گفت و گوبا دهها تن از کاربران “نواندیش” (۴)

رضا قالهر : – آیا تشکیل حکومت جهانی در توان ایران هست؟

علی اکبرجوانفکر :امروز ملت ایران در سایه ایستادگی و تلاش و پیشرفت های بزرگ در عرصه های مختلف و به سبب بالندگی فکری و معنوی در جهان و همچنین پی جویی آرمانهای الهی ، از تاثیر بلامنازعی در مدیریت جهانی برخوردار شده است و دوست و دشمن به نقش تعیین کننده ایران در حل و فصل مسائل منطقه ای و جهانی اذعان دارند. گذشته از آن خلقت الهی مبتنی بر حاکمیت خیر بر جهان است و شر و بدی و پلیدی بقا ندارد. حاکمیت جبهه حق ، مبتنی بر وعده الهی است و برای تحقق آن باید اولا این حقیقت روشن را به درستی درک و آن را باور کنیم و ثانیا با تلاش و مجاهدت خالصانه ، خود را در مسیر اراده الهی قرار دهیم . بقیه کارها به دست قادر متعال سامان پیدا می کند. حاکم مطلق بر جهان هستی خداوند است و امید به تشکیل حکومت جهانی اسلام به زعامت مولایمان امام زمان (ع) نیز امروز بیش از همیشه است .

موفق باشید

علیرضا – شیراز : سلام،

لطفا بفرمایید که آقای احمدی نژاد در سیاست خارجی چقدر به منافع ملی اعتقاد دارند ؟ دوستی عمیق ما با کشور هایی امثال ونزوئلا و نیکاراگوئه وحقیقتا چه منافعی برای مملکت ما داشته است ؟

علی اکبرجوانفکر :سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برپایه تامین منافع ملی تنظیم می شود. در دولت آقای احمدی نژاد ، پیشبرد هوشمندانه و شجاعانه سیاست خارجی با کسب بیشترین منافع برای ملت ایران همراه بوده است. مناسبات نزدیک با کشور ثروتمند و در حال توسعه ای مانند ونزوئلا یک خط مشی اساسی در سیاست خارجی ایران است که مربوط به این دولت و آن دولت نیست و از دیرباز این مساله پی گرفته شده است. افزایش همکاریها و مبادلات تجاری ایران با کشورهای پیشرو و مترقی مانند ونزوئلا و نیکاراگوئه ، به معنای حضور تعیین کننده و موثر ایران در حیاط خلوت آمریکاست و این روابط برای آمریکا آزار دهنده و برای سایر ملتهای آمریکای لاتین خوشحال کننده بوده است. امروز کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی به جمهوری اسلامی ایران به دیده احترام و اهمیت نگاه می کنند و به زودی رئیس جمهور برای افزایش مناسبات دوجانبه عازم برزیل خواهد شد. همکاریهای گسترده با کشورهای مختلف جهان خنثی کننده تلاش نظام سلطه برای منزوی کردن ایران است. در سایه همین ارتباطات است که توانستیم در سال گذشت بیش از ۲۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم.

- گفتن اینکه هولوکاست جعلی است و اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود ، چه لزومی دارد؟ آیا شما هم او را تشویق به گفتن چنین حرفهایی میکنید؟

علی اکبرجوانفکر: وقتی یک حادثه تاریخی ، دستاویزی برای اعمال ظلم ، تبعیض ، نژادپرستی ، جنایت و تضییع حقوق بخشی از بشریت قرار می گیرد ، تحقیق در باره صحت و سقم آن یا روشن کردن ابعاد واقعی این حادثه، اجتناب ناپذیر می شود. در تاریخ بشر، بر روی بسیاری از حوادث سرپوش گذاشته شده و جنایات گوناگونی نیز نادیده گرفته شده یا جعل واقعیت به گونه ای بوده که نسلهای بعدی بشر از آن برداشت انحرافی داشته اند. تا کنون محققین زیادی تلاش کرده اند تا به بررسی ماجرای هلوکاست یعنی کشته شدن ۶ میلیون یهودی در اتاقهای گاز ، بپردازند و حقیقت را کشف کنند اما اجازه چنین کاری به آنها داده نشده و حتی آنها را بازداشت و زندانی کرده اند. صهیونیست ها با استناد به هلوکاست ، بسیاری از دولت های اروپایی را تحت انقیاد خود درآورده و آنها را به حمایت از رژیم غاصب صهیونیستی و تضیع حقوق ملت فلسطین ملزم ساخته اند. فاش کردن حقیقت ، به منزله از دست رفتن منطق حمایت از اسرائیل است و صهیونیست ها از این امر به وحشت افتاده اند.

علاوه بر این ما یک ملت مسلمان و انقلابی هستیم و نمی توانیم مسوولیت های دینی و اخلاقی خود را نسبت به ظلم و جنایت علیه بشریت و بویژه علیه ملتهای مظلوم و مسلمان ، نادیده بگیریم و بگوییم به ما چه مربوط است که در مساله فلسطین دخالت کنیم. اگر با ظلم و استکبار مقابله نشود ، نباید از دیگران انتظار داشته باشیم که وقتی علیه ملت ایران ظلم و جنایتی صورت می گیرد ، دیگران صدای اعتراض خود را بلند کنند. امروز جامعه بشری بیش از همیشه به هم پیوسته و سرنوشت کشورها و ملتها به هم گره خورده است. امروز بیش از همیشه این شعر سعدی در سر در سازمان ملل معنا دار شده است که چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار . بله بنده هم به آقای احمدی نژاد توصیه می کنم که یقه نظام سلطه را در هر نقطه ای از جهان باید محکم بچسبیم و مانع از استمرار ظلم و جنایت علیه هر بخشی از جامعه بشری شویم.

موفق باشید

چرا دولت نهم برای مراجع تقلید احترامی قائل نیست (به عنوان مثال:۱-آیت اله مکارم شیرازی وسایر مرجع عالیقدر کشورمان چندین بار اعلام نمودند که حضور مشایی در دولت به هیچ عنوان شایسته نیست از ماجرای حمایت از دولت وملت اسراییل گرفته تا ماجرای قرائت قرآن کریم در همایش سازمان میراث فرهنگی بار ها ایشان خواستار برکناری وی شدندو۲-اینکه اخیرا هم با ماجرای سازمان حج و زیارت توسط مشایی این مرجع عالیقدر فرمودند که مشایی امتحان خود را پس داده وثابت کرده که لیاقت عزل ونصب برای نهادی که مدیریت بزر گترین فریضه دینی را برعهده دارد نمیباشند .)آیا یک نسبت فامیلی انقدر برای آقای احمدی نژاد مهم است که در مقابل مرجع تقلید ما شیعیان هم می ایستند؟

علی اکبرجوانفکر: در پاسخ به یکی از سووالات ، در این باره توضیحات روشنی ارائه کرده ام. کسانی که پای مراجع محترم را به سطح نازلی از مباحث اجرایی می کشانند، به نظر نمی رسد دلسوز آنها باشند. در کشور ما ، حکم ، نظر و دستور ولی فقیه که خودشان یک مرجع مسلم تقلید هستند ، برای دولت و سایر قوا ، تکلیف آور و لازم الاتباع است . تبعیت از تصمیم و نظر مراجع محترم تقلید (به دلیل تنوع و اختلاف نظرات) برای هیچ دولتی امکان پذیر نیست و این امر نباید به منزله بی احترامی به مراجع عزیز که سرمایه های بی بدیلی برای کشور محسوب می شوند ، تلقی گردد.  موضوع انتقال سازمان حج و زیارت ، به یکی از دستگاه های زیر مجموعه میراث فرهنگی و گردشگری ، یک اقدام خودسرانه نبود بلکه به موجب تصویب شورای عالی اداری بود. کشاندن پای برخی از مراجع محترم به اینگونه مساله ، ظلم در حق مرجعیت شیعه است و به نظر می رسد که برخی افراد به منافع زودگذر خود بیشتر اهمیت می دهند تا منافع دراز مدت دین مبین اسلام ، کشور و ملت ایران. به هر حال نظر رهبر فرزانه انقلاب فصل الخطاب است و هرچه ایشان امر کنند ، برای دولت لازم الاتباع است. موفق باشید

یکی از کاربران : از نظرشما به عنوان مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور آیا کشورما بادغدغه ای به نام فقر مواجه است یا خیر و اگر پاسخ مثبت است.

۱- تکلیف وجه شرعی درقبال این پدیده ؟

۲- تکلیف وجه مدیریت دولتی ؟

۳- مقوله تورم و ارتباط آن با فقر را توضیح فرمایید.

علی اکبرجوانفکر: نفی وجود فقر در جامعه یعنی نفی واقعیت . بنابراین فقر یک پدیده ریشه دار در کشور ماست و ریشه آن هم به برخی از عملکردها و جهت گیریها در قبل از انقلاب و برخی سالها در سه دهه اخیر باز می گردد که سبب شد فرصت رشد و پیشرفت و شکوفایی استعدادها ، از اقشار کم درامد و ضعیف سلب و فرصت زراندوزی و کسب مال و مکنت در اختیار یک قشر خاص قرار بگیرد. البته توجه داشته باشید که فقر و فقیر همیشه وجود داشته است و شاید نتوان آن را به طور کلی ریشه کن کرد اما مهم آن است که با تصمیمات و جهت گیریهای صحیح ، بتوانیم از تعداد فقرا در جامعه کم کنیم و شرایط زندگی بهتر را برای آنان فراهم آوریم . به طور قطع عملکرد و رویکرد دولت نهم مبتنی بر پی جویی همین هدف بوده است . علاوه بر این ، مبارزه با فقر و کمک به فقرا ، یک امر همگانی است و نمی شود آن را فقط از دولت مطالبه کرد. اهتمام به امور مسلمین یک وظیفه و تکلیف شرعی برعهده یکایک مسلمانان است. توصیه و تاکید اسلام بر ملاحظه وضعیت چهل همسایه از هر طرف است . اگر فقط به این نکته توجه لازم مبذول شود ، یقین داشته باشیم که فقر از بین خواهد رفت . بی توجهی و بی اعتنایی به مسوولیت های شرعی ، فقر را در جامعه گسترش می دهد.

طبیعی است تورم فشار فزاینده ای را بر فقرا وارد می کند . البته فقرا نیز سهمی از جامعه می برند که متناسب با تورم ، افزایش پیدا می کند. به طور مثال اگر رهگذری ۱۰ سال پیش مبلغ صد تومان به یک فقیر کمک می کرد ، امروز متناسب با افزایش تورم ، این کمک نیز افزایش یافته است و مردم مبلغ بیشتری را برای کمک به فقرا اختصاص می دهند. اما به طور کلی تورم فشار بیشتری را بر فقرا تحمیل می کند.

موفق باشید

افشین:باسلام

۱- سخنرانی های پی درپی آقای رییس جمهور در سفرهای استانی و تصویب صدها مصوبه درجلسات هیات دولت استانی در چند ساعت نشانه چیست؟

علی اکبرجوانفکر: نشانه پیوستگی و یکپارچگی دولت و ملت ، نشانه انگیزه مند بودن رئیس جمهور و دولتمردان برای خدمت بی وقفه به مردم ، نشانه قدرشناسی مردم از مسوولان ، نشانه کار و تلاش خستگی ناپذیر برای پیشرفت کشور ، نشانه قرار گرفتن قطار دولت در ریل اراده و خواست مردم و..

۲- نمی شود به جای اینکار مسئولین استانها را به تهران آورد؟

علی اکبرجوانفکر: مسولان استانها برای پیگیری برنامه های خود به تهران در رفت و آمد هستند . اهداف مهم سفرهای استانی دولت با پیشنهاد شما محقق نمی شود.

۳- دادن وام دستوری بدون بررسی به افرادی که در استانداری ها جمع میشوند یعنی چه؟

علی اکبرجوانفکر: افرادی که در جریان سفر استانی دولت ، برای دیدار با رئیس جمهور یا مسوولان کشور در استانداری تجمع می کنند ، هرکدامشان انسانهای شریف و دردمندی هستند که برای حل مشکلات خود ناگزیر از روی آوردن به مسوولان شده اند. دولت نهم نمی تواند نسبت به مشکلات اینچنینی مردم بی تفاوت باشد . درست است که در حالت ایده آل و آرمانی، سازوکارها و برنامه ها و تصمیمات کشور باید رافع مشکلات مردم باشد اما بپذیریم که به رغم همه این تدابیر بازهم انسانهایی هستند که مشکلاتشان بدون کمک دیگران قابل حل نیست . برخی از این افراد مشکلات مالی دارند و دستور پرداخت وام هم بر اساس ضابطه و قانون انجام می شود. تبلیغات مخالفان دولت نهم در این زمینه ، مسموم و خلاف واقع است .

۴- در نهج البلاغه به صراحت از دویدن مردم به دنبال مرکب حاکم نهی شده و آن را باعث ذلت مردم و خشم خدا دانسته است.

علی اکبرجوانفکر:در این زمینه پیشتر به یکی از مخاطبان محترم پاسخ گفته ام

موفق باشید

سروش صلح گرا :   آقای جوانفکر با سلام،

۱- نظر شما در خصوص توسعه رسانه های دیداری با گرایشهای مختلف و قانونگرا (قانون اساسی)چیست؟

علی اکبرجوانفکر: طبق قانون اساسی ، رسانه های دیداری نمی تواند خصوصی باشد .

۲- جنابعالی تا چه میزان با این موضوع که قوای سه گانه،احزاب،شهروندان و گروهها و قومیتهای مختلف ایرانی بتوانند برمبنای قانون اساسی و در چارچوب قانون از رسانه های مختلف (کانالهای تلویزیونی خصوصی،روزنامه،نشریه و….)به عنوان ابزار قانونی برای ارایه آرا و نظراتشان در سطح جامعه استفاده کنند،اعتقاد دارید و در چه سطحی آن را به رییس دولت گوشزد مینمایید؟

علی اکبرجوانفکر: در اصل ۱۷۵ قانون اساسی ، صدا و سیما ، یک سازمان دولتی در نظر گرفته شده است و یک شورای نظارت ، مرکب از نمایندگان سه قوه بر نحوه عملکرد آن نظارت می کنند . وجود کانالهای تلویزیونی خصوصی مطابق قانون اساسی نیست اما تاسیس روزنامه و سایر نشریات به صورت خصوصی هم اکنون نیز وجود دارد. اینکه قوای سه گانه بخواهند برای خودشان روزنامه یا کانال تلویزیونی مخصوص داشته باشند ، به نظر بنده غیرضروری می رسد چرا که اطلاع رسانی در باره عملکرد دستگاههای مختلف برعهده رسانه های ارتباط جمعی است و ضرورتی ندارد که هر دستگاهی برای خودش یک رسانه ارتباطی داشته باشد. اگر رسانه های موجود از پرداختن به اطلاع رسانی در باره فعالیت دستگاهها خودداری می کنند، راه حل آن را نباید در ایجاد رسانه ها در دستگاههای  دولتی جست و جو کرد.

موفق باشید

علی هراتی : سلام علیکم

مشاور محترم رئیس جمهور من با ذکر یک سند مستند به شما میگویم دولت شما تخطی کار است برادرزاده اینجانب خانم فاطمه هراتی فرزند شهید و فاطمه حقیری فرزند جانباز ۷۰% بعد از آزمون اداره برق استان سمنان کتبی ۲ برابر ظرفیت که تنها یک از این دو نفر را میخواست اما در کمال تعجب آنها اعلام نمودند که ما اشتباه کردیدم نیاز به مهندس صنایع نداریم اگر نیاز نداشتید چرا در وب سایت وزارت نیرو و روزنامه های کثیر الانتشار چاپ نمودید چرا جوانان مردم را به بازی گرفتید در مورد این چه جوابی دارید این شماره تلفن من است هیچکس هم به این دونفر که از دست قضاء دختر عمه و دختر دائی هستند جواب نمیدهد این دو چه باید بکنند و.اقعاً شعار عدالت این است این شماره من است خوشحال میشوم تماس بگیرید به خدا برادرزاده من خودش را برای احمدی نژاد میکشت برای رای آوردنش الان چه دقیقاً برعکس دلیل دارد لطفاً جواب بدهید.

علی اکبرجوانفکر: اگر اداره برق استان سمنان این دو نفر را به کار می گرفت ، آیا برخلاف نظر امروزتان یک حکم کلی صادر می کردید و می گفتید که این دولت کارش درست است ؟! و اصولا چنین حکمی چقدر اعتبار دارد؟ موضوعی که شما مطرح کرده اید یک مورد خاص است و باید مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرد. اگر مایل بودید مدارکتان را برای بنده بفرستید را پیگیری کنم اما اگر فرض بر درستی مطالب شما باشد ، منطقا نمی توان مستند به آن ، یک حکم کلی در باره دولت صادر کرد.

موفق باشید

افشین : با در نظر گرفتن اینکه خدا شاهد تمام کارهای شما در دولت نهم می باشد به دولت آقای احمدی نژاد نمره چند می دهید؟

علی اکبرجوانفکر: نمره آقای احمدی نژاد ممتاز است و اگر بخواهم کمتر از آن نمره بدهم ، در حق ایشان ظلم کرده ام . بنده به خاطر خوشامد هیچکس حاضر نیستم پا روی حق بگذارم . نمره ممتاز را با توجه به اینکه خداوند متعال ناظر و شاهد اعمال ماست به رئیس جمهور می دهم.

موفق باشید

بی نام :   جناب آقای جوانفکر. باسلام

با توجه به پیگیری اخبار ، جنابعالی را شفاف و رک یافته ام ، خصیصه ای که در بین دولتمردان نهم کمتر یافت نمی شود. لطفا بفرمایید که چرا آقای احمدی نژاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی را منحل کرد؟

علی اکبرجوانفکر: از ابراز لطف شما تشکر می کنم. صراحت در بیان مواضع درست و شجاعت در پذیرش اشتباهات ، لازمه خدمتگزاری صادقانه است. سازمان مدیریت و برنامه ریزی یک عامل بازدارنده در حرکت سریع کشور در مسیر پیشرفت محسوب می شد. این برداشت مختص این دولت نیست و در گذشته نیز چنین برداشتی نسبت به سازمان مدیریت که همان سازمان برنامه و بودجه سابق با ساختارهای کهنه و فرسوده از دوران قبل از انقلاب است ، وجود داشت اما به نظر می رسید که مقامات مسوول ، بیشتر مصلحت اندیشی می کنند و حاضر به انجام این جراحی ضروری نیستند. آقای احمدی نژاد در این زمینه تردید به خود راه نداد و با وجود مقاومتهای سنگینی که در برابر دولت وجود داشت ، این تصمیم را عملی کرد.

موفق باشید

پایان

۴ نظر »

 1. صنایع نیوز گفت :

  خرداد ۳م, ۱۳۸۸ در ۲۲:۴۶

  http://www.sanayenews.com/content/view/16349/1/

 2. سید علی استناد گفت :

  خرداد ۱۳م, ۱۳۸۸ در ۱۷:۵۴

  سلام . آقای جوانفکر یک انسان عالم و روشنفکر اند که همواره حق را میگویند و بی توجه به مقام و موقعیتشان به معنای واقعی کلمه برای مردم وقت میگذارند و پاسخگو و خدمتگزار هستند از مشاوران دکتر عزیز جز این نیز انتظار نمیرود

 3. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  خرداد ۱۴م, ۱۳۸۸ در ۱۱:۳۸

  آقا سید
  با سلام
  امیدوارم مصداق آنچیزی باشیم که انتظار آن را دارید.
  موفق باشید

 4. مداح زاده گفت :

  تیر ۲۷م, ۱۳۸۸ در ۱۶:۳۸

  باسمه تعالی
  بدینوسیله انتصاب دوست!ملت!اسرائیل! به سمت معاون اولی رئیس جمهوری ایران را به پرز و باراک و سایر دوستان اسرائیل غاصب تبریک عرض می نمایم .
  لذا خواهشمندم با توجه به ارتباطی که احتمالاً با جناب آقای احمدی نژاد دارید ، در صورت امکان و صلاحدید ، این پیام را به سمع ایشان نیز برسانید.
  والسلام لاهله

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر