شبهه به جای شفافیت

طی ماهها و هفته های اخیر ، ادعاهایی مبنی بر دریافت وام های کلان بانکی از سوی برخی همکاران رئیس جمهور محترم سابق مستند به گزارش محرمانه کمیته وصول مطالبات و معوقات بانکی در فضای مجازی و رسانه ای منتشر گردید و حتی معدودی از نمایندگان مجلس نیز با بی اخلاقی آشکار ، از آن به عنوان دستاویزی برای حمله به دولت دهم با هدف مخدوش کردن چهره پاک آن سوء استفاده کردند.
در برابر بی تفاوتی دستگاههای ذیربط و مسئول ، دفتر جناب آقای دکتر احمدی نژاد، طی نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی در دولت یازدهم، خواستار انتشار رسمی و عمومی تمامی اطلاعات مربوط به هر نوع درخواست، مبلغ ، تاریخ و بانکهای مرتبط در پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی به اطرافیان رئیس جمهور سابق شد که پاسخ رندانه و غیرمسئولانه بانک مرکزی را به همراه داشت.
اولا باید افکار عمومی را در حمل بر صحت کردن ادعاهای منسوب به گزارش محرمانه کمیته وصول مطالبات و معوقات کلان بانکی به دستگاه قضایی که در فضای مجازی و رسانه ای انتشار یافته است ، ذیحق دانست زیرا بانک مرکزی با سکوت معنی دار و غیراخلاقی خود در قبال این ادعاها ، بر آنها مهر تایید زده است و نمی تواند از بار مسئولیتی که در این خصوص متوجه خود کرده است ، شانه خالی کند.
ثانیا در شرایطی که سخنگوی دستگاه قضایی، وجود نام شش نفر از همکاران رئیس جمهور سابق در گزارش محرمانه بانک مرکزی در باره بدهکاران کلان بانکی را رد کرده است، چرا در پاسخ بانک مرکزی، به صورت شفاف بر نبود اسامی افراد مزیور تاکید نشده است. آیا مشی بانک مرکزی مبتنی بر ابهام آفرینی هرچه بیشتر است یا شفافیت؟!
ثالثا رفتار دستگاه قضایی نسبت به انتشار این گزارش به ظاهر محرمانه نیز محل ابهام و اشکال است . شایسته بود دستگاه قضایی از معدود نمایندگان مجلس شورای اسلامی که ادعاهای خود را منسوب به این گزارش کرده اند و همینطور برخی از رسانه ها ، در باره صحت و سقم این ادعاها توضیح بخواهد و برای رفع شبهات ایجاد شده نسبت به اطرافیان دکتر احمدی نژاد ، اطلاع رسانی کند.
رابعا بانک مرکزی به جای عمل به درخواست دفتر رئیس جمهور سابق دایر بر انتشار رسمی و عمومی مبلغ و تاریخ تسهیلات بانکی دریافتی از سوی اطرافیان رئیس جمهور که یک امر کاملا قانونی است ، اقدام به فرافکنی نموده و عامدانه خود را به بدفهمی از درخواست صورت گرفته زده است. به این معنا که اعلام عمومی “وضعیت حسابهای بانکی افراد” را منوط به درخواست خود آنان کرده است ، در حالی که در نامه دفتر دکتر احمدی نژاد، چنین چیزی از بانک مرکزی درخواست نشده است.
خامسا انتشار عمومی اسامی بدهکاران بزرگ بانکی و رقم بدهی آنان ، مسبوق به سابقه است. مگر از افرادی مثل مه آفرید خسروی یا شهرام جزایری یا … برای اعلام رقم بدهی بانکی آنها اجازه گرفته شد؟
سادسا اتهامات منتشره در باره معوقات بانکی اطرافیان دکتر احمدی نژاد بویژه اظهارات یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در رسانه های ارتباط جمعی انتشار یافته ، موید آن است که در همه موارد به گزارش محرمانه بانک مرکزی در خصوص مطالبات و معوقات عمده بانکی استناد شده است و نفی آن در پاسخ بانک مرکزی ، نوعی سرپوش گذاری بر مسئولیت نشر اخبار محرمانه در این دستگاه تلقی می شود.
سابعا در پاسخ بانک مرکزی به دفتر رئیس جمهور سابق تصریح شده است که این بانک بدون اذن قانونی و یا تقاضای اشخاص ، مجاز به افشای اطلاعات بانکی ایشان نیست. به این ترتیب می خواهد بگوید که بانک مرکزی برای حیثیت و آبروی مشتریان خود احترام و ارزش قائل است ، که اگر چنین است و باید باشد ، از مسئولان بانک مرکزی سووال می کنم چرا نسبت به اتهامات منسوب به گزارش محرمانه بانک مرکزی سکوت کردید و در مقام دفاع برنیامدید و از اینکه حیثیت مجموعه ای از همکاران رئیس جمهور سابق به بازی گرفته شود، هیچ احساس ناخوشایندی به شما دست نداد؟!
ثامنا چرا بانک مرکزی در پاسخ خود به دفتر رئیس جمهور سابق به صورتی دو پهلو و شبهه انگیز سخن گفته است. اگر اسامی همکاران نزدیک دکتر احمدی نژاد در گزارش معوقات عمده بانکی ارسال شده به دستگاه قضایی وجود نداشته است، چرا در پاسخ بانک مرکزی به جای شبهه آفرینی که یک موضع غیراخلاقی است ، موضعی انسانی و اسلامی اتخاذ نگردیده و از آنها رفع سوء ظن نشده است؟!
تاسعا معلوم می شود که برای جلوگیری از تحقق خواست و اراده یک ملت ، فقط سوگندهای جلاله کفایت نمی کند بلکه دروغ پردازی ، اتهام زنی و جعل و وارونه سازی حقایق ، لازمه پیشگیری از تکرار خاطرات شیرین پیشرفت های بزرگ و همه جانبه در سایه یک دولت مردمی ، کارامد ، پرتلاش ، مدیر و مدبر است. آنها که خود را عقل کل و منشاء امید معرفی کرده اند، امروز در چنبره توهمات خویش دست و پا می زنند و آشکارا به نسیان مبتلا شده اند و از یاد برده اند که والله خیرالماکرین.

۵ نظر »

 1. نایبی گفت :

  شهریور ۲م, ۱۳۹۳ در ۰۸:۱۶

  پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد(ص) روزی با اصحاب در مسجد نشسته بودند که فردی به سوی ایشان آمد و گفت ای رسول خدا در فلان منزل زن ومردی در حال زنا هستند که یکی از صحابی بلند شد وگفت من اکنون به انجا رفته و هر دویشان را مجازات می کنم که در همین لحظه پیامبر اسلام به ان صحابی گفت بنشین من علیرا مامور پیگیری این امر می کنم و از ایشان خواستند از صحت وسقم موضوع مطلع شود و حضرت علی به ان خانه رفت وقبل از ورود به خانه لحظه ای مکث کرد و چند سرفه و عطسه بصورت عامدانه کرد تا افراد خانه از موضوع مطلع شوند واگر در حال گناه باشند متوجه شوند وپس از مدتی مکث وارد خانه شدند و دیدند که مرد یک طرف نشسته و زن یک طرف.سپس به مسجد بازگشتند وپیغمبر خدا از ایشان در مورد موضع پرسید وایشان گفتند که چنین چیزی صحت ندارد و صرفا یک ظن اشتباه بوده .بعد از اینکه اصحاب از مسجد رفتند پیغمبر (ص) به حضرت علی(ع) گفتند که من عمدا تورا به انجا فرستادم چون می دانستم که تو فردی با ایمان هستی وابروی کسی را نمی بری و ایشان در حفظ ابروی افراد تاکید بسایر داشتند و مسلمانان را از تجسس وگمان بد بردن نسبت به یکدیگر به شدت نهی کرده اند حال چطو امروز ما به راحتی با ابروی افراد در نظام اسلامی بازی می کنیم .کسی را که دستگاه قضائی از جرمی مبری دانسته مجددا ان جرم را به او نسبت می دهیم که این اقدامی غیر اخلاقی و غیر شرعی و غیر قانونی بوده و لازم قوه محترم قضائیه با مسئولانی که علیرغم مبری شدن از جرم توسط دستگاهی مورد اتهام قرار می گیرد ان مسئول و یا ان دستگاه را به شدت مجازات کند تا دیگر کسی به واسطه داشتن پست و جایگاه دولتی به خود اجازه ندهد تا با ابروی دیگران به راحتی بازی کند.ان شاالله روزی مسئولین ما اخلاقی در طراز نظام مقدس جمهوری اسلامی داشته باشند تا مقام معظم رهبری از وجود عدالت و حرمت و پیشبرد ارزشهای انقلاب در جامعه مطمئن گردند نه اینکه خدای نکرده ایشان از عملکرد مسئولان ناراحت و دلشکسته شوند.

 2. و منهم من ینتظر گفت :

  شهریور ۲م, ۱۳۹۳ در ۲۳:۴۳

  آقای جوانفکر عزیز
  سلام
  به نظرکار از این حرفا گذشته دروغ و تهمت و فساد نهادینه شده و دیگر به اقدامی اساسی امیدی نیست.خدا کند مهدی بیاد سلام مارا به آقای احمدی نژاد عزیز دل ما برسانید . موید و پایدار باشید

 3. احمد گفت :

  شهریور ۳م, ۱۳۹۳ در ۱۵:۲۸

  آقای جوانفکر سلام.
  خوب این هم یک روش است که نه اتهامات را تایید کنی و نه آن‌ها را تکذیب!
  البته این شیوه اصلا قابل دفاع نیست، اما متاسفانه کاملا جاافتاده.

 4. نایبی گفت :

  شهریور ۷م, ۱۳۹۳ در ۱۴:۱۴

  برادر عزیزو منهم من ینتظر برای اینکه مهدی بیاد باید هرکسی در وسع خودش سعی در اصلاح جامعه از رذالت های اخلاقی باشه و اگه قرارباشه که همه ما بگیم دیگه فساد و دروغ گوئی و تهمت زنی در جامعه نهادینه شده وباید به فساد و تباهی ادامه بدیم مطمئن باش مهدی توی این فضای آلوده نمیاد

 5. و منهم من ینتظر گفت :

  شهریور ۲۸م, ۱۳۹۳ در ۱۲:۵۸

  سلام
  برادر عزیزم جناب آقای نایبی کاملا با نظر شما موافقم .چه کنیم برادر،؟ امام سجاد علیه السلام
  چرا سی وپنج سال فقط گریه کردو دعا کرد!!!

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر