کم فروشی ، ظلم آشکار

بنیان نظام آفرینش مبتنی بر عدالت است و تمام هستی بی هیچ کم و کاستی از این اصل تبعیت می کند. موجودات عالم هستی نیز در یک نظام جبری به سمت عدالت حرکت می کنند و در این میان انسان ، تنها موجود صاحب اختیار و دارای حق انتخاب است که با حرکت در مسیر افراط و تفریط ، به تخطی از عدالت می پردازد یا آنکه با مدیریت و مهار عنصر اراده و نفس خود، جانشین خداوند در روی زمین می شود .
مستند به آیات قران کریم ، فلسفه بعثت و ارسال رسل و انزال کتب نیز مبتنی بر عدالت است و آموزه ها و رهنمودهای خداوند متعال در این کتاب آسمانی به طور مستمر معطوف به اجرای عدالت و گسترش آن در تمامی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی انسان است .
کم فروشی به عنوان نمادی از ظلم و بی عدالتی در عرصه اقتصادی است که موجب فساد در جامعه می شود و دیگر بخش های اجتماع نیز از این ناهنجاری رفتاری و اخلاقی تاثیر می پذیرند. این ظلم اقتصادی می تواند آثار سوء خود را در بخش های دیگر جامعه نیز بر جای گذارد ، امنیت را از مردم سلب نماید و فساد و تباهی را در جامعه گسترش دهد.
مهم ترین بخش در عدالت اقتصادی، عدالت در توزین است و اگر جامعه ای به این مهم اهتمام ورزد، یقینا گامی بلند در اجرای عدالت و اصلاح نظام اقتصادی جامعه به پیش برداشته است . از نظر قرآن کریم، عدالت در هنگام خرید و فروش و پرهیز از کم فروشی، عین اصلاح فراگیر در جامعه است؛ زیرا عمل کم فروشی و دادن جنس کم تر از میزان واقعی آن به مشتری، تأثیرات مخربی در سلب اعتماد عمومی که سرمایه اصلی هرجامعه انسانی محسوب می شود، به دنبال دارد. اگر جامعه ای بخواهد به رشد و شکوفایی و تمدن سازی برسد، نیازمند آن است که همه گروه ها و افراد جامعه به یکدیگر اعتماد داشته باشند.
اگر اعتماد آحاد جامعه به یکدیگر از دست برود ، اصل بر این قرار می گیرد که هر کس در صدد کلاه گذاشتن بر سر دیگری است مگر آنکه در موارد نادر ، خلاف آن اثبات شود و چنین وضعیتی در یک جامعه ، حاکی از نهادینه شدن فساد و فروپاشی جامعه از دورن است.
خداوند متعال ، کم فروشی را که در ظاهر یک جرم ساده و پیش پا افتاده به نظر می رسد ، به عنوان گناه کبیره معرفی کرده و وعده عذاب دوزخ در آخرت و استیصال در دنیا را داده است.
گناهان کبیره، آن دسته از گناهانی هستند که تاثیرات آنها فراتر از حوزه شخصی است و جامعه را از آثار سوء خود متاثر می سازند و زمینه گسترده ای را برای فساد و تباهی اجتماعی فراهم می کنند. از این رو خداوند ، عذاب دوزخ را برای گناهان کبیره وعده داده است. در صورت گسترش و فراگیری چنین گناهانی ، یک جامعه بشری در همین دنیا به عذاب استیصال، گرفتار و نابود می شود. هلاکت اقوامی چون قوم شعیب به سبب کم فروشی و گرفتاری به عذاب استیصال، برای تاکید به جایگاه بلند عدالت اقتصادی در فروش به میزان و پیمانه از دیدگاه قرآن است.
کسانی که به نام عدالت، ظلم و ستم را گسترش می دهند، یا به نام حقوق بشر، حقوق انسانها را ریشه کن می کنند یا به عنوان پیمانه و ترازو، ریشه عدالت در توزین را می خشکانند، در واقع سرگرم انجام یک فریب و ریاکاری بزرگ هستند و بدیهی است به تبع عذاب آخرت ، برخورد با آنها در دنیا نیز باید سخت و شدید باشد.
به تازگی سیمای جمهوری اسلامی ایران اقدام به پخش گزارش مستندی کرد که نشان می داد ، تعداد زیادی از جایگاههای سوخت در کشور با دستکاری در پمپ ها ، کم فروشی می کنند و فقط تعداد اندکی از آنها بنزین را به میزان واقعی به مردم می فروشند.
اگر جایگاههای بنزین را نمونه ای از جامعه ایران تلقی کنیم ، به راستی کم فروشی بنزین چه پیامی را منتقل خواهد کرد؟!
وقتی منافع مادی مردم در نتیجه رفتار سوء یک فرد یا جمع خاص مورد دست اندازی قرار می گیرد ، چه کسی جز وکیل مدافع عمومی یعنی دادستان باید به دفاع از حقوق مردم بپردازد؟ جای خالی دادستان در مسائل مطبوعاتی و رسانه ای هیچگاه احساس نمی شود اما جای خالی او در رسیدگی فوری به ظلم های آشکاری مانند کم فروشی که نوید دهنده تبعات تلخ و سنگینی همچون قحطی و خشکسالی است چرا. به راستی چرا؟

۱۲ نظر »

 1. رحمان نظری پور گفت :

  اسفند ۱۰م, ۱۳۹۲ در ۲۲:۳۲

  سلام
  آقای جوانفکر والا ما شاخ دراووردیم گفتن به رهبری توهین کردین!!!!!مونده بودیم چی میگن!!! کجا و کی!!!آخه مرغ پخته خنده اش میگیره از این حرف بابا کسانی که در جلسه با حضرت آقا به عنوان نماینده کاندیداها گستاخی ها کردن الان وزیر و کیل شدن نتیجه رفتارهای با امثال شمایی که میدونیم و میشناسیمتون و نوشته های شما چه تو روزنامه ایران چه تو وبلاگ همه اش از سر درد و عشق به انقلاب ولایت فقیه و رهبری بود خوب همین شد دیگه…

  بخدا حالا باید بیایم و جمعش کنیم آقای جوانفکر کشور ما به امثال شمایی محتاج هستند شما باید تو میدون باشین از همین وبلاگ هم شده از هر جایی که شده مردم ازتون انتظار دارن باید به آقا کمک کنید …. عزت و اعتبار ایرانی و شیعه داره به باد میره با کارهای این آقایون….

  به آقای احمدی نژاد هم بگین بابا شما رو ما فقط مالک علی میدونیم وایسین تو صحنه نگذارید مملکت از دست بره و توی غر غر فسیلی همه چیز داغون بشه

 2. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  اسفند ۱۱م, ۱۳۹۲ در ۱۱:۴۵

  برادر محترم جناب آقای نظری پور
  با سلام و احترام
  ضمن تشکر از ابراز لطف و محبت شما ٰ، حتما توجه دارید که این انقلاب ثمره خون صدها هزار جوان پاک و دلباخته اسلام و ارزشهای ناب آن است، ثمره سختی هایی است که ملت ایران در طول ۳۵ سال تحریم های ناجوانمردانه غرب تحمل کرده است ، ثمره مقاومت و ایستادگی صدها هزار جانباز و آزاده و رزمنده عزیز است . بنابراین فکر می کنم که خداوند متعال حافظ و نگهدار اصلی این انقلاب از خطراتی است که یا دشمن اقدام به طرحریزی آن می کند یا خطراتی که از ناحیه رفتار بدخواهان و قدرت طلبان و زیاده خواهان متوجه انقلاب می شود. به هر حال ضمن حفظ امید و نشاط و شادابی انقلابی باید با هوشمندی مسائل کشور را رصد کرد و به انجام وظایف و مسوولیت های اجتناب ناپذیری که متوجه هر یک از ما می شود، اهتمام ورزید. سلامتی تان برقرار و عزتتان روز افزون باد

 3. محمد آلادپوش گفت :

  اسفند ۱۱م, ۱۳۹۲ در ۱۵:۵۸

  سلام و خسته نباشید بابت ۸ سال مجاهدت، چند روز پیش مصاحبه شما را با روزنامه اسپانیولی abcخواندم البته ترجمه اش را در رسانه ها. نکته ای که میخواستم عرض کنم این بود که سایت فردا صحبت از نفاق و دورویی و چهره پلید و توهین به آقای لاریجانی در مصاحبه شما کرده بود که به هیچ وجه همچین چیزی در مصاحبه وجود نداشت و این مصداق بارز دروغ پردازی بود.

  من چندین و چند بار در آن سایت کامنت گذاشتم و به اطلاعشان رساندم و اعتراض کردم اما اصلا منتشر نکردند. خوب است اهالی رسانه که آن هم از طیف اصولگرایان هستند و مدعی ولایتمداری بروند ملاحظه کنند مقام معظم رهبری چه نکاتی را درباره همین سایت ها و وبلاگ ها به عنوان رسانه اشاره کرده اند.

  تقوا هم خوب چیزی است بی تقوایی آقای جوانفکر در رسانه ها بیداد می کند و این خیلی بد است

 4. کریم شکوری گفت :

  اسفند ۱۲م, ۱۳۹۲ در ۱۱:۵۶

  سلام و خسته نباشید، کینه اعتدالی ها بد جور سرباز کرده است. اعتدالی ها ، بخوانید همه غیر از احمدی نژاد و حزب اللهی های اصیل و واقعی که به نام آقا برای خود کیسه ندوخته اند. اعتدال همه هستند کارگزار و اصلاح طلب و اصولگرا و … همه هستند و بر علیه خدوم مظلوم ولایت پذیر و عاشق و شیفته مردم جناب دکتر احمدی نژاد کار میکنند.
  اصولگرایان واقعی و جریان های اصلی حزب اللهی و و فادار به رهبری و نظام چشم ها رو بشویند و با نگاه تازه و افق صحیح حرکت کنند. پیروزی با حزب الله است این وعده خداست به شرطی که اتحاد باشد.

 5. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  اسفند ۱۳م, ۱۳۹۲ در ۰۹:۴۹

  جناب آقای آلادپوش
  باسلام و احترام
  درست می فرمایید . بنده اصلا اهل اتهام زنی یا توهین به کسی نیستم. در مطلب منتشره در سایت فردا که متاسفانه عینا در بسیاری از سایت های خبری نیز منتشر شد ، به هیچوجه بحثی از اتهام به آقای لاریجانی یا اصولگرایان مطرح نشده است. به هر حال با توجه به نسبت های ناروایی که سایت فردا به اینجانب داده است ٰ، شکایتی را از این سایت تهیه و تنظیم کرده ام که در دست انجام است.
  موفق باشید

 6. امیر گلابپاش گفت :

  اسفند ۱۴م, ۱۳۹۲ در ۱۴:۴۵

  جناب آقای جوانفکر کی دوره محکومیت شما تمام می شود ؟ چطور است که فتنه گران و حامیان فتنه وزیر و مدیر می شوند و شما که در برابر فتنه بودید و روشنگری میکردید باید زندان بکشید، آخر کلا روی هم رفته که ۴ سال بیشتر از فتنه نگذشته،یعنی چهل ساله که همه چیز فراموش میشه؟ توهین کنندگان به رهبری که الان مدیران سطح بالا هستند آخه نباید یک فکری بشود.؟؟؟

  من به عنوان یک کارمند در شهرستان خواهش دارم اصولگراها دست از لجاجتها بردارن تفرقه تا کی ؟ هر چند مردم دکتر احمدی نژاد رو اصولگرا هم نمیدوننن… کاری کنید…

 7. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  اسفند ۱۵م, ۱۳۹۲ در ۱۲:۵۴

  جناب آقای امیر
  با سلام و احترام
  دوره محکومیت بنده ظاهرا ۲۸ اسفند ماه جاری تمام می شود اما در تتمیم مجازات پنج سال محرومیت از فعالیت های سیاسی ، حزبی ، رسانه ای و فرهنگی نیز در نظر گرفته شده است که این دوره نیز سه سال و نیم دیگر خاتمه می یابد. ضمنا آقای احمدی نژاد کاملا ارزشی و اصولگراست اما هیچ تعلق حزبی و فکری به جریان سیاسی اصولگرایان ندارد. شما به عنوان فردی از بین مردم می دانید که اتهام وارده به اینجانب در خصوص توهین به رهبری کاملا بی اساس است و محکومیت قضایی منتج از آن نیز مبنای حقوقی و قانونی ندارد زیرا قاضی به هیچوجه ، اتهام منسوبه را به بنده تفهیم نکرد و حکم صادره نیز به دلیل غیرمستند و غیرمستدل بودن فاقد مبنای حقوقی است . به هر حال دادسرای انتظامی قضات نیز حاضر نشد شکایت بنده از قاضی صادر کننده حکم را رسیدگی کند. ان الله مع الصابرین

 8. mimasm گفت :

  اسفند ۱۹م, ۱۳۹۲ در ۲۳:۳۵

  جالبه در مورد بابک زنجانی هی میگن قوه قضایی به عنودن مدعی ورود کرده…..ولی بسیاری از مساعل که کاملا مربوط به قوه قضایی هست،اونا پا پس میکشند…
  چند وقت پیش مردم روستایمان برای جلوگیری از الودگی رودخانه توسط شهرک صنعتی باهاشون درگیر شدند و شرکت شهرک صنعتی با وکیل خوب میاد و برا چند نفر شش ماه حبس و چنصد هزار جریمه میبره…
  ممنون

 9. طلبه پاسخگو گفت :

  اسفند ۲۲م, ۱۳۹۲ در ۱۸:۲۴

  سلام و ادب خدمت جناب جوانفکر
  مطلب خوب و مفیدی بود و استفاده کردیم.
  متاسفانه شرایط بدی در جامعه ایران حاکم شده علی رغم تلاش رهبری آنچه مشاهده نمی شود عدالت است.
  مسلما شرایط در این دولت خیلی بدتر خواهد شد که کار رو بر بچه حزب الهی ها سخت میکنه.
  آروزی سعادتمندی حضرتعالی و موفقیتتان را دارم.
  در پناه خدا

 10. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  اسفند ۲۴م, ۱۳۹۲ در ۱۲:۴۱

  طلبه عزیز
  باسلام و احترام
  متقابلا برای حضرتعالی سعادت و رستگاری را آرزومندم. با شما موافقم و درست می فرمایید که شرایط ایجاد شده در جامعه بد است اما فکر می کنم نیروهای حزب اللهی باید از حوادث درس بگیرند و متوجه این معنا باشند که خداوند وعده نکرده است که همیشه فرصت های خوب را تکرار کند. دوره آقای احمدی نژاد یک فرصت استثنایی برای کشور و حزب اللهی ها بود و باید قدر دانسته می شد و کاری صورت می گرفت که حزب اللهی ها برای همیشه در کشور بیمه شوند. گریزی از آن نیست که آنچه امروز بر کشور می آید محصول رفتارهای نادرست در برابر دکتر احمدی نژاد و دولت وی بود.

 11. علی گفت :

  اسفند ۲۴م, ۱۳۹۲ در ۱۷:۱۵

  سلام برادر در جمله “مهم ترین بخش در عدالت اقتصادی، عدالت در توزین است” به نظر میرسد عدالت در نظام توزیع صحیح تر باشد چون توزین به معنای وزن کشی است
  با آرزوی توفیق روز افزون شما و مسرور از بازگشت شما به عرصه سیاست

 12. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  فروردین ۲م, ۱۳۹۳ در ۱۳:۵۷

  علی آقا
  با سلام و احترام – عدالت در توزیع با عدالت در توزین متفاوت است و منظور از عدالت در توزین یعنی کم فروشی نکردن و در هنگام وزن کردن رعایت عدالت را بکنیم.

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر