سوگندهای خوف انگیز!

حجت الاسلام شیخ حسن روحانی رئیس جمهور محترم روز سه شنبه این هفته در اظهاراتی قابل تامل، خطاب به صنعتگران و سرمایه گذاران سه بار قسم جلاله یاد کرد که سالهای ۸۴ تا ۹۲ گذشت و تکرار نمی شود و دولت یازدهم هیچ تصمیم فردی اتخاذ نمی‌کند.
این سخنان که به تیتر اصلی اکثر رسانه های خبری کشور تبدیل شد، از آن جهت قابل تامل به نظر می رسد که آقای روحانی برای حل مشکلات کشور ، خود را صاحب کلید معرفی کرده بود و رئیس جمهوری که چنین کلیدی در اختیار دارد، در عمل قادر است چشم انداز بسیار روشن و امیدبخشی را در پیش چشم مردم ترسیم کند تا آنجا که صاحبان کلید ، با کسب نمره قبولی از مردم ، برای سالهای بعد نیز در این خانه ماندگار خواهند بود.
بنابراین کسی که کلید حل مشکلات کشور در اختیار اوست ، منطقا نباید برای اثبات کارامدی خود و ناکارامد بودن پیشینیانش ، به سوگند جلاله متوسل شود! مگر آنکه باور کنیم که این کلید، هیچ اثر دیگری جز قفل زدن بر درهای باز پیشرفت های همه جانبه کشورنداشته است، چه اینکه درهای انرژی هسته ای را سه قفله کرده و عنقریب است که کلید آن را نیز به خانم اشتون تحویل دهند .
سوگند آقای روحانی بیش از هر چیز خوف انگیز به نظر می رسد و این نگرانی را در میان مردم و صاحبنظران سیاسی بوجود آورده است که آیا دولت یازدهم به عنوان مجری انتخابات ، از هم اکنون سرگرم برنامه ریزی و هدف گذاری های خاص در انتخابات آتی است؟ آیا می خواهد به هر قیمت ممکن از تحقق اراده و خواست مردم برای بازگشت دکتر احمدی نژاد به صحنه مدیریتی کشور جلوگیری کند؟ آیا سه بار سوگند جلاله رئیس دولت یازدهم برای تکرار نشدن دوران مشعشع دولت های نهم و دهم ، شائبه برنامه ریزی دولت روحانی برای منحرف کردن اراده و خواست واقعی مردم و خدای ناکرده دست کاری در آراء مردم را به اذهان عمومی متبادر نمی سازد؟ طرح این پرسش ها از آن جهت حائز اهمیت است که خاطره شیرین دوران مدیریت دکتر احمدی نژاد با وجود سنگ اندازیهای داخلی و خارجی از یک سو و ناکارامدی و ناتوانی آشکار دولت یازدهم در اداره امور کشور با وجود همکاری و همراهی همه دستگاهها از سوی دیگر ، اینک اذهان مردم را معطوف به بازگشت مجدد دکتر احمدی نژاد به عرصه قدرت اجرایی کشور کرده است. اظهارات آقای روحانی را می توان صف آرایی زود هنگام در برابر این مطالبه عمومی مردم تلقی کرد.
بر کسی پوشیده نیست که تمامی مصوبات دولت نهم و دهم ، برای رسیدن به مرحله تصمیم گیری ، باید از بدنه معظم مشورتی و کارشناسی دولت و بخش خصوصی عبور می کرد و تصمیمات متخذه نیز از بالاترین درجه عقلانیت و تدبیر برخوردار بوده است.مستندات موجود نشان می دهد که این تصمیمات به صورت جمعی و با مشارکت تمامی اعضای دولت در مباحث فنی مربوط به هر موضوع اتخاذ می شده است.
این در حالی است که تصمیمات در دولت یازدهم متکی به صدور دستور رئیس جمهور است . یعنی یک نفر تصمیم می گیرد و دستور می دهد. دستورهای رئیس جمهور طی ده روز اخیر قابل توجه به نظر می رسد:
- دستور رییس جمهور برای گسترش دانشگاه امیرالمومنین (ع)
- دستور روحانی در حمایت از بعضی از تولید کنندگان
- دستور روحانی برای تفکیک بدهکاران بانکی
- دستور روحانی برای آغاز عملیات اجرایی احیای دریاچه ارومیه
- دستور «حسن روحانی» برای کنترل تورم
- دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده جانبازان شیمیایی
- دستور روحانی برای بررسی راهکار افزایش توان پرداخت تسهیلات بانک ها
- دستور رییس جمهوری برای تسریع در تخصیص بودجه های عمرانی
- دستور روحانی برای تکمیل سیاست های اقتصادی
- دستور روحانی برای دادن سهمیه به کنکوریهای زاهدان و ایرانشهر
- دستور روحانی درباره جیره بندی آب
- دستور رئیس جمهوری برای حمایت از شرکت های دانش بنیان
- دستور روحانی برای حضور زنان در ورزشگاه
- دستور روحانی به بانک ها برای واگذاری شرکت ها و دارایی ها
تجربه سالهای پس از انقلاب نشان داده است که دستورهای صادره از سوی رئیس جمهور اگر به مرحله اجرا در بیاید ، به دلیل یکجانبه بودن آن ، دستخوش تغییرات اساسی می شود و سرانجام آنچه به اجرا در می آید هیچ نسبتی با دستور اولیه ندارد. صدور دستورهای پی در پی فردی در جای خود، بازتاب دهنده نوعی اعمال مدیریت اشرافی است که می کوشد با نگاه از بالا به پایین منویات خود را جامه عمل بپوشاند.
واضح است که آقای روحانی از یک مدار بسته درون حاکمیت پا به عرصه ریاست جمهوری گذاشته است ، مدار بسته ای که در هر دوره از انتخابات ، چهره های تکراری و صد البته مردود شده در ادوار قبل را در معرض انتخاب دوباره مردم قرار می دهد. سوگند جلاله شیخ حسن روحانی همچنین گویای این حقیقت است که ظاهرا عناصر فعال در این مدار بسته مصمم هستند اجازه ندهند فردی مانند دکتر احمدی نژاد خارج از این چهارچوب استیلا یافته بر ارکان تصمیم گیری کشور، وارد عرصه مدیریت عالی جامعه شود که این نیز در جای خود موجب نگرانی عمیق خواهد بود زیرا اولا حق انتخاب مردم را محدود و آن را بی اثر می کند و ثانیا این رویکرد به سلب انگیزه های مردم برای مشارکت در تعیین سرنوشت خویش می انجامد.
مدار بسته مدیریتی وابسته به طبقه خاص ، بازگشت به دوران احمدی نژاد را از آن جهت برنمی تابد که رفتار رئیس جمهور دولت های نهم و دهم را مغایر باورهای اشرافی خود می پندارد. از نگاه آنان کسی که در جایگاه ریاست جمهوری قرار می گیرد نباید به طبقات فرودست جامعه تعلق داشته باشد. آهنگر زاده بودن ، اصالت دادن به عدالت و سایر ارزشهای ناب انقلاب اسلامی، تلاش خستگی ناپذیر برای همسو کردن تصمیمات دولت با خواسته ها و نیازهای مردم ، صاحب اصلی کشور خواندن مردم، توزیع عادلانه ثروت ، پیشرفت همه جانبه و فراگیر کشور ، خادم واقعی مردم بودن تا مرحله دستبوسی آنان و تماس و ارتباط نزدیک با مردم ، از مهمترین اشکالات مطرح در مدار بسته مدیریت اشرافی نسبت به دوران مدیریتی دکتر احمدی نژاد است.
معلوم است که تا وقتی شاهد استمرار حاکمیت تفکر مدیریتی طبقه اشراف بر امور اجرایی کشور باشیم ، شخصیت های ارزشمندی مانند دکتر احمدی نژاد با استفاده از دستگاه گسترده تبلیغاتی وابسته به دولت و جریانهای سیاسی حامی آن ، ترور شخصیت می شوند و تلاش مجدانه ای به عمل می آید تا از ظهور مجدد چنین شخصیتی در صحنه مدیریت عالی کشور جلوگیری به عمل آید. برهمگان مبرهن شده است که چه قلمها ، زبانها و دست هایی به کار افتاده اند تا به نمایندگی از سوی دولت مستکبر آمریکا و بالاخص رژیم صهیونیستی، از دکتر احمدی نژاد انتقام بگیرند. رجاء واثق دارم که در این جدال نابرابر ، کسانی بازنده خواهند بود که سوگندهای جلاله را برای اثبات اندیشه های ناصواب خویش به کار می برند، غافل از آنکه خدا برتر و بالاتر از هر چیز است و این اراده اوست که بر همه چیز غلبه خواهد یافت.

۲۱ نظر »

 1. نایبی گفت :

  تیر ۱۱م, ۱۳۹۳ در ۲۱:۳۵

  با سلام خدمت جناب جوانفکر بلی کمی بی انصافی است که تمامی عملکرد دولت گذشته زیر سوال رود زیرا اقدامات بزرگی جهت آبادانی مناطق محروم کشور صورت گرفت اما این قسمت از سخنان ریاست محترم جمهور جناب آقای روحانی که فرمودند بسیاری از اقدامات بدون کار کارشناسی بود درست می باشد زیرا در استان ما(خراسان جنوبی) که یکی از خشک ترین استانهای کشور است و مردم برای تامین اب شربشان با مشکل مواجه می شوند در سفر استانی دولت وقت مصوب کرد که یک کارخانه پتروشیمی با اعتبار صدها میلیاردی احداث گردد و عزیزان توجه نکرده بودند که کارخانه پتروشیمی نیاز به اقیانوسی از آب دارد و هرچه ما تلاش کردیم که این موضوع را به گوش مسئولین برسانیم کسی توجهی نکرد و اخرس هم تمامی اعتبار مربوطه بدلیل عدم توجیه احداث این کارخانه به تهران بازگشت و مردم محروم این استان از این سفرها طرفی نبستند و چیزی عایدشان نشد درصورتی که اگر دولت قبل از شتابزدگی در تصویت مصوبات استانی از کارشناسان مربوطه تقاضا می کرد که با توجه به شرایط اقلیمی برای استانها مصوبه پیشنهاد کنند این استان می توانست پیسرفت کند که متاسفانه نکرد وان هم بدلیل عدم توجه دولت وقت به نظات خبرگان وکارشناسان بود

 2. آشنا گفت :

  تیر ۱۲م, ۱۳۹۳ در ۰۱:۱۹

  سلام

  اگر بلا تشبیه، مردم مانند زمان حضرت علی (ع) به در خانه دکتر احمدی نژاد هجوم ببرند و ایشان را به قدرت برسانند هم باز در این ساختار و با این قید و بندها و قدرتی که در دستان دیگران است وضعیت بهتر از دو سال پایانی ریاست جمهوری شان نخواهد بود. وقتی دستورات منسوب به شیخ حسن روحانی را که نوشته اید خواندم می توانم بگویم دست کم چندین مورد از این دستورها مثل حضور زنان در ورزشگاه احیای دریاچه ارومیه واگذاری دارایی های بانک ها و …. چیزی جز کپی برداری از دستورات دکتر احمدی نژاد نیست. اینکه این دستورات واقعا خواست و نظر ایشان است یا طرح فریب است خدا عالم است اما حتی اگر این دستورات محقق هم بشود واضح است که به خاطر دستور رئیس جمهور نبوده چرا که اگر بود در زمان دکتر احمدی نژاد جلویشان را نمی گرفتند. شما به خوبی می دانید که اجازه بازگشت دادن به دکتر احمدی نژاد-اگر واقعا چنین اجازه ای در کار باشد- به هیچ وجه کافی نیست و چیزی را تغییر نمیدهد خصوصا که از الان دارند زمینه سازی می کنند که احمدی نژاد را به عنوان احمدی نژاد سال ۸۴ برگردانند-هر چند به دروغ این را بگویند. با اینکه در هوش و ذکاوت و درایت دکتر هیچ شکی نیست و مثل همیشه نقشه ها را نقش بر آب می کنند اما فکر می کنم ترس و وحشت بی پایان این روزهای صاحبان قدرت از تغییری به مراتب فراتر از آن چیزی است که نشان می دهند.

 3. محمد امین خلیل زاده گفت :

  تیر ۱۳م, ۱۳۹۳ در ۲۰:۱۷

  این هایی که سال ۸۸ رای ۲۵میلیونی مارو قبول نمی کردنند از کجا معلوم ۹۶ نیز رای ماهارو نادیده نگیرند؟؟

 4. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  تیر ۱۴م, ۱۳۹۳ در ۰۰:۴۱

  جناب آقای نایبی
  با سلام و احترام
  از اینکه شما مثل هواداران دولت روحانی بنده را به باد فحش و ناسزا نگرفته اید متشکرم. کامنت های طرفداران دولت آنقدر قبیح است که فقط نگارندگان آن لایق عبارت های به کار رفته در آنها هستند و بنده از نشر آنها معذورم. در مورد نکته ای که در زمینه پتروشیمی خراسان جنوبی فرمودید لازم است به اطلاع برسانم که آن طرح پیشنهاد جناب نعمت زاده وزیر فعلی صنعت و بمنظور تامین مواداولیه کارخانه کویرتایربود وبنا بود بااعتبارات بخش خصوصی که ازدوستان ایشان بودند اجراشود. تمام اسناد موجوداست و این مساله ربطی به دولت نهم یادهم نداشت.
  موفق باشید

 5. احمد گفت :

  تیر ۱۴م, ۱۳۹۳ در ۰۱:۵۸

  سلام قسم به چیزدروغ خیلی خیلی بده

 6. حسین گفت :

  تیر ۱۴م, ۱۳۹۳ در ۱۴:۱۹

  دمت گرم اقای دکتر

  شما که سر موضع هستی واقعا دست مریزاد

  ولی اون اقایونی که در دوره احمدی نژاد به مقامات عالی و مالی رسیدند کجایند چرا سکوت کرده اند.

  اقایانی که با جوسازی و پرونده سازی روزنامه ایران و ایرنا را تصرف کردند و تا جایی که می شد خوردند و برندند چرا الان ساکت هستند.

  حتما وقتی دولت دوازدهم به دکتر رسید دوباره مگسان دور شیرینی جمع می شوند.

 7. رضا گفت :

  تیر ۱۴م, ۱۳۹۳ در ۱۵:۳۷

  مرده شور قیافه تو و احمدی نژادو با هم ببرند.

 8. پیام گفت :

  تیر ۱۴م, ۱۳۹۳ در ۱۵:۳۹

  جناب جوانفکر هشت سال کشور را غارت کردید و پول بیت المال را بین خودتون تقسیم کردید و آقازاده هاتون را فرستادید آمریکا و انگلیس . باز هم کافی نیست ؟

 9. نسرین گفت :

  تیر ۱۴م, ۱۳۹۳ در ۱۵:۴۳

  انشائ الله خداوند ، زمین را از وجود شما غارتگران پاک گرداند

 10. نسرین گفت :

  تیر ۱۴م, ۱۳۹۳ در ۱۵:۴۴

  چرا نظرات مخالف را سانسور میکنید آقای مشاور رسانه ای ؟

 11. مشیری گفت :

  تیر ۱۴م, ۱۳۹۳ در ۱۹:۳۱

  سلام آقای جوانفکر عزیز

  خداحفظتون کنه اما به گمانم حسین راست میگه سینه چاک های مشایی و احمدی نژاد کجا هستن؟ اونهایی که از نمد آقای دکتر برای خودشون کلاه های خوبی درست کردن چرا حرفی نمیزنن…

 12. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  تیر ۱۵م, ۱۳۹۳ در ۰۰:۳۳

  آقا پیام
  با سلام و احترام
  بنده سه سال مدیر عامل ایرنا و سرپرست روزنامه ایران بودم یک ریال حقوق نگرفتم و الان هم با حقوق بازنشستگی زندگی ام را به سختی اداره میکنم. بنده زاده هم نه انگلیس رفته و نه آمریکا بلکه در همین ایران عزیز درس خونده و الان هم در حال انجام خدمت مقدس سربازی است. بهتر است برای این قضاوتها و تهمتهای دروغین تان ، به فکر پاسخی برای روز محشر باشید. از امثال شما نخواهم گذشت.
  والعاقبه للمتقین

 13. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  تیر ۱۵م, ۱۳۹۳ در ۰۰:۳۸

  سرکار خانم نسرین
  با سلام و احترام
  توقع نداشته باشید ، فحاشی افراد را به عنوان نظر مخالف منتشر کنم. خواسته شما نشانه آزاداندیشی نیست.
  موفق باشید

 14. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  تیر ۱۵م, ۱۳۹۳ در ۰۰:۴۹

  سرکار خانم نسرین
  انشاالله دعای شما در مورد غارتگران و جاهلان هتاک مستجاب شود و زمین از لوث وجودشان پاک گردد.
  ان الله سریع الحساب

 15. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  تیر ۱۵م, ۱۳۹۳ در ۰۰:۵۴

  آقا رضا
  پاسخی جز سلام برایتان ندارم و اینکه سر و کار شما هم با مرده شور خواهد افتاد. در آن زمان هیچ فریاد رسی نیست.
  ان الله سریع العقاب

 16. مرتضی رحیمی یگانه گفت :

  تیر ۱۵م, ۱۳۹۳ در ۰۱:۱۷

  دو صد رحمت به شیخ فتنه انگیز
  که گوید خاطرات ما سبق را

  رفیقش بو عطا می خواند امروز
  تدابیری که چیند در طبق را

  رجز می خواند از روی تکبر
  بگیرد از بسیجی ها نسق را

  دهد امّید بر افراد بی درد
  اجق را جمع کرده ست و وجق را

  قسم خورده است بر والله و تالله
  که شب هرگز نمی بیند فلق را

  بیاور پرده ای تا پاک سازم
  ز شرم از روی پیشانی عرق را

  شباهت دارد این سان پیش گویی
  تعهد های اهل زرورق را

  نداد افزایشی یارانه ها را
  که می بخشید بر مردم رمق را

  بجایش یک سبد تزویر بنهاد
  که تحقیرست خلق مستحق را

  بخواهیم از خدا در لیلة القدر
  که برگرداند از لطفش ورق را

  دهد پایان زمان انتظار
  یگانه پاسدار امر حق را

  http://WWW.MORTEZARAHIMY.BLOGFA.COM

 17. و منهم من ینتظر گفت :

  تیر ۱۵م, ۱۳۹۳ در ۲۲:۰۹

  باسلام
  خدمت آقا پیام باید بگم که تهمت و دروغ ، هناکی نیست. خودش هم می دونه که کدوم آقازادها انگلیس رفتن و خانوادگی تو راه انگلیس و آمریکا تردد می کنند.

 18. سرشار گفت :

  تیر ۱۶م, ۱۳۹۳ در ۰۴:۴۳

  این هتاکان هوادار دولت حسن فریدون همان قماش فتنه گر نیابتی شیطان بزرگ هستند که با خیانت خود روی البغدادی داعش را سفید کردند.
  • کارشناسان خسارات مادى وارده به کشور در جریان فتنه ۱۳۸۸ ، را به میزان ۳۲۴ هزارمیلیارد تومان به قیمت سال ۱۳۸۸ بر آورده کرده اند که به ارزش سال۹۳ یک تریلیارد تومان می شود.

 19. سرشار گفت :

  تیر ۱۶م, ۱۳۹۳ در ۱۵:۱۰

  • انسان باید همه چیز را برای خودش برای خود خدایش بخواهد ،حقارت خود و دیگران بدترین بی ادبی و بی احترامی به خداوند است که در خلق انسان به خود آفرین گفته است
  • غایت دین ادب الهی است که غایت آن عبودیت و بندگی است
  • اخلاف وصف روح و ادب وصف عمل بوده و ادب ناشی از اخلاق است و ادب الهی انبیاء هیاءت زیبای اعمال دینی ایشان است و اسلام سر تا پای زندگی را دارای ادب نموده است . ادب صورت عقل است .
  o ادب یعنی ظرافت عمل و آن برای کارهای شرعی غیر حرام است و اختیاری نه برای ظلم و دروغ وخیانت و کارهای شنیع و قبیح
  o وقتی انسان ایمان آرد که خدا با اوست در درون و برون ، بی شک به کمال ادب در می آید.یعنی فقدان ادب حاصل این بی ایمانی است .
  o از خدا جوئیم توفیق ادب***بی ادب محروم ماند از لطف رب
  o بی ادب تنها نه خود را داشت بد***بلکه آتش بر همه آفاق زد
  o مائده از آسمان در میرسید***بی شری و بیع وبی گفت و شنید
  o در میان قوم موسی چند کس***بی ادب گفتند کو سیر و عدس
  o منقطع شد خوان ونان از آسمان***ماند رنج و زرع وبیل و داس مان.

 20. روح الله از لارستان بزرگ گفت :

  تیر ۱۷م, ۱۳۹۳ در ۰۴:۴۴

  عرض سلام و خسته نباشید دارم خدمت شما آقای جوانفکر عزیز و همکاران محترمتون، امیدوارم که در راه دفاع از آرمانهای دکتر احمدی نژاد عزیز همیشه موفق و پیروز باشید ، کار رئیس دولت و به تبع اون وزیر دولت یازدهم واقعاً کار زشتی بود ، به نظرم اونها تلاش خواهند کرد تا برای انتخابات ریاست جمهوری چندسال بعد ما احمدی نژادی ها رو در مقابل نظام قرار بدن ، وگرنه این قسم خوردنها که احمدی نژاد دیگه برنمیگرده ، چه معنی میده؟ مگه شما خدا هستید ! بنظرم برنامه دارن که تو انتخابات تقلب کنند و منتخب خودشون رو سرکار بیارن و به خیالشون ما هم بخاطر تجربه های تلخ قبلی که موسوی و کروبی به بار آوردن ، به تقلب در انتخابات اصرار نمی ورزیم ، چون شناختنمون که اهل ضربه زدن به انقلاب نیستیم ، بنابراین چهارسال بعدی هم سکان امور اجرایی دست خودشون میفته و بدین ترتیب میخوان ما رو ازصحنه خارج کنند .

 21. یاران باران گفت :

  مرداد ۶م, ۱۳۹۳ در ۰۰:۰۴

  میگم خوبه که احمدی نژآد اعلام کنه کل مشکلات صد سال گذشته و صد سال اینده رو بر عهده بگیره
  تازه میدونید باخت ایران در جام جهانی و شکست بزریل هم تقصیر احمدی نژاد بوده

  به خاطر احمدی نژاد بوده که حضرت ادم اخراج شد از بهشت ..

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر