محک

آیت الله مصباح یزدی اخیرا در گفت وگو با هفته نامه شما در باره یک جریان موهوم به طرح نکاتی پرداخته است. ایشان در این مصاحبه گفته است: البته اینها همه مسموعات هستند و بنده به چشم خودم ندیده‌ام… از بنده نقل شده و برخی هم کتباً یا شفاهاً به بنده مراجعه می‌کنند و می‌پرسند که شما به چه دلیل نسبت‌هائی از قبیل فراماسونری را به طرف می‌دهید؟ می‌گوییم ما علم غیبی نداریم. قرائنی هستند که ایجاب می‌کنند احتیاط کنیم. نسبت قطعی هم به کسی نمی‌دهیم، اما چون این احتمال وجود دارد، باید حواسمان را جمع کنیم. ما ده بار به وسیله این فتنه‌ها گزیده شده‌ایم. سعی کنیم برای بار یازدهم گول نخوریم.
در ذیل بخشهایی از این گفت و گو بدون هرگونه دخل و تصرفی گزینش شده و در کنار آن نیز بخشهای مهمی از سخنان رهبر بزرگوار انقلاب که در بیست و دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (رض) ایراد فرموده اند، جهت اطلاع و نتیجه گیری مخاطبان عزیز آورده شده است:
آیت الله مصباح:
ما معرفتمان خیلی ضعیف است، ولی وقتی حوادث را با نقشی که امام داشت و سیره سیاسی و اجتماعی ایشان بررسی می‌کنیم، واقعاً مایه اعجاب است که پیرمردی که در مدرسه بزرگ ‌شده، چگونه این مسائل را در ابعاد مختلفش درک و سپس چنان موضع‌گیریهای صحیحی می‌کند که متخصصین از درک آنها عاجز می‌مانند. به همین دلیل بود که در اواخر عمر مبارک ایشان، هر وقت به ذهنمان می‌رسید که اگر امام رحلت کنند، چه خواهد شد، وحشت می‌کردیم. من با این عقل ناقص و مغز کوچک خود نمی‌توانم درست بفهمم که یک انسان چگونه درباره این همه مسائل فکر می‌کند، تصمیم می‌گیرد، طرح می‌دهد و پیگیری می‌‌کند و این آشفتگی‌های فکری در داخل و خارج هم او را متزلزل نمی‌کند. حقیقتاً شبیه اعجاز است.
رهبر معظم انقلاب:
از اول، هرچه که احساس میکرد تکلیف الهى اوست، آن را انجام میداد. از فداکارى در این راه، امام ابا نکرد. از شروع مبارزات در سال ۱۳۴۱، امام اینجور عمل کرد؛ با تکلیف پیش رفت. به مردم و مسئولین هم این درس را بارها گفت و تکرار کرد که آنچه مهم است، تکلیف است. ما تکلیف را انجام میدهیم، ترتّب نتیجه بر کار ما دست خداست. بنابراین مظهر مهم معنویت در رفتار امام، اخلاص او بود. براى خاطر تعریف و تمجید این و آن، حرفى نزد، کارى نکرد، اقدامى نکرد. آنچه که براى خدا انجام داد، به وسیله‌ى خداى متعال به آن برکت داده شد؛ ماندگار شد. خاصیت اخلاص این است. امام همین توصیه را به مسئولین هم تکرار میکردند. امام ماها را امر میکردند به این که اهل توکل باشیم، اهل اعتماد به خدا باشیم، اهل حسن‌ظن به پروردگار باشیم، براى خدا کار کنیم. خود او اهل توکل بود، اهل تضرع بود، اهل توسل بود، اهل استمداد از خدا بود، اهل عبادت بود. بعد از پایان ماه رمضان، انسان وقتى امام را میدید، به طور محسوسى در او احساس نورانیت میکرد. از فرصتهاى زندگى براى تقرب به خداى متعال، براى پاکیزه‌کردن دل و جان مطهرِ خودش استفاده میکرد. دیگران را هم امر میکرد و میگفت: ما در محضر خدا هستیم. عالَم، محضر خداست. عالَم، محل حضور جلوه‌هاى الهى است. همه را به این راه سوق میداد. خود او اهل رعایت اخلاق بود، دیگران را هم به اخلاق سوق میداد. بخش مهمى از معنویت در اسلام عبارت است از اخلاق، دورى از گناه، دورى از تهمت، دورى از سوءظن، دورى از غیبت، دورى از بددلى، دورى از جداسازى دلها از یکدیگر. خود امام بزرگوار این چیزها را رعایت میکرد، به مردم هم سفارش میکرد، به مسئولین هم سفارش میکرد.
آیت الله مصباح:
وظیفه آخوندی بنده اقتضا می‌کند نسبت به مسائل اعتقادی و نظری دین حساس باشم. مسائل دیگر سرم نمی‌شود، اما در این زمینه می‌توانم سخن بگویم، شواهدی که مطرح می‌کنم از روی قرائنی است که حساسیت ایجاد می‌کنند. من نمی‌گویم قطعی است، اما این رفتارها توجیه منطقی ندارند و جا دارد که انسان شک و احتیاط کند.
رهبر معظم انقلاب:
امام ماها را توصیه میکردند به این که مغرور نشویم، خودمان را بالاتر از مردم ندانیم، خودمان را بالاتر از انتقاد ندانیم، بى‌عیب ندانیم. همه‌ى مسئولین طراز اول کشور این را از امام شنیده بودند که بایستى آماده باشیم؛ اگر چنانچه از ما عیب گرفتند، نگوئیم ما بالاتر از اینیم که عیب داشته باشیم، بالاتر از اینیم که به ما انتقادى وارد باشد. خود امام هم همین جور بود. ایشان، هم در نوشته‌هاى خود – بخصوص در اواخر عمر شریفش – هم در اظهارات خود، بارها گفت من در فلان قضیه اشتباه کردم. اقرار کرد به این که در فلان قضیه خطا کرده است؛ این خیلى عظمت لازم دارد. روح یک انسانى باید بزرگ باشد که بتواند یک چنین حرکتى را انجام دهد؛ خودش را منسوب کند به اشتباه و خطا. این معنویت امام بود، این اخلاق امام بود؛ این یکى از ابعاد مهم درس امام به ماست.
آیت الله مصباح:
ما همین هستیم، چون چیز دیگری بلد نیستیم. ما نه مسائل بین‌المللی سرمان می‌شود، نه سیاست، نه اقتصاد و نه مسائل نظامی. الحمدلله هر یک از این ابعاد، متخصصان خودش را دارد. کار ما همین است که هر جا انحراف فکری پیدا ‌شد، حساسیت نشان بدهیم. گاهی هم مورد سرزنش واقع می‌شویم. مورد سرزنش دشمنان که همیشه هستیم، مورد سرزنش دوستان واقع می‌شویم، ولی چه سرزنش باشد چه ستایش، بالاخره ما این هستیم. خدا یک مخلوقی را هم این‌جور خلق کرده است!
رهبر معظم انقلاب:
اگر به نام عدالت‌خواهى و به نام انقلابیگرى، اخلاق را زیر پا بگذاریم، ضرر کرده‌ایم؛ از خط امام منحرف شده‌ایم. اگر به نام انقلابیگرى، به نام عدالت‌خواهى، به برادران خودمان، به مردم مؤمن، به کسانى که از لحاظ فکرى با ما مخالفند، اما میدانیم که به اصل نظام اعتقاد دارند، به اسلام اعتقاد دارند، اهانت کردیم، آنها را مورد ایذاء و آزار قرار دادیم، از خط امام منحرف شده‌ایم. اگر بخواهیم به نام انقلابیگرى و رفتار انقلابى، امنیت را از بخشى از مردم جامعه و کشورمان سلب کنیم، از خط امام منحرف شده‌ایم. در کشور آراء و عقاید مختلفى وجود دارد. اگر چنانچه یک عنوان مجرمانه‌اى بر یک حرکتى، بر یک حرفى منطبق شود، این عنوان مجرمانه البته قابل تعقیب است؛ دستگاه‌هاى موظف باید تعقیب کنند و میکنند؛ اما اگر عنوان مجرمانه‌اى نباشد، کسى است که نمیخواهد براندازى کند، نمیخواهد خیانت کند، نمیخواهد دستور دشمن را در کشور اجرا کند، اما با سلیقه‌ى سیاسى ما، با مذاق سیاسى ما مخالف است، ما نمیتوانیم امنیت را از او دریغ بداریم، عدالت را دریغ بداریم؛ «و لایجرمنّکم شنئان قوم على الّا تعدلوا». قرآن به ما دستور میدهد و میگوید: مخالفت شما با یک قومى، موجب نشود که عدالت را فرو بگذارید و فراموش کنید. «اعدلوا»؛ حتّى در مورد مخالف هم عدالت به خرج دهید. «هو اقرب للتّقوى»؛(۲) این عدالت، نزدیکتر به تقواست. مبادا خیال کنید تقوا این است که انسان مخالف خودش را زیر پا له کند؛ نه، عدالت ورزیدن با تقوا موافق است. همه هوشیار باشیم، همه بیدار باشیم. این بُعد هم نباید ابعاد دیگر را در سایه قرار بدهد.
آیت الله مصباح:
بدون شک یکی از عوامل مؤثر شعارهایی بود که ایشان (احمدی نژاد) بعد از گذشت ۳۰ سال از پیروزی انقلاب زنده کرد. حالا به‌حق یا ناحق، اعتقاد اصیل داشت یا نداشت، نمی‌خواهم در این باره قضاوت کنم، ولی عامل ظاهری این بود که این شعارها مطرح شدند و مردم دل به این شعارها بستند، چون از فراموش شدن این شعارها خیلی ضربه خورده بودند.
رهبر معظم انقلاب:
به برکت اعتمادى که مردم به مسئولان کشور از خودشان نشان دادند، به برکت امنیتى که با حضور مردم در سرتاسر کشور برقرار است، مسئولین توانسته‌اند خدمت‌رسانى را گسترش بدهند و کارهاى بزرگى انجام دهند؛ کارهاى زیربنائى عظیمى در کشور انجام بگیرد، که شرط لازم براى پیشرفت هر کشورى، همین کارهاى زیربنائى است که امروز دارد یکى پس از دیگرى انجام میگیرد؛ مردم دارند این را مى‌بینند و ان‌شاءاللَّه ثمراتش را در کوتاه‌مدت و بلندمدت خواهند دید. به برکت همین امنیتى که با حضور مردم به وجود آمده است، توطئه‌هاى امنیتى دشمنان خنثى میشود، توطئه‌هاى تبلیغاتى دشمنان خنثى میشود. به برکت همین حضور مردم است که پیشرفت علمى و فناورى کشور در سطح عالى است. امروز طبق آمارهاى بین‌المللى – نه آمارهاى ما – طبق محاسبات بین‌المللى که اعلام رسمى هم میکنند، سرعت پیشرفت علمى کشور ما، یازده برابر یا دوازده برابرِ متوسط دنیاست؛ این چیز کمى نیست. این را مخالفین ما میگویند، دشمنان ما آن را اعلام میکنند. امروز جوانان دانشمند شما در بیش از ده رشته‌ى مهم درجه‌ى اول علمى و فناورى کشور آنچنان پیشرفتى کرده‌اند که در ردیفهاى اول دنیا – یعنى در ردیفهاى کمتر از دهم دنیا – قرار گرفته‌اند؛ اینها به برکت حضور مردم است. این حضور، این اعتماد متقابل، این احساس مسئولیت عمومى هرچه ادامه پیدا کند، کشور پیشرفت بیشترى پیدا خواهد کرد. خط امام، این است.
آیت الله مصباح:
سیاستمداران، دشمنان صریحشان را هم یکجوری نگه می‌دارند که روزگاری از آنها استفاده کنند.
رهبر معظم انقلاب:
اگر کسى بخواهد به وسیله‌ى عقل‌گرائى، در مقابل دشمن بى‌تقوائى به خرج بدهد، وابستگى به وجود بیاورد، این انحراف است، این خیانت است. آن عقلانیتى که در مکتب امام بزرگوار ما هست، اقتضاء نمیکند که ما از خدعه‌ى دشمن غافل شویم، از کید او غافل شویم، از نقشه‌ى عمیق او غافل شویم، به او اعتماد کنیم، در مقابل او کوتاه بیائیم. هرچه که انسان در مقابل دشمن کوتاه بیاید،پشتوانه‌ى عظیم معنوى در درون کشور و درون ملت رااز دست خواهد داد…
یک نمونه‌ى دیگر از عقلانیت امام و تکیه‌ى او به خرد و هوشمندى، عبارت است از سرسختى و عدم انعطاف او در مقابله‌ى با دشمن مهاجم. امام به دشمن اعتماد نکرد. بعد از آنکه دشمن ملت ایران و دشمن این انقلاب را درست شناخت، در مقابل او مثل کوه ایستاد. آن کسانى که خیال کردند و خیال میکنند عقل اقتضاء میکند که انسان گاهى در مقابل دشمن کوتاه بیاید، امام درست نقطه‌ى مقابل این تصور حرکت کرد. عقلانیت امام و آن خرد پخته‌ى قوام‌یافته‌ى این مرد الهى، او را به این نتیجه رساند که در مقابل دشمن، کمترین انعطاف و کمترین عقب‌نشینى و کمترین نرمش، به پیشروى دشمن مى‌انجامد. در میدان رویاروئى، دشمن از عقب‌نشینى طرف مقابل، دلش به رحم نمى‌آید. هر یک قدم عقب‌نشینى ملت مبارز در مقابل دشمنان، به معناى یک قدم جلو آمدن دشمن و مسلط شدن اوست. این، یکى از مظاهر عقلانیت امام بزرگوار بود.

۷۵ نظر »

 1. شهاب گفت :

  خرداد ۱۵م, ۱۳۹۰ در ۱۴:۱۳

  خیلی با معنا بود، چه خوب که فقط عین نقل قول درج شد، فکر کنم اتاق فکر آیت ا.. مصباح باید جواب بدن، البته یه چند روزی توی پارادوکس عمیقی قرار خواهند گرفت. به آدم حس عجیبی دست میده وقتی فکر میکنه داره سالها از یک جریان، فرد یا تفکر حمایت قاطعانه می کنه و بعدش می بینه نه ، خیلی باش فاصله داره.
  قراردادن این جملات کنار هم اونقدر با معنا بود که تاثیرش از صدور ده ها بیانیه و دفاعیه و … بیشتره، این مدلی همه می تونن بهتر بین افراد قضاوت کنن. مرسی

 2. نویسنده رییس جمهور ایرانیان گفت :

  خرداد ۱۵م, ۱۳۹۰ در ۱۴:۵۰

  سخنانی که افراطیون گوش شنیدن آنها را ندارند…

  رهبر معظم انقلاب:

  - اگر برادران مومن و کسانی را که به اصل نظام معتقدند اما از لحاظ فکری با ما مخالفند مورد اهانت و ایذاء و آزار قرار دهیم از خط امام منحرف شده‌ایم

  - اگر کسی دنبال براندازی نیست ولی با تفکر سیاسی ما مخالف است نباید امنیتش را سلب کنیم

  وبلاگ رییس جمهور ایرانیان حمایت قاطع خود را از فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام می دارد و امیدوار است افراطیون صاحب تریبون آن را فصل الخطاب قرار داده و به آن عمل کنند…

  امیدواریم به علت انتشار بیانات رهبر انقلاب و نیز حمایت از دولت خدمتگزار و مظلوم مجددا فیلتر نشویم

  “رییس جمهور ایرانیان”

 3. مهدی مطیع گفت :

  خرداد ۱۵م, ۱۳۹۰ در ۱۵:۱۴

  بسم الله الرحمن الرحیم
  خط کجاست؟
  گفتند: احمدی نژاد در مقابل رهبری ایستاده، گوش به حرف ولایت نداده، ضد ولایت شده، و …. .

  امام خامنه ای: شما ببینید در همین پنج شش روز گذشته سر یک قضیه‌اى که آنچنان هم از اهمیت بالائى برخوردار نبود – سر مسئله‌ى اطلاعات و امثال اینها – چه جنجالى در دنیا راه انداختند. تحلیلها را بردند به این سمت که بله، در داخل نظام جمهورى اسلامى شکاف ایجاد شده است، حاکمیت دوگانه شده است، رئیس جمهور حرف رهبرى را گوش نکرده است! دستگاه‌هاى تبلیغاتىِ خودشان را از این حرفهاى سست و بى‌پایه پر کردند.

  گفتند: جریان انحرافی است. خط و جهتگیری خلاف جهتگیری رهبری است.

  امام خامنه ای:ما کار را، خط را، جهتگیرى را ملاک و معیار قرار میدهیم. آنجائى که کار و خدمت و تلاش هست، حمایت ما هست، حمایت مردم هست. و بحمداللَّه امروز کار دارد انجام میگیرد. مسئولین دولتى هم حقاً و انصافاً دارند تلاش میکنند؛ هم اعضاى دولت، هم بخصوص خود رئیس جمهور. اینها شب و روز ندارند؛ من مى‌بینم، من از نزدیک شاهدم. اینها دائم مشغول کارند، مشغول خدمت و تلاشند. خب، اینها براى کشور خیلى باارزش است.

  گفتند: رمال و جادوگر و جن گیرند و احمدی نژاد سحر شده است.

  امام خامنه ای:من میدیدم یا گاهى مى‌شنیدم؛ تهمتهائى زدند، حرفهائى گفتند؛ به کى؟ به کسى که رئیس جمهور قانونى کشور است، متکى به آراء مردم است. نسبتهاى خلاف دادند، رئیس جمهور مملکت را که مورد اعتماد مردم است، به دروغ‌گوئى متهم کردند! اینها خوب است؟ کارنامه‌هاى جعلى براى دولت درست کردند، اینجا آنجا پخش کردند، که ما که در جریان امور هستیم، مى‌بینیم میدانیم که اینها خلاف واقع است؛ فحاشى کردند؛ رئیس جمهور را خرافاتى، رمال، از این نسبت‌هاى خجالت‌آور دادند؛ اخلاق و قانون و انصاف را زیر پا گذاشتند.

  گفتند: در فساد اقتصادی غوطه ورند.

  امام خامنه ای:بنده در نماز جمعه هیچوقت رسمم نبوده است از افراد اسم بیاورم؛ اما اینجا چون اسم آورده شده است، مجبورم اسم بیاورم. به طور خاص از آقاى هاشمى رفسنجانى، از آقاى ناطق نورى من لازم است اسم بیاورم و باید بگویم. البته این آقایان را کسى متهم به فساد مالى نکرده؛ حالا در مورد بستگان و کسان، هر کس هر ادعائى دارد، بایستى در مجارى قانونى خودش اثبات بشود و قبل از اثبات نمیشود اینها را رسانه‌اى کرد. اگر چیزى اثبات بشود، فرقى بین آحاد جامعه نیست؛ اما اثبات نشده، نمیشود اینها را مطرح کرد و قاطعاً ادعا کرد. وقتى اینجور حرفها مطرح میشود، تلقى‌هاى نادرست در جامعه به وجود مى‌آید، جوانها چیز دیگرى خیال میکنند، چیز دیگرى میفهمند.

  گفتند: رهبری وظیفه ای دارد و ما سرباز ولایتیم، ما پیشاهنگ هستیم. آقا اگر در برابر جریان انحرافی موضعی نگرفته ما باید بگیریم. گفتند: آقا به خصوصی به افرادی حرفهایی زده اند.

  امام خامنه ای:یک سؤالى هم در خلال صحبت بود، من این را گاهى بیرون هم شنفته‌ام. میگویند آیا ما هم باید مثل رهبرى موضع بگیریم یا نه؟ خوب، رهبرى یک تکلیفى دارد، ما یک تکلیف دیگر داریم. ببینید، نبادا کسى تصور کند که رهبرى یک نظرى دارد که برخلاف آنچه که به عنوان نظر رسمى مطرح میشود، در خفا به بعضى از خواص و خلّصین، آن نظر را منتقل میکند که اجراء کنند؛ مطلقاً چنین چیزى نیست. اگر کسى چنین تصور کند، تصور خطائى است؛ اگر نسبت بدهد، گناه کبیره‌اى انجام داده. نظرات و مواضع رهبرى همینى است که صریحاً اعلام میشود؛ همینى است که من صریحاً اعلام میکنم.
  چند سال قبل که یک قتلى اتفاق افتاده بود و دشمنان جنجال کردند، تبلیغات کردند و گفتند اینها فتوا داشتند، دستور داشتند، و میخواستند یک جورى پاى رهبرى را میان بکشند، توى نماز جمعه گفتم: اگر من یک وقتى اعتقاد پیدا کنم که یک نفرى واجب‌القتل است، این را توى نماز جمعه علنى خواهم گفت. نه جایز است، نه شایسته است که مواضع دیگرى غیر از آنچه که رهبرى به صورت علنى و صریح به عنوان مواضع خودش اعلام میکند، وجود داشته باشد؛ نه، همینى است که دارم میگویم.
  البته ممکن است کیفیت روزه گرفتن شما با بنده، نماز خواندن شما با بنده یک تفاوتهائى داشته باشد. خوب، شما جوانید، دانشجوئید؛ فعالیت دینى شما، فعالیت اجتماعى شما جوانانه است؛ با رفتار پیرمردانه‌ى پیرمردها طبعاً تفاوت پیدا میکند. از این تفاوتهاى قهرى و طبیعى نمیشود صرف‌نظر کرد.

  گفتند: (از کیهان و رسالت تا شرق و آرمان روابط عمومی) این کلام حضرت آقا تیتر شد که: «تا من زنده هستم، تا من مسئولیت دارم، به حول و قوه‌ى الهى نخواهم گذاشت این حرکت عظیم ملت به سوى آرمانها ذره‌اى منحرف شود» بعد اینگونه تحلیل شد حضرت آقا انحرافی را می بینند و می فرمایند من در مقابل این جریان انحرافی ایستاده ام.

  امام خامنه ای:(روز بعد از این تیتر همگانی) متأسفانه برخوردی که برخی روزنامه ها با این سخنان کردند، بجای القای آرامش در کشور، القای دوگانگی و دعوا را می کرد. نباید به گونه ای صحبت و یا مطلبی نوشته شود که القای تنش و درگیری در جامعه باشد زیرا این موضوع، خلاف شرایط کنونی کشور است. نباید از گفته ها و یا نوشته های ما برداشت اختلاف شود و اگر هم اختلاف نظری است نباید جلوی مردم اخم کرد و بهانه به دست رسانه های بیگانه داد.

  گفتند: (همه گفتند، امام جمعه، خطیب، عالم، سیاسی، نماینده مجلس، روزنامه چی، مداح و …) دولت چنین و چنان شده، جریان انحرافی در حال نفوذ است، اسلام از دست رفت، فساد همه جاشان را گرفته، و … .

  امام خامنه ای: عرض من به عناصر داخلى، به مردم دلسوز، به برادران و خواهرانى که در داخل با مسائل تبلیغاتى سر و کار دارند، این است که سعى کنند به این آشفتگى کمک نکنند. این که تحلیل بگذارند، یکى از آن طرف، یکى از این طرف، این علیه آن، آن علیه این، براى هیچ و پوچ، چه لزومى دارد؟.
  شرایط کنونی کشور بسیار آرام و مناسب و روحیه مردم هم مستحکم است بنابراین مسؤولان، نخبگان سیاسی و فرهنگی و فعالان مطبوعات و رسانه های مجازی نباید بگونه ای سخن بگویند و یا مطلبی منتشر کنند که القای نبود آرامش و دو دستگی در کشور شود زیرا این موضوع، خلاف واقع است.
  امام بزرگوار در آن دوران بارها خطاب به مسؤولان می فرمودند «در جلسات هرچه می خواهید بگویید اما آن را به جامعه نکشانید زیرا مردم گناهی ندارند.».

  گفتند: جریان انحرافی چند شاخص دارد: ۱- ضد دین، ضد اسلام، ضد ولایت فقیه، ضد آرمان های امام و انقلاب و … . ۲- بیت المال بی حساب و کتاب در اختیارشان، با استفاده از موقعیت دولت در حال چاپیدن بیت المال، غوطه ور در مفاسد اقتصادی و … . ۳- دارای نفوذ بی حد در دولت، هر وزیری که با این ها مشکل داشته باشد در اسرع وقت برکنار می شود، حرف حرف این هاست و … . ۴- رئیس جمهور که رئیس دولت است تمام قد در اختیار این هاست، مسحور این هاست، تحت نفوذ است، هر غلطی بکنند رئیس جمهور دفاع می کند و … .۵- دارای عقاید انحرافی در زمینه مهدویت هستند، ادعا می کنند عزل و نصب ها به دستور امام زمان است، طرح و برنامه ها را بدون کار علمی و عقلانی به جهت منصوب به امام زمان می کنند و … .

  امام خامنه ای:امروز مسئولین دارند تلاش میکنند، کار میکنند. نگوئید فلان ضعف و فلان ضعف وجود دارد. بنده به ضعفها آگاهم. شاید بنده بعضى از ضعفها را هم بدانم که خیلى‌هاى دیگر ندانند. با وجود این ضعفها، آن چیزى که امروز در قوه‌ى مجریه وجود دارد، یک شاکله‌ى خوب و مطلوب است. در کشور دارد کار انجام میگیرد.

  گفتند: ما اصولگراییم! احمدی نژاد می خواهد از اصول گرایان عبور کند، …کرده. (اسم اصولگرایی مقدس شد)

  امام خامنه ای: یک تقواى جمعى هم داریم. تقواى جمعى این است که جمعها مراقب خودشان باشند. جمع به حیث جمع، مراقب خودشان باشند. بى‌مراقبتى جمعها نسبت به مجموعه‌ى خودشان، موجب میشود که حتّى آدمهائى هم که در بین آن جمعها تقواى فردى دارند، با حرکت عمومىِ آن جمعها بغلتند و به جائى بروند که نمیخواهند. در طول این سى سال، ما از این ناحیه ضربه خورده‌ایم. یکى از جاهائى که ضعف نشان داده‌ایم، همین بوده. در دهه‌هاى قبل، یک جریانى در کشور وجود داشت به نام جریان چپ. آنها شعارهاى خوبى هم میدادند، اما خودشان را مراقبت نکردند و تقواى جمعى به خرج ندادند. در میانشان آدمهائى بودند که تقواى فردى هم داشتند، اما نداشتن تقواى جمعى، کار آنها را به جائى رساند که فتنه‌گرِ ضد امام حسین و ضد اسلام و ضد امام و ضد انقلاب توانست به آنها تکیه کند! آنها نیامدند شعار ضد امام و ضد انقلاب بدهند، اما شعار دهنده‌ى ضد امام و ضد انقلاب توانست به آنها تکیه کند؛ این خیلى خطر بزرگى است. آنها غلتیدند. بنابراین تقواى جمعى لازم است.

  گفتند: ….

  و همچنان امام خامنه ای می فرمایند.
  خداوند همه ما را در مسیر حقیقی ولایت ثابت قدم نگه دارد. إن شاء الله

 4. محسن اسداللهی گفت :

  خرداد ۱۵م, ۱۳۹۰ در ۱۶:۲۱

  بسمه تعالی
  این حنا دیگر رنگی ندارد و با آسمان وریسمان به هم بافتن درست بشو نیست و فقط یک راه دارد
  و آن هم این است که آقای احمدی نژاد بگوید خانه نشینی یازده روزه که در واکنش به فرمان رهبری بود
  با اطاعت از ولایت سازگاری دارد یا نه ؟

  نظر مقام معظم رهبری و سفارش ایشان در مورد آیت الله مصباح برهمه روشن است و احتیاجی به اینگونه مغالطه کردن نیست.

  نظر خود شما در مورد خانه نشینی احمدی نژاد درواکنش به فرمان ولایت چیست؟
  لطفا بدون مقایسه با رفتار دیگران جواب بدهید

 5. HAMID گفت :

  خرداد ۱۵م, ۱۳۹۰ در ۱۶:۳۸

  شما در حدی نیستین که به خواهید به ایشون گیر بنی اسراییلی بدین!
  چرا سخن رهبر معظم انقلاب ننوشتین که گفته ابت الله مصباح مطهری زمان است؟
  مگر مطهری بزرگترین کارش مقابله با انحراف و منحرفین نبود؟

 6. سیدهدایت موسوی گفت :

  خرداد ۱۵م, ۱۳۹۰ در ۱۷:۱۴

  استاد عزیزم جناب آقای جوانفکر

  واقعا دست شمادرد نکنه که تفاوت گفتمان مقام عظمای ولایت درمواجهه با دیدگاههاونحله های مختلف فکری ومشکلات مختلف را بااین آقایان به این شکل به مخاطبین معرفی نمودی.

 7. داود جهانی گفت :

  خرداد ۱۵م, ۱۳۹۰ در ۱۹:۵۴

  اینکه می گویند شما یک جریان انحرافی هستند و به دنبال ایجاد تفرقه در نظام هستید را باور کردم

 8. فرشید گفت :

  خرداد ۱۵م, ۱۳۹۰ در ۲۰:۵۶

  تلخ بود گر “محک” جوانفکر آید به میان

 9. حمید خان گفت :

  خرداد ۱۵م, ۱۳۹۰ در ۲۱:۲۶

  سلام علیکم بر معاون با بصیرت دولت خدمت گذار
  راستش غمم می گیره وقتی می بینم تو روز روشن سخنان آقا شنیده نمی شه . چند ماهی است فریاد می زنیم آقایون ولی فقیه کشورمون آیت الله خامنه ای است و نه آیت الله مصباح یزدی .
  اصولگراهای مدعی ولایتمداری تا الان همش حرف دیگران را عمل کرده اند . همه حرفهای به نفع خود را عمل می کنند به غیر حرف آقا .
  با پستی عکسی به روزم . جالبه

 10. وحید گفت :

  خرداد ۱۵م, ۱۳۹۰ در ۲۲:۱۸

  آقای جوانفکر سلام
  عزیزم مثل اینکه سرت به تنت اضافه کرده
  بابا این بزرگواران مثل احمدی نژاد و مشایی نیستند که دیگران هرچه میخواهند در موردشان بگویند و …
  من در اینخصوص با کمال نگرانی و تاثر میگویم که از الان به بعد در مورد دین و آئین و آدمیت و جان و …. شما ( البته از منظر این جماعت) احساس خطر میکنم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 11. محمد مهدی گفت :

  خرداد ۱۵م, ۱۳۹۰ در ۲۲:۵۱

  سلام. آقای مصباح باید متوجه باشد که در تبلیغ و دفاع از اسلام کاملا با رهبری معظم دچار زاویه شده اند.ایشان و امثال آنها باید بدانند که با این شیوه که مسائل مزخرفی مثل جن گیری را در دنیا پخش کردند،آلت دست دشمن شده و خود را از اثربخشی انداخته اند. من آینده آنها را در تقابل با رهبری می بینم.البته خدا نکند و امیدوارم چنین روزی را نبینیم.

 12. محمد گفت :

  خرداد ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۰۲:۴۱

  متاسفم
  واقعا برات متاسم آقای جوانفکر
  جوانفکر ۸۴کجا و این جوانفکر کجا

 13. سید گفت :

  خرداد ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۰۳:۱۹

  سلام
  یک تیتر که نشان از عقده بسیار دارد!!!
  http://leylan.blogfa.com/post-780.aspx

 14. بنیامین گفت :

  خرداد ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۰۶:۲۰

  وبلاگ ” خروش ملت” در راستای اعتراض به سانسور و به حاشیه رفتن نظرات صریح رهبر انقلاب و نیز دفاع در مقابل حملات ناجوانمردانه به دولت ولایتمدار راه اندازی شد. ” مواضع صریح رهبر انقلاب و بی توجهی عمارهای دروغین” مطلب جدید این وبلاگه. لطفا مطلب را کامل و با دقت و حوصله بخوانید و نظر دهید. ضرر نمی کنید از خوندن مطلب. آینده از آن حزب اللهی ها است.
  بسیار جالب و منطقی بود. امیدوارم پنبه ها از گوشها بیرون بیاید. امیدوارم عمارها به نفس اماره دچار نشوند.

 15. حسین فرخنده(از وبلاگ مظلوم ترین ریس جمهور http://nava90.blogfa.com/) گفت :

  خرداد ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۰۷:۳۸

  اقای جوانفکر اگر اقایان به سخنان رهبر معظم انقلاب گوش فرا می دانند که دیگه مداح اهلبیت در روی منبر رسول الله انچنان زشت و وقیجانه درس اخلاق به شاگردان خود نمی داد . اگر فقیهی مثل اقای مصباح یزدی به سخنان پر صلابت و گوهر باد رهبر معظم انقلاب گوش فرا می دادند که در این چند مدت به جای کمک به دولتی که این چنین در حال تلاش کوشش است ودر دنیا چنان عظمتی را برای اسلام و علما و روحانیبت ایجاد کرده و مملکتمان را سرافراز کرده است و خود ریس جمهور واطرافیانش شبانه روزی برای عزت و شرف ملت و پیشرفت ایران اسلامی از جان خود مایه می گذاشتند که به سحر و جادو جنبل و ارتباط با مرتاضین محکوم نمی کردند .
  اینجاست که ما متوجه می شویم که چه کسانی با ولایت بودند و باقی خواهند ماند .
  در سالی که حضرت اقا آن را سال جهاد اقتصادی نام نهاده اند و این آقایان باید کمک حال دولت در پیشبرد این جهاد باشند اما انسان وقتی روزنامه کیهان را می خواند و به سخنان آقایان گوش می کند فکر می کند که امسال سال مبارزه با جن و مرتاض است نه سال جهاد اقتصادی . این اقایان تا انجا پیش رفتند که به جای انکه اگر کمک به دولت نمی کنند ، لااقل وقت خود را معطوف به این چیزهای بی اساس و بی پایه نکنند ولی چه کار کنم که این اقایان هم چه ناخواسته یا خواسته در دام فرزندان ها… و این طیف گرفتار شدند که انها هم همین جور ادمهایی می خواستند. اینجاست که ایمان به خدا نمایان می شود و عده ای یک شبه ایمان خود را از دست نمی دهند .

 16. یک دانشجو گفت :

  خرداد ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۳

  چند نکته بسیار مهم :
  ۱- باید دید اخباری که به علما ( علامه مصباح و … ) از کدام کانال است .
  ۲- قطعا ایشان با بعضی افارد مغرض در تذکر دادن تفاوت دارندو باید این را در مواجهه با ایشان در نظر گرفت.
  ۳- باید این نکته را در نظر گرفت که نباید بی احترامی به علما باب شود ، کما اینکه این مسئله را دولت ( بویژه شخص رئیس جمهور )بطور کامل رعایت میکند .
  ۴- امیدوارم ملت سرافراز ایران مانند همیشه از این امتحان الهی سربلند بیرون بیاید.
  ۵- خداوند به رئیس جمهور ولایی و خدمت گذار توان دهد تا حالت صخرگونه مدّ نظر رهبری را حفظ کند و در مقابل این افراد مغرض و خائن از حرکت نایستد.
  با امید به فرج امام زمان
  سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری
  یا علی

 17. سید حسین گفت :

  خرداد ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۴

  با سلام
  متاسفانه آقای جوانفکروگروه ایشون از بس بزدل و ترسیو هستن مانند منافقین که برداشت غلط از قرآنمیکردند این گروه انحرافی هم برداشت خودشون رو از سخنان مقام معظم رهبری میکنند.
  جوانفکر و مشایی وبقایی …
  بدونید که دوره خیانت به ملت گذشته و بزودی شماها رسوای عالم میشد انشاالله
  در ضمن
  شما که اعلام میکنید هیچ گروه انحرافی وجود نداره پس یه بار دیگه سخنان رهبر عزیز رو گوش بکنید و بخونید که گفت : تنها مکتب مکتب امام خمینی است)) پس چطور شما میگید انحراف وجود نداره و دم از مکتب ایرانی میزنید.

  در ضمن یعنی مقام معظم رهبری به آقای مصباح شناخت نداره مه چند وقت پیش فرمودند آیت الله مصباح مانند شهید مطهری می مونه و یا اینکه امسال مقام معظم رهبری به منزل آیت الله مصباح رفتن . نعوذبالله نکنه مقام معظم رهبری بصیرت نداره ؟؟؟؟

 18. نیما گفت :

  خرداد ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۴

  آقای دکتر :
  شما خیلی اهل سفسطه هستید . چرا با مسائل واقع گرایانه روبرو نمی شوید . چرا نمی خواهید حق را بپذیرید؟ چرا حرف های امام (ره ) و مقام معظم رهبری را تفسیر به رای می کنید ؟
  البته شما ترسو هم هستید . همه نظرات را تایید نمی کنید.
  چنیدین بار نظر داده ام و سوالاتی پرسیده ام تایید نکرده اید و پاسخ هم نداده اید.
  شاید هم معنی اش این است که پاسخی برایش ندارید.

 19. محمد گفت :

  خرداد ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۱۳:۱۴

  اگر به نام انقلابیگرى، به نام عدالت‌خواهى، به برادران خودمان، به مردم مؤمن، به کسانى که از لحاظ فکرى با ما مخالفند، اما میدانیم که به اصل نظام اعتقاد دارند، به اسلام اعتقاد دارند، اهانت کردیم، آنها را مورد ایذاء و آزار قرار دادیم، از خط امام منحرف شده‌ایم. اگر بخواهیم به نام انقلابیگرى و رفتار انقلابى، امنیت را از بخشى از مردم جامعه و کشورمان سلب کنیم، از خط امام منحرف شده‌ایم. در کشور آراء و عقاید مختلفى وجود دارد. اگر چنانچه یک عنوان مجرمانه‌اى بر یک حرکتى، بر یک حرفى منطبق شود، این عنوان مجرمانه البته قابل تعقیب است؛ دستگاه‌هاى موظف باید تعقیب کنند و میکنند؛ اما اگر عنوان مجرمانه‌اى نباشد، کسى است که نمیخواهد براندازى کند، نمیخواهد خیانت کند، نمیخواهد دستور دشمن را در کشور اجرا کند، اما با سلیقه‌ى سیاسى ما، با مذاق سیاسى ما مخالف است، ما نمیتوانیم امنیت را از او دریغ بداریم، عدالت را دریغ بداریم؛ ؟؟؟؟
  منظور کیست ؟؟؟؟؟

 20. حامد گفت :

  خرداد ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۱۴:۴۹

  سلام آقای جوانفکر
  مقایسه خوب و به جایی بود
  اما خواندن و فهمیدن این دست مسائل نیاز به تحمل دارد که گویا بعضی از دوستان فاقد آن هستند

  در درجه علمی مطهری زمان شکی نیست. ایشان کتب و تالیفات خوبی دارند که بنده مطالعه کرده ام. اما این دلیل بر مبرا بودن از تحلیل های اشتباه سیاسی نیست.-جتی اگر این اشتباهات سیاسی سهوی باشد- آیا ولایت پذیری چیزی جز شنیدن و عمل کردن به سخنان و فرامین ولایت نیست؟ بنده به نوبه خود هیچ مایل نیستم روزی بین آقا و ایشان مجبور به انتخاب یکی بشوم. امیدوارم چنین روزی پیش نیاید… ولایتی و ولایت پذیر بودن خیلی سخت است…کما اینکه در طی این سی و سه سال خیلی ها در این آرمون الهی رد شدند و این امتحان ادامه دارد و عالم و غیر عالم نمی شتاسد…امیدوارم در آینده مواضع به حق تری که مبتنی بر شنیده ها نباشد از ایشان بشنویم چراکه بنده علاقه ی خاصی به ایشان دارم و علاقه ی مضاعفی به امام خامنه ای…

 21. http://zohoor.ir/ گفت :

  خرداد ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۱۸:۵۲

  از دست دادن فرصتی طلایی

  بزودی شاهد حذف مشایی وجوانفکر وکسانی که در چند سال اخیر با خون شهدای این انقلاب بازی کرده وقصد تحریف اصول وارزشها ی انقلاب را داشتند همچون مدعیان دروغین اصلاحات خواهید بود.

  نتیجه خود بزرگ بینی وعدم توجه به نصایح دلسوزانه

  قال رسول الله ان لربکم فی ایام دهرکم نفحات الا فتعرضوا لها (احیاء العلوم، ج ۱، ص ۱۳۴ )

  پیامبراعظم اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمود:

  پروردگار شما در ایام زندگی تان نفحاتی دارد اوقات و فرصت های مناسبی را در اختیارتان قرار می دهد. بکوشید از آن فرصت ها استفاده کنید.

  گفت پیغمبر که نفحت های حق اندر این ایام می آرد سبق

  گوش هش دارید این اوقات را در ربائید این چنین نفحات را

  نفحه ای آمد شما را دید و رفت هر که را می خواست جان بخشید و رفت

  نغمه ای دیگر رسید آگاه باش تا از این هم وا نمانی خواجه باش

  مثنوی دفتر اول، ص ۵۱، سطر ۲۰

  حضرت آیت‌الله بهاءالدینی فرموده اند: «این نسیم‌ها مبدأ میل را عوض می‌کند وقتی این نسیم وزیدن بگیرد بعضی‌ها در معرض این نسیم‌ها می‌نشینند و صفای روحانی پیدا می‌کنند. صفای روحانی که پیدا شد محبت محبوب زیاد می‌شود و انسان را به اوج می‌رساند. نصایح دلسوزان نظام ومراجع عظام واین حقیر مؤثر واقع نشد واین مرد بهترین فرصت درزنذگی سیاسی خود را با خود رایی وخود بزرگ بینی سوزاند. عاقبت به خیری را از خدای متعال بری او مسئلت می نمایم .

  http://zohoor.ir/

 22. حسین گفت :

  خرداد ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۲۱:۴۸

  این اقای مطهری زمان ما چه آسان به دیگران انگ میزند و توهین میکند و حکم ارتداد میدهد و خود قاضی میشود و حکم صادر میکند و خود حکم را اجرا میکند ؟ این اقای مطهری زمان ما چطور میتواند بدون مدرک و دلیل و بدون هیچ محکمه ای دیگران را فراماسونر بنامد و افرادی سبک مغز هم حرفهای ایشان را قبول کنند ؟ مسلمانی یعنی این ؟ از این مطهری زمان ما این توفع نبود متاسفم

 23. سید علی گفت :

  خرداد ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۲۳:۱۳

  آقای مصباح گفته است مشایی صدباربدتر از موسوی و کروبی است.
  اگر اینجور است چرا حضرت آقا نه صدبرابر که یک صدمی که برای فتنه ۸۸ سخن گفتند درباره جریان انحرافی بصورت شفاف روشنگری نکردند.
  مگر نقش رهبری جز نشان دادن انحراف است مگر خود ایشان نفرمودند تا زنده ام نخواهم گذاشت انحرافی در نظام بوجود بیاید. چرا با این انحرافی که تیر سه شعله است و تا حال اسلام اینگونه ضربه نخورده است و غیره و غیره (از فرمایشات آقای مصباح) سکوت کرده اند.
  آیا درست است در این مسئله مثلا مهم!! فقط به بعضی از قرائن در کلام رهبری استناد شود؟! اگر رهبری در این مسئله با این اهمیت!! نخواهد شفاف مردم را راهنمایی کند پس در کدام مسئله باید نقش هدایتگری خود را انجام دهد.
  به نظر می رسد آقای مصباح از مراد خود جلو افتاده اند و مسئله ای که احتمال آن ممکن است یک در میلیون باشد (به تعبیر خودشان) تا یک میلیون از آن سخن نگویند و همه ذهنها را از جهاد اقتصادی به طرف مسائل تفرقه افکنانه دور نسازند آرام نمی گیرند.

 24. سیدپیام گفت :

  خرداد ۱۶م, ۱۳۹۰ در ۲۳:۴۱

  سلام

  اقای جوانفکر بنده میتوانم جملاتی ار امام خامنه ای ردیف کنم که بسیار از هاشمی و خاتمی تعریف کرده اند که اگر اینها را کنار هم بذارم با وضعیت حال جور در نمیاد البته این هم یادتون باشد . امام خامنه ای و هم مردم جریان انحرافی را از دکتر احمدی نژاد جدا میدانند.

  درضمن با این پست نمیتوانید ضربه ای به جایگاه استاد مصباح یزدی بزنید .شماچنان با جنگ روانی قصد تخریب افرادی که قصد برملا کردن جریان انحرافی هستند دارید تا فضا بیشتر الوده شود اما مشایی مطمئن باشد مردم با بصیرت از این فتنه که برگترین فتنه است با سربلندی بیرون خواند امد.

  به امید ظهور

  یا علی ع

 25. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  خرداد ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۰۸:۱۵

  آقای سید پیام
  با سلام
  کاملا درست می فرمایید که مردم با بصیرت از فتنه ها با سربلندی بیرون می آیند اما مشکل ما بی بصیرتی برخی از خواص است. ضمنا بنده به هیچوجه قصد تخریب آیت الله مصباح یزدی را ندارم.
  قبلا هم نگرانی خود را از جهت گیریهای ایشان که باعث صدمه دیدن شخصیت شان می شود ابراز کرده ام اما آنچه که اصل است و مقدم بر افراد باید حفظ شود، اصل نظام و انقلاب است. افراد در هر شان و مرتبه ای که هستند باید بیاموزند که بر مبانی صحیح و منطقی سخن برانند و الگوهای روشنی هم پیش روی ماست. رهبری عزیز بهترین الگو در این زمینه هستند. آیا تا کنون کلامی از ایشان در باره جریان انحرافی که مد نظر شماست شنیده اید؟ آیا کسانی که جلوتر از ولایت فقیه حرکت می کنند، در خط امام و رهبری هستند؟
  موفق باشید

 26. محمد گفت :

  خرداد ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۰۸:۵۰

  با سلام. آفرین به شما. واقعا مقایسه منطقی و بی نظیری بود
  زنده باد دکتر احمدی نژاد

 27. شاخ نبات گفت :

  خرداد ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۱

  سلام
  من دانشجوی علوم سیاسی هستم. و یکی از اساتیدم هم که خودشون دستی توی کار دارند و واقعا میتونم بگم یکی از حزب الهی های واقعی هستند ، و حتی با آقای مشایی و… هم بارها از نزدیک دیدار داشته اند، سحر و جادو و جن گیری را به کل در مورد آقایان مشایی و… رد میکنند.

  و حتی معتقد به تکنو کرات بودن این آقایان در برخی زمینه ها هستند من جمله امنیتی و اطلاعاتی.
  استادم میگوید دور و بر آقای احمدی نژاد افرادی هستند که معتقدند دستور را باید مستقیما از خود امام زمان گرفت نه نائب ایشان! ( البته ایشان اشاره ای به مشایی یا شخص خاصی نکردند فقط گفتند دور و بر آقای احمدی نژاد هستند کسانیکه اینگونه فکر میکنند.)

  بازم تاکید میکنم استادم یک نظاره گر از بیرون نیست! بلکه خود داخل گود است!

  این پستتون خیلی خوب بود. من ارادت زیادی به آقای مصباح دارم و این موضع گیریهای ایشان هیچ خللی در محبت و ارادت ما به وجود نمی آورد اما دلخوریم از دست ایشان که طبق مسموعات حکم میدهند!
  طبق مسموعات اذهان عموم را درگیر میکنند!

  امام خامنه ای در دوران حوادث بعد از انتخابات بارها کلمه ی فتنه را به کار بردند. اما امروز که برخی مدعیان اصولگرایی داد فتنه سر داده اند ، حضرت آقا هیچ اشاره ای به فتنه نمیکند! بلکه فقط میگوید “اختلاف سیاسی”! و این به ظنر من خیلی پرمعناست.
  اما همچنان یک سوال در ذهنم هست و آن این است که چرا حضرت آقا این مباحثی که اخیرا مطرح میشود مثل جن گیری و رمالی و… را اصلا رد نمیکند؟!

  شاید یکی از دلایلش حفظ وحدت ملی باشد. الله اعلم!

 28. رمال وجن گیر گفت :

  خرداد ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۹

  جناب آقای مصباح، وقتی که مردم باچشم خود میبینند که جنابعالی حرفهای رهبری را زیر پا میگذارید وچنان تبلیغاتی برای رمالها وجن گیران و … میکنید که خود این افراد ملعون، در تما م طول زندگی نامبارکشان قادر به انجام آن نبودند، انتظار بهبود دارید یا تمسخر؟ فکر نمیکنید که به اندازه کافی جامعه را ملتهب کردید و درس ولایت ناپذیری را تبلیغ کردید؟ کدام فراماسون؟ مدرک دارید رو کنید اگر ندارید سکوت. کدام رمال و جن گیر؟ مدرک دارید رو کنید اگر ندارید سکوت. کدام فساد ؟ چرا در عرض سی سال گذشته جناب آقای رفسنجانی، ناطق، روحانی، و… هر بلایی خواستند سر مردم و بیت المال و زمینهای دولتی و … آوردند و جنابعالی اینگونه سخنرانیهای روزانه و آتشین نداشتید؟ ولی حالا که قر ار است از طریق یارانه ها و مسکن مهر و سهام عدالت، و… چهار قران هم نصیب مستضعفین شود انهمه جوش و خروش میکنید. جنابعالی اعتراف مکنید که منابع خبریتان شایعات است و هیچ چیز را به چشم ندیده اید و بنده میپرسم پس انصاف کجاست؟ خسته شدیم از اینهمه سیاه نمایی. در ضمن دادستان کجاست که اینهمه به شخص دوم مملکت توهین میشود ؟ انگار اجر ای قانون هم فقط برای دکتر احمدی نژاد واجب است!

 29. رضا هنرمند گفت :

  خرداد ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۸

  در قسمتی از سخنان مقام معظم رهبری در حرم امام خمینی تاکید شد که مخالفت با نام دفاع از انقلاب با برخی رفتارها وعقاید برخی افراد با توجه به این که آن فرد با اصل نظام موافق است ، انحراف از خط امام است :
  اگر برادران مومن و کسانی را که به اصل نظام و اسلام معتقدند اما از لحاظ فکری با ما مخالفند مورد اهانت و ایذاء و آزار قرار دهیم از خط امام منحرف شده‌ایم.

  این سخنان طعنه ای بود که برخی دوستداران انقلاب ورهبری متوجه آن باشند که نظر رهبری چیست . نظرات بزرگان وعلمای ما قابل احترام است ولی باید قبول کنیم که حتی علما هم میتوانند گاهی اشتباه کنند و نظیر آن در بیانیه دفتر رهبری مطرح بود .

  به اعتقاد بنده ظلمی که در حال حاضر به وفاداران واقعی انقلاب وارد میشود بسیار نگران کننده است . از طرفی دولت و یاران دولت متهم به برخی انحرافات میشود و باعث تخریب دولت میشود . ازطرفی قشر حزب اللهی و مداحان ما به نحوی تخریب میشوند . از طرفی علمای ما دچار برخی اشتباهات میشوند و تخریب میشوند .
  تمام اینها نگران کننده است وبرای انقلاب مضر وخطرناک است . این چیزی است که دشمن میخواهد وآن تفرقه در بین وفاداران واقعی امام وانقلاب .

  بنابراین این توصیه اکید رهبری را گوش جان بسپاریم ودچار شعارزدگی نشویم و هدف رهبری نیز جذب حداکثری است و اگر مسئله ای هم در دولت و یا جای دیگر مورد اشکال قرار میگیرد ، باید بابصیرت ودلسوزی به رئیس جمهور تذکر داده شود و از اقدامات خودسرانه پرهیز کنیم .

 30. شیطان گفت :

  خرداد ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۱۲:۱۵

  یار و یاور شیطان و رمالها وجن گیران ، کسانی هستند که فقط سیاهی میبینند و سیاه نمایی میکنند.

 31. ناصر گفت :

  خرداد ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۱۴:۱۳

  در پاسخ حمید عزیز عرض می کنم . ما و شما با این تناقض چگونه سر می کنیم : رهبر معظم انقلاب در دیدار مردم فارس می فرمایند تا زنده هستند و مسئولیت دارند اجازه نخواهند داد در راه ملت ایران به سوی آرمان ها انحرافی ایجاد شود ؛ این مطلب تیتر اغلب رسانه های به اصطلاح اصولگرا شد و سپس مورد گلایه نسبتاً تند آقا درخصوص القای اختلاف و دوگانگی در کشور قرار گرفت . از سوی دیگر حضرت آیت الله مصباح برای چندمین بار قضیه مشایی را بزرگترین خطر برای نظام و اسلام معرفی می کنند و انذار می دهند که دیگر اثری از نظام و ولایت فقیه باقی نخواهد ماند . خوب ، آیا برداشت آیت الله مصباح صحیح است ؟ آیا رهبری با برداشت آیت الله مصباح موافق اند؟ آیا آیت الله مصباح چیزی را تشخیص می دهند که رهبری تشخیص نداده اند؟ آیا رهبری همان تشخیص آیت الله مصباح را دارند ولی مصلحت نمی دانند اقدامی شود؟در این صورت ایشان چه نوع مصلحتی را تشخیص داده اند که آیت الله مصباح آن را تشخیص نداده اند ؟

 32. صنایع نیوز گفت :

  خرداد ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۱۶:۴۶

  http://www.sanayenews.com/1389-10-22-12-45-15/32908-%D9%85%D8%AD%DA%A9.html

 33. محمد مشهد گفت :

  خرداد ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۱۷:۴۴

  ۱- حضرت آیت الله مصباح یزدی مطهری زمان هستد و انشاءالله خواهند ماند.
  ۲- استاد مصباح دامت برکاته که به حق روشنی بخش و غنی بخش فکری جهان اسلام هستند همواره مورد احترام نسل جوان و دانشجو خواهند بود.
  ۳- قطعا ایشان که از استوانه های حوزه عالی قم هستند حق استادی به دانشجویان دارند ولی من به عنوان کسی که برخی از کتاب های ایشان را مطالعه کرده ام و از احترام رهبری عزیز امام خامنه ای به ایشان نیز مطلع هستم ؛ بر خود واجب می دانم که در مسائل سیاسی نیز از مرجعیت و زعامت امام خامنه ای بهره ببرم.
  ۴- شخصیت فیلسوفی چون ایشان هم به یقین نقادی را برای آراء و نظرشان قبول دارند هم چنان که در محضر ایشان بارها شنیده ایم م که در اسلام حق انتقاد هست. بنابراین استاد عزیز!
  طرح موضوعات جنابعالی آن هم در رسانه ها این روزها نه تنها موجب روشنگری نشده که موجب آب به آسیاب ریختن دشمنان داخلی و خارجی انقلاب اسلامی هم شده است.
  ۵- جنابعالی که از علما تراز اول کشور هستید اگر طی نامه ای نظراتتان را برای رئیس جمهور ایران می نوشتید بهتر نبود!
  ۶- حقیقا ما از جنابعالی انتظار بیشتری داشتیم وداریم. ما از آقای توکلی یا علی مطهری یا علی لاریجانی اگر هر گونه علیه دولت موضع گیری کنند ؛ توقعی نداریم. اما از جانب شخصیتی چون شما خیلی انتظار داریم که اگر تذکر یا انتقادی دارید شان جنابعالی خوراک رسانه ای برای سایت های معلوم الحال فراهم نکند.
  ۷-از جناب آقای جوانفکر هم ضمن تشکر تقاضا داریم انعکاس این نظرها طوری باشد که جایگاه علمائی چون حضرت ایشان در حد عالی ترین فرد حفظ شود.
  ۸- مرجع سیاسی ما امام خامنه ای است هم چنان که دینی نیز هست.
  ۹- با تشکر از اقای جوانفکر

 34. جامانده گفت :

  خرداد ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۲۱:۴۱

  بنا م خدا
  با سلام و درود بر محمدو آل مطهرش
  سلام خدمت تمام دوستان انقلاب و اسلام و ایران اسلامی
  یا ایهاالانسان ما غرک بربکالکریم (س. انفطار)پیامبر اسلام هر زمان این آیه را می شنیدند. می فرمودند: جهل انسان . جهل انسان . جهل انسان . خدایا همه مارا به راه راست هدایت بفرما .
  یکی از دوستان مورد خوبی را اشاره کردند “جهاد اقتصادی” که آقا گفتند. ولی از “منحرفین ” همه صدایی بلند می شود .جز جهاد اقتصادی . در معرکه اقتصاد کشور کدام قوه دارد بیشترین تلاش را می نماید ؟؟ آقایان اگر پیرو آقا بودند در این شرایط دولت و مملکت باید کمک می کردند . که نکردند هزار ماجرا هم درست می کنند و گوششان هم نه به آقا ست و مصالح انقلاب و اسلام و تحریمهاو هیچ و هیچ حرف حرف خودشان است . وای از زمانی که مردم حریص دنیا شوند .
  بیچاره دولتیها به هر زبانی می گن ما پای ولایتیم . پشت سر رهبریم و عملا هم هستند حتی اگر نگویند . رهبری تائیدشان میکند . فردا دیدار مجلسیها آقای مصباحی مقدم آن اظهارات را در مورد رئیس جمهور فرمایش می فرمایند . (اگر به بعضیها برنخوره ) دوستان یک هشدار!!!!!!!!!
  باتوجه به اوضاع و احوال به نظر حقیر برنامه آقایان بسیار بسیار پیچیده تر و بزرگ تر از رئیس جمهور و یارانش و این حرفهاست اینها گوله کردن برای چیزی مهمتری !!!!!!
  مثل آقا. انقلاب . اسلام . رابطه با آمریکا . والا همه خوب می دانند ضعیف شدن این دولت یعنی خوشحالی آمریکا و اسرائیل و شیخ نشینهای خلیج فارس و اجانبشون مثل موسوی و کروبی و حامیان اینها .
  خدایا از شر شیطان به خودت پناه می بریم
  یاعلی

 35. سید حسین گفت :

  خرداد ۱۷م, ۱۳۹۰ در ۲۳:۳۹

  بسم الله الرحمن الرحیم
  از اینکه میبینم در نشست خبری مشایی حضور نداشت خوشحال شدم و امیدوارم هم آقای مشایی و هم آقای احمدی نژاد عزیز این نکته را رعایت بکنند هر چند بازهم دکتر از مشایی حمایت کرد ولی نبود فیزیکی مشایی در جلسات و مراسمات میتونه خیلی از مشکلات رو حل بکنه و تنها ضعف دولت محترم که همانا مشایی است با عدم حضور ایشون برطرف بشه. شاید‌ آقای جوانفکر بگن که چرا میخواهید فرصت حرف زدن و عمل کردن رو از افراد فیلسوف و جانشین پیامبری چون مشایی بگیرید ولی باور بکنید تمام مردم انقلابی و پیرو ولایت و اکثر مراجع عظام از مشایی دلگیرن و حرف نزدن ایشون میتونه بهترین کمک به دولت خدمتگزار باشه.

 36. دوست گفت :

  خرداد ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۰۹:۲۹

  نوشته ای از فرزندان امیری فر:

  آیا حقیقتا اتهام این است؟

  http://www.amirifar.blogfa.com/

 37. رضا گفت :

  خرداد ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۱۰:۰۴

  جناب آقای جوانفکر
  با سلام و عرض ادب

  هر چند حوادث تلخی را بعد از انتخابات دهم تجربه کردیم که با مدیریت بسیار عالی مقام معظم رهبری و درایت ملت نجیب ایران در نهم دی ماه و ۲۲ بهمن با شیرینی تقریبا به پایان رسید ،اما حوادث این چند ماه اخیر علی الخصوص از بعد از عزل جناب متکی و حوادث مربوط به وزیر اطلاعات و…..بسیار تلخ تر بود ،در حالی که در اوج شیرینی های که از بیداری اسلامی مردم منطقه بویژه مصر،ایجاد شده باید ام القرای جهان اسلام بیشتر شادی و آرامش و بهره برداری را روا می داشت و آن را به بهترین حالت مدیریت می کردیم بر عکس بدترین حالت را داشتیم،چرا که از درون عده ای بخود جرات داده بودند تا بر علیه دولت ولایی و انقلابی و مردمی و هوشمند ترین ریئس جمهوری که با تمام وجود اهداف انقلاب و حکومت اسلامی را محقق و ملت را سر افراز کرده بود به چالش بکشند،کار به جایی رسید که ولایی بودن او را در خواست کردند تا ثابت کند!!!!! متاسفانه عده ای به نام اسلام و ولایت فقیه!!!! با دست و ابزار های حکومت اسلامی با درایت ترین فرزند انقلاب و دشمن استکبار جهانی را چند ماه درگیر اموراتی کردن که بدتر ضربه به انقلاب و حکومت اسلامی بود ،
  بنده دکتر احمدی نژاد و اطرافیانش را مبری از خطا و …..نمی دانم ولی این را می دانم که نباید جلو تر از مقام معظم رهبری کاسه داغ تر از آش بود،آیا این عده قلیل می دانند در این مقطع بسیار حساس چه ضربه ای بر حکومت اسلامی وارد کردند،بار ها مقام معظم رهبری علنی اینها را خطاب کردند که مباحث بین خود را در بستر جامعه عیان نکنید،اما همین ها به نام حمایت از رهبری!!! امید آنکه همه ما بخود بیائیم و قدرت و ثروت چند روزه دنیا ما را در صف اول جهنم قرار ندهد.
  با احترام رضا

 38. حامد گفت :

  خرداد ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۱۰:۱۰

  …این جریان می گوید اگر کسی از عدالت می گوید باید ابتدا خود رعایت کند ، که عدالت یعنی رهبر که مقام هادی دارد در جای خود است و بقیه هرکس می خواهد باشد در مقام امت است پس اگر خواص می خواهند روشنگری کنند باید چشم شان به اشارات رهبر باشد افرادی مانند ایت الله مصباح و حسین شریعتمداری و … نیز در این جریان قرار دارند ولی امکان اشتباه برای این افراد نیز محفوظ است زیرا که همگان قرار است غربال شویم…
  سلام
  ۱٫وبلاگی به نام همگفتمان راه اندازی کردیم ، با اجازه دوستان می خواهیم از بعضی نظرات شما بزرگواران استفاده کنیم
  ۲٫از دوستان می خواهیم که جهت منور شدن هر چه بیشتر فضا ، نور افکن ها رو روشن کنند…

  اللهم ارزقنا توفیق خدمة صادقه

 39. علی بمانی گفت :

  خرداد ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۵

  سی سال از انقلاب گذشته است ومردم همه چیز را خوب میفهمند در بد زمانی بر اریکه قدرت سوار شده اید مواظب لجام ان باشید که شما را به ناکجا ابادخواهد برد.

 40. محمدسعید رضوی گفت :

  خرداد ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۱۳:۰۹

  به حضرت آقای مصباح یزدی به عنوان یک شاگرد کوچک ایشان توصیه می کنم مراقب باشند مخاطب این آیه کریمه قرار نگیرند:
  «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن جَاءکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَیَّنُوا أَن تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ» ﴿سوره حجرات-آیه ۶﴾

 41. سمانه گفت :

  خرداد ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۱۳:۲۸

  استاد مصباح یزدی در اثر بسیار فاخر خودشان تحت عنوان «پرسشها و پاسخ ها» به طرح مباحثی پیرامون حکومت اسلامی و مسائل آن در قالب پرسش و پاسخ پرداخته اند.ایشان با طرح این پرسش که آیا می شود از ولی فقیه انتقاد کرد ضمن پذیرش اصل موضوع حتی آن را اگر از سر دلسوزی و اصلاح امور باشد یک واجب شرعی می دانند.ایشان در بخشی از کتاب می نویسند:

  « براساس اعتقادات دینی ما، فقط پیامبران، حضرت زهرا و ائمه اطهار(ع) معصوم‏اند. ازاین‏رو هیچ‏کس ادعا نمی‏کند که احتمال اشتباهی در رفتار و نظرات ولی‏فقیه نیست. احتمال خطا و اشتباه در مورد ولی فقیه وجود دارد و ممکن است دیگران به خطای او پی ببرند. ازاین‏رو می‏توان از ولی‏فقیه انتقاد کرد. ما نه تنها انتقاد از ولی‏فقیه را جایز می‏شماریم؛ بلکه براساس تعالیم دینی، معتقدیم یکی از حقوق رهبر بر مردم، لزوم دلسوزی و خیرخواهی برای او است. این حق تحت عنوان «النصیحة لائمة المسلمین» و امر به معروف و نهی از منکر تبیین شده است. نصیحت به معنای خیرخواهی برای رهبران اسلامی است که یکی از ساز و کارهای تحقق آن اندرزدهی است. بنابراین نه تنها انتقاد از ولی‏فقیه جایز است؛ بلکه در جای خود واجب شرعی است و منافع و مصالح شخصی یا گروهی نباید مانع انجام دادن آن شود.» (پرسشها و پاسخ ها جلد ۱ صفحه ۶۹)

  و باز در بخشی دیگر می فرمایند:

  «امام صادق(ع) فرمود:«احب اخوانی الیّ من اهدی الیّ عیوبی». (پرسشها و پاسخ ها جلد ۱ صفحه ۷۰)

  حال که می شود از ولایت هم انتقاد کرد پس به مراتب از آیت الله مصباح راحت تر می شود انتقاد کرد.
  پس بدون مطالعه حرفی نزنید که ایشان کم کم زاویه اشان با رهبری بیشتر میشود ,

 42. محمدسعید رضوی گفت :

  خرداد ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۱۳:۴۷

  گوشه ای از بیانات امام خامنه ای در قم که مظلوم واقع شد؛ قابل توجه آقایان علما به خصوص جناب آقای مصباح یزدی:

  ۱-«در زمینه‌ى تضعیف وفادارى مردم نسبت به نظام هم کارهاى زیادى میکنند: شایعه میسازند، براى اینکه مردم را از مسئولین کشور، از رؤساى قوا مأیوس کنند. تخم بدبینى میپراکنند. هر کار شایسته‌ى باارزشى که در سطح کشور انجام بگیرد، این را در وسائل تبلیغات گوناگون مورد تردید قرار میدهند. اگر ضعفهائى هست، چند برابر میکنند و نقاط قوت را نشان نمیدهند، براى اینکه مردم را ناامید کنند، بخصوص نسل جوان را ناامید کنند. افق آینده را در مقابل نسل جوان و مردم تیره و تار نشان میدهند، براى اینکه مردم را از صحنه خارج کنند. (بیانات در اجتماع بزرگ مردم قم-۸۹۰۷۲۷‌)»

  ۲-«اگر حضور مردم نمیبود، اگر فاصله‌ى بین مردم و نظام ایجاد میشد، نظام نمیتوانست در مقابل دشمنان مقاومتى بکند. این حضور مستحکم مردم است که پشتوانه‌ى ایستادگى مسئولان است. این، دو تا نقطه‌ى اصلى است؛ دین و مردم. لذا دشمن هم همینها را آماج حملات خود قرار داده است؛ (بیانات در اجتماع بزرگ مردم قم-۸۹۰۷۲۷‌)»

  ۳-«همبستگى با قواى سه گانه‌ى کشور باید روزبه‌روز بیشتر شود، باید کمک بشوند؛ بخصوص قوه‌ى مجریه که بارهاى زیادى را بر دوش دارد. این شایعه درست کردن و زحمات را ندیده گرفتن، به هیچ وجه صلاح کار کشور و آینده‌ى کشور نیست. (بیانات در اجتماع بزرگ مردم قم-۸۹۰۷۲۷‌)»

  ۴-«آنطورى که به من گزارش دادند، از سال ۸۴ به بعد اوج صرف اعتبارات در این شهر بوده. بنابراین کارهاى بسیار خوبى انجام گرفته است؛ اما بایستى همه‌ى این کارها تکمیل بشود. (بیانات در اجتماع بزرگ مردم قم-۸۹۰۷۲۷‌)»

  ۵-«همان طور که امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) فرموده بود: «لا یعرف الحقّ بالرّجال»؛ با چهره‌ها نمیشود حق را تشخیص داد. یک چهره‌ى موجه محترم است، مورد قبول است، مورد تکریم است؛ اما او نمیتواند شاخص حق باشد. گاهى چهره‌ى موجهى مثل بعضى از صحابه‌ى پیغمبر راه را عوضى میروند، اشتباه میکنند. باید حق را شناخت، باید راه را تشخیص داد تا بفهمیم این شخص حق است یا باطل. هر که از این راه رفت، حق است؛ هر که از راه حق نرفت، مردود است. (بیانات در دیدار هزاران نفر از بسیجیان استان قم‌-۸۹۰۸۰۲)»

  ۶-«شاخص، اسلام است؛ شاخص، اشخاص نیستند؛ این حرف امام (رضوان اللَّه علیه) است. او به ما یاد داد که راه را تشخیص بدهیم، حرکت صحیح را تشخیص بدهیم، نقشه‌ى دشمن را بفهمیم و بخوانیم تا بتوانیم بفهمیم کدام کار در جهت دشمن و در خط دشمن است و کدام کار در ضد اوست. (بیانات در دیدار هزاران نفر از بسیجیان استان قم‌-۸۹۰۸۰۲)»

  ۷-«دشمن در همه‌ى دوران سى ساله، این تلاش را داشت؛ البته امروز بیشتر است. امروز چون مسئولین کشور و دولتى که بر سر کار است، شعارهاى انقلاب را پررنگ‌تر و جدى‌تر مطرح میکند؛ خط امام، خط انقلاب، خط کار براى مردم، امروز کاملاً برجسته و پررنگ است؛ مسئولین احساس میکنند با مردمند، از جنس مردمند، مردم هم این را احساس میکنند، بنابراین تبلیغات بیشتر است. امروز اگر به تبلیغات دشمن نگاه کنید، مى‌بینید اگر در مسائل اقتصادى اظهارنظر میکنند، همه‌ى حرفشان این است که بن‌بست است، گره ناگشودنى است، اشکالات فراوان است، فردا چنین خواهد شد. یک عده‌اى هم این مسائل را باور میکنند و همانها را در داخل تکرار میکنند. قبل از شروع انتخابات و آن قضایاى فتنه، بعضى از کسانى که بعداً امتحان خودشان را در فتنه دادند، به ما مراجعه میکردند که آقا سال آینده، سال سختى است – یعنى همان سال ۸۸ – از لحاظ اقتصادى چنین است، چنان است؛ فضا را تنگ، تاریک، مشکل، غیر قابل عبور جلوه میدادند؛ مسئولین را یک جور میخواستند دلسرد کنند، مردم را یک جور(بیانات در دیدار هزاران نفر از بسیجیان استان قم‌-۸۹۰۸۰۲)»

  ۸-«اساس حوزه علمیه، بر علم استوار است و بنابراین حوزه باید به لوازم «علم محوری» پایبند باشد. (بیانات در دیدار جمعی از اساتید، فضلا و طلاب نخبه‌ی حوزه علمیه قم-۸۹۰۸۰۲)»

  ۹-«علم، پرسش زا و پرسش آفرین است و «مجموعه های علم محور» از جمله حوزه، باید با روی باز با سؤال و شبهه و ابهام روبرو شوند. (همان)»

  ۱۰-«طرح «سؤال» و بیان «مسئله و شیوه جدید»، هیچ ایرادی ندارد و حتی اگر آنچه مطرح می شود غلط باشد، باید با شیوه های علمی با آن برخورد کرد. (همان)»

  ۱۱-«آزاداندیشی خاصیت علمی بودن است و تحجر در میدان علم، اصولاً معنا ندارد. (همان)»

  ۱۲-«آزاداندیشی جاری در حوزه، از قبل نیز بیشتر است، اما این آزاداندیشی باید در سطوح مختلف گسترش و تعمیق یابد و اهل فکر، در همه رشته ها، همه گونه آراء و افکار خود را، آزادانه بیان کنند. (همان)»

  ۱۳-«در تضارب آرا و اندیشه ها، «علم» باید برترین ارزش را در حوزه ها داشته باشد، البته تقوا و زهد و خشوع ارزشهای برتر است، اما «علم» قابل سنجش و محک زدن است و از این منظر «عالم ترین» افراد باید در حوزه ها دارای بیشترین ارزش ها باشند. (همان)»

  ۱۴-«استاد حوزه با مطالعه و تأمل، «فکر نو» تولید کند تا حوزه به آفات نظام جدید آموزش مبتلا نشود. (همان)»

  ۱۵-«حوزه قم با دانشگاهها و دیگر حوزه های کشور و حوزه های جهان اسلام، ارتباط منضبط علمی داشته باشد و استفاده از وسائل نوین ارتباط جمعی، می تواند این ارتباطات را تسریع و تسهیل کند. (همان)»

  ۱۶-«در حوزه ها برای رد نظر مخالف از روشهای غیرعلمی استفاده نشود. (همان)»

  ۱۷-«با آرای غلط، با استحکام، اما متکی بر استدلال برخورد کنید. (همان)»

  ۱۸-«استادان محترم حوزه، از ابتدا، طلاب را متکی بر مطالعه و تفکر و تحقیق تربیت کنند. (همان)»

  ۱۹-«فقه، ستون فقرات حوزه است، اما حوزه ها با اولویت بندی علوم، در رشته های دیگر نظیر تفسیر، فنون تبلیغ و علوم انسانی نیز متخصص تربیت کنند. (همان)»

  ۲۰-«حوزه در عرصه های برون حوزوی بویژه در عرصه بسیار وسیع و تأثیرگذار آموزش و پرورش، تحرک بیشتر و حضور فعال داشته باشد. (همان)»

  ۲۱-«امکان بروز مستمر افکار و شبهات گوناگون، وظایف حوزه را بسیار سنگین تر و توجه حوزه به رشته های جدید و متنوع را ضروری ساخته است که باید برای اینکار برنامه ریزی شود. (همان)»

  ۲۲-«آحاد ملت از جمله همه حوزویان همیشه مراقب باشند تا حتی یک حرف و یک گام کوچک نیز در مسیر دلخواه دشمن برداشته نشود. (همان)»

  ۲۳-«خوب، بعد از انقلاب توجه خاصى شد، اقبال خاصى به قم شد؛ لیکن حقاً و انصافاً – همان طورى که گزارش کردند و بنده هم این گزارش را تصدیق میکنم – از پنج سال پیش به این طرف، حرکت براى عمران قم و کمک به آبادانى این شهر بیشتر شد، سریعتر شد، یک رشد چشمگیرى پیدا کرد؛ که خوب، این مغتنم است؛ منتها باید ادامه پیدا کند. اگر این همت و این شوق و این علاقه‌اى که امروز مسئولان محترم نسبت به مسائل قم ابراز میکنند، ادامه پیدا کند، این امید وجود دارد که ان‌شاءالله عقب‌ماندگى‌هاى متراکم گذشته بمرور جبران شود؛ و این براى کشور مهم است. خدمت به قم فقط خدمت به یک شهر نیست؛ خدمت به کشور و آبروى کشور است؛ چون اینجا پایگاه انقلاب است، پایگاه روحانیت است. (بیانات در دیدار مسئولان اجرائى استان قم-۸۹۰۸۰‌)»

  ۲۴-«براى قم برنامه‌ریزى کردند. همان طورى که دیروز هم در یک جلسه‌اى در اینجا گفتم، تصمیم جبهه‌ى دشمن این بود که همچنان که قم پایگاه عظمت اسلام و برافراشته شدن پرچم انقلاب بود، در همین قم آنتى‌تز انقلاب را به وجود بیاورند؛ اینجا را بکنند پایگاه ضدیت با انقلاب؛ براى این تلاش کردند، براى این برنامه‌ریزى کردند. از انواع و اقسام شیوه‌ها استفاده کردند؛ از جمله کار کردن روى فکر مردم قم، روى احساسات مردم قم، شاید بتوانند این احساسات را خاموش کنند یا کمرنگ کنند. بنابراین در این سالها خیلى کار شده است. (همان)»

  ۲۵-«من بخشی از نقایص موجود در مسائل فرهنگی بویژه صدا و سیما و آموزش و پرورش را متوجه روحانیت و حوزه علمیه می دانم زیرا وظیفه جهت دهی صحیح فرهنگی و منطبق با ارزشها واعتقادات دینی برعهده روحانیت و حوزه علمیه است. (بیانات در دیدار اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم-۸۹۰۸۰۱)»

  ۲۶-«حضور روحانیون در صدا و سیما فقط به معنای سخنرانی و وعظ و خطابه نیست بلکه باید حضوری عمیق تر و تأثیرگذارتر باشد. (همان)»
  ادامه دارد….

 43. کریم پور گفت :

  خرداد ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۱۸:۱۱

  دیروز سکوت بهشتی مقابل تهمت ها…..امروز سکوت احمدی نژاد

 44. آیدین گفت :

  خرداد ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۲۲:۵۱

  با سلام و خسته نباشید،

  جناب آقای جوانفکر،

  به خاطر دارم در فردای انتخابات دورۀ دهم ریاست جمهوری رهبر انقلاب سخنان حکیمانه ای خطاب به نخبگان کشور ایراد داستند. در آن سخنرانی در مورد امتحانی که نخبگان کشور پیش رو دارند تذکر دادند و همچنین هشدار دادند که مردود شدن در این امتحان همانا برابر با سقوط است.

  سخنان اخیر آقای مصباح، خاطر بسیاری از دوستداران آقای احمدی نژاد را آزرده است. او دولت آقای احمدی نژاد را بزرگترین خطری که اسلام را در تاریخ ۱۴۰۰ ساله اش تهدید کرده، قلمدادکرد … این حرفهای پوچ بی پایه نتنها حساسیت، بلکه ایجاد فتنه می کند.

  آقای مصباح هم یک چهرۀ سیاسی پشت پردۀ با نفوذ و اقتدارگرا است، و امروز فقط با سایر اقتدار گرایان هم صدا شده است.

  ولی همزمان با به روی کار آمدن دولت آقای محمود احمدی نژاد، تاریخ مصرف اقتدارگرایی نتنها در ایران بلکه در سرتاسر جهان به پایان رسیده است. آقایان هر چه زودتر این مسئله را درک کنند کمتر دچار ضرر و خسران می شوند.

  سلامت و پیروز باشید.

 45. سید علی گفت :

  خرداد ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۲۲:۵۶

  گفته می شود: قوه قضائیه ۸ رمال را دستگیر کرده است و همه آنها اعتراف نموده اند که به جریان انحرافی سرویس می دادند!!
  * آیا آنها در موفقیتهای دولت سهم داشته اند؟ اگر اینطور است باید بعد از دستیگری آنها دیگر شاهد موفقیتی برای دولت نباشیم!
  گفته می شود: که چرا حضرت آقا در نفی جن زدگی دولت سخنی نمی گوید.
  * آقا در سال ۷۸ بالصراحه آن را نفی نموده و توهین آشکار برای رییس جمهور مورد اعتماد مردم دانستند.
  گفته می شود: دیگر آقا در سخنرانیهایشان از دولت حمایت نمی کنند!
  * در کدام سخنرانی سخنی از زحمات دولت برده نشده است؟
  گفته می شود: دستور داده است تا همه اطرافیان رییس جمهور را بگیرند.
  * دفتر خود آقا این مطلب را غیر واقع خواند. سپاه نیز تکذیبش نمود.
  گفته می شود: مکتب ایرانی را مقابل اسلام علم نموده اند.
  * یک بار بنده خدا آقای مشایی در جمع ایرانیان خارج از کشور گفت مکتب ایرانی و بعد هزاران بار خود همین شاکی ها آن را تکرار کردند. آیا یک بار گفتن سبب عَلَم شدن چیزی می شود و یا هزاران بار جار زدن آن؟!
  گفته می شود: آقای مشایی با هنرمندان غیر ارزشی دیدار می کند ولی با ارزشیها دیدار نمی کند.
  * در راستای جذب حداکثری طبق توصیه حضرت آقا باید بیشتر با چه کسای دیدار داشت و آنها را به خدمت به کشور و انقلاب دلخوش نمود؟! (بگذریم از این که ملاک ارزشی بودن خود جای بحث فراوان دارد)
  گفته می شود: آقای مشایی گفته است: بعضی موسیقی را درک نمی کنند و نمی فهمند و می گویند موسیقی حرام است
  * عالمی که موسیقی را بطور کلی حرام می داند آیا از موسیقی درکی درستی داشته است؟ البته از مراجع بزرگوار کنونی کسی موسیقی را بطور کلی حرام ننموده است و آن نوع موسیقی را که حرام نموده اند از نوع موسیقی لهوی و مطربی است که استادان موسیقی نیز شان خود را اجل از آن می دانند که به آن مشغول شوند.
  گفته می شود: ….
  شما بگویید دیگر چه گفته می شود …
  *
  گفته می شود گروه انحرافی در مفاسد اقتصادی غوطه ور است!
  چرا باید به این گروه فرصت فساد اقتصادی داده شود تا برسد به جایی که در آن غوطه ور بشوند؟!
  گفته می شود:

 46. ایمان گفت :

  خرداد ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۲۳:۴۵

  سلام
  ممنون از مطلبتون آقای جوانفکر

  نمیدونم چرا این برادرای ما “فقط” درگیر اسم و گذشته ی شخصن!

  راه معلومه به خدا! رهبر عزیزمونم هست! خود ِ رهبر میگه من معصوم نیستم، چه برسه به آقای مصباح!
  چرا آقای مصباح میدونه با یک کلمه حرف ایشون که از “مسموعات” برگرفته شده، هزار چماق میشه رو سر دولت باز این حرفها رو میزنه! پس اون “بـــصــیــرت” کجاست.

  آدم افسوس میخوره وقتی میبینه، بعضی دوستانمون، انگار متوجه نشدن بحث جریان انحرافی و بحث جن و رمال و اینا، همش داستانی برای تخریب دولت و رئیس جمهور عزیزمون و دوستانشه!

  آی برادرا! توی اثبات ولایتمداریتون خیلی تند میرید! به کجا چنین شتابان ….

 47. دوست گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۰ در ۰۱:۴۶

  ملاقات عباس امیری فر با خانواده و تکذیب شایعات:

  http://www.amirifar.blogfa.com/

 48. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۰ در ۰۷:۲۳

  آقا سید حسین
  با سلام
  نظر شما محترمه اما اینکه مشایی را به حرف نزدن تشویق می کنید ، از چه منطقی پیروی می کند. اسلام عزیز طرفدار مباحثه و روشنگری است نه خفقان و ممنوع کردن افراد از سخن گفتن؟ آیا در قرن بیست و یکم می شود با افرادی که حرفی برای گفتن دارند اینگونه برخورد کرد؟ آیا به عنوان مسلمان حق داریم با کسی که گناهی مرتکب نشده است ، برخورد حذفی و تخریبی بکنیم ؟ آیا واقعا مشکل مشایی است؟ قطعا چنین نیست. آنهایی که مشایی را برای شما به یک مشکل تبدیل کرده اند، خودشان هم می دانند که مشکل آنها با دولت و آقای احمدی نژاد مشایی نیست.ضمنا هیچکس ادعا نکرده است که آقای مشایی فیلسوف است! شما نسبت جانشینی پیامبر(ص) را در خصوص آقای مشایی مطرح کرده اید که این هم خودش یک نوع افترا و دروغ بستن به دیگران است و باید از آن پرهیز کنید.
  موفق باشید

 49. امیرحسین گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۰ در ۰۷:۲۸

  سلام آقای جوانفکر. خوشحالم از اینکه در دورانی که سکه رایج توهین و افترا به رییس جمهور و دولت وی است هنوز کسانی مثل شما به فکر حمایت از دولت هستند. یک سوالی برای من پیش آمده است,امیدوارم حلش کنید. من این مطلب رو در وبلاگم هم نوشتم.(momtarin.blogfa.com). منتها این جا هم ذکر می کنم تا شاید دیگزان هم ببینند. ببخشید اگر زیاد است.
  در خبرهای چند روز گذشته خاطراتی از آقای عسگراولادی خواندم که اشاره به ماجرای انتخاب نخست وزیر توسط آقا در دوم ریاست جمهوری ایشان داشت. در آن جریانات آقا هیچ میلی به انتخاب موسوی برای نخست وزیری نداشتند. کار به جایی رسید که امام مجبور به دخالت شدند. به طور خلاصه ماجرا از این قرار بود که آقا به لحاظ شرعی مجاز نمی دیدند که موسوی را معرفی کنند. از طرفی دو ضلع از مثلث ما نمی توانیم (هاشمی و رضایی) اصرار شدید به امام می آوردند که اگر موسوی (ضلع سوم) نخست وزیر نشود در جنگ ضربه می خوریم. با توجه به تمام موارد امام نظرشان این بود که موسوی ابقاء شود. کار کمی گره خورد و تا حدودی کشمکش در مطبوعات بوجود آمد. تصمیم بر این شد که بعضی از علما (آقای جنتی، آقای مهدوی و آقای ناطق‌نوری، آیت الله یزدی)خدمت آقا بروند و ایشان را راضی کنند. جواب آقا به این عده این است:«امام حکم کنند، امام فتوا بدهند چشم! اما امام می‌فرمایند نظر من این است. نظر فقیه استدلال می‌خواهد. اگر فتوا بدهند، یعنی بگویند حکم خدا این است که ایشان نخست‌وزیر بشود، چشم. اگر حکم حکومتی بکنند، مطیع حکم حکومتی ایشان هستیم، اما نظرشان را اعلام کرده‌اند».
  ایشان در توضیح جوابشان می گویند:«من از درس خود ایشان دارم این را می‌گویم. از درس دیگران نیست که فقیه وقتی فتوا بدهد، بر مقلدینش اطاعت لازم است، وقتی حکم کند، بر مجتهدین و مقلدین و دیگران هم لازم است، اما وقتی بگوید نظر من این است، این‌طور نیست.» و طبق خاطرات در ادامه این جریان آقا خدمت امام می روند و مشکل نخست وزیری حل می شود و ………

  اما سوال:

  در ابتدای دولت دهم دکتر, مهندس مشایی را به معاونت اولی خودش انتخاب کرد. همانطور که می دانید آقا طی نامه ای از دکتر خواستند که ایشان را برکنار کند. و دکتر پس از ۶ روز این کار را انجام دادند و بعد از آن شاهد آن اتفاقات عجیب بودیم. اما ۳ نکته:

  ۱-خود دکتر مقلد آقا می باشند و آقا نیز مقلد امام بودند.

  ۲-معاون اولی مانند نخست وزیری در اول انقلاب می باشد.

  ۳-آقا در آن زمان نظر امام را می دانستند وبا این وجود موسوی را انتخاب نمی کردند.

  با توجه به ۳ گزاره بالا می توان نتیجه گیری کرد که کار دکتر شبیه به کار آقا می باشد. می توان گفت که احمدی نژاد هم هیچ حجت شرعی برای انتخاب نکردن مشایی نداشت. آقا در نامه مربوط به مشایی مصلحت دولت و شخص دکتر را دلیلی بر عزل مشایی می دانستند. لذا نظرشان را فرمودند و طبق استدلال ایشان در سال ۶۴ نظر فقیه حکم فقیه به حساب نمی آید. ضمن اینکه خود نامه به هیچ وجه نامه ی حکومتی نبود.

  سوال این جاست که چرا آن هجمه علیه دولت شکل گرفت؟ و چرا علیه آقا در سال ۶۴ شکل نگرفت؟

  من این هجمه را متوجه جریانی می دانم که سر کرده های این جریان در مجلس هستند. چرا کاری که سابقا در نظام اتفاق افتاده باید این همه جنجال درست کند؟ به نظر من جواب این سوال این است که عده ای با دیدن رابطه دکتر با آقا و محبوبیت دکتر به واسطه این رابطه سعی در خراب نشان دادن این رابطه دارند. لذا از اول دولت به فکر گل آلود نشان دادن این رابطه هستند تا ماهی خودشان را بگیرند. البته با آگاهی مردم حتما به مقصود خودشان نخواهند رسید. نامه آقا به احمدی نژاد نامه ای بود از سر دلسوزی و خیر خواهی که نایب رییس وقت مجلس با انتشار نا بجای آن از حول حلیم درون دیگ افتاد. به نظر می رسد آقایان باید فکری به حال خودشان بکنند چون فرمایش آقا در مورد طرح نظارت بر نمایندگان مدت هاست که بر زمین مانده…..

 50. سارا گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۰ در ۰۷:۵۴

  در تایید فرمایشات شما و در پی سخنان رهبری مبنی بر آزادی بیان ، یادداشتی با عنوان “عرصه را بر دیگران تنگ نکنیم” با آدرس لینک:
  http://www.ofoghesabz.ir/index.php/1389-03-15-10-50-37/68-1389-03-27-22-59-48/120-1390-03-15-20-19-24

  آمده است.
  با تشکر

 51. قربان گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۰ در ۰۸:۲۱

  آقای جوانفکر می فرمایید: “آیا تا کنون کلامی از ایشان در باره جریان انحرافی که مد نظر شماست شنیده اید؟” ، و چنین برداشت می کنید که ایشان راجع به جریان انحرافی نظری ندارند. پرسش ساده اینجاست که بعد از فتنه ، ۸۸ کسی کلامی از آقای مشایی راجع به “فتنه “شنیده است؟ ، پس می توان گفت که سکوت آقای مشایی در مورد فتنه ۸۸ به معنای آن است که ایشان راجع به آن ندارند؟!!

 52. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۹

  آقای امیرحسین
  با سلام
  نکته مورد اشاره شما در خصوص شکل نگرفتن هجمه به حضرت آیت الله خامنه ای در زمان ریاست جمهوری ، درست نیست. اتفاقا یک موج سنگین تبلیغاتی و سیاسی تحت عنوان ۹۹ نفر شکل گرفت که حتی مقام معظم رهبری فرمودند با من می شوند ۱۰۰ نفر. بنابراین همین رفتار در آن زمان علیه رئیس جمهور وقت شکل گرفت.
  به هر حال از شما متشکرم
  موفق باشید

 53. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۰ در ۱۲:۱۶

  آقا قربان
  با سلام
  نوع نتیجه گیری شما درست نیست . شما فرموده اید که آقای مشایی در باره فتنه ۸۸ حرفی نزده که البته زده و عوامل آن را محکوم کرده است ، اما با فرض اینکه حتی حرفی هم در این باره نگفته باشد، شما چگونه به خود حق می دهید که سکوت ایشان را حمل بر موافقت با جریان فتنه بکنید. فکر می کنم برداشت شما کاملا اشتباه است.
  موفق باشید

 54. سیدهدایت موسوی گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۰ در ۱۳:۴۲

  به آیدین :
  در بین نظرات پانویس این مطلب نظرودیدگاه های جنابعالی را بسیار منطقی وپرمغزدیدم . ازت ممنونم که این چنین دقیق و متفکرانه به مسائل روز نگاه میکنی

 55. قربان گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۰ در ۱۳:۵۱

  و شما چگونه به خود حق می دهید (به قول جنابعالی) عدم اظهار نظر رهبری انقلاب را، حمل بر عدم مخالفت ایشان با جریان انحرافی می دانید ؟!!!

 56. مهدی از مشهد گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۰ در ۱۵:۳۸

  سلام به دوستان

  ۱- من برای حضرت اقای مصباح خیلی احترام قائلم اما یک توصیه به دوستان دارم

  ۲- توصیه می کنم همان گونه که در مسائل مذهبی از مرجع عالیقدر تشیع جهان امام خامنه ای تقلید می کنیم در مسائل سیاسی هم از ایشان تقلید کنیم.
  ۳- در هر مساله هر وقت رهبری صلاح بدانند با مردم صحبت می کنند و اجازه انحراف را به هیچ کس نمی دهند.

  ۴- جذب حداکثری!!! جذب حداکثری!!! خیلی زشت است که عده ای برای مطامع دنیایی سعی می کنند همه را مخالف ولایت فقیه نشان دهند حال آن که نشانی در خودشان از تبعیت نیست!!!

 57. عبدالله گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۰ در ۲۱:۴۰

  معمولا برخی نکات ریز از چشم برخی مدعیان انقلابی گری و حزب اللهی گری جا می ماند، همین که امروز یک طیف از بچه حزب اللهی ها معتقدند اقای مصباح یزدی بر خلاف منویات رهبری عمل می کند می تواند خودش ملاکی باشد که خود ایشان انحراف پیدا کرده اند چطور زمانی که به احمدی نژاد می رسه می گویند قشر حزب اللهی از احمدی نژاد جدا شده همین نشانه انحرافشه ولی وقتی به مصباح یزدی می رسه اینجوری نیست یا رومی روم یا زنگی زنگ شتر سواری دولا دولا نمیشه
  یا علی

 58. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۰ در ۲۲:۱۱

  آقای قربان
  با سلام
  جریان انحرافی اصلا وجود خارجی ندارد. یک مساله موهوم و ساختگی است. شما مختارید سکوت رهبری عزیز را حمل بر مخالفت ایشان با این مساله موهوم کنید.
  موفق باشید

 59. رضا گفت :

  خرداد ۲۰م, ۱۳۹۰ در ۰۰:۰۶

  با عرض سلام

  با احترام به شما. بنده با نظر آقای قربان موافقم،اتفاقا جریان انحرافی واقعیت عینی و ملموس است. به نظر حقیر ، آقای مشایی و همفکرانشان ایده های انحرافی دارند نمونه آن، ترویج باسنانگرایی افراطی و سعی در برگزاری مراسم در تخت جمشید، همان کاری که پهلوی اول و دوم برای مقابله با اسلام انجام دادند و امام در باره آن بیانیه صادر نمود.
  البته افکار آقای مشایی برای خودشان محترم است، ولی تمام شواهد و قرائن، نشان از تلالو نور اسلام در جهان کنونی دارد و کسی یارای ایستادگی در برابر خواست خداوند را ندارد.

  موفق باشید

 60. متین از یکی از روستاهای اهواز گفت :

  خرداد ۲۰م, ۱۳۹۰ در ۰۱:۵۶

  با سلام خدمت جناب آقای جوانفکر و همه دوستداران واقعی و اصلی دکتر احمدی نژاد.
  من از یکی از روستاهای اهواز برای شما مطلبی ارسال می کنم و امیدوارم آن را نمایش بدهید و آن این است که همان خدایی که دکتراحمدی نژاد را در سال ۸۴ در انتخابات یاری کرد همان خدا او را از این همه هجمه ناجوانمردانه به ایشان و یاران پرکارش که ما دست و بازوی ایشان و کسانی را که شبانه روز برای مردم زحمت می کشند نجات خواهد داد. در سال ۸۴ با بضاعت کم و با توجه به اینکه خرج تحصیل در دانشگاه را بسختی در می آوردم اما برای پیروزی دکتر ۵۰ هزار تومن نذر کمک به مسجد جمکران کردم که در سال ۸۷ موفق به ادای آن شدم. بسیاری دیگر از دوستداران دکتر هم همینگونه درخدمت راه ایشان که به گفته رهبر عزیزمان همان گفتمان انقلاب است ، عمل نموده اند. انشا الله دکتر و یارانش در زیر این فشارهای ناجوانمردانه هم پیروز و سربلند باشند.

 61. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  خرداد ۲۰م, ۱۳۹۰ در ۰۸:۴۷

  آقا رضا
  با سلام
  نظر شما محترم است ، اما از آی پی شما تا به حال با نام رضا، قربان ، کاوه و سعید مطلب ارسال شده است. ظاهرا شما یک کامنت نویس حرفه ای هستید. کامنت می نویسید و با یک اسم دیگر با آن موافقت می کنید و … این روش ها کهنه شده است و حتما توهین به شعور مخاطبان است که توصیه می کنم دست از این کار بردارید.

 62. محمدرضا گفت :

  خرداد ۲۰م, ۱۳۹۰ در ۱۴:۳۹

  شما فکر میکنید با مقابل هم قرار دادن آیت الله مصباح با حضرت آقا چیزی نصیبتان می شود برو برادر جان تایی مصباح تایید رهبر و نادیده گرفتن او نادیده گرفتن رهبر است از همین چینشهایتان معلوم شد که شما ضد ولایت فقیه هستید چون سر دمدار حمایت از ولایت فقیه را مورد حمله قرار داده اید البته یک مثلی داریم ما یزدی ها وآن این است که(( پشه چچیه کله پاچش باشه))

 63. ناشناس گفت :

  خرداد ۲۰م, ۱۳۹۰ در ۱۴:۵۱

  درود برشما با این روشنگریتان

 64. محمد صادق گفت :

  خرداد ۲۲م, ۱۳۹۰ در ۱۷:۴۱

  امام خامنه ای در دیدار با مردم فارس بعد از اینکه القای دوگانگی و اینکه رییس جمهور تبعیت از رهبری ندارد را رد کردند و فرمودند اینها حرفهای سست و بی پایه است فرمودند من تا زنده ام جلوی انحراف را میگیرم. در همان روز رسانه های زیادی از این جمله آقا بر علیه دولت استفاده کردند ولی فردای همان روز ایشان در دیدار با عوامل نیروی انتظامی از این کار رسانه ها گله کردند و فرمودند نباید برداشت اخلاف و دودستگی از گفته های ایشان بشود
  بهمه خوانندگان توصیه میکنم این دو مطلب را از سایت اطلاع رسانی ایشان ملاحظه کنند
  تاریخ بیانات ۳/۲/۱۳۹۰ و ۴/۲/۱۳۹۰

 65. مدافع ولایت گفت :

  خرداد ۲۳م, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۶

  آقای جوانفکر سلام ! از شما که ادعای روشنفکری دارید این کارها بعید است وچنین رفتاری در شأن شما نیست . لذا با تمام احترامی که برای شما قائل هستم ذکر چند نکته در باره این مطلب ضرورت دارد .
  ۱_ ملت مسلمان وولایت مدار ایران اسلامی علامه مصباح یزدی را در کلام رهبری پیداکرده واورا با توصیفات رهبری شناخته اند .
  ۲- علامه مصباح یزدی معلم ولایت مداری والگوی ولایت پذیری در ایران هستند
  ۳- در تاریخ ۳۲ ساله انقلاب اسلامی تمام پیشگویی ها وهشدارها ی علامه مصباح در خصوص فتنه ها وجریانهای انحرافی درست بوده است
  ۴_ پس بنابراین با اینگونه اقدامات وبهره برداری گزینشی از سخنان بزرگان آنهم با اهداف خاصی که دیگر قدیمی شده است ؛شخصیت بزرگواری چون علامه مصباح یزدی که مقام عظمای ولایت اورا مطهری وعلامه طباطبایی زمان خواندند تخریب نمی شود .
  ۴-آقای جوانفکر عزیز ! از این حقیر بیش از ۳۰۰ عنوان مقاله مفصل سیاسی در دفاع از آقای احمدی نژاد وخط مشی سیاسی ودولت ولایی این عزیز وبر علیه سران فتنه وخواص مردود ودشمنان ومخالفان احمدی نژاد از شهریور ۸۶ لغایت امروز در اکثریت نشریات ولایی ووابسته به اصولگرایان چاپ ومنتشر شده است . زمانیکه هیچ صدایی از امثال آقای مشایی وهوادران سینه چاک امروز او بر علیه سران فتنه وفتنه گران بگوش نمی رسید .
  با این وجود از آقای احمدی نژاد گلایه مند هستم فقط بخاطر اینکه ؛ وقتی می بیند روی آقای مشایی اینقدر حساسیت پیدا شده که ممکن است ، از این مسئله دوست ودشمن سوء استفاده کند ،چرا با کمال احترام ، آقای مشایی را عزل نمی کند . در فرض که تمام حرفهایی که در باره آقای مشایی می زنند واقعیت نداشته باشد ؟
  چرا باید اجازه بدهیم که که از یک مسئله کوچک وپیش پا افتاده کوهی از مشکلات درست شود ؟
  ۴- بنده تا به امروز از رآیی که به آقای احمدی نژاد داده ام پشیمان نیستم واگر دوباره هم فرصت کاندیدا شدن احمدی نژاد باشد بازهم با کمال افتخار به او رأی خواهم داد. اما مسئله آقای مشایی و حساسیت هایی که ایشان ایجاد نموده وفضای سیاسی کشور بخاطر ایشات متشنج شده مرا سخت ناراحت کرده است .
  وقتی حضرت امام خمینی (ره)میفرمایند : اهمیت حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران از اهمیت حفظ نماز هم بیشتر است . وشما هم براین باورید که ، حفظ جمهوری اسلامی از اوجب واجبات است ؛ خب وقتی ممکن است با مسائلی که پیرامون آقای مشایی ایجاد شده ، صیانت از نظام مختل شود یا خدای ناکرده تهدیدی متوجه این نظام مقدس شود چرا نباید اقدامی کرد که آن به ؟
  انشاءالله که از این نقد برادرانه دلگیر نشده باشید . خدا نگهدار

 66. مصطفی ایمانی گفت :

  خرداد ۲۳م, ۱۳۹۰ در ۲۲:۴۰

  سلام
  آقای جوانفکر به نظر بنده روی سخنان مقام معظم رهبری که شما ذکر فرمودید دقیقا با رئیس جمهور است.
  آیت الله مصباح بنده خدا کجایش جزو مسئولین طراز اول کشور است؟!
  کاش رئیس جمهور عزیز این سخنان رهبری را آویز گوششان میکردند و از باندبازی کناره میگرفتند. فکر نیکنید هر کاری بکنید چون ما به شما رای داده ایم قبولتان داریم.
  آقای جوانفکر شما که هیچ خود جناب آقای مشایی هم در حد پاسخگویی به سخنان علامه بزرگ آیت الله مصباح نیست.
  ما هیچ وقت به کسی توهین نمیکنیم ولی قرار نیست با این هوچی گری ها سکوت کنیم و هرکاری دلتان خواست بکنید.
  والعاقبة للمتقین

 67. محمد گفت :

  خرداد ۲۸م, ۱۳۹۰ در ۱۵:۵۵

  چرا به آیت الله مصباح حمله می شود پاسخ آن ر امی توانید در http://www.yazdema.com/ بخوانید

 68. محسن گفت :

  خرداد ۳۰م, ۱۳۹۰ در ۱۶:۱۹

  آقای جوانفکر بنده با دیدگاه شما مخالف هستم. اگر دنبال شاهد مثال از رهبری عزیز انقلاب هستید رهبری همواره بالاترین و عمیق ترین ویژگی ها را برای استاد مصباح نقل کردند. متاسفانه این نظر شما را بعد از ۱۵ روز دیدم که یواش یواش دم خروس دارد بیرون میزند. تا به امروز تیر امثال آقای مصباح به خطا نرفته است ما با آقای احمدی نژاد مخالفتی نداریم اما تا حد و حدودی که رهبری به ما اجازه داده اند. به گونه ای صحبت نکنید که خدای ناکرده در پی ایجاد مسجد ضراری دیگر هستید. بنده تازه فلسفه رجعت را درک میکنم و اعتقاد بیشتری به معاد پیدا میکنم تا اگر زنده نبودیم تا ببینیم بعده ها نشانمان دهند. خدا و قبر و قیامت را که یادتان نرفته است. توصیه میکنم به سفارش علی گوش داده و دعای عدیله را یکبار با معنایش بخوانید.

 69. بی سر گفت :

  تیر ۲م, ۱۳۹۰ در ۱۳:۱۴

  سلام
  آقای جوانفکر این حرفها و صحبت های درست که از طرف آقا بوده از طرف شما اینطور کنار حرفای آقای مصباح چیدید ولی برید ببینید آقا تو دیداری که با آقای مصباح داشت از ایشان چه طور تعریف می کنند
  شما تجلی بصیرتید

 70. بابک گفت :

  تیر ۲م, ۱۳۹۰ در ۱۵:۵۸

  جناب آقای جوانفکر با اینکه ارزش ندارید ولی پیامی برای شما دارم ما خیلی وقته از نزدیک تحرکات منحرفین جریان انحرافی را پی گیری میکنیم و مطمئن هستیم که شما و شخص رئیس جمهور ریگی به کفش دارید و دعا میکنیم کوس رسوایی شما زودتر زده شود. این سنت خداست درآخر الزمان مطمئنم که در حوزه علمیه قم یک عالم و یک مرجع تقلید از شما و جریان شما و حتی رئیس جمهوری که برایش رأی دادیم حمایت و پشتی بانی ندارند. من به شما قول میدهم اگر جأت میکرد این رئیس جمهور مشائی دوست در افتتاح آب شیرین قم به میان مردم می امد. جریان حزب الله مطمئن باش به حساب رئیس جمهور و جناب مشائی خواهد رسید . شما باد کاشته ائید و به امید خدا طوفان درو خواهید کرد. بچرخ تا بچرخد مکر خدا . ومکروا ومکر الله والله خیرالماکرین.

 71. سیدهدایت موسوی گفت :

  تیر ۲۳م, ۱۳۹۰ در ۲۳:۵۳

  http://rahva.ir/105/13984-89.html

 72. علی گفت :

  شهریور ۲م, ۱۳۹۰ در ۱۴:۴۹

  درود بر آیت الله مصباح
  الحق که مقام معظم رهبری ایشان را به درستی مطهری زمان نامیدند. وقتی تحلیل های ایشان را نگاه می کنیم میبینیم در شناخت منافقین بسیار مهارت دارند. خدا حفظشون کند.
  ای کاش به جای این تلاش مزبوحانه برای تخریب چهره آیت الله مصباح ، از خانه نشینی رنیس جمهور یا از عملکرد خود در خصوص خیزش های اسلامی بنویسید و از سکوت معنادارتان در این خصوص توضیحاتی ارائه می دادید.
  ملت ایران فهمیده تر از آن است که یک مجتهد مسلم و عالم بزرگ را رها کند و دنباله رو مشتی تازه به دوران رسیده گردد. ما باید بمیریم اگر بخواهیم دینمان را از امثال مشایی و جوانفکر بگیریم.

 73. امیر گفت :

  شهریور ۳م, ۱۳۹۰ در ۰۹:۵۵

  خیلی به مصباح کاری نداشته باشین اونم به خیال خودش عمل به تکلیف می کنه ، ایشان ادم منصفی هستن روزی که مغلوم بشه همه این ماجرا بازی جناح سنتی راست و چپ برای تقسیم قدرت بین خودشون بوده ایشون شجاعت قبول حقیقت رو داره ، مشکل فضای عقلی کشور ما هست که مسموم شده ، وقتی علمای بزرگ کشور خرافاتی مثل چشم زدن رو قبول میکنن و برای اثباتش قران را تفسیر به ظاهر می کنن وقتی روحانی برجسته مملکت رمالی و جن گیری رو اون هم در سطح کلان امور تائید میکنه یعنی کمیت عقل جمعی میلنگه به فقها کاری نداشته باشین فقها مکلف به ظاهر هستن همانطور که در قضیه حلاج حودشون گفتن که نحن و نحکم و بالظاهر …کار بدی هم نکردن خدا خودش عالم و عادله …
  و اما بعد ۶ ماه تا انتخابات مجلس و دو سال تا انتخابات ریاست جمهوری مونده اگر قرار باشه تو این مدت هم یه عده هی متهم کنن و دولت سکوت نکنه مردم خسته میشن و دیگه به شایعات گوش نمیدن ، اوایل که دولت سکوت کرده بود به هوش سیاسی احمدی نژاد شک کردم ولی الان می فهمم که خودم اشتباه کردم ،احمدی نژاد هنوز هم یه نابغه سیاسیه ….
  از یه چیزی هم خیلی حال کردم اونم سکوت سه ماهه مشایی بود ، ثابت کرد که برای اطاعت از حرف رهبر حاضر سکوت کنه ، حالا ببینیم کیهانی ها و فارسی ها و رجانیوزی ها میتونن سکسوت کنن …والله اعلم

 74. سید گفت :

  شهریور ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۲۱:۵۲

  سلام
  آیا جریانhttp://leylan.blogfa.com/post-906.aspx تکفیری آیت اله حائری شیرازی را با انتساب به جریان انحرافی تکفیر خواهد کرد؟!!!

 75. بنده گفت :

  آبان ۱۸م, ۱۳۹۰ در ۱۴:۱۹

  سلام
  به نظرم گزینش جالبی نکردید.
  آقای مصباح نه خود را بالا می داند و نه خود را از اتهام مبرا قلمداد می کند.
  اینکه ایشان این نظرات را نسبت به این جریان دارند، نظر ایشان است و با توجه به جایگاه علمی و اخلاقی ایشان، این دیدگاه شان نیز مانند بسیاری از دیدگاه های قدیم ترشان نسبت به دیگرانی که اکنون حالشان برای همه عیان شده است، برای ما محترم و ارزشمند است.
  پیشنهاد: تبعیت عملی ایشان از دستورات و سخنان رهبری برای ما اثبات شده است. شما و دوستان دیگر، لطف بفرمایید و تبعیت عملی خود را از سخنان و دستورات رهبری به مردم اثبات بنمایید.
  ممنون

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر