،ْ اقتصاد ایران به دلیل درون زا بودن آن و سیاست های اقتصادی دولت ، از استحکام لازم برخوردار بوده است.

۲-با سیستمهای جدید شما میتوانید در منزل از طریق موبایل کارهای بانکی خود را انجام دهید .ایا با این همه پیشرفت ارتباطات حتما رئیس جمهور باید برای پی بردن به اوضاع مملکت همراه با کابینه باید به مناطق مختلف کشور برود تا مشکلات رو ببیند؟

علی اکبرجوانفکر:بنده با شما موافق نیستم. ما با انسانهایی از گوشت و پوست و احساس سرو کار داریم نه با آدمهای آهنی. سفرهای استانی فقط با هدف مشاهده مشکلات کشور انجام نمی شود. در این باره توضیحات مبسوطی داده شده است که اگر مایل بودید می توانید در رسانه های ارتباط جمعی مطالعه کنید. اگر این سخن شما درست باشد، ‌دیگر لازم نیست شما بعد از ازدواج به دیدن پدر و مادرتان بروید یا آنها به دیدن شما بیایند. از طریق تلفن مشکلات را به یکدیگر منتقل کنید و با کارت اعتباری نسبت به حل آنها اقدام نمایید. آیا این روش درستی از زندگی انسانی است؟!

موفق باشید

فرید : آقای جوانفکر

خدا وکیلی شعار آقای احمدی نژاد آوردن پول نفت سر سفره های مردم نبود؟

علی اکبرجوانفکر :خداوکیلی ، خیر. اما این امر به معنای آن نیست که ما این شعار را قبول نداریم. ما نه فقط درامد نفت بلکه همه دارایی ها و ثروت ملی را متعلق به مردم می دانیم و همه تلاش خود را معطوف به آن کرده ایم که مردم نتیجه به کارگیری این درامدها را در زندگی خود احساس کنند. این سخن ، نشانه صداقت ما محسوب می شود نه بی صداقتی .

موفق باشید

مهدی : با سلام و عرض ادب

در مصاحبه ای از شما درباره حمایت رئیس جمهور از آقای کردان پرسیده بودند که جواب شما برای من قانع کننده نبود و به نظر من اصلا جواب نبود. آنچه واضح است آقای کردان در این مساله صداقت نداشته اند و آقای رئیس جمهور حتی زمانی که این مساله برای همه آشکار بود از ایشان حمایت می کردند. دلیل این حمایت چه بود؟ لطفا به عنوان یک شهروند، به من جوابی قانع کننده بدهید.

علی اکبرجوانفکر:نکته ای که بنده مطرح کرده بودم خیلی روشن بود. عرض کردم که اگر آقای کردان متهم به بی صداقتی است ، محل رسیدگی به این اتهام دادگاه و تشخیص آن برعهده قاضی است و حکم قاضی می تواند ملاک عمل برای مجلس شورای اسلامی باشد. اما ممکن است گفته شود که منطق استیضاح مبتنی بر فریب خوردگی اوست و از آنجا که وی فریب چند فرد شیاد و فریب کار را خورده است ، صلاحیت باقی ماندن در مسوولیت مهمی مانند وزارت کشور را ندارد. بنده عرض کردم که بر پایه این منطق ، رئیس و نمایندگان مجلس نیز به دلیل آنکه می گویند از سوی آقای کردان فریب خورده اند، در موقعی مشابهی قرار خواهند گرفت. بنده چیز بیشتری غیر از این نگفتم و از مدرک آقای کردان نیز حمایت نکردم.

موفق باشید

محمد علی اجرایی : – جناب آقای جوانفکر چرا دکتر احمدی نژاد علیرغم مخالفت های عموم دلسوزان و مردم انقلابی ایران و نظر صریح مراجع عظام از جمله آیت الله مکارم شیرازی مبنی بر لزوم دوری افرادی مثل آقای رحیم مشایی از کابینه دولت هیچ اعتنایی نکرده و همچنان ایشان را با همه اشتباهاتش نگه داشته اند؟

علی اکبرجوانفکر:اظهارات آقای مشایی در مورد “مردم اسرائیل” خارج از حیطه وظایف و اختیارات ایشان بود و با تذکر رهبر فرزانه انقلاب ، او نظر خود را اصلاح کرد و اشتباه خود را پذیرفت. چند مورد دیگری که در باره آقای مشایی مطرح شد ریشه در اختلاف سلیقه یا برخی اطلاعات ناصحیح داشت که در باره وی مطرح شده بود. کنار گذاشتن آقای مشایی از سازمان گردشگری و میراث فرهنگی در حالی که کارنامه کاری او در حوزه مسوولیتش مثبت و موفق بوده است، از منطق کافی برخوردار نیست. شما به “عموم دلسوزان و مردم انقلابی ایران” اشاره کرده اید که به نظر بنده درست نیست و اظهار نظر برخی از خواص را نباید اینگونه عمومیت بدهیم. مراجع محترم تقلید نیز برای همه ما عزیز و والامرتبه هستند اما اگر قرار باشد به نظر آنها در حوزه مدیریتی کشور عمل شود ، سنگ روی سنگ بند نخواهد شد. هر یک از مراجع محترم نظر خاصی دارند که دولت عملا قادر به تبعیت از آنها نخواهد بود و اصولا در نظام جمهوری اسلامی ، آنچه ولی فقیه یعنی رهبر عزیز انقلاب امر کنند ، برای همه مسوولان کشور از جمله رئیس جمهور محترم لازم الاتباع است.

موفق باشید

ادامه دارد..

۵ نظر »

 1. فرشید گفت :

  خرداد ۵م, ۱۳۸۸ در ۱۳:۱۴

  سلام

  http://www.irpetro.com/newsdetail-4706-fa.html

 2. یک آدم معمولی گفت :

  خرداد ۱۱م, ۱۳۸۸ در ۱۴:۲۸

  سلام

  می خواهم نظر و پیش بینی شما را به عنوان یک ” آدم معمولی ” در مورد پیروز انتخابات بدانم
  با تشکر

 3. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  خرداد ۱۱م, ۱۳۸۸ در ۱۸:۵۲

  آقا یا خانم معمولی
  با سلام
  پیروز واقعی در همه انتخابات ، ملت ایران است.
  مردم در تشخیص خادم خود اشتباه نخواهند کرد و آن را که زیبنده پوشیدن لباس خدمت است ، برخواهند گزید.
  موفق باشید

 4. شهاب گفت :

  خرداد ۱۲م, ۱۳۸۸ در ۰۵:۵۵

  من به این خاطر رفتم فیلم اخراجى ها ۲ این آقا را ببینم چون طی یک دهه گذشته این بابا پرده سینما آتش میزد و خود را کاتولیک تر از پاپ نشان می داد.کسی که کتابفروشی، سینما و کافی شارپ بهم می رخت مانند کارهای دهه ۶۰ مجاهدین خلق ،هم اکنون هنرمند و هنر دوست شده است . از طرفی برایم جالب بود طنزهایی که سیمای منافقین در برنامه های خود نسبت به جامعه مذهبی دارد و متدینین را به سخره میگیرند در این فیلم بصورت بومی شده که حساسیت مذهبی ها را هم تحریک نمی کند بلکه مذهبی ها را می خنداند اما نتیجه گیری و مهندسی ذهن همان اثرگذاری را بر جای می گذارد،یکی است . پیام فیلم هم معلوم است همه در کمپ عراقی ها مثل قرارگاه اشرف که مسعود و مریم سرود ای ایران ای مرز پر گهر می خوانند. لذا نگاه و نگرش این آدمها به دین و ارزشهای دینی همانند اسلافشان طمع به دین برای کسب قدرت ، ثروت و حکومت است. اخراجى هاى واقعى بغیر از منافقین هستند؟ چه خوب تطهیر مى شوند!

 5. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  خرداد ۱۲م, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۹

  آقا شهاب
  با سلام
  بنده هنوز توفیق دیدن فیلم اخراجی های ۲ را نداشته ام. به هر حال نظر شما محترم و دیدگاه تان در باره تاثیر فیلم بر مخاطب و کاهش حساسیت مذهبی نیز قابل تامل است . بعد از دیدن فیلم بهتر می توانم نظرم را به شما بگویم.
  موفق باشید

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر