منطق یک استیضاح !!

بسم الله الرحمن الرحیم

روز سه شنبه برابر با چهاردهم آبانماه گذشته ، مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی خود به استیضاح آقای علی کردان وزیر سابق کشور پرداخت و رای اعتماد اولیه اش را از وی پس گرفت.

فردای آن روز ، روزنامه هایی که باید به مثابه چشمان بیدار ملت و ناظرانی هوشیار و آگاه عمل کنند ، غالبا در یک فضای غوغاسالارانه ، با آنچه که اتفاق افتاد همصدایی کردند و به جای پرداختن به متن مهمی که به حاشیه رانده شد ، حاشیه های بی اهمیت را به متن تبدیل کردند و کوشیدند رویدادی که قلب بزرگان و وجدان یک ملت را به درد آورد ، به نشانه یک فتح و پیروزی ارزشمند ، تبلیغ و ترویج نمایند. این نیز از دردها و نارسایی های امروز جامعه رسانه ای کشور است که در این بحث ، اشارتی بیش را نمی طلبد.

در اینجا قصد دارم جلسه روز سه شنبه مجلس هشتم را از منظر حقوقی مورد بحث قرار دهم و با استناد به قانون اساسی، به آن اشکال وارد نمایم. چیزی که شایسته و بایسته بود تا نمایندگان محترم مجلس به آن توجه می کردند و از ارتکاب اشتباهی که تاسف و تاثر عمومی را به همراه داشت و حتی نهیب پیامبرگونه رهبر عزیز انقلاب را نیز در فردای آن روز برانگیخت ، اجتناب می شد.

۱- متن استیضاح ، مبتنی بر عدم صداقت آقای کردان در ارتباط با مدرک تحصیلی و سوء استفاده مالی وی از مدرک مزبور در مراتب اداری بود. روشن است که رسیدگی به این موضوع فقط و فقط در صلاحیت دستگاه قضایی است و هیچ مرجع دیگری جز یک دادگاه صالحه نمی تواند سوء نیت یا دروغگویی آقای کردان را در مورد مدرک جعلی تحصیلی یا فریب خوردن او از سوی یک موسسه یا افرادی خاص را مورد بررسی کارشناسی قرار دهد. این موضوع را در یادداشتی که در هفتم آبانماه و در همین وبلاگ منتشر کردم ، مورد تاکید قرار دادم و حتی در این زمینه به ماجرای رسوایی کلینتون اشاره کردم که او در یک دادگاه ، مورد محاکمه قرار گرفت و سوء نیت او را قاضی دادگاه به اثبات رساند.

جلسه روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی ، بیشترین شباهت را به جلسه یک دادگاه عمومی داشت که در آن ۲۹۰ قاضی بدون آنکه صلاحیت قضاوت را داشته باشند ، یک نفر را در جایگاه متهم نشاندند و او را بدون طی تشریفات قضایی از جمله برخورداری از وکیل مدافع ، مورد محاکمه قرار دادند ، در باره اش به قضاوت نشستند و او را به دروغگویی و فریب مجلس و عدم صلاحیت برای تصدی پست وزارت کشور محکوم کردند. این کار به لحاظ حقوقی و قانونی یک اشکال جدی دارد و رئیس جمهور محترم به عنوان پاسدار قانون اساسی این حق را داشت تا نتیجه کار جلسه روز سه شنبه مجلس را به دلیل عدم رعایت اصل تفکیک قوا و دخالت آشکار مجلس در کار دستگاه قضایی مردود اعلام کند.

۲- ممکن است مجلس شورای اسلامی با رد این اشکال حقوقی و برخلاف متن استیضاح و مسیر طی شده در جلسه علنی ، ادعا کند که عدم رای اعتمادش به آقای کردان ، مبتنی بر سوء نیت یا دروغگویی وی نبوده و او را مستند به این منطق که اصولا یک فرد فریب خورده ، صلاحیت تصدی پست حساس و مهمی مانند وزارت کشور را ندارد و چنین فردی نمی تواند برگزار کننده انتخابات و پاسداری از رای مردم باشد ، از کار برکنار کرده است.

اگر استدلال مجلس مبتنی بر این منطق باشد ، دو اشکال یکی به آقای لاریجانی رئیس محترم مجلس و دیگری به اکثریت نمایندگان محترم قابلیت طرح و بررسی دارد.

الف : آقای لاریجانی در اظهاراتی که در جمع خبرنگاران ایراد کرد ، گفت: واقعا اینجانب از مدارک تحصیلی کردان اطلاعی نداشتم. ایشان معاون اداری مالی اینجانب در صدا و سیما بودند و چون اصل بر اعتماد است و ایشان گفته بودند که مدارک موجود است من فقط در خصوص مدرک دکترای ایشان تردید داشتم که از جنس مدارکی نظیر دانشگاه هاوایی و یا این جنس‌ها باشد.

آقای لاریجانی از یک سو گفته است که واقعا از مدارک تحصیلی آقای کردان بی اطلاع بوده و از طرف دیگر ابراز می دارد که در خصوص مدرک دکترای ایشان تردید داشته است. اگر فرض بر بی اطلاعی ایشان از مدرک تحصیلی آقای کردان باشد، چنین استدلال خواهد شد که آقای لاریجانی از سوی آقای کردان فریب خورده است و اگر فرض بر تردید ایشان گذاشته شود ، معنی آن این است که ایشان هم فریب خورده و هم احتمال می داده است که فریب خورده باشد و هم نسبت به رفع آن و برخورد با فریبکار اهمال کرده است.

به این ترتیب ، مستند به همان منطقی که آقای کردان از وزارت کشور کنار گذاشته شد، می خواهم تصریح کنم که با استدلال اول ، یعنی فریب خوردن آقای لاریجانی، این سووال مطرح می شود که یک فرد فریب خورده چگونه می تواند در سمت ریاست مجلس شورای اسلامی قرار گیرد و در چنین جایگاهی ، از حقوق مردم دفاع کند؟ با استدلال دوم نیز ایشان نه تنها نباید در مصدر امور مجلس باشد بلکه به طور قطع، صلاحیت تصدی هرگونه مسوولیت مهم در کشور را از دست می دهد.

ب : این اشکال ، فقط به آقای لاریجانی محدود نمی شود و تعداد زیادی از نمایندگان محترم مجلس را نیز در بر می گیرد. این گروه از نمایندگان مجلس مدعی هستند که در دادن رای اعتماد اولیه به آقای کردان ، به او اعتماد کردند و او آنها را فریب داده است .

مستند به همان منطقی که برپایه آن ، آقای کردان از تصدی امور وزارت کشور کنار گذاشته شد ، این سووال مطرح خواهد شد که آیا نمایندگان فریب خورده مجلس هشتم نیز صلاحیت قرار گرفتن در چنین جایگاه حساس و مهمی را دارند؟ این سووال پاسخ مناسبی را می طلبد ، بویژه آنکه در مصوبه اخیر ، نمایندگان مجلس ، خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری نیز صاحب صلاحیت دانسته اند.

 اما جلسه روز سه شنبه مجلس دو حاشیه هم داشت که توجه بسیاری را به خود جلب کرد:

۱-  در باب فضیلت و اهمیت اقامه نماز اول وقت ، احادیث و روایات زیادی وجود دارد و شایسته بود که مجلس شورای اسلامی در موقع بلند شدن صدای اذان ظهر ، جلسه علنی را در روز استیضاح به طور موقت تعطیل می کرد و پس از اقامه نماز ، آن را از سر می گرفت اما چنین نشد و در واقع آقای لاریجانی رای خدا را به رای نمایندگان گذاشت و تاسف آور آنکه توصیه و نظر خداوند متعال و ائمه معصومین (ع) ، رای نیاورد و مجلس به کار خود ادامه داد. این احتمال را نمی توان نادیده گرفت که اگر نمایندگان محترم مجلس به نماز اول وقت اهمیت لازم را می دادند ،  شاید نتیجه جلسه به آنجا نمی رسید که قلب بزرگان و وجدان مردم از آن به درد آید.

 ۲- آقای حداد عادل نماینده محترم مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجلس هفتم نیز اخیرا در گفت و گو با خبرنگاران ، استیضاح آقای کردان را پیامی به همه کسانی دانسته است که مسئله مدرک دانشگاهی را شوخی گرفته و می گیرند و با آن بازی کردند و آبروی دانش و دانشگاه را بردند.

وی افزوده است : “من به همه کسانی که از دانشگاههای غیرحقیقی و از راه های نادرست برای خود عنوان و مدرکی دست و پا کرده‌اند توصیه می کنم که اجازه دهند حرمت علم و اعتبار دانش و دانشگاه محفوظ بماند و از این پس شاهد این نباشیم که کسی درباره مدرک دانشگاهی ، مورد شبهه قرار گیرد و درس نخوانده و زحمت نکشیده عنوان دانشگاهی را کسب کند.”

آقای حداد عادل در حالی بر حرمت و اعتبار علم و دانش و اهمیت مدرک دانشگاهی تاکید کرده است که در دوران ریاست ایشان بر مجلس هفتم شورای اسلامی ، طرحی مبنی بر معادل بودن یک دوره نمایندگی مجلس با مدرک کارشناسی ارشد ، مورد تصویب قرار گرفت . به این ترتیب کسانی که یک دوره نمایندگی مجلس را در کارنامه خود دارند ، بدون توجه به مدرک تحصیلی شان می توانند در دوره های بعد نیز داوطلب نمایندگی مجلس شوند اما سایر افراد جامعه برای ثبت نام باید مدرک فوق لیسانس یا لیسانس با پنج سال سابقه کار اجرایی ، آموزشی و پژوهشی داشته باشند.

اکنون می توان از آقای حداد عادل پرسید ، آیا این مجلس هفتم نبود که سر شوخی با مدرک دانشگاهی را باز کرد؟ اگر به گفته شما ، آقای کردان آبروی دانش و دانشگاه را برده است ، آیا نمایندگان محترم در مجلس هفتم با مصوبه خود به دانش و دانشگاه آبرو دادند؟ مترادف کردن چهار سال دوره  نمایندگی مجلس با سطح فوق لیسانس ، آیا به منزله      بی حرمتی به اعتبار و دانش و دانشگاه محسوب نمی شود؟ این درحالی است که برخی از نمایندگان میان دوره ای باوجود آنکه کمتر از چهارسال در مجلس حضور داشتند ، به عنوان دارنده مدرک فوق لیسانس ، در دوره بعد شرکت کردند.

یک نکته حائز اهمیت نیز به ضرورت توجه به تجربه در گزینش کارگزاران باز می گردد. نظام اسلامی باید در انتخاب مدیر ، اولویت را به دارندگان تجربه بدهد. مولای متقیقان امام  علی‌(ع) در صفاتی که برای مدیر ضروری می‌داند ، از مجهز بودن به سلاح تقوی و تجربه یاد می کند و به مالک اشتر می‌فرماید: ای مالک در انتخاب مدیر و کارگزاران خود باتجربه‌ها را انتخاب کن و در جای دیگری می فرماید : تجربه بالاتر از علم است.

به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که در توصیه امام علی (ع) به مالک اشتر ، مدرک تحصیلی یا سوابق علمی مبنای توجه برای انتخاب کارگزاران حکومت نیست بلکه تجربه ملاک عمل است و آقای حداد عادل در ارتباط با موضوع آقای کردان ، بیش از حد روی مدرک دانشگاهی تامل کرده  است و در عمل نیز مجلس شورای اسلامی آقای کردان را بدون توجه به تجارب و سوابق طولانی وی در عرصه های مدیریتی که درجای خود یک ضرورت قطعی است برکنار کرد و ملاک قضاوت خود را بر مدرک تحصیلی و مسائل مترتب برآن گذاشت که به هیچ وجه شرط  کافی و قانونی برای سپردن مسوولیت ها محسوب نبوده و نیست .

 

۹۲ نظر »

 1. آیدین گفت :

  آبان ۲۱م, ۱۳۸۷ در ۲۰:۳۴

  بسم الله الرحمن الرحیم

  با سلام و خسته نباشید،

  جناب آقای جوانفکر،

  مدرک آقای کردان نقطه ضعف ایشان بود. اگر در زندگی همه ما جستجو شود از این نقطه ضعف ها زیاد داریم. ولی آخرش ما نفهمیدم آقای علی کردان در طول سابقه خدمتشان چگونه کار کردند؟ آیا در برابر مسؤولیتها ضعف نشان دادند؟ آیا در کارها خطایی مرتکب شدند؟

  بنده صحبتها آقای بیژن نوباوه در روز استیضاح آقای کردان مجلس روی اینترنت دیدم. از استفاده مطبوعات بی گانه از جنجال مدرک آقای کردان گله مند بودند و مدعی بودند که مطبوعات و صدها هزار سایت اینترنتی بیگانه در مورد جعلی بودن مدرک وزیر کشور مطلب نوشته اند.

  اولا: آیا منظور آقای نوبابه از مطبوعات بی گانه بر نامه فارسی “ویس اف آمریکا” است؟
  از اظهارات ایشان این طور برمی آید که ایشان فقط به این برنامه نگاه می کنند. زیرا البته جنجال مدرک آقای علی کردان در مطبوعات خارج از کشور بازتاب گسترده داشت ولی اگر ایشان قبل از اظهار این بیانات، سواد و وقت خواندن مطبوعات ««معتبر»» بیگانه را داشتند می فهمیدند موضوع بحث آنها جنجال سیاسی است که در داخل کشور بر سر مدرک آقای کردان به پا شده و نه کیفیت و جعلی بودن مدرک وزیر کشور.

  ثانیا: از کی تا حالا نوشتهای مطبوعات بی گانه باید در روند اداره کشور تاثیر گذار باشد. از کی تا حالا مجلس، به دلیل نوشته های سایتهای بیگانه، با اسیضاح بی دلیل وزیر کشوری که چند هفته پیش از همین مجلس رای اعتماد گرفته و در دوران خدمتش خطای مرتکب نشده، در روند اداره کشور اختلال ایجاد می کنند. آیا این رفتار مجلس برای دشمنان خوش آیند نیست؟ درمورد بایانات آقای رئیس جمهور و مقام رهبری میلیونها سایت اینترنتی مطلب نوشته اند بیاید آنها را هم استیضاح کنید. چرا فقط علی کردان؟

  ثالثا: آیا رقبای سیاسی دولت نهم در مسئله جعلی بودن مدرک آقای علی کردان، از مطبوعات داخلی، نهاد مجلس و فرایند استیضاح استفاده ابزاری نکرده اند؟
  تناقضی که شما در اظهارات جناب آقای لاریجانی به آن اشاره کردید چه چیز را نشان میدهد؟
  بدونه شک نمایندگان می توانستند از ابتدا به آقای کردان، به دلیل مدرکشان، رای اعتماد ندهند. ولی شاید فکر کردند که استیضاح یک وزیر، آن هم بعد از یک جنجال مطبوعاتی، ضربه سنگین تری به دولت نهم وارد می سازد. آیا ملت ایران هیچ مشکلی ندارند که مجلس بازیچه رقابتهای سیاسی شده است؟ مگر این دولت به مردم خدمت نمی کند؟ مگر خود آقای لاریجانی نگفتند که اصل بر اعتماد است؟ پس چرا بر سر یک مسئله کم اهمیت با استفاده ابزاری از مجلس اعتبار این نهاد مهم و مردمی را به خطر انداخته اند؟
  به دلایل امنیتی مقامات کشوری از فراسوی زندگی مسؤولین عالیرتبه مثل علی کردان آگاه هستند، چه رسد به مدرک!! چگونه آقای علی کردان فقط به دلیل مدرکشان ظرف چند هفته از فردی قابل اعتماد به فردی غیر قابل اعتماد بدل می شوند؟

  شاید حق با آقای احمدی نژاد باشد که گفتند که در این جریان کردان مظلوم بوده است.

  به نظر بنده آقای کردان، باید از ابتدای این جنجال در مورد ضعف مدرکشان و سابقه کاریشان با مردم صادقانه صحبت می کردند و به سادگی به مردم می گفتند که در برابر استفادۀ سیاسی که از این نقطه ضعف شان می شود،هوشیار باشند.

  سلامت و پیروز باشید.

 2. احسان گفت :

  آبان ۲۱م, ۱۳۸۷ در ۲۳:۰۶

  سلام
  مطلب جالبی بود از منظری متفاوت
  اما به نظر من باز هم جناب آقای کردان صلاحیت تصدی پست وزارت را ندارند
  و اینکه نمی توان برای رد کردن اتهام آن را به سوی دیگران نشانه گرفت یا اینکه برای توجیه اشتباهاتمان به اشتباهات دیگران اشاره کنیم.
  بهترین واکنش به اشتباه اولا عذرخواهی است ، ثانیا برطرف کردن صدمات اشتباه و ثالثا جلوگیری از وقوع دوباره اشتباه است

  متشکرم

 3. حسام رحیمی گفت :

  آبان ۲۱م, ۱۳۸۷ در ۲۳:۳۸

  با شرمندگی، آدرس پستی من اشتباه بود، تصحیح کردم

 4. یک دانشجوی دکترا گفت :

  آبان ۲۱م, ۱۳۸۷ در ۲۳:۳۹

  با سلام
  جناب آقای جوانفکر
  حرفهای شما قبول. ولی توجه کنید که آقای کردان در مورد مدرکشان چند دروغ دیگر نیز به مجلس و ملت گفتند، از جمله اینکه ایشان ابتدا ادعا کردند که از پایان نامه دکترای خود در حضور هیئت داوران اعزامی از آکسفورد دفاع کرده اند و حتی ادعا کردند که برای اینکار مترجم داشته اند. چیزی که بعداً به دلیل نتاقضاتی که در گفتار ایشان ایجاد شده بود، مجبور شدند به دروغ بودن آن اعتراف کنند. علاوه بر این، در مورد مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد، فریبی در میان نبوده و ایشان علناً در این مورد دروغ گفته اند و حتی در جلسه رای اعتماد اول ادعا کردند که اگر می دانستند لازم است آن را با خود همراه می آوردند.
  بنابراین خارج از همه مسائل، فکر نمی کنم که در جمهوری اسلامی ایران آنقدر قحت الرجال باشد که مجبور باشیم چنین شخصی را به عنوان وزیر کشور حفظ کنیم.
  این اولین باری است که برای وبلاگ شما نظر می گذارم و نمی دانم که درجه محدودیت درج نظرات چگونه است. بنابراین حرفهای دیگری را که ممکن است صلاح نباشد به بعد موکول می کنم. اگر به مباحثه بیشتر نیاز است، جوابی برای این نظر بگذارید تا ایمیل شخصی خود را برای شما ارسال کنم. امیدوارم در این مورد به یک نتیجه منطقی برسیم. چون مسئله آقای کردان تردید جدی در حمایت من از آقای دکتر احمدی نژاد و اعتماد من به ایشان ایجاد کرد و خوشحال می شوم شما برای بازگرداندن این اعتماد به من کمک کنید.

 5. یکی گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۰۰:۱۶

  جناب آقای جوانفکر

  سلام

  متاسفانه به نظر میرسد یا دلیل استیضاح را نفهمیده اید یا سعی در تغییر دلیل دارید. دلیل اصلی استیضاح عدم صداقت جناب کردان بوده است که متاسفانه فقط با بررسی سخنان ایشان در چند ماه اخیر براحتی میتوان به آن پی برد. عجیب آن است که جناب رییس جمهور آن را نمیبینند و از بر اشتباه خود اصرار دارند. انتظار میرفت که در جلسه دفاع به این موضوع پرداخته شود که نشد و نمیتوان دلیلی به جز درست بودن اتهام عدم صداقت برای آن داشت.

  متاسفم که بگویم جناب رییس جمهور کم کم دارند از اصولی که به خاطر آن رای ملت را کسب کردند تخطی میکنند و متاسفانه دور نمیبینم که ادامه این روند به روگردانی ارای ملت از ایشان بیانجامد. حداقل وظیفه دوستان دانا در این موقع دادن هشدار از این اتفاق و جلوگیری از تکرار چنین مواردی است. البته راه دوم هم اصرار بر اشتباه با توجیه عدم دلبستگی به قدرت است که ظاهری آراسته و باطنی سخت خراب دارد.

  امیدوارم این پیام به شکلی به جناب رییس جمهور منتقل شود هرچند تجربه نشان داده چند وقت نشستن بر کرسی قدرت گوش شنوای افراد از نصایح را سخت سنگین میکند.

 6. احمد قدیری ابیانه گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۰۳

  آقای جوانفکر سلام، از شما انتظار استقلال فکری بیشتری می رود. بگویید ببینم دریافت حقوق با رتبه ی دکترا با تقوا سازگار است یا دروغ های مکرر از خاطرات آکسفورد ؟ استعفا ندادن وی با سیاست و تجربه سازگار است یا پذیرش آن مسئولیت ؟ کسی که نه علم دارد و نه تقوا، چگونه می تواند مصداق نامه ی امام علی به مالک اشتر باشد. تو رو به خدا یه کم انصاف.

 7. علیرضا ب گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۱۹

  جناب جوانفکر
  مثالی قدیمی است که میگویند برای اشتباه خود هزار توجیه نیاورید که میشود هزار و یک اشتباه
  نمیدانم چرا شما برای عمل غیر قابل دفاع اقای کردان اینقدر صغری و کبری میکنید وقتی خود اقای کردان میگوید من خلاف گفتم (دروغ) دیگر اینهمه توجیه چه معنی میدهد؟ دیگر فریب خورده نمیشود به او اطلاق کرد

 8. یک هموطن گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۸

  من واقعا از این منطق شما متاسفم.
  به عنوان یکی از حامیان دولت و شخص آقای احمدی نژاد متاسفم که افرادی مثل شما باعث می شوند که کل آبروی دولت در خطر بیفتد. مگر خود همین شما نبودید که قبل از همه از آقای کردان خواستید که با توجه به روشن شدن مسائل عدالت را در مورد خود اجرا کند؟
  مگر همین شما نیستید که در همین متن خود به قضاوت و غیب گویی نشسته و به جای بزرگان رای و تفسیر صادر می کنید؟ چه کسی به شما اجازه داده که سخنان رهبر معظم انقلاب را تفسیر کنید؟
  ما هم سخنان رهبر را شنیدیم ولی چنین برداشتی نکردیم که ایشان مخالف استیضاح بوده اند بلکه ایشان به کسانی اشاره داشتند که بدون منطق برنامه های دولت را زیر سوال می برند مگر کردان از برنامه ها و پروژه های دولت بود؟
  شما را به خدا اینطور با حیثیت دولت بازی نکنید. و این مسئله تمام شده را به مسئله تقابل دولت و مجلس تبدیل نکنید که خسارات هنگفتی برای همه در بر خواهد داشت. بله بنده با یک چیز موافقم و آن این است ممکن است اشکالاتی به تعدادی از خود استیضاح کنندگان و یا مسئولان قبلی هم وارد بوده باشد و یا اینکه نیت همه خیر نبوده باشد ولی اینجا ما نیتها را محاکمه نمی کنیم و در مورد اعمال هم خلافکاریهای گذشتگان مجوزی برای ادامه آن خلافها در دولت پاکدامن احمدی نژاد نمی شود.
  شما چنان جوی ایجاد کرده اید که بنده هم دیگر جرات نکنم با اسم واقعی خود بنویسم.

 9. احمدی نژادی گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۷

  برادر جوانفکر بی خیال شو بگذار این کردان عوضی زودتر از ذهن ها فراموش بشه هر چی بیشتر روش فوکوس کنی برداشتهای دیگر فهمیده میشود این نامرد حتی رییس جمهور را نیز کلک زده بود
  در ضمن استدلال شما درست نیست هر چند که قبول نمی کنید با شناختی که از شما دارم چون کردان از یک فرد معمولی که شناختی از او نداشته فریب خورده ولی فردی که از طرف رییس جمهور یا حتی شما یا یکی از وزرا به نمایندگان یا افراد دیگر معرفی میشود حساب دیگر روی او باز می شود

 10. بهنام گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۹

  حالا نوبت اون دسته از نماینده هائی است که با مدرک معتبر ! در حال تدریس در دانشگاه هستند

  راستی جناب آقای جوانفکر ۲۹۰ قاضی نبودند بلکه ۲۴۵ بودند که صد البته به قول شما صلاحیت قضاوت را نداشتند .

 11. ر گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۴۳

  واقعا خجالت آوره
  به جای اینکه به خاطر ماجرای کردان از مردم شریف ایران معذرت خواهی کنید دائم به دنبال راهی هستید که خودتان را تبرئه کنید ….
  اخوی در زندگی باید دو چیز داشته باشید
  جرات بیان عقیده
  جسارت پذیرش اشتباه

 12. گذری و نظری گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۵۳

  با سلام
  نمی دانم چرا آقای جوانفکر که چندی قبل در همین وبلاگ از آقای کردان خواسته بود عدالت را درمورد خودش اجرا کند چنین تغییر نظر داده است. نکته دیگر هم اینکه نمایندگان مجلس خود تمایلی به برگزاری
  جلسه استیضاح نداشتند و می دانستند در آن مسائلی مطرح خواهد شد که به نفع نظام نیست به همین علت پیشنهاد استعفا یا برکناری دادند . جناب آقای جوانفکر این سوال را از شما می پرسم که به نظر شما چه کسی با پافشاری بر رای خود موجب برگزار شدن این جلسه شد؟ من قصد دفاع از مجلس ندارم و همه عملکرد قوه مقننه را تائید نمی کنم اما به نظرم موضوعی که درباره صلاحیت مجلس در بررسی مدرک آقای کردان مطرح کرده اید انحرافی است و مجلس این حق را داشته است تا رای اعتمادش را از کسی که ناراستی را پیشه خود کرده پس بگیرد. شما اگر میخواهید و معتقدید که عدالت باید برقرار شود خود پرونده آقای کردان را به دستگاه قضایی ارجاع کنید انشاء ا… که ایشان برائت حاصل کنند.

 13. محمد حسن مصلی نژاد گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۰۱

  سلام و چند تذکر:
  یکم ) دغدغه مهم رهبری را درخصوص بی بند و باری مطبوعاتی، غلط فهم کرده و آن را به موضوع استیضاح کردان تنزل داده اید . گمان نمی کنید صادر کردن حکمی این چنین قطعی آن هم بدون تفحص و تحقیق کافی ، جفا به جایگاه رهبری باشد؟

  دوم ) آنچنان که نمایندگان به نقل از وزیر سابق کشور اعلام کردند و آقای کردان هم تکذیب نکرد ، او خود در جلسه کمیسیون اعتراف کرده بود که خلاف واقع گفته است . بنابراین شایسته تر بود پیش از آنکه کار به استیضاح کشد ، از بابت هزینه فرصت و فضای سوء ظن و بی اعتمادی که بر کشور تحمیل کرد هم از رئیس جمهور ، هم از نمایندگان مجلس ، هم از من و شما و فرد فرد ایرانیانی که در ورود او به ساختار قدرت – شما بخوانید جایگاه خدمت – نقش داشتند ، پوزش خواهی می کرد.

  سوم ) وکیل مدافع وزیر می توانست رئیس جمهور محترم باشد که البته به حق از تصمیم اولیه خود عقب نشست و در مجلس حضور نیافت . این حق رئیس جمهور است که چنین کند یا چنان . بنابراین وزیر سابق کشور هرچند با بی اقبالی عمومی مواجه شد هرگز از نعمت وکیل یا حق دفاع از خود بی بهره نبوده است .

  چهارم ) صداقت یا عدم صداقت ، امری وجدانی است و دعوا هم از اول بیش از آنکه بر سر مدرک باشد بر این موضوع و دروغی بود که تعمدا اتفاق افتاده بود . بنابراین همان گونه که شما هم تجویز کردید ، کاش کردان با مراجعه به دادگاه وجدان کنار می رفت و موضوع را آبرومندانه تر فیصله می داد که نداد .

  پنجم ) پرونده کردان را هنوز نباید پایان یافته تلقی کرد . مجلس رای اعتمادی داده بود و حالا پس گرفته است . اما درخصوص مدرک اگر جعلی اتفاق افتاده ، جرم است و قابل پی گیری و دادگاه اکنون باید وارد شود و از حریم علم در این کشور دفاع کند . آن گاه است که به گفته شما سوء نیت یا غیر آن را قاضی دادگاه صالحه به اثبات خواهد رساند.

 14. فرشید گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۱۹

  سلام، بهتون تبریک می گم به دو دلیل:
  ۱ – در نوشته های اخیر شما استدلال های پر مغزی جاری شده که سرشار از دلایل متقن هستند
  ۲ – در بحبوحه ای که خیلی ها از خیلی جاها دارند می کوبند آقای رییس جمهور رو شما فعلا دست از نقد برخی از نواقص و کاستی ها برداشتید و نقادی رو انگار گذاشتید برای روزی که کمی از هجمه های سنگین علیه دولت کم شد، دوباره شروع کنید. به همین دلیل مطلبی رو که در آغازین لحظه های روز مورد اشاره کوتاه و مختصر نوشتم و منتشر کردم تقدیم می کنم به شما بلکه مکملی باشه برای این نوشتار شما:
  بیژن نامدار زنگنه این وزیر نامدار کابینه های سازندگی و اصلاحات که به شیخ الوزرا، وزیر وزیران، معروف گشت، سکان کدامین وزارتخانه ها به دست گرفت؛ ” نیرو” و ” نفت “، با بهره مندی از چه مدرکی، کارشناسی، در چه رشته ای؛ راه و ساختمان. خودش چه؛ چه ویژگی هایی در ذهن داشت و در کار به کار می گرفت، باهوش بود و زیرک، مدیر بود و مدبر، قاطع بود و کاردان. با این وصف مثل روز روشن است که امروز، روز امتحان است، روز امتحان اصولگرایانی که وزیر کشور دولت اصولگرا را پای میز استیضاح به استیضاح می کشند.لذا این نمایندگان چنانچه پرسش های این آزمون را در برگه استیضاح کردان درست طرح کنند و به تک تک پاسخ های آن نیز بسان مصححان منصف درست نمره دهند، نتیجه هر چه باشد به قول خود استیضاح شونده، شیرین است چه در غیر این صورت همه اصولگریان باید بدانند و آگاه باشند که اصول و اصولگرایی را با چالش جدی روبرو خواهند ساخت …

 15. محمد حسن مصلی نژاد گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۲۴

  ششم ) درخصوص مجلس هشتم و ریاست آن ، من هم مثل جناب عالی با شخص لاریجانی و رفتار او در روز استیضاح ، فاصله انتقادی دارم . اما قضاوت شما را که بیشتر ناشی از عصبیت است و نه منطق و استدلال ، ابدا نمی پسندم . چگونه است ، شما که از متهم و چهره نامحبوبی چون کردان چنین سرسختانه دفاع می کنید و همه چیز را به برگزاری دادگاه برای روشن شدن حقایق یا جرم احتمالی حواله می دهید همزمان در خصوص چهره دیگری که او نیز به پشتوانه رای مردم به مجلس آمده ، دچار افراط و قضاوت زودهنگام می شوید . کدام دادگاه صالحه ای حکم به نسبت های ناروایی داده است که جناب عالی رئیس مجلس را به آن وصف نموده اید ؟

 16. سعید گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۰۶

  سلام جناب جوانفکر الان هم برای ورود دستگاه بیحال قضایی به این پرونده دیر نشده.
  اگر واقعا به عدالت علاقه مندید با این قلم شیوا ، مستدل و آتشینتان نسبت به ترغیب این دستگاه به انجام وظیفه ذاتیش اقدام فرمایید اگر هم چندان علاقه ای به روشن شدن حقیقت ندارید که بیخیال ببخشید وقتتان را گرفتم.

 17. جوادباقری گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۱۰

  مشابه مطلب حضرت عالی را چند روز قبل داده ام

  http://javadbagheriqomi.blogfa.com/post-85.aspx

 18. سیاووش در آتش گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۴۴

  جناب أقای جوانفکر
  مساله ای را که در بند یک این پست نوشتید کاملا منطقی هست و تعجب میکنم نوباوه که میگفت من خودم در آمریکا مساله کلینتون را دیدم! از آن غفلت کرد.
  آنها فقط یک دلیل داشتند آنهم کردان نمیدانست مدرکش اصالت ندارد. اما به هزار دلیل دلسوزان نظام توجه نکردند و بعداز اینکه جشن گرفتند رهبری حرفی را زد که سایتهای وابسته به آنها مجبور شد کلام رهبری را هم کمرنگ کند و یا سانسور نماید. می توانید نگاهی به سایت های الف و … بیندازید.
  لاریجانی کم لطفی کرد. این را همه فهمیدند. بهرحال کردان خیلی به او خدمت کرده بود. یعنی تمیز دادن یک آدم با مدرک دکترا و فوق دیپلم اینقدر سخت است که او متوجه نشده بود؟ یا آنکه آنقدر کردان قوی بود که لاریجانی به توانایی او ایمان داشت و بارها استعفای کردان برای شرکت در انتخابات مجلس هفتم را رد کرده بود. که اگر این کار را نکرده بود الان کردان به یمن یک دوره نمایندگی مجلس! لیسانسه حساب میشد! درحالیکه شاگردان کردان بیشترشان نماینده مجلس شدند.
  ضمنا همین آقای دکتر مفتح پسر شهید مفتح هم مدیر کل کردان در صدا وسیما بود.
  آقای جوانفکر این مساله گذشت و کردان آبرویش ریخت اما خدا خودش جای حق نشسته است.
  با امید موفقیت برای همه دلسوزان واقعی ایران نه غوغا سازانی که اگر این دوره نماینده مجلس نبودند معلوم نبود …

 19. محمدزاده - تبریز گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۷:۴۳

  باسلام و آرزوی توفیق روزافزون در خدمت به آرمانهای اصیل اسلام و انقلاب و دولت کریمه اسلامی.
  آقای لاریجانی بیش از اینها در مورد قضیه کردان زیر سوال است. ازجمله باید پاسخ دهد که کتاب مورد اشاره کردان چگونه و با چه هزینه ای بطور رایگان در بین کارکنان تمامی مراکز صدا وسیما توزیع شد.و یا احکام حقوقی رسمی که با امضای وی و با عنوان دکتر کردان صادرشده و……..
  آقای لاریجانی تمام موفقیت خود در صداوسیما را مدیون تلاشها و ابتکارات کردان بوده ولی به راحتی نمک خورده و نمکدان شکست!
  بازخواست قضایی و سیاسی لاریجانی حداقل کاری است که در این خصوص باید انجام گیردچرا که وی متهم درجه اول این پرونده تلقی می شود.

 20. محسن گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۸:۰۰

  سلام آقای جوانفکر
  ببخشید اما در متنتان چند اشکال دیده می‌شود:
  اول: فرموده‌اید که می‌خواهید به موضوع استیضاح از منظر حقوقی نگاه کنید اما فقط یک بخش موضوع نگاه حقوقی دارد، آن قسمت که اساسا آیا این استیضاح قانونی بوده است یا نه. من در این خصوص صلاحیت اظهار نظر ندارم ولی ظاهرا معقول به نظر می‌آید و اتفاقا چه بهتر که این مسائل مطرح شود و طرفین نقد کنند تا فضا روشن شود.
  دوم: مابقی متن شما بیشتر بار منطقی دارد تا حقوقی. اینکه اگر آقای حداد در دوره قبل مدرک را به بازی گرفته اند و حالا خودشان طور دیگری عمل می‌کنند، اگر درست باشد که من اطلاع ندارم، یک موضوع منطقی است و نه حقوقی. تقریبا بار اعظم متن شما روی این مطلب می‌چرخد.
  سوم: ای کاش اینقدر راحت رهبری را وارد موضوعات مختلف نکنیم. بخصوص شما و جایگاهی که دارید. باور کنید آن یک جمله مربوط به رهبری را اگر از متن شما حذف کنیم هیچ اتفاقی نمی‌افتد. بالاخره چه مجلس اشتباه کرده باشد و چه نکرده باشد متاسفانه از آقای کردان چهره مناسبی به وجود نیامده است. می‌گویم متاسفانه چون بار همه این اتفاقات به نظام بر می‌گردد. وقتی شما صراحتا موضوع را به رهبری وصل می‌کنید، آن بار منفی موجود را هم به ایشان منتقل می کنید، فکر می کنم باقی ماجرا را خودتان می‌دانید.
  چهارم: آقای جوانفکر، مطلب شماره سه به طریق اولی درباره ائمه (ع) صادق است. برادر من اینهمه برداشت یک بعدی از سخنان ائمه و ارتباط برقرار کردنهای نا معقول بین احادیث از اشکالات فاحش در تفسیر متون است. شما نمی‌توانید مطلق دو جمله از حضرت علی (ع) از دو جای مختلف را بردارید و به هم وصل کنید و نتیجه گیری خودتان را بکنید. این هم ضربه به اسلام و تشیع است بخصوص وقتی از زبان شما بیان می‌شود. آخر باید دید اگر مولای متقیان می گوید تجربه برتر از علم است منظور کدام تجربه و کدام علم است؟ پس اگر اینطور است چرا بزرگ دیگری می گوید از گهواره تا گور دانش بجوی، چرا می‌گوید علم را بجویید اگر در چین باشد، اصلا چرا امام جعفر صادق (ع) مبنا را بر علم گذاشت، اصلا چرا اینهمه حوزه علمیه و … بله برادر من کدام تجربه از کدام علم برتر است؟ یقینا این صحبت مطلق نیست. باید دید در چه شرایطی بیان شده، مخاطب که بوده، سوال چه بوده که این جوابش شده و … بله علمی که فقط روی کاغذ بماند و دردی را دوا نکند در مقایسه با پختگی عملی یک انسان در میدان عمل هیچ است اما آیا اصلا موضوع آقای کردان این بود؟
  پنجم: اصلا موضوع آقای کردان مدرک داشتن و یا نداشتن ایشان نبود، شما هم خوب این را می‌دانید و خوب بگذارید صراحتا بگویم که این قسمت فقط برای گم کردن اصل موضوع بیان می‌شود. اصل موضوع دروغگویی و یا فریب خوردگی آقای کردان بود که حالا شما از زوایای مختلف آن را در بندهای متنتان باز کرده‌اید و باز هم می گویم ای کاش آن زوایا بیشتر و بیشتر باز شود، و معلوم شود که دقیقا موضوع آقای کردان چه بوده، آیا ایشان خدای ناکرده دروغ گفته‌اند و یا اشتباهی شده و یا هر احتمال دیگر و ای‌کاش این موضوع هم کاملا باز شود که آیا در صلاحیت مجلس بوده و یا خیر. درباره اینها بحثی نیست. تاکید شما و آقای رییس جمهوری بر موضوع مهم نبودن مدرک داشتن و یا نداشتن آقای کردان خیلی معذرت می خواهم اما یک تلاش بی حاصل برای چرخاندن اصل موضوع است.
  اصل حرف من هم اما دو موضوع بود، وارد نکردن رهبری در هر چیز و دوم برداشت خشک و طلب نکردن از احادیث.
  من یکی دو قسمت را عمدا نسبت به شما تند نوشتم، چون قصدم هشدار دادن بود. مخاطب صحبتم هم خود شما هستید. اگر آن را منتشر هم نکنید از نظر من اشکالی ندارد.
  خدانگهار

 21. مهدی نادری نژاد گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۸:۰۳

  با سلام
  متشکرم.

 22. امیر صنیع زاده گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۸:۰۴

  با سلام

  جای تعجب است که جناب جوانفکر در دام مغلطه ای چنین عجیب افتاده اند که رای نمایندگان مجلس را با حگم قوه قضائیه برابر می بینند.

  تفکیک قوا به این معنی است که مجلس نمی تواند حکم حقوقی صادر کند و افراد را به زندان بیندازد. ولی هیچکس ادعا نکرد رای نمایندگان معادل حکم دادگاه است. اگر چنین می بود اکنون جناب کردان در زندان نشسته بود و نه در خانه خود. قانون اساسی حق استیضاح را به نمایندگان مجلس داده و دلیل آن را نیز محدود نکرده است. استیضاح وزرا به هر دلیل درست یا نادرست حق نمایدگان است. شاید شما یا رئیس جمهور ادعاهای نمایندگان را قبول نداشته باشید ولی قانون اساسی به شما مجال مخالفت با رای نمایندگان در این خصوص را نداده است. اگر باور ندارید بجای فرافکنی به قوه قضائیه یا شورای نگهبان شکایت کنید و آنها نیز همین جواب را به شما خواهند داد.

  حداکثری که آقای کردان می تواند ادعا کند این است که نمایندگان مجلس به ایشان افترا زده اند و به دادگاه شکایت کند. اما حتی اگر اصل مصونیت حقوقی را در این خصوص نادیده بگیریم بارهم گمان ندارم آقای کردان چنین کنند چراکه در آن زمان نمایندگان مخاطب فرصت این را خواهند داشت تا مدارک خود را ارائه دهند و ثابت کنند که ایشان عامدانه جعل مدرک کرده است که در آن صورت قوه قضائیه چاره ای جز تعقیب حقوقی ایشان نخواهد داشت. اگر چنین ترسی ندارند و پرونده ایشان پاک است این گوی و این میدان. شکایت کنند و بگذارند همه واقعیتها عیان شود.

 23. mohsen sharifi گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۹:۰۳

  با سلام
  بدون اینکه وارد جزئیات شوم، چند نکته را گفتنی می دانم:
  ۱_ وقتی مبنای اندیشه و منش آدم از انصاف و عدالت زاویه داشته باشد ،
  می تواند حتی بدیهی ترین مسائل را طور دیگری (غیر از حقیقت)تفسیر کند. منظورم این است که شاید دیدگاه یکی از ما به نحوی منطبق بر حق نباشد.
  اما من ادعا نمی کنم که آن یک نفر شما هستید. ممکن است من باشم.
  ۲_ بنده خود از مدیران ایشان بوده ام و تا حدی می شناسم، اما در اینکه ایشان در مورد مدارک فوق
  لیسانس و لیسانسشان دروغ گفته اند و دچار تقلب شده اند کوچکترین تردیدی نیست. نه از این جهت که دیگران می گویند
  بلکه حکم اداری وی در سازمان صدا وسیما بر اساس مدرک دکترای افتخاری ایشان بوده(بدون داشتن لیسانس و فوق لیسانس) و با نظر خودشان هم صادر شده ، و هیچگونه استعلامی هم بعمل نیامده!.
  (در حالیکه مثلا در مورد خودم علیرغم ارائه اصل مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه اول کشور ،
  باز هم طبق مقررات موضوع از دانشگاه مزبور و با روش معین و صرفا از طریق اداری استعلام شده است).
  ۳_ این اینکه ایشان می گوید استفاده مادی و معنوی از مدرک نکرده دروغ و این موضوع اظهر من الشمس
  است و نیازی به دادگاه ندارد. آیا در اینکه ایشان بر اساس مدرک غیر قابل قبول (حتی اگر جعلی هم نباشد) بصورت غیر قانونی
  تدریس کرده و عضو هیئت علمی شده شکی هست؟
  ۴_ در اینکه روال استیضاح مبنای حقوقی دارد یا نه نظر مخالف با شما ندارم ولی این را می دانم که بعید است دادگاه
  ما چنین جسارتی را مرتکب شود وگرنه از نظر قانونی ایشان باید محاکمه میشد و سپس(در صورت لزوم) استیضاح.
  اما حق آنست که مرجع تایید کننده عضویت ایشان در دانشگاه آزاد نیز دادگاهی شود.
  ۵_ همه ی ما (بویژه خودم) اهل دنیا و تقلب هستیم ، اما اینهمه هجمه و آبروریزی هم دور از اخلاق است.
  شاید اگر ما در جایگاه های ایشان بودیم چه بسا متقلب تر بودیم.
  ۶_ بنده شخصا نمی توانم به خلوص شما تردید کنم اما به چارچوب و شار فکری که مبنای این خلوص است
  یا آنرا در احاطه دارد نمی توانم دل ببندم زیرا:
  “منطق یک استلال” به ویژه از نوع “الهی” آن نمی تواند تا به این حد یکجانبه باشد.

 24. آیدین گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۲۲:۲۸

  با سلام،

  جناب آقای جوانفکر مطبوعات بیگانه در مورد شما هم نوشتند:

  http://www.radiofarda.com/Article/2008/11/12/f4_Jvanfekr_criticize_parliament_challenge.html

  به جناب آقای بیژن نوباوه مژده دهید که اگر بی کار نشسته اند، می توانند شما را هم استیضاح کنند. البته نمی دانم مشاور رئیس جمهور را هم می شود استیضاح کرد؟ شاید قبلش باید به شما رای اعتماد بدهند تا وزیر شوید…

  سلامت و پیروز باشید.

 25. binam!!! گفت :

  آبان ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۲۳:۵۶

  “روشن است که رسیدگی به این موضوع فقط و فقط در صلاحیت دستگاه قضایی است و هیچ مرجع دیگری جز یک دادگاه صالحه نمی تواند سوء نیت یا دروغگویی آقای کردان را در مورد مدرک جعلی تحصیلی یا فریب خوردن او از سوی یک موسسه یا افرادی خاص را مورد بررسی کارشناسی قرار دهد.”
  ]چرا قوه قضاییه دخالت نکرد؟و آیا دخالت قوه قضاییه به ضرر وزیر برکنار شده نبود و اوضاع ایشان را بدتر نمی کرد؟و اگر دولت موافق دخالت قوه قضاییه بود چرا پیگیر این امر مهم نشد؟
  “جلسه روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی ، بیشترین شباهت را به جلسه یک دادگاه عمومی داشت که در آن ۲۹۰ قاضی بدون آنکه صلاحیت قضاوت را داشته باشند ، یک نفر را در جایگاه متهم نشاندند و او را بدون طی تشریفات قضایی از جمله برخورداری از وکیل مدافع ، مورد محاکمه قرار دادند”
  چرا کسی از دولت در کنار وزیر نبود تا در صورت لزوم از او دفاع کند؟
  “رئیس جمهور محترم به عنوان پاسدار قانون اساسی این حق را داشت تا نتیجه کار جلسه روز سه شنبه مجلس را به دلیل عدم رعایت اصل تفکیک قوا و دخالت آشکار مجلس در کار دستگاه قضایی مردود اعلام کند”
  اگر واقعا این استیضاح غیر قانونی بود چرا رییس جمهور به این امر در رسانه ها اشاره ای نکردند؟

 26. سهراب گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۰۰:۳۸

  بسم الله القاسم الجبارین
  از قهر خدا بترس اگر شرم نداری

 27. احمد گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۰۰:۴۵

  اقای جوان فکر منطقی باشید
  انتخاب یک فرد جاعل به پست وزارت کشور بزرگترین خیانت دانسته دولت نهم بود که با شجاعت مجلس اصلاح شد به جای اینکه خود را پشت سر رهبری پنهان کنید یه مقدار شجاعت و منطق داشته باشید و اشتباه دولت را بپذیرید به نظر من تفاوتی بین شما و اعضای حزب مشارکت نیست هیچ کدام از شما ها به نفع مردم کار نکردید بلکه بخاطر سود سیاسی خود از تمام ابروی ملت و رهبری استفاده کرده اید

 28. امیر گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۰۱:۱۴

  با توجه به اینکه رسیدگی به موضوع آقای کردان را در صلاحیت دستگاه قضایی دانسته اید، به نظر جنابعالی وظیفه مدعی العموم در این قضیه چیست؟

 29. هابیل گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۰۲:۱۱

  سلام!
  وجدان ملت ناراحت نشد … آن قدر بر روی وجدان ملت کار تبلیغاتی کردند که وجدان کسی ناراحت نشد و رهبری را بر آشفتند از این همه بی‌بند و باری….

  من حرفم در مورد آزرده شدن دل رهبری‌ست…. چه کسی این دل‌خوری را مهم دانست و به معذرت خواهی برخواست؟ چه کسی حتا نشست تا ببیند که رهبری دقیقا به چه کسانی این حرف را زد؟

 30. پارسا گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۰۳:۵۱

  سلام بر آقای جوانفکر

  مطلب شما سراسر تذکراتی بجا بود و گویای آنکه اساسا ماجرای آقای کردان بر سر مدرک تحصیلی نبوده است و مثابه ی دلی که از عموم بدرد امد را به خود گرفتم که انصافا در آن باب کذائی به عنوان یک ایرانی آزرده خاطر شدم.
  در نهایت پر واضح است که ماجرای اخیر نمایندگان محترم مجلس بر سر این یادداشت از منظر برخی موهن! هم مشخص است که از همان جایی آبشخور است که ماجرای آقای کردان و مجلس سرچشمه می گرفت.
  اما شما را به خدا حداقل در مقام یک مشاور بکوشید برای حل این بحران زیر پوستی که همچون آتشی زیر خاکستر آرامش نسبی این انقلاب زخمی را تهدید می کند…

  دست خدا همراه شما ، انشا الله
  سید محمد مهدی حسینی پارسا

 31. یک دانشجوی دکترا گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۰

  سلام
  من دیروز یک نظر برای این مطلب گذاشتم و در آن نظر خود را با رعایت تمام اصول و آداب احترام بیان کردم. ولی متاسفانه به نظر می رسد صرفاً به این دلیل مطالب این نوشته را تمام و کمال تایید نکرده بود، در اینجا درج نشده است. واقعاً متاسفم که به هیج وجه برای خوانندگان خود ارزش قائل نیستید. بدانید که این نوع رفتار شما اطرافیان آقای احمدی نژاد، یکی از دلایل کاهش شدید محبوبیت ایشان است. من تا پیش از قضیه مضحک آقای کردان، یکی از طرفداران آقای احمدی نژاد بودم و در بحث ها از ایشان حمایت می کردم. ولی بعد از این اتفاق و ماجراهای زشت و شرم آور رشوه دهی در مجلس، در من تردید جدی حاصل شد که در کامنت قبلی از شما کمک خواستم. ولی به نظر می رسد برای شما و هم کیشانتان این موارد اهمیتی ندارد. پس از امروز یکی از طرفداران خود را کم کنید. چون من هم دیگر برای شما و برخورد گزینشیتان هیچ ارزشی قائل نیستم. و بدانید که همچون من بسیارند. در ضمن از این به بعد، لطفاً به هیج وجه از آزادی بیان صحبت نکنید که حتی بویی از آن نبرده اید!

 32. احمد گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۶

  با سلام
  با حرفهای شما موافقم. امیدوارم مجلسیان جواب مناسبی برای حرفهای منطقی شما داشته باشند.

 33. لیسانس گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۴۴

  آیا شما با این صحبت ها هم مجلس و هم قوه قضائیه و هم قوه مجریه را همه را فریب خورده نمی دانید شما خود اساس سه قوه را زیر سوال بردید بهتر است برای مخاطبین کمترین بهره از عقل قائل شوید و این چنین نتازید

 34. علی خضریان(عضو سابق شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل) گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۳:۲۱

  جناب آقای جوانفکر
  با سلام
  حقیقتاً به آنچه نوشتید خود ایمان دارید؟ حقیقتاً شما از افکار عمومی جامعه در خصوص وزارت آقای کردان آگاهید؟
  به نظر می رسد حضرتعالی اطلاعات ناقصی در این خصوص دارید! و البته به شما حق می دهم، چرا که درگیری کارهای روزمره و اجرایی آنقدر زیاد است که شما و دیگر دوستان آقای رئیس جمهور را از افکار عمومی غافل کرده است، حتی به جرأت به شما بگویم که شخص دکتر احمدی نژاد هم انگار دیگر نمی داند در جامعه چه می گذرد!
  شاید استدلال کنید که افکار عمومی به دلیل تخریب بیش از حد دولت اشتباه فکر می کند. اما به شما یادآوری می نمایم که مردم بر اساس آنچه فکر می کنند، عمل خواهند کرد و همین مردم بودند که با فکرشان در انتخابات نهم ریاست جمهوری حماسه آفریدند و همین ها خواهند بود که براساس تفکرشان قرار است و می بایست در سال آینده سرنوشت انتخابات دهم ریاست جمهوری را رقم بزنند.
  آقای جوانفکر
  از شما بعید است که چنین استدلال خامی را عرضه کنید که تجربه بر علم ارجحیت دارد و حتی برای استدلال خود از امیرمومنان هم خرج کنید!
  اگر استدلال خود را قبول دارید و به آن ایمان دارید همین امروز هر مدیر کم تجربه ای که در دولت حضور دارد را تعویض کنید.
  شاید حضرتعالی نیز در دست کم تجربه ها قرار گیرید.
  حتماً امثال مهرداد بذرپاش ها را که نمی توانید باتجربه فرض کنید.
  شاید با نظر شما مردم هم اشتباه کرده اند و می بایست در انتخابات نهم به آقای هاشمی رفسنجانی که قطعاً با تجربه تر از آقای احمدی نژاد بود رأی می دادند!
  این استدلال به صورت صرف استدلال درستی نیست و به نظر می رسد بسیاری از ملاک ها می بایست در کنار هم دیده شوند و بهترین معدل ممکن به عنوان نتیجه حاصل گردد.
  اما در خصوص مدرک آقای کردان که حضرتعالی در خصوص آن نظر دادید، به شما بگویم آن دور باطلی که شما آغاز کردید، بسیار خطرناک است چرا که در این خصوص به نقاط باریکی می رسید که اگر قرار باشد بر اساس استدلال شما جلو برویم دیگر سنگ روی سنگ باقی نمی ماند.
  به طور مثال اگر محمود احمدی نژاد هم نمی دانست مدرک آقای کردان بی اعتبار است پس ایشان نیز شایستگی مسئولیت ریاست جمهوری را ندارند و اگر ی خواهید بگوئید می دانست به این نتیجه می رسیم که آقای احمدی نژاد با ملت صادقانه برخورد نکرده و البته با نمایندگان مردم نیز صادق نبوده است و به نوعی در انتخاب ایشان مقصر است و شایستگی ریاست جمهوری اسلامی ایران را ندارد!
  اما به شما بگویم و از باب دلسوزی نیز می گویم که می بایست در دولتی که قصد دارد به مردم خدمت کند، تلاش شود تا حاشیه ها به اندک ترین حد ممکن رسیده و دایره تعامل نیز با دیگر افراد گسترده تر شود.
  جریان اصولگرایی آن قدر هم که فکر می کنید لاغر نیست و باید با پافشاری بر اصول این دایره را باز کرد و از طرفی ارتباط دولت را با مشاورانی متعهد و متخصص در تمام زمینه ها برقرار کرد.
  آقای جوانفکر در آخرین کلام خدای خود را شاهد می گیرم که تا این لحظه، لحظه ای قلبم از دولت دور نبوده است و این مطالب را نه از باب دشمنی با دولت بلکه از باب دلسوزی عرض کردم و امیدارم در کارتان موفق و موید باشید.

 35. faraz گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۱۲

  جناب جوانفکر،
  به نظر بهتر است این امکان فراهم شود که بعضی از نظرات بعد از عبور از فیلتر سانسور جناب عالی نمایش داده شوند. اینجوری انگیزه برای نظر دادن بیشتر می شود . فکر کنم سایت “الف” الگوی خوبی باشد.

  البته اگر کماکان خود را حق مطلق نمی دانید

 36. یک نفر گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۶:۳۳

  ملاک قضاوت دروغگویی کردان است نه نداشتن مدرک!! در ضمن حرفهایتان سفسطه ای بیش نبود.

 37. مهدی گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۸:۰۷

  سلام جناب اقای جوانفکر
  برای من واقعا مایه تاسف است که شما دولتیان و مجلسیان این گونه به جان هم افتاده اید.انچه در وبلاگ خودتان نوشته اید البته که هم نکات درست وهم نادرست دارد اما به عنوان یک نفر از ملت ایرا ن آنچه وجدان من را به درد می اورد استیضاح آقای کردان و رای آوردن یا نیاوردن ایشان نیست. به عنوان یک عضو این ملت دل من و وجدان من آنگاه به درد می آید که می بینم افرادی چون شما که باید حافظ ارکان نظام باشند بدون هیچ گونه فکر و اندیشه ای این ارکان را زیر سوال می برند.همانطور که خودتان می دانید استیضاح حق اولیه نمایندگان مجلس است.گیرم که نمایندگان به این دلیل استیضاح می کنند که بخواهند جلوی یک بی صداقتی را بگیرند.این البته به مذاق شما دولتیان خوش نمی آید و البته شما میدانید که در قانون اساسی هم چنین حقی برای رئیس جمهور قایل نشده اند که بتواند یک استیضاح را غیر قانونی اعلام کندو وزیر مربوطه را در جای خود ابقا نماید.از توضیحات شما در تشبیه مجلس با دادگاه بدون وکیل مدافع هم که فقط این را میتوانم بگویم که باند بازیها و دوست بازی ها واقعا چشم شما را بسته است و گرنه این قیاس عجیب و غریب را انجام نمیدادید.لابد این بدعت و نو آوری را هم باید به شما تبریک بگوییم که خواستار وجود وکیل مدافع در مجلس شده اید!!!! اگر جای دفاع داشت چه وکیل مدافعی بالاتر و برتر از ریاست محترم جمهور میتوانست از وزیرش دفاع کند وشما دیدید که ایشان نیز حاضر به این کار نشدند.والبته خواهشمندم در جواب مرا به این حواله ندهید که استیضاح غیر قانونی بوده است چراکه پاسختان راقبلا در بالا داده ام .در باب ایرادات شما به آقای حداد عادل و البته نمایندگانی که در دفعه اول رای اعتماد داده بودند حق با شما است اگرچه این امر چیزی از اصل قضیه یعنی عدم صداقت آقای کردان کم نمی کند.توضیحات شما راجع به نماز اول وقت هم بسیار درست و بجاست اما آنجا که فرموده اید اگر نمایندگان نماز اول وقت را اگر بجا می آوردند شاید نتیجه دیگری حاصل می شد دوباره کار راخراب کرده اید چرا که ذهن آدم به این سمت میرود که شاید قرار بوده در هنگام نماز هم باز افرادی با دسته چکهای پنج میلیون تومانی سر برسند!!!!!!!!! خدا به داد ما برسد.آقای جوانفکر …من و شما و آقای کردان و دیگران همه خواهیم رفت .اما نباید به خاطر این دوروزه عمر بنیان و اساس ارکان نظام مانند مجلس را تضعیف کنیم چرا که این کار بیشتر شبیه سوراخ کردن قایقی است که همه ما بر آن سوار هستیم و از این کار همه زیان خواهیم دید.به راستی بنشینید و با خدای خودتان و وجدانتان خلوت کنید و ببینید که بودن یا نبودن کردان بیشتر باعث تضعیف این نظام می شود یا اعمال افرادی چون شما که کار نمایندگان را مورد تردید قرار میدهند و به مجلس که اعضای ان عنوان نمایندگی هفتاد میلیون نفر را بر دوش دارند توهین میکنند.براستی کدام سنگین تر است.آقای کردان امید وارم یک بار دیگر این شعر زیبای حافظ را همه زمزمه کنیم که : به دست آهن تفته کردن خمیر به از آن که دست بر سینه پیش امیر

 38. عماد آبشناس گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۸:۳۵

  مشخص بود که استیضاح کردان بیش از اینکه استیضاح یک وزیر باشد رویارویی یاران دیرین که منافعی به دست نیاورده اند با آقای کردان و آقای احمدی نژاد بود.
  بزرگترین آفت در این مملکت مدرک گرایی است که همین آقایان نمایندگان مجلس فعلی نیز در طرح جدید خود برای کاندیداهای ریاست جمهوری نیز تصویب کرده اند که خود تقویت مدرک گرایی در مقابل شایسته سالاری و توان گرایی می باشد و در هیچ جای دنیا مرسوم نمی باشد حتی عقب افتاده ترین کشورهای جهان اما جای تاسف دارد که هر روز بر بحث مدرک گرایی در مملکت ما افزوده می شود و باب دانشگاه ها برای ورود افراد ناتوان باز و بازتر می شود تا سطح مدارک را بجای اینکه ارتقا دهد تضعیف نماید و روز بروز ما با خروجی مدارک تحصیلی عالی بی کفایت از دانشگاه ها مواجه می شویم و هنوز هم نمایندگان ما به دنبال مدرک گرایی هستند تا شایسته سالاری. یک جمله مبنی بر استیضاح عملکرد همان آقای کردان در ۳۰ سال از خدمتش در دولت و ۳ ماه تصدی وزارت کشور شنیده نشد. در قانون نیز هیچ جایی مدرک تحصیلی برای وزیر مشخص نکرده کما اینکه در دولت های قبلی وزرایی بودند که مدارک زیر دیپلم داشتند. به قول شما اگر به فرض بحث مدرک تحصیلی نیز بود این بحث باید بصورت حقوقی در دادگاه صالحه مطرح می شد.

 39. محمد دهقان گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۲۰:۰۶

  سلام
  آقای جوانفکر
  مطلب منطق یک استیضاح را خواندم و باید گفت که :
  ۱ – مدرک دلیلی بر فهم و شعور بالا نیست و چه بسا انسانهایی که بدون مدرک هم توانایی مدیریت را دارند .
  ۲ – ای بسا انسانهایی که دارای مدرکند ولی افسوس از یک دقیقه مدیریت .
  ۳ – کاش تعهد را هم در زندگی روزمره خود لحاظ کنیم .
  ۴ – کاش اخلاق سیاسی و اجتماعی و … را رعایت کرده و از این رهگذر به آموزش عملی در جامعه کمک کنیم .
  ۵ – مردم به مظلومیت کردان و کردانهایی که حقشان ضایع شده است دل سوختند ولی افسوس …
  ۶ – هر چه بود این ماجرا هم گذشت ولی از رییس جمهور انتظار حمایت بیشتر بود .
  ۷ – برایتان آرزوی توفیق دارم

 40. یک دانشجوی ایرانی گفت :

  آبان ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۲۰:۱۰

  جناب آقای جوانفکر

  با سلام

  مانند قبل نوشته شما رو خوندم و تا حدودب با اون موافقم به راستی مجلسی که به راحتی فریب بخوره و بعد دوباره از رای خودش برگرده شاید زیاد قابل اعتماد نباشه اما برای من سوالی پیش آمده که در صورت امکان و اگر وقت داشتید اگر نظرتون رو در موردش مطرح کنید ممنون می شم

  با توجه به اینکه اگر یک وزیر دیگه استیضاح بشه و رای اعتماد نیاره کا کابینه وزرا باید دوباره رای اعتماد از مجلس بگیره و با توجه به اینکه چند وزیر دیگه هم در لیست استیضاح هستند و با توجه به زمان کم مانده تا پایان دوره ریاست جمهوری و بر گزاری انتخاباتی جدید این کار مجلس چطور قابل تفسیر هست

  به نظر شما یه مقدار مساله مشکوک نیست ؟

 41. پورنصرت گفت :

  آبان ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۰

  جناب آقای جوانفکر سلام
  از خواندن مطلب آخر شما با عنوان منطق یک استضیاح بسیار متعجب و متاثر شدم که چگونه اقدام قانونی مجلس را مجددا غیرقانونی خواندید و چگونه دروغهای آشکار و اظهرمن الشمس آقای کردان را نیازمند اثبات توسط قاضی دانسته اید. اتفاقاتی که در ماجرای آقای کردان افتاد نه تنها به حیثیت دولت و رئیس جمهور ضربه زد حتی به نظام هم آسیب رساند. تنها کاری که مجلس برای سامان دادن به این قضیه می توانست انجام بدهد استضیاح بود حال اگر این استضیاح بر مذاق شما خوش نیامده، با غیرقانونی خواندن آن مشکلی حل نمی شود.
  راستش را بخواهید من به عنوان یک جوان که در مرحله دوم به اقای احمدی نژاد رای دادم از برخی شعارهای ایشان نا امید شده ام. ایشان با مطرح کردن مبارزه با فساد، معرفی باندهای مافیایی و مفسدان اقتصادی بارقه ای از امید را در مردم زنده کردند. ولی پس از گذشت سه سال از ریاست جمهوریشان هنوز از اعلام اسامی این باندها و مفسدان طفره رفته و صرفا تهدید به انجام این کار می کنند.
  دل من و امثال من در قضیه آقای مشایی شکست و از رئیس جمهور نا امید شدیم چون هیچ دلیلی برای پافشاری و اصرار رئیس جمهور بر حمایت از ایشان ندیدم جز اینکه ایشان پدر خانم پسرشان هستند. تا اینکه پای رهبری به این مساله باز شد و غلط بودن این اظهارات را اعلام فرمودند.
  استدلالات رئیس جمهور در بحث استضیاح کردان به هیچ وجه منطقی نبودند اگر ایشان کسانی را می شناسند که با مدارک جعلی در مناصب مختلف هستند بایستی حداقل از ادامه کارشان جلوگیری کنند و به مراجع ذیربط معرفی نمایند. آقای کردان می بایست توسط رئیس جمهور عزل می شدند تا این همه هزینه برای نظام ایجاد نشود. دروغ های ایشان حتی در روز استضیاح هم با ارائه آن همه مدارک و مستندات هم ادامه شد. مجلس هشتم اصولگرایانه و انقلابی عمل کرد و بخشی از اعتماد از دست رفته مردم به خود را بازگرداند.
  آقای جوانفکر درد دل زیاد است فرصت بیان همه آنها نیست. از اینکه مصدع اوقات شما شدم عذرخواهی می کنم.

 42. داود روشنی گفت :

  آبان ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۲۱:۰۱

  برادر بزرگوارم جناب آقای جوانفکر
  با سلام. از قبل حدس می زدم که در نهایت در بازی های اخیر دولت و مجلس همه کاسه کوزه ها سر صادق ترین و البته بی تقصیر ترین افراد خواهد شکست! و متاسفانه اینبار بدنبال ورود شما در این فتنه ها قرعه تخریب به نام شما افتاد و دریغ از یک جو صداقت در احمدی ن‍‍زاد و برخی از طرفدارانش! و عجب اینکه شما نیز متهم به همنوایی با دشمن و ابزار سوئ استفاده دشمن می شوید آنهم از سوی دوستان و همکارانتان!!!این دو لینک را مشاهده بفرمائید: http://rajanews.com/detail.asp?lang_id=&id=19576

  http://rajanews.com/detail.asp?id=19535

 43. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۰۹:۵۴

  آقای روشنی
  با سلام
  آقای احمدی نژاد صادق ترین فردی است که می شناسم و به صداقت او که وجودش همچون آیینه صاف و شفاف است ایمان دارم.
  در مورد سایر دوستان هم اشکال چندانی نمی بینم و هر کس آزاد است نظر خود را بدون توهین و تهمت به دیگران ابراز کند.از خداوند متعال می خواهم که صبر و تحمل لازم را عطا کند. از حسن ظن و لطف برادرانه شما نیز عمیقا سپاسگزارم.
  موفق باشید.

 44. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۰۴

  آقای پور نصرت
  با سلام
  از شما به سبب نظرات صادقانه تان تشکر می کنم.
  بنده یک بحث حقوقی و قانونی را مطرح کرده ام و قصد جدل و دعوا با هیچکس را ندارم.سووالات جدی تری هم دارم که آنها را به وقت دیگری گذاشته ام. امیدوارم به جای هیاهو ، پاسخ شایسته ای دریافت کنم.
  موفق باشید.

 45. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۰۷

  با سلام
  قانون در این زمینه تکلیف را روشن کرده است و اگر لازم شد ، مجلس می تواند در باره کل کابینه رای گیری کند.
  موفق باشید.

 46. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۱۰

  آقای آبشناس
  با سلام
  از شما به سبب نظراتتان تشکر می کنم.
  موفق باشید.

 47. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۷

  آقای مهدی
  با سلام
  - بنده مدافع آقای کردان نیستم و یادداشت مورد اشاره در دفاع از آقای کردان نبود.
  -عملکرد ارکان نظام باید منطبق بر قانون باشد و کاری که مجلس در باره کردان کرد ، دخالت در کار دستگاه قضایی بود که اصل تفکیک قوا را نقض می کند.
  - اثبات دروغگو بودن یا داشتن سوء نیت ، فقط در دستگاه قضایی ممکن است و قاضی عادلی لازم است که در این باره حکم صادر کند.
  -بنده نگفته ام که مجلس حق استیضاح ندارد. این منطق استیضاح است که مورد سووال قرار گرفته است نه خود استیضاح
  - حضور آقای رئیس جمهور در جلسه استیضاح منطقی نبود.
  - در جلسه استیضاح ، برخی از نمایندگان محترم با غیض و خشم شدید با آقای کردان برخورد کردند. نماز اول وقت می توانست فرصتی برای کظم غیض باشد .
  - مبلغ پنج میلیون تومان هیچ ربطی به ماجرای کردان نداشت و داستان آقای عباسی در مجلس نیز ظلم بزرگی بود که در فرصت مناسب به عنوان یک انسان با وجدان ، فریاد مظلومیت او را بلند خواهم کرد.
  - بنده به هیچوجه به مجلس توهین نکرده ام.
  - توصیه می کنم که برای قضاوت کردن سعی کنید به کنه مسائل پی ببرید و حقیقت را از لابه لای مطالب بی اساس و شبهه افکنی ها پیدا کنید. قضاوت های سطحی و خلاف عدل و انصاف ، کار من و شما را در آن دنیا سخت می کند.
  موفق باشید.

 48. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۱

  با سلام
  با شما موافقم که ملاک قضاوت تهمت دروغگویی به آقای کردان بود. اما محل قضاوت دستگاه قضایی با یک قاضی عادل است نه مجلس با ۲۹۰ نفر قاضی که بسیاری از آنها حتما واجد شرایط قضاوت نیستند.
  از اینکه مانند برخی از مراجعان به وبلاگ به بنده فحاشی نکرده اید ، سپاسگزارم.
  موفق باشید

 49. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۳

  آقای فراز
  باسلام
  همین کاری که شما فرموده اید انجام می شود.
  ضمنا بنده خود را حق مطلق نمی دانم. اصلا خود را حق نمی دانم چه برسد حق مطلق
  موفق باشید.

 50. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۴۲

  آقای خضریان
  با سلام
  - بنده در باب تجربه به توصیه امام علی (ع) به مالک اشتر اشاره کردم و بالاتر بودن تجربه از علم به معنای نفی علم یا سایر ویژگیهای ضروری برای اداره امور نیست.
  - آقای احمدی نژاد حتما باتجربه تر از آقای هاشمی رفسنجانی است زیرا از سطوح پایین کار را شروع کرده و پله پله به بالاترین نقطه رسیده است. بعضی ها را با بالگرد از زمین به پشت بام می برند و بعضی ها مثل آقای احمدی نژاد از پله ها بالا آمده و او وضعیت داخل این خانه را به خوبی می شناسد و به همین دلیل است که کارشناس ها در مقابلش کم می آورند.
  - بنده در مورد آقای کردان هیچ دور باطلی را شروع نکرده ام و از صلاحیت قضاوت در باره آقای کردان را ندارم. تنها نکته ای که بر آن تاکید کرده ام این است که موضوع آقای کردان باید در دستگاه قضایی مورد بررسی قرار می گرفت.رسیدگی به اتهاماتی که در متن استیضاح به آقای کردان زده شد فقط در صلاحیت دستگاه قضایی است .
  موفق باشید

 51. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۴۴

  با سلام
  - یادداشت بنده مبتنی بر استدلال ، منطق و قانون است . از شما یا دیگران انتظار پاسخ حقوقی دارم نه سیاسی !
  موفق باشید

 52. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۴۵

  احمد آقا
  با سلام
  بنده هم همین انتظار را دارم.
  موفق باشید

 53. یک دانشجوی ایرانی گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۴۶

  جناب آقای جوانفکر

  با سلام

  به لینک هایی که آقای داوود روشنی در کامنت خود آورده بودند سری زدم معنی این همه آشفتگی و ناهمگونی برای من عجیب است و حتما در ذهن من سیاست پیچیده دنیا جا نمی شود . شخص من در بعضی موارد با برخی از نظرات شما موافق نیستم برخی را هم قبول دارم . خود من از طرفداران استیضاح آقای کردان بودم و از این امر شاد شدم اما با نظر شما در مورد اینکه مدرک و مدرک گرایی و دادن مدرک بی درد سر را همین افرادی باب کردند که امروز به آن اشاره کردند و آقای کردان را برکنار کردند موافقم و به نظر من حق را بیان کردید حتی اگر به زیانتان باشد با در کنار هم قرار دادن اعتراض شما به مدرک آقای کردان و از سوی دیگر اشاراتی که در این مطلب خود داشتید می توان فهمید که شما در پی بیان حق هستید و به نظر من وصله های این چنینی از جانب هرکس که باشد به شما نمی چسبد . هدف من دفاع از شما نیست بلکه دفاع از حق هست که در جامعه ما زیاد پایمال می شود . همه ما می دانیم که دفاع از حق جدای از پیامد های اخروی پیامد های دنیوی را نیز به همراه دارد که از ساختمان سفید پاستور ( به تعبیر رجا نیوز ) صد ها برابر با ارزش تر است و این مسائل خرد ارزش پایمال کردن حق را ندارد . باید به حال کسانی که به این مسائل دل بسته اند افسوس خورد .

  باز هم از تلاش شما برای بیان حق حتی اگر به زیانتان باشد تشکر می کنم . قضاوت در مورد مسائل و افراد به عهده خدا و مردم است مهم این است که انسان در برابر خدا و در درجه بعد مردم سربلند باشد و به وظایفش در قبال اجتماع عمل کند همیشه مقاصد سیاسی زیر پا گذارنده بقیه مسائل هستند .

  با تشکر

  یک دانشجوی ایرانی

 54. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۵۱

  با سلام
  شاید لازم باشد شما یک بار دیگر یادداشت بنده را مطالعه فرمایید. بنده گفته ام که محل اثبات دروغگو بودن و سوئ نیت آقای کردان ، مجلس شورای اسلامی نیست بلکه دستگاه قضایی است . اگر قبول ندارید می توانید با یک حقوقدان مشورت کنید.
  موفق باشید.

 55. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۵۵

  باسلام
  بنده در سفر استانی بودم و فرصت مرور کامنت ها را نداشتم.از اینکه زود قضاوت کردید متاسفم.
  موفق باشید

 56. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۰۱

  آقا پارسا
  با سلام
  از شما به سبب اظهار نظری که فرموده اید تشکر می کنم.
  ضمنا اینگونه مباحث موجب رشد و تعالی فکری و قانونمند شدن رفتار و عملکرد دستگاههای مختلف می شود و بنده از مطرح شدن اینگونه مباحث در جامعه نگران نیستم. فقط نباید اجازه داد که مباحث حقوقی و قانونی به مباحث سیاسی تبدیل شود.
  موفق باشید

 57. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۰۸

  امیر آقا
  با سلام
  اقامه دعوی
  موفق باشید

 58. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۵

  احمد آقا
  با سلام
  این همان پاسخ غیر منطقی به یک یادداشت حقوقی و قانونی است.
  موفق باشید

 59. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۸

  آقا سهراب
  با سلام
  هم از قهر خدا می ترسم و هم شرم دارم. یادداشت مزبور را به خاطر ترس از قهر خدا نوشتم.
  موفق باشید.

 60. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۸

  با سلام
  - حق بود دستگاه قضایی وارد صحنه می شد و به این موضوع رسیدگی می کرد.
  -آقای کردان تنها کسی بود که باید در باره مدرک تحصیلی اش توضیح می داد. اگر شما بپذیرید که کار مجلس یک کار قضایی بود ، اساسا نتیجه آن باطل می شود زیرا اصل تفکیک قوا رعایت نشده است . ضمنا حضور وکیل مدافع در جلسه دادگاه به معنای آن نیست که کسی از دولت در کنار او باشد. یک وکیل حقوقی نه در مجلس بلکه در دادگاه می تواند در باره تهمتی که به او زده شده است ، صحبت کند.
  - اصل استیضاح حق قانونی نمایندگان است اما بنده منطق استیضاح را مورد سووال قرار داده ام.
  موفق باشید

 61. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۴۲

  آقای شریفی
  با سلام
  توضیحات شما منطقی است.اما ارتباط آن را با یادداشت اخیر متوجه نمی شوم.
  موفق باشید

 62. ابوذر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۴۹

  جناب جوانفکر
  سلام علیکم
  چرا در زمانهایی بخصوص مردم بهترین قضاوت کنندگان میشوند ولی در مورد آقای کردان تمام اعتراضات و سر و صداهای مردم شنیده نشد؟ آیا مردم نمیتوانند در مورد این دروغها اظهار نظر کنند؟ نمایندگان از دل همین مردم برخاسته اند و با مدرک ثابت کردند که آقای کردان دروغ میگویند ایشان هم میتوانستند با مدرک ثابت کنند که صداقت داشته و دارند نه اینکه شعر بخوانند
  جناب کردان میتوانستند هر کدام از اعضای هیأت دولت را همراه خود بیاورند و رئیس جمهور هم میتوانستند صحبت کنند. خودشان نخواستند که وکیل مدافع داشته باشند.

 63. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۵۴

  آقای صنیع زاده
  با سلام
  - بنده رای نمایندگان محترم را با حکم قوه قضائیه برابر نمی دانم بلکه جلسه روز سه شنبه را به سبب موضوعی که مورد بررسی قرار دادند ، شبیه یک جلسه دادگاه توصیف کردم که تشریفات قضایی در آن رعایت نشده است.
  - نمایندگان محترم آقای کردان را به دروغگویی محکوم کردند (کارقضایی) و او را به همین دلیل برکنار کردند.
  - نمایندگان مجلس حق دارند هریک از وزرا را که لازم بدانند استیضاح کنند.
  -اصل سوم قانون اساسی تصریح می کند که همه آحاد جامعه از امنیت قضایی عادلانه و از حقوق یکسان برخوردارند و در هشتم قانون اساسی، دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه همگانی است.
  - بنده در موضع دفاع از آقای کردان نیستم و فقط منطق استیضاح را مورد سووال قرار داده ام.
  موفق باشید

 64. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۰۰

  آقا محسن
  باسلام
  نکاتی که فرموده اید ، حاکی از صداقت و درک درست و دقیق شماست.
  نکته سوم شما را در مورد سخنان رهبری قبول دارم و نباید بی دلیل از سخنان ایشان استفاده شود.
  نکته چهارم را درست می فرمایید اما اشاره بنده به ارجحیت تجربه نسبت به علم در خصوص نصب کارگزار است که از سخنان امام علی (ع) استفاده کرده ام و این امر به معنای نفی ضرورت و اهمیت علم و سایر ویژگی هایی که کارگزاران حکومت باید داشته باشند ، نیست.
  موفق باشید

 65. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۱۵

  آقا سعید
  با سلام
  کار مدعی العموم همین است که به این مسائل بپردازد.
  موفق باشید

 66. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۳

  آقای مصلی نژاد
  با سلام
  بنده در موضع دفاع از آقای کردان نبوده و نیستم. موضع بنده موضع عدل و انصاف است و فقط منطق یک استیضاح را مورد سووال قرار داده ام . این منطق می گوید که آقای کردان به جرم آنکه فریب افراد خلافکار را خورده است، واجد صلاحیت وزارت تشخیص داده نمی شود.بسیار خوب . اگر این منطق درست باشد ، فقط در مورد آقای کردان صدق نمی کند و دیگران را هم شامل می شود.
  موفق باشید

 67. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۷

  آقا فرشید
  با سلام
  از نکته سنجی شما تشکر می کنم.
  موفق باشید

 68. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۴۲

  با سلام
  بنده نگفته ام که مجلس حق نداشت ،رای اعتماد خود را از آقای کردان پس بگیرد. اگر مجلس از دستگاه قضایی می خواست که موضوع کردان را بررسی و حکم صادر کند ، آنگاه هم رئیس جمهور و هم مجلس می توانستند مستند به حکم دادگاه در باره آقای کردان به راحتی تصمیم بگیرند و هیچ اشکالی هم بروز نمی کرد.
  موفق باشید.

 69. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۴۷

  با سلام
  خدا را شکر می کنم که این دو نکته مورد اشاره جناب عالی ، موجود است. هم جرات بیان عقیده و هم جسارت پذیرش اشتباه.
  موفق باشید.

 70. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۳:۳۳

  با سلام
  معلوم می شود که شما متن یادداشت بنده را یا نخوانده اید یا سرسری خوانده اید. بنده هم گفته ام که اگر بحث استیضاح عدم صداقت آقای کردان است ، این عدم صداقت و دروغگویی و سوء نیت را دستگاه قضایی باید اثبات کند نه نمایندگان مجلس. فهمیدن این استدلال خیلی سخت نیست.
  ما نه تنها اصرار بر اشتباه نداریم. بلکه اصرار ما بر صحت و درستی کارهاست. آقای احمدی نژاد نیامده است که به هر قیمتی بر سر کرسی به قول شما قدرت بنشیند. حق و انصاف و عدالت نباید قربانی سیاسی کاریها شود.
  موفق باشید

 71. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۳:۴۲

  آقا احسان
  با سلام
  نظرات جناب عالی نیک اندیشانه است و از شما متشکرم.
  موفق باشید

 72. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۲۳

  با سلام
  از موضع شما در دفاع از حق و عدالت تشکر می کنم.
  موفق باشید

 73. محمد گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۵:۵۶

  سلام
  کیست که نداند دفاع شما از نحوه استیضاح آقای کردان درست بوده و در جهت منطق و پشتیبانی از ریاست محترم جمهوری است.
  توهین امروز روزنامه کیهان به شما را محکوم میکنم و امیدوارم به خاطر دل دوستداران آقای احمدی نژاد هم که شده از این روزنامه به مراجع قضائی شکایت کنید.
  یا حق

 74. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۷:۰۹

  محمد آقا
  با سلام
  از حسن ظن و لطف برادرانه شما تشکر می کنم
  بنای ما از ابتدا این بود که از روزنامه ها شکایت نکنیم و اجازه دهید در مورد کیهان نیز همین رویه ادامه پیدا کند.
  روزنامه کیهان در همین مطلب کوتاه خود هشت نسبت دروغ به بنده داده است اما هنوز در مورد پاسخگویی به این مطالب تصمیم نگرفته ام.
  موفق باشید.

 75. علی گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۷:۵۱

  آقای جوانفکر

  بنده حس میکنم شما را شدیدا تحت فشار گذاشته اند.
  پس از اینکه از آقای کردان خواستید عدالت را اجرا کند، آنچنان عرصه را بر شما تنگ کردند که در چند پست بعدی به این نقطه رسیدید.
  اینکه بفهمیم کسی به ما دروغ گفته یا نه بسیار ساده است.
  از اقای کردان در مورد مدرکشان پرسیدند، ایشان گفت اگر میدانستم در مورد مدرک”فوق لیسانس” هم شبهه است آنرا می آوردم. این سخن یعنی بنده دارای مدرک کارشناسی ارشد و گواهی مربوطه هستم.
  دقت بفرمایید که این جمله با داشتن مدرک معادل یا تجربه فرق میکند و کاملا منظور گوینده را میرساند.
  مجلسیان به آقای کردان گفتند بخاطر دروغتان ما به شما “اعتماد” نداریم.
  اما وظیفه قاضی چیست؟
  قاضی باید ابتدا جعلی بودن مدرک کردان را تعیین، سپس میزان دخالت کردان و جاعل مدرک را در این قضیه مشخص و سپس نسبت به صدور رای و مجازات اقدام کند.
  آنچه شما در این نوشته آورده اید، خلط بحث مجازات و عدم اعتماد است.
  خلع از وزارت به معنی مجازات نیست.
  معنی آن “عدم اعتماد” است که وظیفه مجلسیان است.
  از این جهت مجلس نتنها هیچ قصوری نداشته است، بلکه به وظیفه خود عمل کرده است.
  مشکل از آنجایی نشات گرفت که درست یک روز پس از مشخص شدن جعلی بودن مدرک، وزارت کشور در بیانیه ای دستور خفه شدن مخالفین را صادر کرد.
  دوست عزیز از عمر دولت کمتر از ۹ ماه باقی مانده و بهتر است خودتان را از قافله مدعیان دروغین خدمت و اصولگرایی جدا کنید. قسم به خدایی که شما به آن معتقدید، این چند ماه ارزش ندارد که آبرو و حیثیت شخصی چون شما، فدای شخص دروغگویی چون کردان شود.اگر احمدی نژاد از هر گونه نقد درونی برآشفته میشود وبر خیرخواهانی چون شما عرصه را تنگ میکند، به خدایتان توکل کنید.
  موفق باشید.

 76. رسواگر گفت :

  آبان ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۹:۳۶

  آقای جوانفکر !
  داستان کردان هنوز به پایان نرسیده است و داستان های دیگری در راه است. این معظل در دولت های قبلی نیز بود اما رئیس جمهوری مانند احمدی نژاد مظلوم باید تنها جواب بگوید.
  آیا هنوز بسیاری از این مسئولین با مدرک جعلی حقوق نمی گیرند. آیا همه مدارک تحصیلی نمایندگان مجلس بررسی دقیق شده است. آیا مدارک قضاتی که حکم صادر می کنند همه دقیقا بررسی شده است. و اساسا چرا رئیس جمهور دستور بررسی مدارک مدیران دولتی را صادر کرد.

  پس بهتر است از موضوع کردان تا مدتی خارج شوید و به اصل داستان بپردازید.چون این قصه سر دراز دارد.

 77. مهدی نادری نژاد گفت :

  آبان ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۰۰:۱۵

  با سلام
  جناب جوانفکر قبلا بخاطر این مقاله از شما تشکر کرده بودم. الان هم این تشکرم را بهتر انجام می دهم چراکه شما با این مقاله توانستید سخنان فبلی خود را در مورد آقای کردان ابطال کنید شما در مقاله ای از آقای کردان خواسته بودید که عدالت را در حق خود اجرا کند ولی در اینجا چه ؟ به دفاع از ایشان بر آمدید وکار مجلس را هر چند که به مذاق من وشما خوش نیاید زیر سوال بردید .البته دموکراسی این تناقض گویی ها در رفتار وگفتار را شاید بر تابد.

 78. سعید گفت :

  آبان ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۰۱:۱۳

  آیا می دانید که ۱۵ وزیر دولت جناب خاتمی مدرک دیپلم داشتند ؟ اگر بنا بود به مدرک باشد ( نه به مدیریت و تجربه و کارآمدی ) باید آن دولت از رسمیت می افتاد چرا که بیشتر وزرایش به خاطر مدرک دیپلم باید از کار برکنار می شدند.

  اصلا در همین مجلس هشتم ، مگر نداریم مجلسی هائی که در دانشگاه تدریس می کنند ولی حاضر نیستند مدرک دکترای خود را ارائه کنند ؟ شاید آکسفوردی اند ؟ و شاید هاوائی ؟ و شاید های دیگر … که ان شائالله به زودی مشخص خواهد شد

  بنا بر این اساسا بحث مدرک صورت صوری و ظاهری مسئله است ! باید به درون مسئله نفوذ کرد تا حق را دریافت به عبارتی …

  باید درون را بنگریم و حال را ،،، نی برون را بنگریم و قال را

  به نظر من حضرات مجلسی ها کردان را از خود می دانستند و از آنجائی که کردان با به نمایش گذاشتن مدیریت قوی ، خود را به احمدی نژاد کاملا نزدیک کرده بود ، نمایندگان بر آن شدند کردان را به دولت بفرستند تا او حرفهای آنها را به اجراء در آورد و در حقیقت رقابت بین خودشان و احمدی نژاد را به نفع خود تمام کنند اما متاسفانه کردان بعد از کسب رای اعتماد به کار خود مشغول شد و توجهی به خواست نمایندگان و منافع رقابتی آنها نکرد و همین امر باعث شد تا به بهانه های واهی ( مانند مدرک و امثال آن ) به رای اعتماد خود ، رای عدم اعتماد دادند .

  البته برای این گفتار نشانه های فراوانی وجود دارد که دوستان جوان ما با بررسی سابقه کاری کردان و همکاری صمیمانه چندین و چند ساله او با بسیاری از اصولگرایان مجلس می توانند به این گفتار برسند .

  خدا می داند که قیامتی که در آن حقائق رو می شود ، چقدر دیدنی خواهد بود .

  یا رب نظری که رای ما درج گردد !

 79. صلحایی گفت :

  آبان ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۴۴

  سلام
  جناب جوانفکر عزیز:
  لطفا به وحدت هر چه بیشتر بین اصولگرایان کمک کنید.
  همین.
  یا علی

 80. مهدی گفت :

  آبان ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۷:۱۲

  سلام مجدد
  جناب آقای جوانفکر .بازهم در بسیاری از پاسخ ها که به نظرات داده اید و از جمله در پاسخ به یادداشت بنده دچار اشتباه شده اید .گفته اید که صداقت یا عدم صداقت باید در دادگاه ثابت می شد تا انگاه مجلس به آن استناد میکرد.نکته این جا است که آقای کردان در مجلس استیضاح می شود نه محاکمه .استیضاح میشود یعنی فقط از ایشان توضیح خواسته میشود که چرا مدرک بی اعتباری ارائه کرده است و آنگاه اگر نمایندگان قانع نشدند رای “عدم اعتماد”به ایشان میدهند .این متفاوت است با اینکه آقای کردان را به دادگاه بخوانند و محاکمه کنند و آنگاه اگر ثابت شد که دروغ میگوید او را “مجازات ” کنند.

 81. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۲۱:۴۴

  آقا مهدی
  با سلام
  بنده نه نمی توانم و نه چنین قصدی دارم که همه افراد مجاب شوند. مخصوصا شما که فکر می کنم اصل را بر درستی منطق شما بگذارم، بهتر است.
  موفق باشید.

 82. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۲۱:۵۴

  آقای نادری نژاد
  با سلام
  متن یادداشت بنده به هیچوجه مبتنی بر دفاع از آقای کردان نیست.
  موفق باشید

 83. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۲۱:۵۹

  علی آقا
  با سلام
  از نصایح شما متشکرم.
  موفق باشید

 84. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۷م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۰۸

  آقای قدیری ابیانه
  با سلام
  حق باشماست! اشتباه از بنده است ، شما ببخشید.
  موفق باشید

 85. محسن گفت :

  آبان ۲۷م, ۱۳۸۷ در ۱۹:۵۱

  سلام.من هم بانظرشمادرمورداقای لاریجانی ونمایندگان موافقم.به هرحال رزومه وزیرقبلابه مجلس اعلام شده بودومجلس موظف به استعلام وتحقیق بودوکوتاهی نمود.

 86. دشتی گفت :

  آبان ۲۸م, ۱۳۸۷ در ۰۹:۰۴

  سلام. مطالب شما خیلی کارشناسی و دقیق است. منتهی چون به مذاق نمایندگان محترم سازگار نیست موضع گیری کردند. و به جای جواب منطقی جنجال به پا کردند.
  خارج از مسائل سیاسی خیلی استدلال خوبی بود. استفاده کردم. دستتون درد نکنه. دقت نظر همچو شمایی باعث دقت در گفتار و رفتار خیلی ها می شود.
  با کمال بی انصافی در این قضیه رییس جمهور باز چوب خورد و آن هم مظلومه.
  البته آقای کردان به خاطر عدم صداقتش شایسته تصدی گری مدیریت کشور را نداشت. و خیلی ها مقصرند نه آقای احمدی نژاد.

 87. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۸م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۱۵

  آقای دشتی
  با سلام
  از نظرات منصفانه و صادقانه شما متشکرم
  موفق باشید

 88. یاشاسین گفت :

  آبان ۲۹م, ۱۳۸۷ در ۰۸:۵۶

  سلام خسته نباشید برادر بزرگوار شما که استلال به رای دادگاه رسیدگی دادگاه دارید . شما را به خدا به خون شهدا قسم میدم اون موقع نمی نوشتی دخالت قوه قضائیه در کارهای قوه مجریه !!!!!!!!!!
  اون موقع نمی نوشتی که مجلس حق استیضاح دارد نه قاضی !!!!! اون موقع نمی نوشتی که قاضی یک نفر است ولی مجلس ۲۸۰ نفرو………… ممنونم

 89. عادل گفت :

  آبان ۲۹م, ۱۳۸۷ در ۱۵:۳۸

  سلام.خیلی از حرفهایتان قابل تأمل است و نمی‌دانم چرا جنجال بر پا کرده است که حتی پای من را که جدا از سیاست و سیاست‌ورزی هستم نیز به منزل مجازیتان باز نموده است.ببخشید.
  خیلی موافقم که آقای کردان بایستی در مقابل یک قاضی به تمام جرایم خود پاسخ دهند، نه در مقابل نمایندگان.هنوز هم دیر نیست. به دادگاه بکشانیدش!
  خیلی موافقم که نمایندگان فریب خورده ایشان هم بایستی مؤاخذه شوند.
  خیلی موافقم که عجله در رسیدگی به استیضاح سؤال برانگیز بود.عجله‌ای که حتی به تأخیر نماز انجامید.
  اما مخالفم که این برکناری وجدان مردم را آزرد.معتقدم مردم از این برکناری خوشحال شدند. البته هم حرف من و هم حرف شما غیرکارشناسی است.صحبت از مردم با چه آمارگیری صورت می‌گیرد؟
  ممنون.

 90. مهدی گفت :

  آبان ۲۹م, ۱۳۸۷ در ۱۸:۱۹

  برادر گرانقدر
  حقیقت همواره تلخ است البته بر مذاق کسانی که این حقیقت بر ضرر آنان باشد. افسوس و صد افسوس که کسانی از سخنان منطقی و بر حق شما برآشفتند که از شمار اصولگرایانند. بنده تا قبل از روز رای گیری برای آقای محصولی از محتوای نوشتار شما مطلع نبودم اما با توجه به موضع گیریهای شدید برخی از نمایندگان، راغب به مطالعه مطالب شما شدم (چرا که تصور می کردم چه اهانت عظیمی به صاحت نمایندگان ملت شده است که آنان اینچنین بر آشفته اند)اما بعد از مطالعه این مطالب چیزی جز حق و حقیقت و نیز استدالالی منطقی(که مشابه چنین سوالات و استدلالهایی در زمان استیضاح کردان به ذهن بنده و امثال بنده خطور کرده بود) ندیدم. جالب است کسانی که همواره تندترین انتقادها را به بهانه اصولگرایی مخصوصا به دولت دارند، تحمل انتقاد و استدلالی اینچنین منطقی را ندارند. ولی خدمت تمام کسانی که داعیه اصولگرایی و دغدغه خدمت به مردم را دارند استدعا می کنم به جای اتلاف وقت در چنین مسائلی وافتادن در دام هایی که شیطان و ایادی او برسر راهتان قرار می دهد، از فرصت خدمت به خلق بهره بگیرید و داد مظلومان را از رانت خواران و نان به نرخ روز خوران بستانید.

 91. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  آبان ۲۹م, ۱۳۸۷ در ۲۰:۰۶

  آقا مهدی
  با سلام
  از نظرات منطقی و دلسوزانه شما متشکرم
  موفق باشید

 92. ali گفت :

  آذر ۶م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۵۳

  tooye yeki az hamin websiteha khoondam aghaye kordan gofte bood nokare bibie 2 aalamam…aghayun hamchin in bande khodara morede bi hormati gharar dadan ke harki nadune khial mikone khodeshun az MIT o Harvardo Caltech madrake post doc daran! fek konam chizi ke shoma goftin bazi jahash kheyly raste, beghole shaer :gar rasm shavad ke mast girand bayad ke har anche hast girand!

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر