ویژگی‌های زیبنده خبرنگار

رای تجلیل از افتخارآفرینان انقلاب اسلامی یعنی پاسداران ، بزرگداشت مقام و منزلت جانبازان و تمجید از رشادت و جوانمردی جوانان ایرانی ، ایام ولادت با سعادت حماسه سازانی مانند حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، حضرت ابالفضل العباس (ع) و حضرت علی اکبر (ع) را به عنوان روز پاسدار، روز جانباز یا روز جوان نامگذاری کرده اند که در جای خود حاکی از خوش ذوقی و گزینش های درست ، هوشمندانه و حکیمانه است .

روز تجلیل از خبرنگار نیز با روز شهادت مظلومانه و غریبانه یک خبرنگار جوان ، شجاع و پرتلاش به نام محمود صارمی همزمان است که عناصر کوردل ، بی رحم و متحجر ، او را در شهر مزار شریف افغانستان و همراه با ۹ دیپلمات ایرانی به رگبار گلوله بستند و آنها را در خون خویش غلطاندند.

صارمی ، ارزش و مقام قلم را می شناخت و می دانست که وارد چه صحنه ای شده و قصد انجام چه کاری را دارد. او به رسالت خود در اطلاع رسانی ، آگاهی بخشی و تنویر افکار واقف بود و در انجام این وظیفه خطیر نیز جان شیرینش را فدا کرد. روحش شاد ، یادش جاودان و راهش پر رهرو باد.

به همین مناسبت و با استفاده از تجارب ۲۵ ساله ای که در ارتباط با فعالیت خبری در سطوح مختلف و عرصه های گوناگون داخلی و خارجی اندوخته ام ، ویژگیها و خصوصیات زیبنده یک خبرنگار مسلمان ، معتقد به ارزشهای اصیل اسلامی ، پایبند به منافع ملی و مدافع حقوق مردم را متذکر می شوم ، با این امید که خبرنگاران ما با تلاش هوشمندانه خود ، به شان و منزلتی که شایسته آن هستند ، دست یابند.

 • خبرنگار چشم بیدار ، گوش شنوا و زبان گویای مردم است.
 • چشم بیدار مردم است به این مفهوم که باید با هوشیاری و دقت تمام ، همه تصمیمات، اقدامات وتحولات مربوط به مسائل عمومی کشوررا رصد کند، نقاط قوت و ضعف آنها را به درستی و فارغ از انگیزه های خطی و جناحی بیابد و با مشاهده هر عمل خلاف مصالح و منافع ملی، صدای آژیر خطر را به صدا در آورد و هشدار بدهد و مردم و مسوولان را نسبت به آنچه که در حال وقوع است حساس کند. بنابراین وقتی می گوییم خبرنگار چشم بیدار مردم است یعنی آنکه درصحنه های مختلف حضور به هنگام داشته باشد و با مشاهده عینی رویدادها بکوشد مردم را در جریان حقایق و واقعیت ها قرار دهد .
 • خبرنگار گوش شنوای مردم است به این مفهوم که باید همه حرفها و سخنان منطقی و اصولی را از زبان هر کس که هست بشنود . گوشش را نباید به سمت صدای یک عده خاص باز بگذارد. خبرنگار نباید خود را محدود کند. محدودیت برای خبرنگار مفهومی جز از دست رفتن نقش و کارایی او ندارد و باید مراقب باشد که دیگران نیز او را محدود نکنند یا با خود سانسوری، خود را از شنیدن حقایق و انعکاس آن محروم نسازد.
 • خبرنگار زبان گویای مردم است به این معنا که باید پی جویی مسائل و مشکلات مردم باشد و راه حل ها را از مسوولان ذیربط مطالبه کند. زبان خبرنگار زبان پرسشگری است و این پرسشگری را باید از موضع حق جویی و دستیابی به حقیقت انجام دهد. خبرنگار حق ندارد در برابر حقیقت زبان به کام گیرد .
 • خبرنگار در قبال مردم و کشور همانند نبض ملت عمل می کند یعنی در برابر هر نارسایی و بیماری و تهدیدی که پیکره عظیم اجتماع را در معرض آسیب قرار دهد ، هوشیار است و به محض درک خطر و مشاهده علائم بیماری ، بلافاصله شروع به تپش می کند و با هوشیاری تمام جامعه را از تهدید و آسیب ها آگه می سازد .
 • خبرنگار دشمن شناس است و مانند یک دیده بان هوشیار و آگاه عمل می کند. یعنی هرگونه تحرک و طراحی و توطئه دشمن را به فوریت مورد شناسایی قرار می دهد و ضمن آگاه کردن جامعه ، آتش تهیه سنگین تبلیغاتی و خبری را بر سر دشمن فرو می ریزد و او را زمین گیر می کند.
 • خبرنگار ، صاحب فکر و اندیشه است . او با هیچ نیروی خودی دشمنی نمی کند. او بدخواه و بداندیش و بد دل نیست . او خیر و صلاح و نیکی و عاقبت به خیری را برای همگان آرزو می کند.
 • خبرنگار یک نماد روشن و واقعی از اصولگرایی و اصلاح طلبی است اما او عضویت در هیچ حزب ، گروه و جریان سیاسی شکل گرفته در زیر بیرق اصولگرایی یا اصلاح طلبی را نمی پذیرد.
 • شان و منزلت خبرنگار فراتر از عضویت در احزاب و جریانهای سیاسی است. او یک شخصیت جامع الاطراف و یک نگاه همه جانبه به پدیده ها دارد اما عضویت در یک حزب یعنی قرار گرفتن در تنگنای مرام و منش حزبی و دیدگاههایی که از بالا به پایین دیکته می شود.
 • خبرنگار باید بی طرف باشد تا به حقیقت برسد. بی طرفی لازمه حقیقت یابی است . نگاه جانبدارانه از سوی خبرنگار نسبت به پدیده های مختلف خبری او را از دیدن تمام حقیقت محروم می کند. حق طلبی و حقیقت یابی باید روح حاکم بر خبرنگار باشد.
 • خبرنگار باید شجاع باشد تا بتواند در برابر تهدیدهای طبیعی و ساختگی مقاومت کند و برای تنویر افکار عمومی ، شجاعانه وارد عرصه های گوناگون خبری شود و رسالت خطیر خویش را به انجام برساند.
 • خبرنگار منافع عموم را بر منافع شخصی ارجح می داند و بر سر منافع مردم و آنچه که حق مردم است ، مصالحه نمی کند. مطالبه اصلی او حقوق مردم و اجرای عدالت است. اگر خبرنگار منافع شخصی را اولویت کاری خود قرار دهد ، بهتر است که به جای کار خبرنگاری به تجارت و دلالی و کاسبی بپردازد و بیهوده وارد این عرصه مهم نشود.
 • خبرنگار باید باهوش و زیرک باشد تا بتواند از میان انبوه مسائل مطرح شده در جامعه ، به پی جویی مسائلی بپردازد که نیاز و خواست اساسی و مهم مردم محسوب می شود. اگر با هوش و زیرک نباشد، دیگران او را به بازی می گیرند و از وارد شدن به حوزه های مهم زندگی اجتماعی باز می دارند.
 • خبرنگار باید امانت دار باشد. امانت داری اساس و پایه کار خبرنگار است. او باید مورد اعتماد مردم باشد و لازمه آن نیز امین بودن ، صادق و درستکار و با ایمان بودن است.
 • خبرنگار و روزنامه نگار باید اهل مطالعه و تحقیق باشد و بتواند با ادبیات مناسب ، زیبا و جذاب با مردم ارتباط برقرار کند. ماهیت و هویت کار خبر ایجاب می کند که خبرنگار از سطح به عمق برود و برای این کار باید روح تحقیق و مطالعه بر او حاکم باشد.
 • خبرنگار باید از قضاوت عجولانه و شتابزده در قبال پدیده های مختلف بپرهیزد و عملکردش به گونه ای باشد که مردم و مخاطبان را به سمت قضاوت درست و نتیجه گیری صحیح مسائل هدایت کند. او تنویر کننده و روشنگر است. یعنی پدیده ها را از جنبه های مختلف مورد کنکاش و بررسی قرار می دهد و تا وقتی به اطلاعات دقیق و درست دسترسی پیدا نکرده است ، نباید به قضاوت بپردازد زیرا در غیر اینصورت ، احتمال خطا و اشتباه او افزایش می یابد و مخاطبانش را به انحراف و گمراهی سوق می دهد.
 • یکی از دشواریهای کار خبرنگاران این است که باید بر احساسات خود غلبه کنند و بر اساس منطق و مشاهدات و استدلال روشن، اطلاع رسانی کنند. من تایید می کنم که این کار سختی است بویژه آنکه بخش اعظم خبرنگاران ما ، خانمها هستند که این مساله ، پرهیز از دخالت احساسات در کار را بسیار دشوار می کند.
 • متاسفانه نقش خبرنگاران در فرایند اطلاع رسانی دیده نمی شود. خبرنگاران ما بیشتر مایل اند یک منتقل کننده و انعکاس دهنده صرف اطلاعات باشند و به همین خاطر در بیشتر مواقع ، اخبار و گزارشهای خبری آنها متکی بر اظهارات این و آن است. خبرنگار مشاهده کننده، ناظر و حاضر در صحنه ، محقق ، جستجوگر و پرسش کننده است و باید مشاهدات ، نتیجه بررسی ها و تحقیقات و دریافتهای درست و دقیق خود را به شکل بی طرفانه به مخاطبان منعکس کند. پنهان ماندن و نادیده گرفته شدن نقش خبرنگار در فرایند اطلاع رسانی، باعث تضعیف منزلت و شان خبرنگار می شود و به تدریج خبرنگاران به افراد میرزا بنویس تبدیل می شوند.
 • “صحت”، “دقت” و”سرعت” سه رکن اساسی در کار خبری است. خبرنگاران معمولا دوست دارند که خبرهای خود را سریعتر از دیگران مخابره کنند و بر اساس همین انگیزه و تمایل، میان آنها رقابت خبری بوجود می آید. من توجه خبرنگاران محترم را به این مساله جلب می کنم که صحت و دقت را فدای سرعت نکنند. بارها تجربه شده است که بر اثر انتشار سریع اخبار خلاف واقع که نتیجه بی دقتی و نادرستی اطلاعات بوده، اعتبار یک موسسه خبری آسیب دیده و مخاطبان اعتماد خود را به آن رسانه از دست داده اند. اعتماد مخاطبان به رسانه ، پایه ، اساس و سرمایه اصلی آن رسانه است که نباید به راحتی از دست برود.

با اغتنام فرصت، مراتب ارادت و تکریم خود را نسبت به همه کسانی که در کسوت خبرنگاری برای پیشرفت، عزت و سربلندی ایران عزیز دل می سوزانند و صادقانه و خالصانه تلاش می کنند ، ابراز می دارم.

۹ نظر »

 1. r گفت :

  مرداد ۱۷م, ۱۳۸۷ در ۰۱:۳۸

  مدیر صنایع نیوز : موفقیت دولت نهم عزت ایران است
  نشست فعالین رسانه ای با سید محمد کریمی استاندار مازندران بمناسبت روز خبرنگار درسالن اجتماعات استانداری مازندران تشکیل شد.

 2. جواد کاشانی گفت :

  مرداد ۱۷م, ۱۳۸۷ در ۰۹:۲۹

  این تعاریفی که از خبرنگار کرده اید گویا تنها بدرد برگ های یک کتاب می خورد و اگر فردی بخواهد به واقع چشم ، گوش و زبان مردم باشد توسط امثال شما کر ، کور و لال خواهد شد چناکه در ده سال گذشته با بهترین روزنامه نگاران این سرزمین کردید .

 3. غ.ر فرهنگ گفت :

  مرداد ۱۷م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۵

  آقای حواد کاشانی نون و القلم را بخوانند .

 4. اهالی قلم لرستان گفت :

  مرداد ۱۹م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۴۲

  اینجا بازار افترا داغ است !
  برادر عزیز ، جناب آقای جوانفکر
  سلام علیکم
  قلبمان به درد آمد وگرنه قلممان نمی چرخید تا بتوانیم از دردهای لرستان به شما گلایه بریم … شاید دیگر تاب سکوت نداشتیم وقتی اینجا همه خدمات دولت نهم را نادیده می گیرند و برخی اهالی قلم به ناحق و بی پروار ندای دشمنان انقلاب را در لرستانم فریاد می زنند …
  چندی است یکی از روزنامه های محلی لرستان شمشیر را در مقابل دولت نهمی ها از رو بسته و بی مهابا بازار تهمت و افترا را داغ کرده است !
  آنچه بیش از هر چیز دیگر نیز جالب توجه است این است که مدیر مسئول این هفته نامه محلی سرپرست موسسه کیهان در لرستان است و با امکانات این روزنامه اصولگرا بر طبل سیاه نمایی و افتراق می کوبد و از حسن نظر دولت نهم به مطبوعات سوء استفاده را به حد رسانده است .
  اختصاص ستونی به نام تاریخ لرستان و تمجید از خان و رعیت بازی که به دست انقلاب شکوهمند اسلامی در دیار لرستان محروم و مظلوم به پایان رسید ، استفاده از کارشناسان منفور نزد مردم ولایتمدار لرستان برای نقد (تخریب) دولت نهم ، پرخاشگری و توهین به مدیران دولت نهم به خصوص استاندار سختکوش لرستان ، افترا و تهمت به خبرنگاران و رسانه های حامی دولت در استان، حضور عناصر معلوم الحال در هیئت سردبیری این هفته نامه محلی تنها گوشه ای از قداست مطبوعات در لرستان است که توسط این هفته نامه محلی به تاراج رفته است .
  برادر عزیز ، پیش از اینکه خاطر شما را با سخنان خود مکدر نماییم در نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی استمداد طلبیدیم که هنوز جوابی حاصل نشده است ، حتی دست به دامان بردار بسیجی مان جناب آقای شریعت مداری هم شدیم تا خود با مطالعه هفته نامه محلی ای که اعتبار کیهان را در لرستان یدک می کشد تصمیمی اصولی اتخاذ نماید ولی …
  حال به شما می گوییم که بیش از هر شخص دیگری به مطبوعات نزدیکتری تا شاید سخن ما را به گوش رییس محترم جمهور برسانید …مطبوعات لرستان با وجود اینگونه افراد جایی برای نفس کشیدن ندارد …جمعی از جوانان لرستان با ارسال نامه ای به وزیر ارشاد خواستار پیگیری موضوع شدند که در هفته نامه “صدای ملت ” در اقدامی عجیب در شماره جدید خود با استفاده از اموال بیت المال به آنان تمهت و افترا روا داشته که خدا خوب می داند آنچه آنان می گوینده یاوه ای بیش نیست و خدا خود حامی بندگان حق گویش خواهد بود .
  بردار عزیز ، دیگر کلمات یاریم نمی دهند …تنها می خواهم نه به واسطه سخنان ما جوانان اهل قلم لرستان بلکه به حکم وجدان و دفاع از حقوق از دست رفته اهل قلم لرستان موضوع را پیگیری نموده و خود چند شماره از هفته نامه ” صدای ملت ” را بخوانید …

  و من الله توفیق
  جمعی از جوانان اهل قلم لرستان

 5. فیروزه عسکری گفت :

  مرداد ۱۹م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۱

  با سلام
  برای زحمات جنابعالی بی نهایت سپاسگذارم

 6. مازیار گفت :

  مرداد ۱۹م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۳۶

  “با اغتنام فرصت مراتب ارادت و تکریم خود را نسبت به همه کسانی که در کسوت خبرنگاری برای پیشرفت عزت و سربلندی ایران عزیز صمیمانه دل میسوزانند و صادقانه و خالصانه تلاش میکنند ابراز میدارم ” مخصوصا خبرنگاران و روزنامه نگاران روزنامه های شرق و هم میهن و تهران امروز که امیدوارم تعطیلات به آنها خوش بگذرد . ضمنا روزنامه ای به نام همشهری عصر نداریم ولی ایران عصر داریم . کامنت مخالف هم نگذارید که درج نمیکنم .

 7. r گفت :

  مرداد ۲۰م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۰

  چراازمدیران سایتهای خبری برای نشسا بارئیس جمهوری دعوت نمیشود
  ۰۹۳۵۵۰۶۱۶۷۷

 8. علی . و گفت :

  مرداد ۲۰م, ۱۳۸۷ در ۱۶:۳۳

  شما که رسانه ای هستید و نظرات متعادلی دارید چرا با عوامل روزنامه کیهان که این روزها خبرگزاری ایرنا را به تسخیر خود دراورده و این محل را وسیله لجن پراکنی خود به سبک کیهان کرده اند برخورد نمی کنید . ایرنا در چه دوره ای از تاریخ خود اینگونه از اخلاق رسانه ای فاصله گرفته بود؟ ایرنا باید بطور حرفه ای در جهت اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج اطلاع رسانی کند و نیازمند نیروهای قدرتمند حرفه ای است اما این بدان معنا نیست که چند جوان بی تجربه صرفا به علت دوستی و نزدیکی با برخی عوامل کیهان مدیران ایرنا بشوند. چرا ایرنا نباید از نیروهای ارزشمند خود مثل خادم المله اسلامی فرد و خود شما بهره نگیرد و میدان به دست این عوامل ناشی بیافتند . بدانید این افراد به دولت احمدی نژاد ضربه خواهند زد و فردا برای جلوگیری از این خسارت دیر است .

  با سلام به علی آقا
  ان الله مع الصابرین . انشاء الله امور ایرنا به تدریج روال منطقی و اصولی خود را پیدا خواهد کرد.

 9. مختاری گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۳:۱۵

  خبر به ما رسید که قرار است از خبرنگاران تجلیل شود و به خبرنگاران متاهل ۴۰۰ هزار تومان و به خبرنگاران مجرد ۳۰۰ هزار تومان داده شود . اما جالب بود برای من وقتی شنیدم گزینش شده است . خبرنگاران صدا و سیما هم از این محدوده خارج شده اند . جالب است بیشتر خبرنگاران صدا و سیما بعد از سالها روز مزد کار می کنند نه بیمه ای و نه حق سنواتی . اینها را هم از آقای کردان وزیر تازه کار دولت عدالتخواه – و معاون سابق مالی و اداری صدا و سیما – بپرسید که چرا اینطور شده است ؟در صورتی که این شنیده درست باشد شاید گفته شود خبرنگاران صداو سیما وضعشان بهتر از خبرنگاران مطبوعات باشد و در برخی موارد هم همینطور است . همچنین شنیده شده که فقط ۲۷۰۰ نفر از خبرنگاران تجلیلی شود البته ممکن است در این میان خبرنگاران شهرستانی هم از قلم بیفتد . از اینها بگذریم یادمه در سفر به قزوین برای بازدید از سفرهای استانی باهم بودیم و شما هم همین عبارت را که ” شما چرا میرزا بنویس شده اید ” بکار بردید و این تعبیر شما خیلی به دل من نشست اما می دانید چرا خبرنگاران میرزا بنویس شده اند ؟ ای کاش یک قانونی می گذاشتید درباره مصونیت خبرنگاران . خبرنگاران بدون حقوق و بدون تامین شغلی و حتی حقوقی و قضائی جز میرزا بنویس چیز دیگری نخواهند شد . با این حال به نظر من دولت آقای احمدی نژاد با خبرنگاران تعامل خوبی داشته است و قابل تقدیر است . از نظرات حق گرایانه شما هم تشکر می کنم.

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر