نگاه طبقاتی ، در تضاد با مردمسالاری دینی است

بسم الله الرحمن الرحیم

مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن از این پس فقط افراد خاصی در سطوح مسوولان عالیرتبه کشور می توانند نامزد ریاست جمهوری شوند.

طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی ، این مناصب به شرح زیر است :

۱- رئیس جمهور و معاونین وی

۲- نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان منصوب مقام معظم رهبری در نهادها و استان ها.

۳- رئیس قوه قضاییه، معاونین و روسای دیوان عالی کشور، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان عدالت اداری، سازمان قضایی نیروهای مسلح و دادستان کل کشور.

۴- اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر آن و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر آن.

۵- اعضای شورای نگهبان (فقها و حقوقدانان)

۶- وزرا

۷- امراء و سرداران و فرماندهان عالی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

۸- رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

۹- روسای سازمان ها و نهادهای کشور، سفرا، استانداران و شهرداران کلان شهرها

۱۰- مدرسین سطوح عالی حوزه های علمی و اعضای هیات علمی دانشگاه ها با مدارک علمی استادیاری و بالاتر

۱۱- روسا، دبیران کل و قائم مقام آنان و دبیران سیاسی احزاب و جمعیت های سیاسی رسمی در سطح ملی و مدیران مسئول و سردبیران روزنامه های کثیرالانتشار.

۱۲- حقوقدانان و وکلای پایه یک با ۱۰ سال سابقه کار و مدیران غیر دولتی در حوزه های صنعتی، اقتصادی و فرهنگی در سطوح ملی.

این طرح در حالی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است که به روشنی اصل ۱۱۵ قانون اساسی را نقض می کند. به موجب این اصل ، رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی ایرانی‏الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، موُمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور انتخاب شود.

قانون اساسی در واقع این حق را برای همه شهروندان ایرانی در نظر گرفته است که در صورت دارا بودن شرایط مندرج در اصل یکصد و پانزده ، بتوانند خود را نامزد ریاست جمهوری کنند اما مصوبه مجلس ، رجال مذهبی و سیاسی را مترادف با مقامات و مسوولان دستگاههای اجرایی ، قضایی و قانونگذاری در نظر گرفته است که این امر در عمل موجب نقض حقوق مردم می شود و بسیاری از افراد و شخصیت های صاحب صلاحیت کشور از نامزدی برای احراز پست ریاست جمهوری محروم خواهند شد.

شاید کم نباشند کسانی که در پست ها و مسوولیت های مهم کشور حضور دارند اما از شم سیاسی لازم و درک و تحلیل مسائل سیاسی در ابعاد داخلی و خارجی برخوردار نیستند و در مقابل چه بسیارند افرادی در بین فرمانداران ، مدیران کل ، ائمه جمعه و جماعات ، اساتید و دانشجویان دانشگاهها ، پزشکان ، متخصصان ، تجار و بازرگانان ، صنعت کاران و سایر مشاغل یا حتی افراد بازنشسته از پختگی و تجربه و تاثیرگذاری فراوان در عرصه های سیاسی و اجتماعی برخوردارند که در این مصوبه ، نادیده انگاشته شده اند.

چگونه می توان پذیرفت که شماری از نمایندگان مجلس با هفت یا هشت هزار رای از یک شهرستان به مجلس راه پیدا می کنند و به دلیل عدم آشنایی با مسائل سیاسی و مسوولیت های نمایندگی مجلس ناگزیر از عضویت در فراکسیونهای مختلف مجلس می شوند و در واقع این فراکسیون است که رفتار، رای و تصمیم آنها را مشخص می سازد ، اما طبق مصوبه مجلس این افراد می توانند نامزد ریاست جمهوری شوند اما مثلا ائمه جمعه یا شخصیت های صاحب تاثیر و برخوردار از بینش های عمیق سیاسی و مذهبی نمی توانند نامزد ریاست جمهوری شوند!

مصوباتی که حاکی از اعمال یک نگاه طبقاتی به مصادر امور است ، در عمل مردمسالاری دینی و جمهوریت نظام را زیر سووال می برد و خواص سالاری و هزار فامیل سالاری را جایگزین آن می سازد. به راستی چگونه می توان با این نگاه به مقابله با اشرافیت سیاسی رفت و تبعیض و بی عدالتی را از این کشور ریشه کن کرد؟!  

در صورت تبدیل این مصوبه به قانون و به اجرا در آمدن آن ، قدرت در یک لایه خاص از کسانی که به اشکال و انحاء مختلف به سطوح عالی مدیریتی راه پیدا کرده اند ، همواره در چرخش باقی خواهد ماند.  

این مصوبه با برخی دیگر از مفاد قانون اساسی نیز در تعارض است . برای مثال در اصل بیستم قانون اساسی بر یکسان بودن حقوق سیاسی و اجتماعی همه آحاد جامعه ، تاکید شده و در اصل بیست و هشتم نیز تصریح شده است که هر کس حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست برگزیند. 

از سوی دیگر اصل ۷۲ قانون اساسی نیز مجلس شورای اسلامی را از وضع قوانینی که مغایر با قانون اساسی باشد منع کرده است .

۲۹ نظر »

 1. Ahmad گفت :

  آبان ۱۶م, ۱۳۸۷ در ۰۰:۰۹

  سلام،

  موافقم، قانون بیخودی که روش درست فکر نشده. اتفاقا یکسری از نمایندهگان که ان دوره نماینده شدن و دیروز خیلی خوب و به دور از احساس و سیاستزدگی صحبت کردن از ادمهایی بودن که قبلا در مناسب قدرت نبودند. همچنین آقای احمدی نژاد میتونستن که از مدیران نباشن. یعنی‌ کسی‌ مثل ایشون که از جنس مردم هست ممکنه که قبلا تو مناسب حکومتی نبوده باشه، با اینکه در ان مورد خاص بوده ولی‌ بهر حال ان امکان هست و انشالله شورای نگهبان ان قانون را رد کنه. قسمت اینکه باید حداقل فوق لیسانس هم داشته باشن مسخرست. ممنون از ان نوشتتون. متاسفانه ولی‌ در مورد آقای کردان باید بگم انصاف کامل به خرج ندادید. ان قضیه به رئیس جمهور هم برمیگشت، رئیس جمهور درست تحقیق نکرد، در مورد کردان و خداکنه که دوباره یک پست بالا به کردان نده که ابروریزی بشه. خلاف واقع گویی پیاپی واقعا خجالتاور هست که اخریش هم امروز قوه قضاییه تکذیب کرد. ان شا الله که دولت هم از ان موضوع درس گرفته باشه. و انشالله موفق باشه، رئیس جمهور معصوم نیست ولی‌ در ان مورد او هم مقصر بود و باید انشالله در آینده تجدیدنظر کنن.

  یا علی

 2. آیدین گفت :

  آبان ۱۶م, ۱۳۸۷ در ۰۰:۴۳

  با سلام و خسته نباشید،

  عملا نامزدهای ریاست جمهوری که تایید صلاحیت می شوند و شانس موفقییت در انتخابات را دارند، ویژگی هایی بس بلاتر از لیست ذکر شده در این مصوبه را دارند.

  و تا امروز بعد از به سر کار آمدن نه دولت در نظام جمهوری اسلامی، بدونه این که قانونی آزادی مردم را در نامزدی برای ریاست جمهوری سلب کند، شاهد آن بودیم که تمام افرادی که نامزد ریاست جمهوری بودند و تایید صلاحیت شدند ویژگیهایی با لاتر از لیست ذکز شده در مصوبه داشتند. البته با این حال، این موجب نشد که بیلان کاری برخی از آنها خالی از اشتباهات و نواقص بزرگ باشد.

  این مصوبه در حال حاضر نه تنها بیهوده است بلکه همان طور که شما فرمودید با قانون اساسی نیز مغایرت دارد.

  ولی البته این مصوبه فقط در صورتی که قانونگذاران نیت تغییر قانون اساسی و حذف نظارت شورای نگهبان و تایید صلاحیت نامزدان ریاست جمهوری را داشته باشند، می تواند کاربرد داشته و مفید واقع گردد. آیا قانون گذاران محترم چنین نییتی دارند؟

  سلامت و پیروز باشید

 3. محسن حاجی کریمی گفت :

  آبان ۱۶م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۰۲

  سلام. دغدغه شما دغدغه درست و به جایی است. انگیزه مجلس هم قابل درک است اما روش خوبی را برای رفع این دغدغه اتخاذ نکرده است. این مشکلی که مجلس می خواهد با قانون حل اش کند، شاید اگر احزاب قوی و مورد اعتماد مردم وجود داشت، کاری بود که به صورت خودکار توسط احزاب انجام می گرفت. معمولا احزاب مورد اعتماد مردم، افراد شناخته شده و رجل سیاسی را به مردم معرفی می کردند و نیاز به دخالت قانون نبود.

 4. ح.ب گفت :

  آبان ۱۶م, ۱۳۸۷ در ۱۵:۲۵

  با عرض سلام واحترام
  امروز ۱۶ ابان سایت عربی شبکه خبری العالم خبر تهنیت حضرتعالی به ” اوباما” رئیس جمهور امریکا به مناسبت بیروزی وی در انتخابات را منتشر کرد مایل بودم صحت این خبر را جویا شویم .

  متن خبر عربی به قرار زیر است :
  طهران (العالم) -۱۱-۲۰۰۸- ۵ ـ هنأ علی اکبر جوان فکر المستشار الاعلامی لرئیس الایرانی محمود احمدی نجاد الاربعاء، باراک اوباما لفوزه بالانتخابات الامیرکیة، ودعاه الى تنفیذ وعوده بالتغییر، معربا عن استعداد بلاده لدراسة طلب امیرکی للحوار بین البلدین.

  واکد جوان فکر فی تصریح خاص لقناة العالم الاخباریة: ان الانتخابات الامیرکیة ونتائجها شأن امیرکی داخلی، وما تم طرحه من العلاقة مع ایران من قبل الجمهوری جون ماکین والدیمقراطی باراک اوباما هو تعبیر عن وجهة نظرهما الشخصیة

 5. علیرضا اردشیری گفت :

  آبان ۱۶م, ۱۳۸۷ در ۲۳:۱۹

  در این زمانه بی های و هوی لال پرست
  خوشا به حال کلاغان قیل و قال پرست
  چگونه شرح دهم وصف حال خویش را
  از این همه ناباور خیال پرست

 6. صارمی گفت :

  آبان ۱۷م, ۱۳۸۷ در ۰۳:۱۸

  باسلام

  برادران وخواهران ایمانی وایرانی دلسوز
  علاقه مندان به تفکر وهم اندیشان آقای جوانفکر

  خوشبختانه موضوع استیضاح تمام شد.
  اینک بیائید برای دولت عدالت ومهروز همگی یار باشیم نه بار ؟؟؟
  بیائید ارائه طریق سازنده دهیم .
  آری انتقاد منصفانه خدمت است.تخریب موزیانه خیانت است.
  پس بیائید دست بدست هم دهیم به مهر ومیهن خویش را کنیم آباد.
  مشکلات را کاهش وخوشبختی را افزایش دهیم.

 7. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۱۷م, ۱۳۸۷ در ۲۲:۵۲

  با سلام
  خبری که به آن اشاره فرموده اید درست است.
  موفق باشید

 8. سلمان مهدیان گفت :

  آبان ۱۸م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۳۵

  شایدمن ندیده ام ولی این اولین بار است که می بینم مجلس شورای اسلامی برای حوزه علمیه هم قانون تصویب می کند البته انتقادی را هم در ذهن ندارم

 9. عرشیان گفت :

  آبان ۱۸م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۴۰

  سلام جناب جوانفکر شنیدیم به آقای اوباما تبریک گفتید درست شنیدیم؟
  تصدیق میکنید؟

 10. سیما گفت :

  آبان ۱۸م, ۱۳۸۷ در ۱۵:۵۲

  با عرض سلام خدمت جنابعالی
  همان روزی که رئیس جمهور مردمی کشورمان دستور بازپس گیری شکایات دستگاههای دولتی را صادر فرمودند پیش بینی میشد که این نشریات مغرض بازهم دست از انتقادات بیرحمانه و غیر منصفانه شان از دولت خدمت گذار برندارند و کار را به جائی رسانند که رهبر معظم انقلاب آزرده خاطر شوند و مطالبی را در این خصوص ایراد فرمایند.
  حمایت کامل خودم را بابت توقیف شهروند امروز اعلام میدارم و امیدوارم با بقیه نشریات هتاک هم برخورد شود.
  جالب آنکه روزنامه اعتماد در شماره امروز خود شنبه ۱۸ آبان در صفحه ۶ مقاله ای به قلم نماینده مستعفی و متحصن مجلس ششم آقای تاجرنیا با عنوان “شکست قانون سقوط اخلاق” دارد که سرتاسر توهین آمیز است و حیثیت مدارک تحصیلی مدیران ارشد و خدوم کشور را زیر علامت سوال برده است!!!
  خواهش میکنم با این روزنامه و روزنامه هائی از قبیل کارگزاران و اعتمادملی هم برخورد شود.
  با تشکر

 11. علی گفت :

  آبان ۱۸م, ۱۳۸۷ در ۱۶:۴۵

  کلیت نوشته و نظر شما صحیح است. البته احتمالا این کار نمایندگان برای جلوگیری از تکرار ثبت نام هزاران نفری دوره قبل باشد. اما در هر حال هم اصل ۱۱۵ و هم این قانون محدود کننده حق انتخاب مردم است. در هر حال انتظار از شورای نگهبان و دولت این است که از راه قانونی حافظ حقوق مردم باشند. چرا که اولا رئیس جمهور مجری و حافظ قانون اساسی است و هم شورای نگهبان باید از تصویب قوانین مخالف قانون اساسی جلوگیری کند.
  با تشکر از پست مفیدتان
  موفق باشید.

 12. مهدی نادری نژاد گفت :

  آبان ۱۸م, ۱۳۸۷ در ۲۱:۱۸

  با سلام
  جناب جوانفکر سخن واشکال شما متین ودرست است. بواقع جای احزاب قوی خالی است.

 13. احسان بهرام پور گفت :

  آبان ۱۸م, ۱۳۸۷ در ۲۲:۰۵

  سلام
  آقای جوانفکر قید ویژگی رجل سیاسی در قانون اساسی برای رئیس جمهور، تلاش قانون گذار برای جلوگیری از حضور افراد عادی که توانایی های لازم برای حضور در حلقه قدرت را ندارند بوده است. لذا پیش از این طرح هم اگر دانشجویی (بر اساس متن شما) ثبت نام می کرد به علت نداشتن شرایط رد صلاحیت می شد.
  لذا به نظر می‌رسد علی رغم فرمایش شما بسیاری از افرادی که در جمع «فرمانداران ، مدیران کل ، ائمه جمعه و جماعات ، اساتید و دانشجویان دانشگاهها ، پزشکان ، متخصصان ، تجار و بازرگانان ، صنعت کاران و سایر مشاغل یا حتی افراد بازنشسته حضور داشته باشند» ولو اینکه «از پختگی و تجربه و تاثیرگذاری فراوان در عرصه های سیاسی و اجتماعی برخوردار باشند» بر اساس اینکه رجل سیاسی قلمداد نمی‌شوند حایز شرایط نخواهند بود. البته به این عناوینی که اشاره کردید گروه پر جمعیت زنان را هم اضافه کنید که هنوز در بلاتکلیفی حقوقی به سر می‌برند که آیا زنی می‌تواند رجل سیاسی باشد یا خیر؟
  از سوی دیگر اگر این ویژگی ها وجود نداشته باشد، متاسفانه نام نویسی تعداد زیادی از افراد که با منویات گوناگون در انتخابات کاندیدا می شوند موجب هزینه های معنوی و مادی زیادی برای جامعه می‌شود. مجلس تلاش نموده تا تعریف ضابطه‌مندتری از رجل سیاسی طرح کند. لذا به نظر می رسد ولو با تصویب این مشاغل به عنوان شرط لازم برای کاندیداتوری ریاست جمهوری، برای مثلا یک نماینده در شهرستانی کم جمعیت و دارای چند هزار رای (به قول شما)، شرط کافی که همانا مقبولیت عمومی و اقبال آرای عمومی میسر نحواهد بود. و همین موضوع می‌تواند قدری از واهمه شما از اقدام مغایر قانون اساسی نمایندگان مجلس بکاهد. لذا هرچند این طرح نیازمند جرح و تعدیل است اما به آن اندازه هم که شما موضوع را شور کرده‌اید، بد نیست. اما شاید بدتر از این موضوع سقف سنی ۶۵ سال برای کاندیدای ریاست جمهوری است. مثال نقض این طرح هم توانایی جسمی فردی چون میرحسین موسوی برای کاندیداتوری است. امیدوارم در این بحث بیشتر حضور داشته باشید.
  با عرض ارادت

 14. محمد گفت :

  آبان ۱۹م, ۱۳۸۷ در ۰۹:۴۸

  سلام
  این طور که حضرتعالی می فرمایید تصویب هر قانونی نگاه طبقاتی است:« تفسیر رجال طبقاتی است چون زنان را از انتخاب محروم می کند. بررسی صلاحیت نامزدها ی انتخابات هم طبقاتی است چون به هر حال عده ای را محروم می کند.» در حالی که اینطور نیست. این قانون برای جلوگیری از ثبت نام افراد فاقد صلاحیت است که واقعا باعث وهن کشور ما می شوند. شما در انتخابات نهم دیدید که افراد بی سواد، دارای مشکل روانی و … به وزارت کشور مراجعه و تقاضای ثبت نام داشتند و حتی فیلمی که توسط روابط عمومی وزارت کشور پخش شد نشان داد که یکی شیر فروشی بی سواد است و دیگیری مدعی ظهور امام زمان (عج) و آن دیگری دختر خانمی دیپلمه و … که واقعا باعث شرمندگی بود.
  اما به هر حال تصویب این قانون بسیار ضروری است. چطور می توان پذیرفت که استخدام کارمندان دولت نیازمند مدرک تحصیلی باشد اما انتخاب رئیس جمهور نیازمند مدرک تحصیلی نباشد؟
  ضمنا ائمه جمعه نیز شامل این قانون می شوند به این جمله دقت فرمایید: « … و نمایندگان منصوب مقام معظم رهبری در نهادها و استان ها.»

 15. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۱۹م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۲

  محمد آقا
  با سلام
  آن مراجعات و ثبت نام ها و آن تبلیغات پر حجمی که بر سر حضور این افراد صورت گرفت که معلوم نشد چه کسانی سی دی های آن را در میان مردم توزیع کردند و صدا و سیما هم در نوبت های مختلف به پخش مصاحبه های انجام شده با آنان پرداخت ، در واقع یک نوع فکر سازی و بستری بود که برای تصویب این لایحه صورت گرفت. قانون اساسی جمهوری اسلامی یک قانون پیشرفته است و باید همان اجرا شود اما برخی عامدانه یا جاهلانه حقوق مردم را تضییع می کنند.
  موفق باشید

 16. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۱۹م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۵

  آقای بهرام پور
  با سلام
  این از زیبایی های نظام جمهوری اسلامی است که هر کس در خود صلاحیت تصدی پست ریاست جمهوری را می بیند می تواند ثبت نام کند. قانون دست شورای نگهبان را بازگذاشته است تا صلاحیت این افراد را از نظر رجل سیاسی و مذهبی بودن و سایر شرایط مندرج در قانون اساسی بررسی کند. یادمان باشد که در پس برخی اقدامات تبلیغاتی ، اهداف حساب شده سیاسی نهفته است .
  موفق باشید

 17. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۱۹م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۶

  آقای نادری نژاد
  با سلام
  بحث بنده در اینجا نبود احزاب نیست بلکه حقوق مردم است که نباید مورد دست اندازی قرار بگیرد و در انحصار یک عده خاص باشد.
  موفق باشید.

 18. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۱۹م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۴۰

  علی آقا
  با سلام
  قانونگذار در هنگام وضع قانون به این مساله توجه داشته است که در هنگام ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری ، ممکن است تعداد زیادی از مردم ثبت نام کنند. این هیچ اشکالی را ایجاد نخواهد کرد. شورای نگهبان می تواند از بین آنها رجال سیاسی و مذهبی را با سایر شرایط مندرج در قانون اساسی شناسایی و به مردم معرفی کند.
  موفق باشید

 19. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۱۹م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۴۲

  با سلام
  درست است. در مصاحبه با یک شبکه عربی پیروزی آقای اوباما در انتخابات ریاست جمهوری را به او تبریک گفته ام و در عین حال بر ضرورت انجام تغییرات بنیادین در سیاست ها ، رویکردها و خط مشی های دولت آمریکا در عرصه های داخلی و خارجی نیز تاکید کرده ام.
  موفق باشید

 20. حسین گفت :

  آبان ۱۹م, ۱۳۸۷ در ۲۰:۵۷

  با اهدای سلام و تبریک به مناسبت ولادت با سعادت امام رضا (ع) این اقدام مجلس شواری اسلامی یکی از ماندگار ترین اقدامات مجلس شواری اسلامی در طول تاریخ ایران بوده و امیدوارم با رفع نواقصی به تایید شواری نگهبان برسد.
  برادر گرامی جوانفکر عزیز برای تصدی پستی با اهمیت و تاثیر گذار قطعا نیازمند افرادی با درایت و شعور بالای سیاسی و حداقل مدارک آدمیک هستیم .
  برادرگرامی شما به خوبی می دانید در بسیار ی از موارد اگر رییس جمهوری دارای حداقل سواد دانشگاهی باشد در مواردی بدون نیاز به مترجم می تواند بدون نیاز به مترجم و به راحتی حرف های طرف مقابل را درک و پاسخ های درستی در جواب انتقال بدهد.
  به خداوندی خدا در بسیاری از موارد مدیران ما بدون متوجه شدن موضوع ارایه شده توسط میهمان و یا میزبان خود جلسات را ترک می کنند که این خود خسارت زیادی را برای یک ملت به بار می آورد.
  از اقدام شجاعانه رییس جمهوری خود در تبریک به همتای آمریکای خود بسیار خرسندیم و امیدوارم این اقدام وی موجب روشنکری و ارایه تصویری از ایرانیان که خواهان صلح و دوستی با ملتها هستند را به همه ملل و دول انتقال داد.
  آقای جوانفکر به خوبی آگاه باشید در صورت ایجاد ارتباط و نزدیکی دو ملت ایران و امریکا برخی از کشورهای منطقه ، اروپایی و در نهایت کشور اسرییل بازنده این اقدام شجاعانه رییس جمهوری محبوب مان خواهد بود.
  البته نباید نادیده گرفت که طبق فرموده مقام معظم رهبری هر موقع خودم صلاح و منافع ملت ایران را در ایجاد ارتباط با امریکا دیدم خود در طرح این موضوع پیش قدم خواهم شد.
  بس با وجود رهبری فرزانه و هوشیار، رییس جمهوری که تابعیت از رهبری سرلوحه خود است جای هیچ گونه نگرانی نیست.
  به امید پیروزی پرورش یافتگان مکتب روح ا…

 21. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۰م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۰۶

  حسین آقا
  با سلام
  آنچه در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری مطرح است ، رعایت مفاد قانون اساسی است . کسانی که قانون اساسی را می نوشتند به نکاتی که شما نوشته اید توجه داشته اند اما با این حال نامزدی برای تصدی این پست را برای همه کسانی که واجد شرایط مندرج در ماده ۱۱۵ قانون اساسی است آزاد دانسته اند. به هر حال آنچه بنده از مصوبه جدید مجلس متوجه می شوم این است که این مصوبه ، قدرت را از سطوح عموم مردم خارج و در انحصار یک لایه خاص قرار می دهد.
  موفق باشید

 22. حسین روزبه گفت :

  آبان ۲۰م, ۱۳۸۷ در ۱۶:۵۴

  برادر همرزم وعزیزم جناب جوانفکر از دوستان گذشته نیز خبر دارید یا همه را بعداز پیروزی در ۳ تیر فراموش کرده اید .لطفا نگویید فراموش نکرده ایم. من ۵ دقیقه درد دل با شما دارم .منتظر تماس شما با شماره …….. هستم.

 23. mohsen sharifi گفت :

  آبان ۲۰م, ۱۳۸۷ در ۱۷:۲۰

  با سلام
  دیدگاهتان در این موضوع منطقی است. در ضمن در این طرح مجلس نگاه از بالا به پایین
  و دولت زدگی و دولتی_گرایی (و مردم گریزی) کاملا آشکار است.

 24. آیدین گفت :

  آبان ۲۰م, ۱۳۸۷ در ۱۸:۳۹

  با سلام و خسته نباشید

  جناب آقای جوانفکر

  مسئله استیضاح آقای کردان و این مصوبه ای که شما در موردش صحبت کردید، جای سؤال را در رابطه با کیفیت مدیریت همه مدیران و مسؤولین در شرکتها و نهادهای دولتی در سرتاسر کشورمان باز می گزارد.

  امیدوارم که آقای احمدی نژاد که گفتند مدارک تمامی مدیران و مسؤولین را برسی میکنند، نه تنها به این حرفشان عمل کنند بلکه بیلان کاری و صلاحیت تمامی مدیران و مسؤولین را تحت برسی مداوم قرار بدهند تا در برابر بازدهی کارشان جواب گو باشند.

  متأسفانه بسیاری می پندارند که انسان باید تحصیل کند، تلاش کند و مسؤولیتها را بر دوش کشد تا به مسند ریاست و مدریت برسد، تا بعد از این تلاش بتواند مدارکش را در قابهای طلای به دیوار دفترش بزند و پشت میز مدیریت بر صندلی قدرت تکیه بزند، و از بالا به مسؤولیتها نگاه کند. و دیگر کسی از او در مورد کفیت کارش سؤوال نمی کند، زیرا چنین می پندارد که بر حسب صمت و مدرکهایی که دارد اگر نتیجه خوب از کارها حاصل نمی شود یا به دلیل سنگینی کار است و یا البته زیر دستان کار خود را خوب انجام نمی دهند.

  روایت است از حضرت عیسی (ع)، که روزی آن حضرت به حواریون خود که از سفری باز می گشتند فرمودند: “حاجتی با شما داشتم”، حواریون گفتند: “هر چه باشد ما حاظریم” سپس آن حضرت تشت آبی آوردند و پاهای حواریون شستشو کردند. حواریون به ایشان گفتند: “ما می بایستی پاهای شما را شستشو می کردیم”. حضرت در جواب فرمودند که بعد از من رهبری مردم با شماست، این کار را کردم تا بدانید که شما خدمتگذار مردم هستید و خدمت به مردم حاجت شماست.

  اگر اجازه بدهید داستانی برای شما بگویم. چند سال پیش برای شرکت در جشن عروسی یکی از بستگانم به یکی از روستاهای اطراف شهر تولوز در جنوب غربی کشور فرانسه رفته بودیم. جشن در یک «شاتو» منزلگاه قدیمی اشراف فرانسه ساخت قرن هفدهم میلادی که پرنس یا خان زاده وارث آن جهت امرار معاش آن را برای مراسم کرایه می داد، برگذار میشد. این امارت سالونی داشت با پنجرهای کوچک و یک شومینه سنگی بسیار بزرگ که در آن، خود خان زاده که میزبانی میهمانان را نیز میکرد، (جای شما خالی) به سبک قدیمی مرغ بریان بر روی شعله آتش هیزم درست میکرد. بعد ار صرف شام ساعت حدود یک بعد از نیمه شب بود که ناگهان یکی از دوستان که نزدیک شومینه نشسته بود، فشار خونش پایین افتاد و بی هوش شد. سریع با اورژانس تماس گرفتیم و به دلیل دوری ار شهر بعد ار ۴۵ دقیقه یک آنبولانس آمد و مرد قد بلندی از آن خارج شد و دوستم را که حالش کمی به جا آمده بود به پشت آنبولانس برد. بعد از گذشت چند دقیقه که دیدیم آنبولانس راه نمی افتد به سوی راننده رفتم و پرسیدم چرا پس راه نمی افتی؟ او گفت: “نگران دوستت نباش بهتر از این نمی توانست بی افتد. قله مون بلان (بلندترین قله کوهای آلپ) پزشکی دارد او را معاینه می کند.” پرسیدم چطور؟ گفت آن آقای قد بلند که دیدی پرفسور کامران صمیعی است. البته نام او را شنیده بودم. او یکی از بزرگترین متخصصین انستزی و ریانیماسیون در اروپا می باشد و ایرانی است. برادرم که دانشجوی پزشکی بود تا این را شنید دوید و با او صحبت کرد. دکتر صمیعی با ماموریتی از وزارت بهداری فرانسه جهت اورگانیزاسیون تمام اورژانس های جنوب فرانسه از پاریس به این به این استان آمده بود. و حال در این جای پرت، ۲ ساعت از نیمه شب گذشته در یک روز تعطیل، دارد دوست ما را معاینه می کند. تصور کنید که مقامی بالاتر از رئیس اورژانس بیمارستانهای امام خمینی، سینا، ایرانمهر، … ساعت دو بعد از نیمه شب یک روز پنج شنبه با آنبولانس به روستایی نزدیک گرمسار برود.

  این گونه خدمت و مسؤولیت را با جسم و جان به آغوش کشیدن و این خصوصیتی که حضرت عیسی به آن اشاره کردند و تجلی آن در دوران خلافت امام علی (ع) بود، بکی از بزرگ ترین ویژگی هایی است که یک مدیر و بخصوص یک رئیس جمهور باید داشته باشد.

  ظاهرا نمایندگان مجلس با طرح این مصوبه و استیضاح وزرای دولت نهم، نگران کیفیت مدیریت کشور هستند و آقای احمدی نژاد هم که گفتند مدارک تمامی مدیران و مسؤولین را برسی میکنند. از این رو انتظار می رود که نمایندگان مردم نهایت همکاری را با دولت در رابطه با برسی مدارک، صلاحیت و بیلان کاری همه مسؤولیین و مدیران کشور داشته باشند.

  البته همان طور که فرمودید نمایندگان مجلس با طرح این مصوبه مغایر با قانون اساسی، نامزدی ریاست جمهوری را منحسر به برخی مسؤولان عالیرتبه کشور می کنند، و این چنین نامزدی سایر افراد را غیر قانونی می شود. اگر دلیل شان این است که نمی خواهند در هر انتخابات هزاران هزار نامزد شرکت کنند راه های دیگری وجود دارد. مثلا از هر کس می خواهد نامزد ریاست جمهوری شود بخواهند که یک صد امضاء از نمایندگان منتخب مردم مثل نمایندگان مجلس، شورای نگهبان و شوراهای شهر، شهرداران، استانداران، … بیاورند.

  سلامت و پیروز باشید.

 25. س . الف . م گفت :

  آبان ۲۰م, ۱۳۸۷ در ۲۰:۵۵

  چناب آفای جوانفکر
  با سلام من اصولا با شیوه نگارش مقالات هدفمند شما در دفاع از آفای احمدی نژاد که صرفا چنبه ماله کشی دارد موافق نیستم خصوصا تبریک اخیرتان وهمچنین آفای رئیس جمهور .
  ظاهرا شما فراموش نموده اید که خدمتگزار(نوکر) مردم هستید نه ارباب مردم . اگز شجاعت مناظره دازید صفحه ای را باز کنید تا بحث را شروع کنیم.

 26. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۱م, ۱۳۸۷ در ۱۵:۴۰

  آقای س . الف .م
  با سلام
  با این منطقی که شما ارائه کرده اید بنده شجاعت مناظره با شما را ندارم.
  ضمنا یادمان نرفته است که نوکر مردم هستیم نه ارباب آنها .
  موفق باشید.

 27. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۱م, ۱۳۸۷ در ۱۵:۵۵

  آقای شریفی
  با سلام
  از حسن ظن و ارزش گذاری یادداشت بنده تشکر می کنم
  موفق باشید

 28. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۱م, ۱۳۸۷ در ۱۵:۵۸

  آقای روزبه
  با سلام
  با شماره ای که دادید ، تماس گرفتم اما کسی گوشی را برنداشت.
  موفق باشید

 29. مهدی گفت :

  آذر ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۰۳

  kashanhamian.ir
  بسمه تعالی
  چرا باید نمایندگان بابت استیضاح کردان هنوز از خود تشکر کنند ؟!!

  مقدمه

  وزارت کشور و اهمیت فراوان وزیر کشور به عنوان فرد دوم اجرایی کشور پس از رئیس جمهور این وزارت خانه را دستخوش چالش ها و دست و پنجه نرم کردن بحران های فراوان نموده است اهمیت این وزارتخانه در مساله انتخابات و امنیت کشور باعث برجستگی هرچه بیشتر وزارتخانه گردیده است همین دو نقش کافی است تا وزارت کشور به عنوان کلیدی ترین وزارت خانه خودنمایی نموده و وزیر آن خطوط سیاسی امنیتی داخلی را رهبری کند و بازهم شاید بخاطر همین نقش های حساس در این وزارتخانه عریض و طویل است که در تمامی کابینه ها گزینه های معرفی شده به عنوان وزیر البته با اندکی ملاحظه و مسامحه ملبس به لباس روحانیت انتخاب شدند و یکی از بزرگترین اتفاقات در دوران ریاست جمهوری دولت نهم ساختار شکنی دیگری تحت عنوان برکناری وزیر کشوری در حد وزیر اسبق (پورمحمدی) و انتخاب سرپرست و معرفی وزیری از نوع غیر روحانی بوده است فارغ از چراهای برکناری وزیر اسبق که به علت کهنه بودن موضوع از پرداختن به آن خودداری می نمائیم مسئله مهم معرفی فردی در خور نام وزارت کشور آن هم از نوع غیر روحانی است قبل از معرفی کردان و وجود وزرائی مثل ناطق نوری موسوی لاری عبداله نوری بشارتی انتخاب فردی غیر روحانی در حد و اندزه این آقایان بزرگترین چالش پیش روی احمدی نژاد بود و بالاخره اسمی بنام کردان باعث پایان تمامی این دغدغه ها و التهاب ها گردید و با عنوان وزیر پیشنهادی در صحن علنی مجلس حاضر و در معرض رای اعتماد نمایندگان بسیار اصولگرای مجلس !!!! قرار گرفت و با حدود ۱۷۰ آرای قابل توجه به کابینه دولت نهم راه یافت شاید نمایندگان مجلس و ۱۷۰ نفر از همان آقایان فراموش کرده اند که به عنوان وکلای ملت در مجلس در فرجه قانونی از معرفی و اعلام وصول تا رای اعتماد به بررسی و تحقیق در مورد سوابق ، مدارک و … و مستندات موجود در مورد شخص کردان بپردازند تا بعد از سه ماه فیلشان یاد هندوستان نکند و دموکراسی و مردم سالاری دینی را بهای سنگین ریختن آبروی اشخاص نکنند شاید اگر رای های موافق نمایندگان بسیار اصولگرای مجلس هشتم !!!! آنقدرصریح و روشن و کمی موشکافانه و خاکستری بود می توانستیم باور کنیم که جلسه استیضاح کذایی رای به عملکرد ناموفق و یا پاسخی دندان شکن به یک دروغی بزرگ بوده است .

  نمایندگان مجلس هشتم هیچگاه در طول زندگی پربار خود !!!! دو اتفاق را فراموش نخواهند کرد اولی خوشحالی ۱۷۰ نماینده و رای موافق و سلام و صلوات آنها در هنگام رای اعتماد به دکتر !!!کردان برای تصدی وزارت کشور و دومی خوشحالی ۱۸۸ رای موافق این بار به عزل کردان از وزارت کشور …….

  استیضاح یا محاکمه علنی بدون حضور وکیل مدافع و با حضور مدعی العمومی به اندازه تمامی نمایندگان یک مجلس

  استیضاح یا تلاش برای به حاشیه کشاندن سوتی های اخیر نمایندگان مجلس ،

  استیضاح کردان فارغ از قانونی بودن یا نبودن آن سیاسی بودن یا نبودنش و بسیاری از بودن و نبودن های دیگر از نگاهی متفاوت قابل توجه و بسیار تامل برانگیز به نظر می رسد مساله بسیار مهم در استیضاح کردان بازی برد برد برای مجلس بود که اکثر نمایندگان با غرور خاص در رسانه ها و جراید آن را شق القمر و شاهکاری بزرگ در تمامی ادوار مجلس جلوه دادند.

  -۱چندی پیش بود که پخش خبر بسیار جالبی از طریق رسانه ها نگاه ها را متوجه خود کرد و مردمی را که همیشه مورد لطف نمایندگان محترم واقع می شوند بسیار به وجد آورد و بابت انتخاب اصلح ترین ، راستگوترین ، معصوم ترین و شاید اصولگراترین انسان ها برخود بالیدند البته این خبر به زعم خیلی ها مهم و قابل توجه نبود از دیدگاه آقای لاریجانی که کاملا عادی به نظر می رسید دادن قریب به ۱۰۰ میلیون تومان که بیشترش در قالب وام بلاعوض برای تهیه مسکن و اتومبیل برای نمایندگان فوق العاده مردمی و ساده زیست آن هم برای تسهیل در خدمت هرچه بیشتر به مردمی که متولیان اصلی نظام و انقلاب هستند اصلا خبر مهم و قابل توجهی نبود که رسانه ها و ارباب جراید بخواهند زیر ذره بین قرار داده و آن را انعکاس دهند به زعم آقای لاریجانی پرداخت از این دست وام ها به کرات و همه روزه در کشور اتفاق می افتد جالب تر اینکه مبلغ ۸۰ میلیون تومان از این وجه بابت تهیه مسکن رهنی به نمایندگانی پرداخت شده است که مردم اصلا لیاقت آنها را ندارند و آنها نیز نمایندگی بر این مردم را برای خود کلی کسر شأن می دانند و آنقدر فعال در زمینه دادن طرح ها و تصویب لوایح و حضور در کمیسیون ها هستند که این مبالغ در مقابل جبران این همه فعالیت ناچیز به نظر می رسد جابجایی و پرداخت این قبیل ارقام در مجلسی با ساختمان تازه تاسیس به آن عظمت آن هم در منطقه ای بنام بهارستان و صندلی های گرم و نرمش اصلا به زعم آقای لاریجانی و همکارانش مهم به نظر نمی رسد چه برسد که قابل بررسی و پیگرد هم باشد تازه دادن ۸۰ میلیون تومان برای رهن منزل در این اوضاع نابسامان گرانی مسکن در تهران بزرگ این پایتخت ام القرای اسلام برای نمایندگانی با این سنگینی و وقار (البته از نظر وزن)آنقدر کم است که می بایست کلی وقت گرانبهای خود و خانواده محترم را صرف کنند تا شاید آپارتمانی با رهن ۸۰ میلیونی پیدا کنند (البته شاید هم ویلاهایی با جکوزی هایی ، استخرهایی و سوناهایی که مبادا در جلسات طولانی مجلس بدن آقایان عرق سوز شود ) البته شاید هیات رئیسه محترم و همکارانشان با شنیدن اخبار افزایش وام ازدواج به ۴۰ میلیون ریال برای جوانان دهه سوم که اصلا سابقه خدمت به نظام ، انقلاب و مردم را ندارند به فکر افتاده اند تا حتما مبلغی درخور جهت تهیه مسکن و ماشین برای نمایندگانی با آن همه سابقه خدمت به مردم ، نظام و انقلاب اختصاص دهند تا به این سادگی از کورس پرداخت وام های کلان در کشور عقب نمانند شاید منظور آقای لاریجانی هم از پرداخت همه روزه این قبیل وام ها در کشور پرداخت وام های ۴۰ میلیون ریالی به زوج های جوان بوده است( البته هرکس به اندازه شأن و جایگاهش) ، حتما فراموش نکرده ایم که آقایان بر جایگاه امثال مدرس ها تکیه زده اند تازه بماند که یک جوان برای دریافت وام ۴۰ میلیون ریالی ازدواج چه دنگ و فنگ ها از قبیل مراجعات مکرر به بانک ،تهیه ضامن ، چک و سفته را باید پشت سربگذارند تا اگر پشتکار خوبی داشته باشد و منصرف نشوند شاید به نیمی از آن یعنی ۲۰ میلیون ریال برسد حالا با یک محاسبه سرانگشتی متوجه می شوید که نمایندگان مظلوم و ساده زیست ما چه مصیبت هایی که تحمل نمی کنند تا وام خود را دریافت کنند تازه به قول رئیس اسبق ، دبیر سابق و رئیس الروسای فعلی این مبلغ از صندوق مجلس پرداخت شده و ربطی به جراید و رسانه ها !! ببخشید به مردم ندارد !؟ تازه اصلا مگر ما نمایندگان مصونیت قضائی نداریم ! ما می توانیم در هر امری حتی ساعات اداری و عقب جلوکشیدن آن دخالت کنیم !!!! اما هیچ کس و حتی هیچ مرجعی حق کنکاش در امور مربوطه به ما را ندارد حتی اگر مخالف اصول و خلاف مرام اصولگرایی باشد اصلا مگر بعد از آوردن رای اکثریت و حضور در بهارستان مردم جایگاه و اهمیتی هم دارند و غیر از اطاله وقت نمایندگان محترم بدرد دیگری هم می خورند نمایندگان که نباید همیشه در صحن مجلس حاضر و به فکر مردم باشد بلکه باید به فکر سرپناهی برای زمستان سخت پیش رو و تهیه آذوقه و خواب زمستانی در سونا و جکوزی و و به فکر ترفندها و لطایف الحیلی برای غیبت موجه برای جلسات علنی و غیر علنی باشند جالب تر اینکه یکی دو نفر از نمایندگانی که به این قضیه معترض شدند و خون رقیق شده اصولگرایی شان به جوش آمد و سخن از میوه های فصل آنچنانی و سالن غداخوری و غیره و ذلک پیش کشیدند بلافاصله نطقشان کور شد و توسط رئیس الروسا محکوم شده و با چشم غره نمایندگان محترم و هیات رئیسه از مطرح کردن آن هم پشیمان شدند .

  ۲- اما نکته جالب تری که دقیقا حوالی روزهای استیضاح (محاکمه) رخ داد دریافت مبلغ ۵ میلیون تومان از طرف اکثر نمایندگان مجلس از طریق مدیر کل مساله دار پارلمانی دولت در مجلس و گرفتن امضاء در دو برگه از نمایندگان کاملا محترم و اصولگرا بود که گفته می شود این مبالغ برای کمک به مساجد از طرف نمایند گان حوزه انتخابیه دریافت شده که البته خیلی چیزهای دیگرهم گفته می شود که از بیان آن معذوریم و به خواننده عاقل وا می گذاریم البته این اتفاق هم از طرف رئیس اسبق ، دبیر سابق و رئیس الرؤسای فعلی و اکثر نمایندگان ۵ میلیون تومان خورده و نخورده شدیدا محکوم گردید و این عمل یک عمل قبیح غیر اخلاقی و غیر بخشش تلقی و دکتر عزیز بلافاصله با نطقی غرا دستور اخراج فرد دهنده صادر و به راحتی از کنار افراد گیرنده گذشت . یاد شیخ اصلاحات افتادم و داستان شنیدنی پرداخت مبلغ کلان به آقای کروبی از طرف شهرام جزایری که شیخ در پاسخ معترضین خود خیلی ساده و (ریلکس)در جایگاه رئیس الرؤسایی پاسخ داد هیچ وقت نباید دریافت کننده را مقصر دانست و بازخواست کرد بلکه همیشه پرداخت کننده وجوه مقصر است و این نظریه خود سنتی شد برای رئیس الرؤسای فعلی اصولگرای مجلس هشتم ؟! . این دست از اتفاقات آنقدر ساده و کم اهمیت نبود که بتوان از کنار آن گذشت و در نتیجه بلافاصله منجر به اجرای سناریویی مخوف از پیش طراحی شده استیضاح کردان گردید تا با دامن زدن به این استیضاح و ایجاد جوسازی علیه دولت سوتی های اخیر نمایندگان محترم به حاشیه رفته و اصلا در اذهان مردم و جراید به فراموشی سپرده شود درست است که کردان آنقدر مقصر بود تا دیگر پستی به عنوان وزارت کشوری را به یدک نکشد ولی در اسلام تنها گناه مذموم ، نابخشودنی و قابل استیضاح (محاکمه علنی ) دروغ نیست تا نمایندگان بسیار صادق و معصوم ما را غیرتی کند و اقدام به روکردن دست دروغگو در محضر خدا و مردم و بردن آبروی خانواده و فرزندان او نمایند آیا حفظ آبرو و شأن اجتماعی و حقوق شهروندی مفسدان اقتصادی و غارتگران بیت المال مهم تر است یا حفظ آبروی و شأن اجتماعی و حقوق شهروندی یک وزیر کشور دروغگو !!! شمایی که از پیگیری لوایحی مثل اعلام اسامی مفسدان اقتصادی به مردم خودداری نموده و هیچ علاقه ای به حضور در کمیسیون اصل نودی که مسئول رسیدگی به درآمد و سرمایه امثال شما است ندارید و از ارائه گزارش بسته های تحقیق و تفحص در سایه روابط و تساهل خود طفره می روید فقط با دروغگویی مخالفید !!!! جناب آقای نوباوه تنها خواسته مردم از شما و تعهد شما مردم محاکمه یک مسئول دروغگو نیست بلکه گفتن تمام واقعیت هاست و هرکس که واقعیت ها را نگوید در محضر خدا و ملت دروغ گفته و شایسته محاکمه است (پس اول خود را محاکمه کنید) برهیچ کس حتی رای اولی ها هم پوشیده نیست که بزرگترین دروغ هایی که به مردم گفته می شود از نوع وعده های دروغی است که نمایندگان مجلس در زمان کاندیدا بودن خود به مردم می دهند و هیچگاه عملی نمی شوند در خلوت های خود به وجدان شاید اندکی بیدار خود مراجعه و لااقل در آن خلوت ها قدری به محاکمه خود پرداخته و از محضر ملتی که آنقدر به آنها دروغ گفته اید و می گوئید عذرخواهی کنید . فأین تذهبون ؟!!!

  (شاید مهم ترین علت اجماع اکثریت اصولگرای مجلس و اقلیت اصلاح طلبان آن برای محاکمه کردان همین دونکته بود که به آن پرداختیم .)

  توجه توجه
  قابل توجه کابینه و دولت به نمایندگان محترم مجلس دروغ نگوئید چون حتی دروغ مصلحتی هم شما را به صحنه استیضاح علنی مجلس (محاکمه علنی مجلس ) خواهد کشاند البته فقط دروغ نگوئید . البته می توانید هر عمل دیگری از جمله غارتگری بیت المال ، دروغ به مردم و … را انجام دهید .

  بعد ار اتفاق بزرگ در تاریخ سی ساله انقلاب که منجر به برکناری وزیر دروغگو توسط نمایندگان مردمی مجلس هشتم گردید (البته آن هم بعد از سوتی وام یکصد میلیونی و یارانه ۵ میلیون تومانی ) نمایندگان محترم برای همیشه مردم را وامدار این خدمت بزرگ به خود خواهند دانست و همیشه بابت این کار بزرگ از صندوق مجلس پاداش و وام برداشت خواهند کرد احتیاج به هیچگونه ردیف بودجه و هماهنگی و اطلاع رسانی هم ندارد البته به کسی هم ربطی هم نداره پولهاش از صندوق مجلسه

  قابل توجه آقای محصولی

  جناب محصولی باید بسیار مواظب باشید که در دوران مهد کودک ، پیش دبستانی ، دبستان ، راهنمایی ، دبیرستان اگر دانشگاه رفته اید دانشگاه ، اگر آکسفورد نرفته اید آکسفورد ، دروغی نگفته باشید که به دام می افتید البته نه در رأی اعتماد اولیه بلکه پس از چندماه فعالیت در وزارت خانه مربوطه نمایندگان تا بیایند منزل رهنی ۸۰ میلیونی تهیه کنند آذوقه زمستانی بخرند و ذخیره کنند بچه هایشان را به مدرسه و خانم هایشان را به آرایشگاه ببرند دو سه ماهی می گذرد تا بیایند و بیوگرافی و سوابق شما را مطالعه کنند و متوجه موقعیت اجتماعی ، رابطه قدرت و ثروت و مهم تر از همه دروغ های نگفته شما به خودشان بیفتند که آن وقت مطمئن باشید شما را محاکمه خواهند کرد چون به زعم نمایندگان مجلس همه برای یک بار هم که شده دروغ گفته اید به غیر از نمایندگان مجلس هشتم ولی از این بابت آسوده خاطر مطمئن باشید که در روز رأی اعتماد بیشتر بخاطر محاسن سن و سال و سوابق حزبی تان به شما رأی مثبت خواهند داد .

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر