رسانه‌های جمعی، عامل موثر در مدرک گرایی

این روزها برخی از سایتهای سیاسی وابسته به افراد یا جریانهای طالب قدرت ، موضوع مدرک دکترای آقای علی کردان وزیر جدید کشور را به بحثی داغ تبدیل کرده اند و در این میان بعضی از آقایان که دکترایشان را به برکت بورس دولتی از فرنگ دریافت کرده اند، به مثابه یک متخصص کارشناس اکسفورد با تکیه بر یک ویرگول کم یا اضافه در این مدرک ، آن را ساختگی و جعلی می دانند.

مرجع رسمی برای اعلام نظر صحیح در باره این مدرک تحصیلی ، وزارت علوم است و شاید مناسب تر این باشد که به جای دخالت دادن نظرات سیاسی در این موضوع ، از مرجع ذیصلاح خواسته شود تا به اظهار نظر در باره آن بپردازد.

هدف بنده از ورود به این بحث ، ایراد یک نظر ارشادی نیست بلکه قصدم بهانه قرار دادن آن ، برای وارد شدن به لایه های دیگری از یک ناهنجاری رفتاری است که به نوبه خود ، آسیب هایی را به همراه دارد.

اواسط سال ۱۳۸۲ وقتی به عنوان مشاور مطبوعاتی دکتر احمدی نژاد شهردار وقت تهران مشغول به کار شدم ، بلافاصله از سوی همکاران با دو عنوان “دکتر” و “مهندس” مورد خطاب قرار گرفتم و به تدریج عنوان “دکتر” غلبه بیشتری پیدا کرد و هنوز اندکی نگذشته بود که در نامه نگاریهای رسمی نیز همین لقب به کار گرفته شد و درنشست و برخاستهای رسمی و غیررسمی، عنوان دکتر… برسر زبانها افتاد.

روزهای اول در قبال این موضوع از خودم واکنشی نشان ندادم زیرا مرسوم بود که در شهرداری تهران هر کس مسوولیتی را برعهده بگیرد حتما یا دکتر است یا مهندس اما چند روز بعد احساس کردم که اگر کسی بنده را با این القاب خطاب قرار ندهد، نسبت به او موضع منفی پیدا می کنم و اندکی بعد به خود نهیب زدم که هرچه زودتر باید با این مساله مقابله کنم.

دست به کار شدم و مقاله ای تحت عنوان ” من دکتر یا مهندس نیستم” نوشتم و آن را برای چاپ به روزنامه کیهان فکس کردم که متاسفانه مقبول نیفتاد و مورد استفاده قرار نگرفت .

روزی برای مصاحبه به صدا و سیما رفته بودم و مجری برنامه ، بنده را دکتر .. خطاب کرد و در چند نوبت لقب “استاد” را هم به کار گرفت. شاید شنیدن این القاب خیلی ها را به وجد بیاورد اما راست می گویم، آن موقع چنین احساسی در من بوجود نیامد و دریافتم که این مساله به یک اپیدمی در ساختارهای اداری و رسانه ای کشور تبدیل شده است.

من سهم به سزایی را در به کارگیری غلط و نادرست اینگونه عناوین برای رسانه های ارتباط جمعی قائل هستم. وقتی به خبرهای جاری در صدا و سیما ، روزنامه ها و سایتهای خبری مراجعه می کنیم ، پیوسته اینگونه القاب در پیش چشم ما قرار می گیرند.

دکترلاریجانی ، دکتر توکلی ، دکتر ولایتی ، دکتر رضایی و ….

یعنی اگر کسی را با لقب دکتر یا مهندس خطاب نکنند ، چنین تصور می شود که او در سطح نازلی از نظر تحصیلات و مراتب علمی و اجتماعی قرار دارد. چنین برداشت سوئی سبب شده است که بسیاری از افراد در لایه های مختلف مدیریتی کشور، برای دریافت مدرک دکترا ، خود را به آب و آتش بزنند و به هر روش و منشی متمسک شوند تا به این مدرک دست یابند و از این طریق راه رشد و پیشرفت به مراتب بالاتر را به روی خود هموار کنند.

شاید در نتیجه همین رویکرد غیراصولی بوده است که طی سالهای گذشته ، دانشگاههای مجهول المکان یا غیر معتبری هم پیدا شدند که با دریافت مبالغ قابل توجه و برگزاری برخی کلاسهای فرمالیته ، اقدام به صدور مدرک دکترا برای افراد متقاضی کردند.

تاکید بنده بر نقش منفی رسانه ها در ترویج مدرک گرایی است و بر این باور هستم که آنها در فرایند اطلاع رسانی و نشر اخبار ، این ذهنیت نادرست را در سطوح مختلف اجتماع بوجود آورده اند.

متاسفانه این رویه ناهنجار در اخبار و گزارشهای مربوط به ملاقات مسوولان ایرانی با طرفهای خارجی نیز تکرار می شود .

برای مثال در خبرها گفته می شود که دکتر لاریجانی با خاویر سولانا یا محمد البرادعی دیدار کرد و …

آیا طرفهای خارجی هیچکدام دکترا ندارند؟ به طور بدیهی و طبیعی ، سطح تحصیلات بسیاری از مقامات خارجی کمتر از دکترا و فوق دکترا نیست اما به راستی چرا آنها از این القاب و عناوین در خبرهایشان استفاده نمی کنند؟

اینگونه عناوین حاکی از مرتبه علمی افراد است که هیچ دخلی در حوزه های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی ندارد. ممکن است یک نفر دکترای علوم سیاسی داشته باشد که این عنوان فقط یک مرتبه علمی است و کاربرد آن فقط به محیط های علمی و تحقیقاتی محدود می شود.

زمانی که در خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان خبرنگار کار می کردم در متن خبر تنظیم شده ، از یک مقام مسوول به عنوان “مهندس …” یاد کردم که وقتی آن خبر از صدا و سیما پخش شد ، بلافاصله مسوول مزبور با من تماس گرفت و گفت که “مهندس” لقب قبلی اش بوده و او مدرک دکترا گرفته است؟! در آن زمان، تماس این مقام مسوول ، واقعا مرا شوکه کرد.

با استفاده از این فرصت ، از تمامی رسانه های ارتباط جمعی بویژه صدا و سیما می خواهم که در به کارگیری اینگونه عناوین تجدید نظر کنند و در خبرهایشان این القاب را مورد استفاده قرار ندهند. اینجاست که سخن درست و دقیق رئیس جمهور معنای ویژه ای پیدا می کند. او گفته است : خدمتگزاری امری است که به این نوع کاغذ پاره‌ها احتیاج ندارد و چه بسا انسان‌های برجسته و والایی وجود دارند که در نزد خدای متعال بالاترین مراتب و عزت را دارند.

رسانه ها فرهنگ ساز هستند و باید بپذیرند که در این زمینه بد عمل کرده اند و باید دست به اصلاح این رویه ناهنجار بزنند. انشاء الله

۱۰۰ نظر »

 1. کسی که خیلی می بینید گفت :

  مرداد ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۰۰:۱۴

  حیا کنید آقای جوانفکر. به عنوان یک حامی دکتر متاسفم برای شما به عنوان مشاور مطبوعاتی ایشان یادآوری کنم که مرجع تایید مدرک دانشگاه آکسفورد وزارت فخیمه علوم نیست بلکه خود دانشگاه صادر کننده است. بدا به حال رییس جمهور اگر شما مشاور وی در این زمینه باشید.

  سلام بر آقایی یا خانمی که خیلی می بیند
  از شما که مدعی حمایت از دکتر احمدی نژاد هستید، انتظار می رود حرفتان را محترمانه و مودبانه بزنید. هیچ دستگاهی در کشور نمی تواند مستقیما یا مستقلا مدرک تحصیلی خارجی را مستند استخدام یا ملاک ارزشیابی استخدامی قرار دهد. همه مدارک علمی خارج از کشور باید در وزارت علوم مورد تایید قرار گیرد و بدون این تاییدیه ، هیچ مدرک تحصیلی خارجی معتبر نیست.از آقا توکلی که دکترایشان را در انگلیس دریافت کردند سووال کنید. ایشان به شما خواهند گفت که مدرک تحصیلی شان را وزارت علوم تایید کرده است یا نه ؟

 2. سرابی گفت :

  مرداد ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۰۷:۴۶

  جناب جوانفکر
  مساله اصلی اصلا بحث عنوان و مدرک نیست ، مساله اصلی دروغگویی است.
  آقای کردان ۷ سال خود را به دروغ ( با توجه به بیانیه دانشگاه آکسفورد ) دکترای حقوق معرفی کرده و
  با استناد همین مدرک حقوق گرفته و حتی به تدریس در دانشگاه نیز پرداخته است . این مساله مصداق بارز دروغگویی و کلاهبرداری است . کسی که چنین کاری کرده باید تحت تعقیب قضایی قرار گیرد نه اینکه بعنوان وزیر معرفی شود . اصولگرایی این نیست که به بهانه سوء استفاده دشمنان بر این خطای آشکار سرپوش نهاده شود بلکه عین اصولگرایی این است که ایشان استعفا داده و از مردم عذرخواهی نمایند .

  جناب سرابی عزیز
  سلام بر شما
  آقای کردان باید خودشان پاسخگوی مدرک تحصیلی شان باشند. این مساله ربطی به دولت نهم ندارد و ما هر گونه رفتار خلاف قانون را از هر کس که باشد مردود و مذموم می دانیم .

 3. علی گفت :

  مرداد ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۰۹:۳۸

  اگر اینگونه هست که شما میگوئید یک سوزن هم به آقای مهرداد بذرپاش نورچشمی رئیس جمهور محترم که با اینهمه مشغله به هر نحوی قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه و یا دکتری مهندسی صنایع دانشگاه تربیت مدرس را دارند بزنید

 4. محمد گفت :

  مرداد ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۰۹:۵۴

  آقا کاری نداره، از آقای کردان بپرس چطوری دکترا گرفت شما هم بگیرید. موضوع از چند تا ویرگول بیشتره، استفاده از کلمات با اسپل آمریکایی در یک نامه از دانشگاه آکسفورد یعنی ….. چند تا انگلیسی دان متخصص استخدام کنید و این دفعه به تعهد شان کار نداشته باشید نامه ها، مدارک و دکتراها اینقدر ضایع نباشد.
  باقی بقا

 5. حاج رضا گفت :

  مرداد ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۲

  خدائیش عجب ماست مالی با حالی ، یکنفر میره با خون و دل زحمت میشکه مطالعه و تحقیقات میکنه بعد برای تعیین سطح علمی بهش میگن دکتری یا پرفسور بعد میگن کاغذ پاره ، بعدشم بحث بکار بردن لفظ دکتر مهم نیست ، دروغگویی و جعل اسناد گناه کبیرست

  آقای حاج رضا
  سلام بر شما
  همه ما در برابر اعمال ، گفتار و رفتارخود باید پاسخگو باشیم.کسی قصد ماست مالی چیزی را ندارد. مطمئن باشید.

 6. حسین کاظمیان گفت :

  مرداد ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۱

  واقعا که مطبوعات و رسانه ها و مردم مشکل دارند که مدرک را اصل می دانند
  شما هم کار بسیار خوبی کردید که این را گفتید و جلوگیری کردید
  درود بر شما
  ای کاش آقای کردان هم یک هزارم شما شهامت می داشت و مدرک جعل نمی کرد
  ضمنا اگر رانتهای دولتی در تحصیلات مطرح باشد
  اکثر مسئولان دارای این مشکل هستند که هرکدام هم توجیهک قانونی ای دارد
  بهتر است این را در دفاع از یک مجرم بزرگ نکنیم

 7. aref گفت :

  مرداد ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۳:۲۴

  بینید راه برسی خیلی چیزها ساده تر از اونی است که بحث میشه چون من خودم تو اروپا درس خوندم بعد برا اینکه مدرکم را وزارت بهداشت تایید کنه باید گواهی تمام کورسهای گذرانده شده و گواهی مربوط به دفاع از تز و اصل تز و مقالات منتشر شده از اون و حتی پذیرش اولیه از اون دانشگاه را ارایه دادم اونها هم اول همه اینارو برای نمایندگی علمی ایران ر اروپا فرستادند بعد از تایید ایشان گروه ارزشیابی وزارت بهداشت شروع به تصمیم گیری کرد٠ حالا مدرک این آقا افتخاری است خب باشه بالاخره باید یه سری مکاتباتی قبلش کرده باشدیه تاییدی از استاد راهنماش گرفته باه که تزش را فرستاده همینطوری سر خود ه نفرستاده تازه این تز باید به انگلیسی نوشته شده باشه تا اون استاد انگلیسی اونو خونده باشه و الان باید یک نسخه از اون حداقل موجود باشه . این بابا غیر از این تیه کاغذ
  که پر از غلط املایی است چیز دیگری ارایه نداده خب باید به مردم حق داد که مشکوک بشن. از قدیم گفتند انرا که حساب پاک است از محاسبه چه باک است ! آقای کردان خب شما که مصری دروغ نمگی خب بسم الله شروع کن در تایید مدرکت سند محکمتری ارایه بدی!

 8. aref گفت :

  مرداد ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۱۳:۳۵

  سخن بعدی من در مورد ریس جمهور است بله همه ما میدونیم که مدرک ملاک خدمتگزاری نیست. ولی صداقت یک فرد قطعا ملاک این وظیفه خواهد بود. پس بهتر است که اول صداقت این فرد برای همگان اشکار شود. در انصورت اعتماد مردم هم بیشتر خواهد بود . باور کنید کسی از این گمانه زنی ها راضی نخواهد بود و اگر اینها دسیسه ای بیش نباشد با یکی دو بار ازمایش شدن افراد این دسیسه ها قطعا برای دلسرد کردن
  مردم کارایی نخواهد داشت ! موفق باشید

 9. آرش سیگارچی گفت :

  مرداد ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۲۰:۱۲

  آقای جوانفکر معلوم است آن موقع خبرنگار شدن تان هم مثل همین مشاور شدن تان بوده است. در خبر نویسی که اتفاقا دانشکده خبر ایرنا هم در جزوه هایش به خبرنگاران می آموزد ، استفاده از عناوین مانند دکتر ، مهندس و یا حتی آیت الله و حجت الاسلام ، یکبار در معرفی شخص بیان می شود و آن هم در صورتی که عنوان موصوف ارتباطی به موضوع خبر داشته باشد. دکتر احمدی نژاد ، شهردار تهران درست است چون دکترای وی در زمینه مدیریت شهری (ترافیک) است. اما اگر همین آقای احمدی نژاد در زمینه مسایل درمانی صحبت کند ، استفاده از عنوان درست نیست چون او دکتر(پزشک) نیست و این موضوع مخاطب را به اشتباه می اندازد.
  در ضمن دیدگاه تان برای کمرنگ شدن این لقب دهی قابل توجه است اما فکر نمی کنید باید وزیر مربوطه که با این مدرک سراسر جعل و ریا مدتها حقوق و مزایا گرفته و حتی با آن در دانشگاه به جوانان درس داده ، برخورد شود؟ حداقل رییس حمهور که خودش را دانشگاهی می داند ، باید به این مساله توجه کند!

  جناب آقای سیگارچی
  حق با شماست اما باید کمی صبر کنیم تا آقای کردان مستندات بیشتری دال بر درستی و صحت مدرک خود را ارائه دهد. اگر مدرک ایشان واقعا جعلی باشد ، هرگونه سوء استفاده از آن جرم است و باید در دادگاه صالحه مورد رسیدگی قرار گیرد. آقای کردان هنوز فرصت دفاع از خود را دارند. سرنوشت این انقلاب و نظام و دولت نهم به افراد گره نخورده است. مطمئنا اشتباه و خطا از هرکس که باشد پذیرفتنی نیست و ما خودمان در موضع طلبکار هستیم. ما نیامده ایم که نظام و مصالح نظام را فدای افراد کنیم . این را از روز اول قبول نداشتیم و الان هم پای آن ایستاده ایم.

 10. حامد گفت :

  مرداد ۲۲م, ۱۳۸۷ در ۲۰:۴۸

  به نظرم تقوا حکم میکند از انتخاب غلط دکتر احمدی نژاد حمایت نکنیم!
  بهتر بود در این زمینه سکوت می کردید.

  آقا حامد
  سلام بر شما
  شاید حق با شما باشد اما هر کس در حد فهم و درک خود احساس تکلیف می کند و بنده هم مستثنی نیستم. ضمنا داعیه تقوا ندارم اما از بی تقوایی هم گریزانم.

 11. ابوذر، بنده‌ی خدا گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۰۱:۰۲

  آقای جوانفکر، من به دکتر احمدی‌نژاد رای نداده‌ام. دفعه‌ی بعد هم رای نمی‌دهم. اما ایشان رئیس‌جمهور هستند و وظیفه دارند کسانی را برای وزارت انتخاب کنند که واقعاً شأن وزارت داشته باشند. درست است که یک سال بعد، یا کم‌تر آقای کردان هم از وزارت کشور می‌روند، اما واقعاً کسی که مدرک تحصیلی‌اش زیر سئوال است و سرشار از غلط است، شأن وزارت کشور را دارد؟ انصاف دهید که شأنی ندارد! آیا چنین کسی می‌تواند انتخابات یک کشور را بدون تقلب برگزار کند؟ بر او نمرده به فتوای من نماز کنید! دکتر بودن یا مهندس بودن اهمیتی ندارد، مهم این است که آدم‌ها «دروغ» نگویند و «تقلب» نکنند! فرضاً که ما دروغ می‌گوییم، آقای علی مطهری هم دروغ می‌گوید، آقای روح‌الله حسینیان هم دروغ می‌گویند؟ اگر همه دروغ می‌گویند که اعوذ بالله من الناس… آقای جوانفکر، کسی که شما باید سرزنشش کنید، رسانه‌ها و مطبوعات نیستند، آقای کردان، وزیر محترم کشوری هستند که آقای مطهری، فرزند والاترین شهید این مرز و بوم، به ایشان صفت‌هایی را نسبت داده‌اند که اگر حقیقی باشد، باید از شرم سرمان را پایین بیندازیم. آقای جوانفکر، باور کنید که چو دزدی با چراغ آید، گزیده‌تر برد کالا و آقای کردان، وزیر محترم کشور که این‌گونه در روز روشن دروغ می‌گویند و تقلب می‌کنند وزیر مناسبی نیستند. مبادا که خودتان را خرچ چنین آدم‌های کم‌مایه‌ای کنید.

  جناب آقای ابوذر
  با سلام
  آقای کردان خودشان باید پاسخگوی مدرک تحصیلی شان باشند. ایشان با تایید مجلس شورای اسلامی وزیر کشور شده اند. در ارتباط با مدرک تحصیلی ایشان دولت ، رئیس جمهور یا امثال بنده پاسخگو نیستیم.خودشان باید در باره شبهات مطرح شده پاسخگو باشند و مجلس شورای اسلامی نیز هر تصمیمی بگیرد در حکم قانون است و لازم الاجراست.

 12. Hatef گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۰۱:۲۴

  جناب آقای کردان فرد راستگویی هستند ومدرک ایشان اصل است و هر کس در این مسئله تشکیک کند حکم محاربه با خدا را دارد چون ایشان وزیر کشور حکومت اسلامی هستند و مقابله با ایشان مقابله با اسلام است. درود بر دکتر احمدی نژاد. مرگ بر منافق. انشاا… به یاری خداوند و به دست امام زمان (ع) تشکیک کنندگان در صداقت نظام اسلامی رسوا میشوند.

  آقای هاتف
  با سلام
  بنده با نوع ادبیاتی که شما به کار گرفته اید موافق نیستیم. تشکیک در مساله مدرک تحصیلی آقای کردان به منزله محاربه با خدا نیست. اجازه دهید خدا را بسیار عزیزتر و عظیم تر از آن بدانیم که چنین مساله کوچکی نعوذبالله به منزله محاربه با خالق هستی باشد. کسانی که در این مساله تشکیک کرده اند نه منافق اند و نه محارب و نه مخالف نظام. همه دوستدار نظام ، حساس به سرنوشت نظام و فدایی اسلام و انقلاب اند و به دنبال حقیقت و خوبی ها هستند. ما و شما هم باید به اندازه آنها نسبت به سلامت و صداقت افراد و تصمیمات و اقدامات حساس باشیم و بنده در برابر همه کسانی که با این وسواس و دقت مساله مدرک تحصیلی آقای کردان را دنبال می کنند ، خضوع و تعظیم می کنم و احساس کوچکی خود را نسبت به همه آنان ابراز می دارم.

 13. محسن گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۰۵:۳۱

  سلام اقای جوانفکر
  به نظر من دو موضوع مختلف در متن شما با هم مخلوط شده است. یکی موضوع مدرک گرایی و القاب واقعا چندش آور که درباره افراد گفته می‌شود که خوب کاملا به نظر من درست گفته‌اید. دقیقا نظر من هم همین است.
  اما موضوع آقای کردان اولا چند تا ویرگول و کاما و … نیست، دیگه وقتی خود دانشگاه اعلام کرده که ما چنین مدرکی نداده‌ایم چه می‌شود گفت.
  به نظر من شما (آگاهانه یا نااگاهانه) یک موضوع درست (مدرک گرایی) رو به یک موضوع غلط پیوند زده‌اید.
  و اینکه لطفا توضیح دهید که چطور مطلب مدرک آقای کردان ربطی به دولت ندارد؟ (در پاسخ به کامنت یکی از خوانندگاه فرموده‌اید). ایشان با عنوان دکتری در سطوح بالای مدیریت همین دولت حضور داشته‌اند، حقوق گرفته‌اند. ایشان را اقای احمدی نژاد انتخاب کرده‌اند، وقتی صحت مدرک ایشان شبهه ناک شد از ایشان دفاع کرده‌اند.
  چرا پذیرفتن اشتباه اینقدر سخت است؟ به نظر من اگر آقای احمدی نژاد با همان رفتار صمیمانه‌ای که دارند خیلی راحت معذرت خواهی کنند، یا حالا نه معذرت خواهی حداقل یک واکنش جالب در مقابل این موضوع نشان دهند مسئله حل می‌شود.
  خدانگهدار

  آقا محسن عزیز
  سلام
  مطمئن باشید که اگر لازم شد ، رئیس جمهور از مردم عذرخواهی خواهند کرد. ایشان پیشتر هم از مردم عذرخواهی کرده است و اگر لازم باشد در باره هر موضوعی ، دست مردم را می بوسیم و می گوییم اشتباه کردیم.

 14. هادی گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۰۷:۰۸

  برادر عزیز بهتر بود حداقل خودتون رعایت می فرمودید و اون بالای سایت (پیوندها) احمدی نژاد رو بدون مدرک دکتراش علم می کردید!!!! (یکم بالای سایتو ببین)

 15. ایرانی گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۵۳

  سلام
  شما می گویید ربطی به دولت نهم ندارد. خنده دار است. آقا جان بروید درب اصولگرایی را گل(به کسر گاف) بگیرید.
  مردم که هالو نیستند. یک بدبخت اگر بخواهد آبدارچی یک اداره شود باید از هزار تا فیلتر رد شده، گزینش و استعلام شود. این آقا وزیر شده است.
  مثلا این دولت می خواست با فساد مبارزه کند. فساد از این بارزتر؟؟؟
  من دو دوره به احمدی نژاد رای دادم. او با این کار تیشه به ریشه خودش می زند.

  آقای ایرانی
  سلام بر شما
  مردم افرادی مثل خود شما حساس و دقیق هستند نه هالو ! مدرک دکترای آقای کردان ربطی به دولت نهم ندارد.ایشان در سالهای قبل از این دولت مدرک مزبور را دریافت کرده اند. ایشان خودشان باید در قبال مدرک مزبور پاسخگو باشند و مجلس شورای اسلامی هم با وظایف قانونی خود آشناست.

 16. صادقی گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۵۷

  چرا موضوع را عوض می کنید؟

  مسئله اینست که این مدرک جعلی است یا نه؟

  پیشنهادتان هم مسخره است. خب معلوم است وزارت علوم می گوید جعلی نیست.

  هیچ کاردی دسته اش را نمی برد.

  آقا یا خانم صادقی
  سلام برشم
  بالاخره باید بپذیریم که صحت و درستی یا جعلی بودن مدرک مزبور باید در وزارت علوم مورد بررسی قرار بگیرد. چاره ای جز رفتن راه درست را نداریم. مطمئن باشید که وزارت علوم یک مدرک جعلی را تایید نخواهد کرد. آنها ضوابطی دارند که مانع از تایید مدارک جعلی می شود.

 17. منتقد ارتباطات گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۰۲

  سلام
  میخواستم اسم معاون رسانه ای رئیس جمهور را از شما بپرسم.
  در ضمن تفاوت مشاور مطبوعاتی و رسانه‌ای در چیست؟
  با…

  منتقد عزیز سلام بر شما
  سوال سخت نپرسید. رئیس جمهور معاون رسانه ای ندارد. معاون ارتباطات دفتر رئیس جمهور داریم که ایشان جناب آقای محمد زاده هستند. سمت مشاورت مطبوعاتی رئیس جمهور را به بنده داده اند و آقای کلهر هم مشاور رسانه ای و اطلاع رسانی رئیس جمهور است که بیشتر به رسانه ملی یعنی صدا و سیما می پردازند.

 18. سیدداود حقی گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۰۶

  باسلام
  جناب آقای جوانفکرداشتن یانداشتن مدرک دکترا یامهندسی اهمیتی نداردجعل مدرک(هرنوع)جرم محسوب می شودوقابل دفاع نیز نمی باشدوواقعا” خیلی مایه تاسف است که اینهمه مدت بابت همین مدرک(کاغذپاره)جناب کردان به چه امتیازات مادی ومعنوی نایل گشته است.تقلب تقلب است چه یک فرد عادی مرتکب شودوچه یک وزیر یا وکیل بنابراین ازشماورئیس جمهورمحترم بعیداست که ازیک جاعل دفاع نمائید

  جناب آقای حقی
  سلام بر شما
  بنده و آقای رئیس جمهور از جاعل دفاع نمی کنیم. خلاف از هر کس که باشد محکوم و مذموم است. البته در مورد آقای کردان باید مرجع رسمی و قانونی در مورد درستی یا جعلی بودن مدرک اعلام نظر کند و بدیهی است ایشان نسبت به مدرک مزبور مسئول هستندو باید خودشان پاسخگو باشند.

 19. رضائی گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۳۹

  جناب جوانفکر سلام
  برادر عزیز چرا صورت مسئله را پاک کردی . من دیشب برای شما پیام دادم ( دو نوبت) اما امروز پیامهای من نه تنها جوابی دریافت نداشته بلکه اصلا پاک شده است. برادر عزیز از مصیبت های گریبانگیر این انقلاب همان کاری است که شما انجام میدهید یعنی وقتی زیر چتر قدرت قرار میگیرید همه هم و غم خود را برای توجیه اشتباهات صاحب قدرت بکار میبرید ..برادر مومن حضرت عباسی اگر این اتفاقات در دوره های قبلی اتفاق میافتاد شما همین جوابهای امروز خودتان را از مشاورین روسای قبلی میپذیرفتید.عزیز من ، واقعا اگر آدم دق کند از اینگونه توجیهاتی که باعث دلسردی نیروهای انقلاب میشود حق دارد.مجددا عرض میکنم که بجای تعهد در مقابل فرد ، تلاش کنید تعهدتان را در مقابل اسلام و انقلاب و خون شهدا حفظ کنید.والله زشت است که رئیس جمهوری یک مملکت اسلامی و انقلابی برای دفاع غیر موجه از یک فرد بیاید جلوی مردم و مدرک علمی را کاغذ پاره بی ارزش بخواند.پی یعنی مدرک دکترای ایشان هم کاغذ پاره بی ارزش است و اگر اینگونه است پس چرا دائما در عناوین ایشان استفاده میشود.و اگر اینگونه است پس مبنای استخدام های انجام شده که بر اساس مدارج علمی صورت گرفته است همه اش کشک است و باید راهی برای پی بردن به مکنونات قلبی جوانها برای استخدام پیدا کرد.
  سخن دیگر اینکه شما برای دفاع از اقای کردان به مدرک آقای توکلی اشاره میکنید. برادر عزیز این در شان شما نیست که اینقدر روی این موضوع قفل کنید چرا که آقای حسینیان هم همین حرف را زد و اقای مطهری هم همین را گفته و در اخر این حقیر هم همین حرف را میزنم ،لذا شما باید به مدارک علمی همه مملکت شک کنید.
  این چه دردی است که هرکس که سر کار میاید پایبند این تز است که یا با من یا بر من. اگر کسی انتقادی میکند این دشمن نیست .این دوستی است که دلش برای نظام می طپد.این کسانی که انتقاد میکنند اکثرا اهالی جبهه و جنگ و دفاع از دستآورد های انقلاب و نظام هستند.اینها وقتی میبینند مسئولین قالب های پست و منصب خود را حفظ نمی کنند ( یا حتی نمی دانند) ناراحت میشوند.متانت و سخن گفتن را از امام راحل و مقام معظم رهبری باید آموخت .سخن گفتن با متانت و منطقی از نشانه های ادب و از مختصات مسئولین ایرانی است که باید آن را آموخت و گسترش داد.

  جناب آقای رضایی
  با سلام
  بنده با توجه به آشنایی که با شما دارم و یویژه نوع خطابی که در پیامتان بود، آن را خصوصی تلقی کردم . آسمان و ریسمان بافتن های شما و نسبت های نادرستی که به بنده و رئیس جمهور داده اید را دور از شان شما می پندارم. به هرحال برای اینکه ناراحت نشوید پیامتان را روی وبلاگ می گذارم. اگر توضیحات بنده را به سایر کامنت ها بخوایند متوجه می شوید که بنده هیچکس را دشمن نمی پندارم. سعی کرده ام با متانت و منطق صحبت کنم ، هرچند که ممکن است در بیان مطلب دچار اشتباه هم بشوم .
  بنده این جمله را گفته ام که اگر از آقای توکلی که مدرکشان را در انگلیس دریافت کرده اند هم بپرسید خواهند گفت که چه مرجعی مسوول تایید آن مدرک خارجی هستند. به نظر شما این جمله بدی است ؟! از اینکه تلاش می کنید ذهنیت نادرست خودتان را به دیگران تطبیق دهید متاسفم .
  موفق باشید.

 20. سید علی احتشامی برادر شهید گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۴۲

  جناب آقای جوانفکر. با توجه به حمایت مقام معظم رهبری از وزارت دکتر کردان طبق فرموده دکتر احمدی نژاد (که گفتند رهبر فرموده بروید برای اینها رای جمع کنید) این سکوت شما در برابر کسانی که وزیر کشور را متهم به دروغگویی می کنند به چه معناست ؟ ما به کجا می رویم ؟ از شخص محترمی چون شما که منتسب به دولت امام زمانی هستید توقع نداشتیم با مخالفان رهبری همصدا شوید.

  جناب آقای احتشامی عزیز
  سلام بر شما
  رهبر عزیز انقلاب به رئیس جمهور فرمودند که بروید تلاش کنید و برای ایشان رای بگیرید. این جمله به معنای تایید آقای کردان از سوی مقام معظم رهبری نیست . ایشان قائل به این هستند که ساز و کارهای قانونی باید کارکرد خودشان را داشته باشند و ایشان صرفا بر یک وظیفه قانونی که گرفتن رای برای وزیر پیشنهادی است تاکید فرموده اند.
  بنده با کسانی که وزیر کشور را متهم به دروغگویی کرده اند همصدا نشده ام . آنها در مورد مدرک تحصیلی آقای کردان تشکیک کرده اند و بدیهی است ایشان باید در این باره توضیح لازم واقناع کننده را به مخاطبان بدهند. مدرک تحصیلی آقای کردان مربوط به قبل از دولت نهم است و مسوولیت آن متوجه رئیس جمهور یا دولت نهم نیست و خود آقای کردان وظیفه دارند به تنویر افکار عمومی در این زمینه بپردازند.
  ضمنا این برداشت شما درست نیست که تشکیک کنندگان در باره مدرک تحصیلی آقای کردان یا هر کس دیگر را مخالف رهبری تلقی کنیم.
  عزیز و سربلند باشید.

 21. Reza گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۵:۰۷

  اقای جوانفکر

  درست که تایید مدرک با وزارت علوم است اما وقتی که مدرکی وجود داشه باشد. وقتی دانشگاه اکسفورد وجود چنین چیزی رو تکذیب میکنه ایا اساسا چیزی برای تایید یا تکذیب وزارت علوم باقی میمونه

  اگر به مرجع رسمی و قانونی مراجعه نکنیم . مرجع رسمی در این زمینه وزارت علوم است . در غیر اینصورت اختلاف باقی می ماند و یک عده آن را تایید و عده ای دیگر آن را رد می کنند.

 22. محمد گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۵:۴۶

  موضوع اساسی اینستکه حتی اگر این مدرک جعلی نبوده، یک دکترای افتخاری است. دانشگاه ها مرتب از این گونه مدارک به مردم می دهند حتی به کسانی که تحصیلات دانشگاهی هم ندارند. حالا از قرار معلوم این آقا با این مدرک نه تنها حقوق می گرفته بلکه با این مدرک در دانشگاه حقوق درس می داده! منهم با آقای احمدی نژاد موافقم. این کاغذ پاره ها نشانه خدمتگذاری نیست. ولی اگر یک نفر با یک مدرک افتخاری داشته در دانشگاه درس می داده و حقوق می گرفته، بایستی گفت که کار از ریشه اشکال دارد. آیا چند تا دیگر از این «اساتید» در دانشگاه ها هستند که دارند با مدرک جعلی ویا افتخاری درس می دهند.

 23. جمشید کلامی گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۵:۵۶

  خسته نباشید با این دفاع از یک فرد

 24. رضا گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۹:۰۲

  آقا شما در پر کردن فرم بیمه اگر دروغ بگویید به شما پولی پرداخت نمیکنند. چطور ممکن است یکنفر مدرک جعلی ارائه بدهد، با آن سالها در دانشگاه و جای دیگر حقوق بگیرد و کماکان وزیر کشور هم بماند. اگر این ادامه پیدا کند واقعیت تعهد به قانون مداری این سیستم را به ملت نشان خواهد داد.

 25. علی گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۱۹:۴۴

  حناب جوانفکر, در جواب بسیاری از کامنت ها فرمودید که هرکس مسوول رفتار خودش است خودش باید پاسخگو باشه و دولت مسوول گناه یک شخص نیست. این حرف در صورتی میتونه درست باشه که خطایی از فردی در مجموعه دولت سر بزنه و دولت بدون اینکه کوتاهی ای کرده باشه از اون بی خبر باشه و وقتی هم که مطلع شده از اون دفاع نکرده باشه.
  در مورد اخیر دولت حداقل دو اشتباه مرتکب شده. ۱- در شناسایی وزیر شایسته کوتاهی کرده و فرد نامناسبی را معرفی کرده. ۲- وقتی نامناسب بودن طرف عیان شده پشت سر طرف ایستاده و دفاع کرده. لطفا نفرمایید اینکار را نکرده. حضور آقای احمدی نژاد در اون معارفه و کاغذپاره خوندن مدرک یعنی اینکه این مساله برای دولت مهم نیست. شکایت دولت از سایت الف و همین نیش و کنایه شما هم به آقای توکلی در این متن یعنی اینکه ترجیح میدادید این مساله آشکار نمیشد. اگر هم می خواهید بگید که اون شکایت چنین معنایی نداره و کار عوامل سرخوده که وای به حال دولتی که هر بخشش برای خودش سازی میزنه

  علی آقا
  سلام بر شما
  بند یک مطلب شما دور از ذهن نیست اما در مورد کاغذ پاره هم قبلا توضیح داده ام که اقای احمدی نژاد این مطلب را در باره آقای کردان نفرموده اند. شکایت از سایت الف را اقدام درستی نمی دانم و از اقای توکلی هم به خاطر ایجاد این حس نیش و کنایه هم معذرت خواهی می کنم.
  موفق باشید

 26. Mehdi گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۲۲:۳۷

  Salam,
  Tanha chizi ke mitonam begam taasof ast va inke dolat khodesho chera bayad poshtibane ye adame doroghgoo bokone.
  eradatmand,

 27. صدرا گفت :

  مرداد ۲۳م, ۱۳۸۷ در ۲۳:۱۶

  سلام علیکم.

  ۱٫ به نظر شما، اگر معلوم شود که آقای کردان دروغ گفته و جعل مدرک کرده، آقای احمدی‌نژاد باید چه کند؟ آیا باید وزیرش را عزل کند؟

  ۲٫ نظرِ شما درباره‌ی خبرِ الف و بی‌بی‌سی فارسی در مورد استفتا از دانشگاه آکسفرد چیست؟ آیا این دو سایت دروغ می‌گویند؟
  * آقای صدرا
  سلام بر شما
  آنچه سایت الف و بی بی سی گفته اند نمی تواند ملاک عمل قرار گیرد. باید مرجع رسمی در این زمینه اظهار نظرکند. وزارت علوم باید صحت یا عدم صحت مدرکت تحصیلی اقای کردان را بررسی کند و اگر جعلی باشد ، عواقبی دارد که به طور مستقیم متوجه اقای کردان خواهد بود.
  موفق باشید

 28. علی گفت :

  مرداد ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۰۰:۴۳

  جناب جوانفکر
  با عرض سلام. شما در دفاعتان از دولت چندین مرتبه فرموده اید مدرک آقای کردان به دولت ربطی ندارد، ایشان باید جوابگو باشد. گویا در نظر ندارید که مردم به این مدرک جعلی به عنوان سندی بر کم دقتی ایشان (در بهترین حالت) یا متقلب بودنشان (در بدترین حالت) نگاه میکنند. الآن بر ملت محرز شده که ایشان شایسته اعتماد برای وزارت کشور با مسئولیتهای والایی همچون برگزاری انتخابات و راهبری نیروی انتظامی نیستند.

  سوال این است که آیا دولت قاطعانه و به موقع عمل خواهد کرد و خودش ایشان را پایین خواهد آورد یا حاضر است حتی برای حفاظت از مدیری با چنین سابقه خلاف آشکاری هزینه کند؟ صحبت از آبروی جمهوری اسلامی است.

  یکی دو نفر از دوستان باید بروند منزل ایشان و راضیشان کنند که خودش استعفا کند. به او بگویند که زشت خواهد بود اگر مجلس یا رئیس جمهور بر اثر گزارش وزارت علوم ایشان را اخراج کنند.

 29. یک ساکن اروپا گفت :

  مرداد ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۰۲:۱۳

  آقای جوانفکر عزیز،
  از یک طرف مردانگی آقای احمدی‌نژاد در دفاع از یارانش جای خوشوقتی و تقدیر است، بخصوص که این در میان سیاستمداران ایرانی حصوصیتی کم یاب است. ولی از یک طرف دیگر، لطمه‌ای که به اعتماد مردم به وزیر کشور تازه خورده است چیزی است که اثرش در حد شخص او نمی‌ماند. این بهانه‌ای خواهد شد برای تشکیک در انتخابات آینده و همینطور لطمه‌ای به اعتبار رییس جمهور است. میگویند نگاه کن ببین چه آدم‌های حقه بازی که حتی سند جعل میکنند در کابینه هستند و رییس جمهور از آنها دفاع میکند.
  حالا اگر آقای کردان یک مشاور یا معاون وزیر بود آنقدر این مساله مهم نبود. ولی این مساله به آبروی کل نظام و بخصوص دولت احمد نژآد دارد لطمه میزند. شما را بخدا برای جبرانش راهی پیدا کنید. کار کردان بر اساس قانون مجازات اسلامی جرم است و نمیشود به سادگی از کنار آن گذشت. نگذارید برچسب دفاع از مجرم به رییس جمهور بخورد. خوب نیست. به رای ایشان هم لطمه خواهد زد.

 30. منتقد احمدی نژاد گفت :

  مرداد ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۰۲:۳۷

  از نظر من مجموعه عملکرد دولت احمدی نژاد، ایرادهای زیادی دارد، اما این یک قلم برخورد شما با موضوع مدرک کردان و به ویژه پاسخ های متین و منطقی تان، با تصوری که از اطرافیان رئیس جمهوری داشتم متفاوت است. به شما تبریک می گویم و صادقانه می گویم که چنین برخوردهایی حتی برای منتقدان سرسخت دولت نیز خوشحال کننده است.

 31. محمود رازی گفت :

  مرداد ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۰۸:۰۴

  جناب آقای جوانفکر عزیز
  مدرک جعلی آقای کردان هر روز برای کشور مشکلی جدید ایجاد می کند و متاسفانه مدرک آقای رحیمی معاون حقوقی رئیس جمهور هم به گفته آقای زاکانی جعلی است
  آقای رئیس جمهور زحمتکش و خدمتگزار ما هم خودشان متوجه شده اند که این مدارک جعلی است زیرا در حکم وزارت سه وزیر جدید ، برای دو نفر عنوان دکتر (همان کاغذ پاره) را دادند و لی برای آقای کردان هیچ عنوانی ننوشتند
  دلم برای کسی مانند احمدی نژاد می سوزد که شبانه روز و حتی پنجشنبه و جمعه را نیز دلسوزانه کار می کند آنگاه این گاف بزرگ را می دهد
  به جان شما حیف است که احمدی نژاد خود را خرج کسانی مانند آقای کردان بکند
  درست همان طور که خاتمی خود را خرج ابطحی و امثال او کرد

 32. مهرداد زنگنه گفت :

  مرداد ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۰۹:۳۷

  جناب جوانفکر،
  موضوعی که کمتر به آن التفات شده ، مسأله انتخابات است که بایستی تحت مدیریت ورارت کشور انجام پذیرد. نکته حساسی که دوستان منتقد بدان بی توجه هستند همین جاست.
  خشت اول گر نهد معمار کج / تا ثریا میرود دیوار کج
  امیدوارم که دیدگاه بنده را نیز در وبگاه خود منعکس فرمایید.
  در راه حقظ منافع و مصالح مردمی و میهنی پیروز و پایدار باشید

 33. خبرنگار گفت :

  مرداد ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۰۴

  آیا استنادات قوه قضائیه در تعطیلی الف را منطقی می دانید؟

  جناب خبرنگار عزیز
  سلام بر شما
  بنده استنادات قوه قضاییه را نشنیده ام و نمی توانم به آن پاسخ بدهم. با پوزش
  موفق باشید

 34. کریم علوی نژاد گفت :

  مرداد ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۰

  غضنفر های دولت احمدی نژاد

  ما ازمارادوناهای اصلاح طلبان هیچ ترسی نداریم

  ولی غضنفر های جدید از قبیل مشائی ء کردان و رحیمی (معاون حقوقی) آنقدر به ما گل زده اند و می زنند که بازی را ۱۰ هیچ ببازیم

  آیا سر مربی ما (جناب آقای احمدی نژاد) نباید در زمان مناسب و قبل از آنکه تماشاچیان به بد و بیراه گفتن بپردازند دست به تعویض این غضنفر ها بزند

  یا بعد از باخت ، مانند بقیه مربیان داور و زمین و تماشاچیان و … را متهم خواهد کرد

  بابا دیگه غضنفرها کاملا روشن هستند آیا سر مربی نمی بیند ؟

  ما گفتیم و شما نشنوید ، استادیوم در حال انفجار است و حوصله هواداران تیم از اینهمه گل به خودی سر رفته است

  خود دانید بازهم همچنان غضنفرها را در زمین نگهدارید

 35. محسن عباسی گفت :

  مرداد ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۲

  سلام ما را به آقای احمدی نژاد برسانید

 36. علی گفت :

  مرداد ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۴۵

  کاری که ایشان کرده همانند کاری است که کلینتون کرد.اینکه رابطه جنسی داشته با منشی خود یا نداشته ثانویه بود.مهم این بود که در موردش دروغ گفت. دروغ آغاز و پایان فساد است. دروغ دروغ می آورد و گند بالای گند.
  تمام کردنش شجاعت می خواهد.
  دروغ واقعا چیز کثیفی است
  نگذارید یک لحظه بماند اگر برایتان ثابت شد که دروغ گفته است

 37. اردشیر طیبی گفت :

  مرداد ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۱۳:۰۶

  آقای جوانفکر عزیز
  از توجهتان به نظرات مردم و پاسخ های کامل و منصفانه ای که می دهید بی نهایت سپاسگذارم. اما مطلبتان کمی غیر منصفانه است، یعنی آقای توکلی چون بورس تحصیلی گرفته و در خارج از کشور تحصیل کرده حق ندارد ویرگول ها و اشتباهات فاحش مدرک قلابی آقای کردان را بشمارد؟
  در ضمن ای کاش به جای اینکه توجهتان تنها به غلط های نگارشی ای باشد که سایت الف بر مدرک کردان وارد کرده است، اندکی هم به استعلامات مستندی که از آکسفورد کرده است توجه می کردید.
  به هر حال من از اینکه شما نه تنها وبلاگ می نویسید، بلکه ارتباطتان را از طریق وبلاگ با مردم دو سویه کرده اید و پاسخ کامنت ها را هم می دهید بی نهایت خوشحالم و امیدوارم مسئولین دیگر هم از شما یاد بگیرند، اما بد نیست کمی بی طرفانه تر به برخی ماجرا ها نگاه کنید.

  جناب‌ آقای طیبی
  سلام بر شما
  از تذکر خیرخواهانه و برادرانه شما تشکر می کنم و از هر گونه خطا و اشتباهی که ممکن است مرتکب شوم یا شده ام از شما و دیگران عذرخواهی می کنم.
  موفق باشید.

 38. مظلومی گفت :

  مرداد ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۳۹

  به نکته جالبی اشاره کرده اید اقای جوانفکر متاسفانه دیدگاه غلط ما رسانه ها باعث شده تا اینگو به جامعه بفهمانیم که هر کسی القاب دکتر و مهندس ندارد بدرد کار کردن نمی خورد
  و باید این نکته را به اون اقای نماینده ای که در سایت خودش شدیدا دنبال اثبات تقلبی بودن مدرک دکترای اقای کردان هستش بگویم شما که مدرک دکترا را داشته اید و دارید چه گلی به سر مردم مظلوم به ویژه در زمان تصدی وزارت کار زده اید که الان دنبال مدرک هستید شما مگر کسی نبودید که می گفتید کارگر باید تا لحظه ای که در جسمش توان است باید کار کند و تمامی زندگی خود را وقف کار کردن بکند و این امر باعث شد که کارگرانی زیادی در ان وقت میانه شان با دولت بد شود اقای ت در دانشگاه فردوسی مشهد درست زمانی که عده ای از حرف اقای خاتمی از ازادی برداشت غلطی کرده بودند و ازادی را در نوع پوشش تعبیر کرده بودند شما برای اولین بار در ان زمان با پیراهن استین کوتاه برای سخنرانی رفته بودید که باعث دلخوری نیروهای ارزشی شد لطفا قضاوت را بسپارید دست دوستانی که خود پایبند به بعضی از ارزشها هستند در جائی که رهبری حمایت میکند شما چی کاره هستید که موضع می گیرید اقای ت این مخالفت شدید شما باعث ان شده که امروز سایتها بی گانه تیتر اصلی شان را به این موضوع اختصاص داده اند و شما شدید سردمدار این توطئه سرد بر علیه ارمانهای انقلاب شما در مجلس بهتر است میزان حقوق و مزایای دریافتی و تعطیلات و مرخصی های خودتان را کاهش دهید که به خدا قسم اگر همین طور به ابروریزی علیه نظام بپردازید روزی همین خون پاک شهدا از شما انتقام می گیرد

 39. aidin vahedi گفت :

  مرداد ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۱۹:۱۶

  با سلام

  بنده یک هم وطن مقیم فرانسه هستم. بنده شما را برای اولین بار در مساحبه شبکه ان.بی.سی. آمریکا با آقای احمدی نژاد دیدم. از یکی از دوستان پرسیدم که این آقا که شبیه مائو رهبر سابق جمهوری خلق چین لباس پوشیده را میشناسی؟ ایشون هم گفت آقای جوانفکر از مشاوران رئیس جمهور در امور مطبوعات هستند. اولآ می خواستم بشما وهمکارانتان تبریک بگم برای اینکه آقای احمدی نژاد در مدت کوتاه و با کمترین هزینه به یکی از شناخته شده ترین و مطبوعاتی ترین چهره های دنیا تبدیل شدند. ولی الان که چهره ایشون شناخته شده است و مصاحبات ایشون در دنیا پر بیننده است از این فرصتها بهتر استفاده کنید و توجه کنید و تدبیری بیندیشید که تصویر یک تهدید را که رسانه های غربی از آقای احمدی نژاد دادند را کم رنگ کرده به تصویری صلح جو تبدیل کنید و محبوبیت ایشان را بالا ببرید. به عنوان مثال در ابتدای مصاحبه شبکه ان.بی.سی. چهار کلام سلام و خوش وبش به زبان انگلیسی با مردم آمریکا بسیار کم هزینه و شاید بسیار موثر باشد. یا مثلا وقتی ویلیامز در مورد گرانیها و صف بنزین در ایران پرسید شاید فرصت خوبی بود که بعد از مطرح کردن مشکلات داخلی آمریکا که اولین قدرت اقتصادی دنیاست کارهای دولت در زمینه های رسیدگی به مناطق محروم ایجاد اشتقال و فقر زدایی صحبت کرد و همچنین آن دسته از تحریمهای آمریکا که متوجه نه دولت بلکه ملت ایران هست را خاطرنشان کرد. این که مسائل داخلی بکسی مربوط نیست جواب کم ارزشی است و رسانه های غربی می توانند از آن به آسانی در تعبیرهای منفی از کارایی دولت ایران استفاده کنند. نشان دادن احساس مسئولیت دولت در قبال مشکلات و رفاه مردم ایران بنیاد تبلیغات زد ایرانی در غرب را سست میکند.

  البته کارهای دولت نهم در رسانه های داخلی هم بازتاب مثبتی ندارد و کارهای درست دولت کوچک شمرده می شوند یا بازتابی نمی یابند و اشتباهات دولت بیش از حد بزرگ میشود و انتقاد سالم و سازنده از آن نمی شود. حتی خود دولت در زمینه تصمیمات پروژه ها و کارهایی که انجام می دهد اطلاع رسانی خوبی ندارد و انتقادات و نظرهای مردمی آن طور که باید در مطبوعات انعکاس نمی یابد. خیلی وقتها مردم اطلاعات و تحلیل درستی از مشکلات خود و کشور و ماهییت آن مشکلات ندارند و همه چیز را به سیاستهای غلط و ضعف اجرایی دولت ربط می دهند. اطلاع رسانی در این زمینه کار دولت است و مردم باید بدرستی به مشکلات آگاهی داشته باشند و دولت باید مردم را مشارکت دهد.

  در مورد جنجال مدرک آقای علی کردان. اولا گرفتن مدرک جعلی کار شایسته ای نیست بخصوص برای کسی که مسئولیتهای والای مملکتی بر دوش دارد. ولی مشکل بزرگتر مرض مدرک گرایی در ایران است که مدرک تحصیلی را از ماهییت خودش خارج کرده و به یک زیور و وسیله خودنمایی تبدیل کرده. آقای احمدی نژاد از دکترای خود در رشته عمران چه استفاده ای در شغل ریاست جمهوری می کنند که خود شما در نوشته هاتان ایشان را با عنوان دکتر نام می برید؟ یک مثال میزنم. فرانسه از نظر علوم بخصوص علوم تجربی در این سه صده اخیر از ایران برتر بوده و هست. و با اینکه مدرک گرایی در فرانسه وجود دارد و البته سطح مدارک صادره از دانشگاه های این کشوربالاست برای سنجش کارایی افرادی در سن و سال آقای علی کردان سابقه کاری بیشتر از مدرک مورد توجه قرار میگیرد. آقای سارکوزی از زبده ترین سیاستمدارها و تکنوکرات فرانسه است که نتنها اصالت فرانسوی نداره و در مجارستان به دنیا آمده بلکه مدرک تحصیلی درستی هم نداره و در دوران تحصیل بارها شکست خورده. ولی در مسئولیتهایی که طول سابقه کاریش داشته مهارت خود را نشان داده و امروز رئیس جمهوری فرانسه است. آیا در فرانسه دکتر مهندس کمتر از ایران است که رئیس جمهور این کشور مدرک دکترا یا مهندسی ندارد؟ یا آقای برنارد کوشنر وزیر امور خارجه دکترا در رشته پزشکی دارد. ولی از وقتی وارد دنیای سیاست شده دیگر مدرک او در رشته پزشکی ارزشی ندارد و در رسانه ها او را با عنوان دکتر نام نمیبرند. یا آقای سیلوییو برلوسکونی مرد اول ایتالیا که بدونه شک از خبره ترین مدیران و سیاستمداران دنیاست که از دست فروشی شروع کرده و مدرکی ندارد مثال خوبی است. البته بسیاری از کشتارهای جمعی و فجایع را دکترها مرتکب شدند. مدرک تحصیلی در جای خود و در رشته علمی مربوطه بسیار مهم است ولی دیگر داشتن دکترا در رشته شیمی علوم انسانی وغیره برای وزارت نتنها الزامی نیست باکه ارزشی ندارد. ولی این مسئله هم دلیل نمی شود که آقای احمدی نژاد مدرک تحصیلی را کاغذ پاره بنامند.

  از این حرفها گذشته اکثر جوانان ایران امکان ادامه تحصیل در سطوح بالا را ندارند. آیا این بدان معناست که دیگر امکان موفقییت در زندگی را ندارند؟آیا نمی توانند کارهای بزرگ انجام دهند؟ آیا در سطح فکری پایین تری از افراد دارای مدرک قرار دارند؟
  چرا به حرفه ها و احساس مسئولیت در کار و وجدان کاری در هر شغلی ارزش داده نمیشود؟

  برای شما وهمکارانتان و همچنین آقای احمدی نژاد آرزوی موفقییت دارم.

  جناب آقای واحدی
  برای شما آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.
  جوانفکر

 40. پارسا گفت :

  مرداد ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۲۱:۴۷

  جناب جوانفکر اشتباه نکنید .شخص آقای رییس جمهور موظف به شناخت کامل از این آقا بودند و الان باید پاسخگو باشند.عجله و شتاب زده گی ونپختگی دولت نهم عامل اصلی این بلایا است.شما هم از اعتبار نداشته در پیشگاه ملت هزینه نفرمایید.

  آقا پارسا
  با سلام
  از لطف و محبت شما که نشانه پارسایی شماست تشکر می کنم.
  موفق باشید

 41. حمید عاصف گفت :

  مرداد ۲۴م, ۱۳۸۷ در ۲۳:۲۲

  بهتر است که مدرک ایشان تقلبی نباشد.

  ایشان کسی هستند که مسئولیت برگزاری یک انتخابات سالم و بدون تقلب را بر عهده دارند ؟؟؟؟

 42. davood گفت :

  مرداد ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۶:۲۵

  آقای جوانفکر :
  آیا به نظر شما آقای کردان با توجه به وضعیت نا بسامانی که در اداره ی امور استانها و مجلس صدا و سیما در استخدام مازنی ها از خود نشان داد. با توجه به کنسرسیوم های خارجی و داخلی تبلیغات و انحصار آن برای آقا گلیان ها. با توجه به جعل مدرک و حقوق بدون استعلام و پیگری … آیا فقط کردان مقصر است یا شما وظیفه دارید از علی لاریجانی به خاطر وهن عظیم نظام پاسخ بخواهید. آیا حاظرید با منمناظره کنید بر سر اینکه دولت شما عوداً و با علم به مشکلات کردان از اقا خرج کرد تا بتواند انتخاب آتی خود را تضمین کند؟

  * آقا داوود سلام
  جمله آخر شما مبنی بر اینکه دولت از آقا خرج کرد تا بتواند انتخاب آتی خود را تضمین کند، درست نیست. آقای کردان باید اثبات کنند که مدرک تحصیلی شان جعلی نیست و اگر جعلی باشد ایشان باید عواقب آن را بپذیرند. قضاوت عجولانه ، نتیجه خوبی را به دست نمی دهد.
  موفق باشید

 43. مسیح علی نژاد گفت :

  مرداد ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۷:۰۰

  موافقید که وقتی موضوع از نقد به مچ گیری و جار و جنجال که کشیده می شود آنوقت موضوع برای دولت یا هر نهاد دیگری حیثیتی می شود و آنوقت به جای پذیرش اشتباه به دفاع از آن بر می آید . که البته این تنها از قصور دولت نیست و به نحوه جارو جنجال منتقدان نیز بر می گردد. یعنی اگر برای چند شغله بودن الهام یا رفتار مددی در دانشگاه زنجان و این دسن آخر هم کردان این همه گلو دری برای بی آبرویی در کار نبرد شاید رئیس دولت هم همت می کرد می پذیرفت که اشتباه کرده است اما با این همه دارداری که به راه افتاده معلوم است که دولت حاضر نیست مردانش را یکه رها کنید میان موجی از اخبار وحشتناک. غیر از این است؟

 44. سید مسعود لواسانی گفت :

  مرداد ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۷:۴۶

  جناب آقای جوانفکر
  با سلام ، درود و تبریک عید میلاد امام زمان(عج)
  مانند همیشه در اینجا هم رسانه‌ها و اصحاب مطبوعات را مقصر نشان داده اید بدون اینکه به این مساله بپردازید که اولا مشکل اینجا مدر ک گرایی نیست، ثانیا اگر موضوع در قضیه مدرک تحصیلی آقای کردان جریان غالب مدرک گرایی در ایران باشد باز هم ایشان خطایی مرتکب شده است-البته در صورت اثبات صحت ادعاها- ثالثا … اصلا بگذریم ان‌شاء الله گربه است!!!
  پاینده باشید
  بدرود

 45. az khoda betars گفت :

  مرداد ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۹:۱۰

  agaye mohtaram vaght kardi az khoda BETARS

  oxford dar site ash elamiye dad:

  http://www.ox.ac.uk/media/news_stories/2008/080815.html

 46. هادی(آفاق) گفت :

  مرداد ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۱۹:۳۶

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام
  ۱٫به نظر من امثال توکلی بی اشتباه یا کم اشتباه نیستند اما باید «انظر الی ما قال و لا تنظر الی من قال»یعنی وقتی ایشان حرفی می زند که دو دوتایش چهارتا می شود و منطقی است چرا او را …خطاب کنیم.این مسئله در مورد بقیه هم صادق است ولی این که اصلاح طلب باشند.
  ۲٫چرا ابتدا باید برای وزارت معرفی شود(بگذریم از سال ها کار)و بعد از او دفاع بخواهیم.همه می دانند که اگر کسی در یک اداره ی کوچک دولتی یا غیر دولتی بخواهد استخدام شود.کپی و اصل مدرکش را همراه با تاییدیه می خواهند.حال شما از ما می خواهید که بگوییم یک اشتباه ساده است.
  ۳٫آیا شما و یا هر یک از دولتیون دیگر به خود اجازه می دهد ولو به خاطر یک اتهام سطحی و قبل از این که فحص کند بیاید و حمایت کند؟
  ۴٫فرض ما بر این که همه ی حرف هاتان درست.اما چرا رییس جمهور ما که خیلی برایشان احترام قایلم بگوید خدمت احتیاج به کاغذ پاره ندارد؟
  به هر حال کمی هم اگر فارغ از جناح و از دید ملت بنگرید بیشتر خواهید دید.
  منتظرم…
  یا علی
  التماس دعا

  آقا هادی
  سلام بر شما
  با برخی از موارد مطرح شده موافقم اما با برخی دیگر با شما اختلاف نظر دارم که نظرم را در کامنت های دیگر مطرح کرده ام.
  موفق باشید

 47. fareevar گفت :

  مرداد ۲۵م, ۱۳۸۷ در ۲۳:۴۲

  Salam, dar pasokh be yeki az comment ha gofte boodin ke in masale rabti be dolate nohom nadare!!!!! albatte inke inshoon doroogh gofte bashan rabti be dolat nadare, vali hala ke doroogh goftan age dolat hemayat kone ya sokoot hatta bokone oonvaght dolat ham moghasser khahad bood.poste hassasi mese vezarate keshvar dar daste adami doroogh goo”??? vay be hale zir dastan az ostandar o farmandar o nirooye entezami!!!! lotfan javab bedin

 48. کوهی گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۰۲:۲۱

  جناب آقای جوانفکر، من از طرفداران محکم و قرص آقای احمدی نژاد بوده و هستم و در انتخابات هم به خرج خودم برای ایشان سایت تبلیغاتی راه انداختم و با اینکه مدرکو تجاربم از خیلی از این آقایان که آمدند و پست گرفتند هم بیشتر است و با اینکه آشنا هم در بین مقامات دولتی و اطرافیان آقای احمدی نژاد هم داشتم هیچگاه دنبال پست و مقامی نبوده ام و نیستم و برای همین هم اینجا با نام مستعار می نویسم…
  با این حال به عنوان یک عضو هیئت علمی یکی از دانشگاههای خیلی معتبر کشور و کسی که مدرک دکترا و فوق لیسانس و لیسانسش را در خارج از کشور از دانشگاههای معتبر و معروف گرفته است بگویم که از لحاظ اعتبار مدرک درست است که هیچ مدرکی حتی معتبرترین مدارک از معتبرترین دانشگاههای دنیا تا تایید وزارت علوم یا بهداشت را نداشته باشند قابل استفاده برای استخدام در ارگانهای رسمی یا سازمانهایی که نیاز به مدرک تخصصی دارند نیستند با این حال شرط اول برای تایید آن مدارم در وهله اول تایید مدرک مربوطه توسط دانشگاه صادر کننده مدرک است که این کار معمولا توسط نمایندگیهای سیاسی یا علمی ایران در خارج انجام می شود. بنابر این اگر دانشگاه مورد نظر اصل صدور مدرک را رد کند هیچ جایی برای تایید یا رد وزارت علوم باقی نمی ماند مگر اینکه در اصل استعلام اشتباهی رخ داده باشد. همچنین برای اعتبار مدرک فقط یک برگه گواهی یا به قولی کاغذ پاره نیست که مورد استناد قرار می گیرد بلکه تز و مدارک ثبت نام و گواهی های فارغ التحصیلی و نامه های دیگر که همه فارغ التحصیلان واقعی با آن آشنا هستند هم وجود دارند.
  بنده بر خلاف شما که معتقدید آقای کردان هنوز هم فرصت دفاع از خود را دارند معتقدم که این فرصت تمام شده است. چون اگر این تشکیک مثلا در مورد بنده یا هر صاحب مدرک واقعی دیگری رخ دهد حد اکثر بیشتر از یک نیم روز فرصت لازم ندارم که همه مستندات خود را رو کنم که اولین آنها نسخه امضا شده تز دکترا است.
  آقای جوانفکر بنده معتقدم که این مهزله حتی اگر همین امروز هم تمام شود و حتی اگر رییس جمهور هم از مردم معذرت خواهی کند خواه ناخواه این مسئله هزینه سنگینی را متوجه دولت نهم کرده که آثار آن به این زودی ها پاک نخواهد شد امری که موجب شادی دشمنانی شده که به ظاهر سنگ دلسوزی برای کشور و نارحتی از این واقعه را به سینه می زنند ولی در دلشان قند آب می شود چونکه سوژه ای بهتر از این برای حمله به شخص رییس جمهور و برنامه هایش نمی توانستند پیدا کنند.

  در خاتمه مثل خیلی از دوستان دیگر باید تکرار کنم که ضمن لزوم برخورداری از دانش و تجربه لازم در حیطه کاری برای وزیر شدن داشتن مدرک دکترا یا فوق لیسانس لزوما مهم نیست ولی دروغ گفتن و جعل مدرک و اصرار بر آن و از آن بدتر اگر صحت داشته باشد نان خوردن از این دروغ خطایی نابخشودنی است.

 49. معاصر گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۰۴:۰۸

  http://www.ox.ac.uk/media/news_stories/2008/080815.html اینهم تکذیبیه روی سایت دانشگاه آکسفورد که دیگر شبهات را بر طرف کند .
  جناب جوانفکر مشکل آقای کردان نداشتن دکترا نیست ، بلکه ایشان از جعل و دروغ ابایی ندارد .
  بله بدرستی مدرک آقای کردان کاغذ پاره ای بیش نیست ولی آقای رییس جمهور صورت مسئله پاک میکنند.
  لابد خدمتگزاری به توانایی جعل کردن با اعتماد به نفس بالا و ظاهر سازی نیاز دارد؟

  جناب آقای معاصر
  سلام بر شما
  رئیس جمهور کاغذ پاره را در باره مدرک آقای کردان استفاده نکرده اند. آقای رئیس جمهور به هیچوجه برای پاک کردن صورت مساله تلاش نکرده و نمی کنند. لطفا در مرتبط کردن مسائل با یکدیگر کمی جانب احتیاط را در پیش بیگیرد.
  موفق باشید

 50. فواد گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۰۴:۳۴

  جناب آقای جوانفکر،
  واقعا متاسفم که شما به عنوان مشاور رسانه ای رئیس جمهور به این شکل با مساله مدرک آقای کردان برخورد می کنید! راستش رو بخواهید هر چه فکر کردم نتوانستم بفهمم این که مدرک ایشان جعلی است چه ارتباطی دارد به این که آقای توکلی با بورس دولتی از انگلستان مدرک گرفته اند. اعطای بورس دولتی پروسه تعریف شده ای دارد و غیر از آقای توکلی افراد دیگری هم از این بورس ها استفاده کرده اند. حال اگر از نظر شما ایشان صلاحیت دریافت بورس دولتی را نداشته اند، بحث دیگری است که منطقا ربطی به مدرک جعلی آقای کردان ندارد. امیدوارم در سایر تحلیل ها و نظرات گرانقدری که در اختیار دولت محترم قرار می دهید بیش از این انصاف و تقوا را رعایت فرمایید.

 51. سید گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۰۵:۰۲

  سلام آقای جوانفکر. این قسمت از فرمایش شما که «وزارت علوم بایستی در مورد مدرک ایشان نظر دهد» برای امثال بنده و دیگرانی که عوام‌ الناس هستیم صحیح است. در ضمن استعلام از وزارت علوم برای مراتب استخدامی و اداری ضرورت دارد. اما مساله آقای کردان در وهله اول مساله پاسخ به افکار عمومی است! بنابراین با بیانیه صریح دانشگاه آکسفورد تا جایی که پاسخ‌گویی به افکار عمومی مد نظر است؛ هیچ جایی برای انکار آقای کردان باقی نمی‌ماند. وقتی دانشگاه صادر کننده مدرک تکذیب کند؛ دیگر اصلا بحث تایید یا عدم تایید وزارت علوم ایران موضوعیتی ندارد.

  دو نکته مطرح شده شما به دلیل توهین به آقای کردان حذف شده است.

 52. آرش گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۰۶:۴۶

  جناب آقای جوانفکر:
  روشن است که مسئولیت اصلی جعل مدرک آقای کردان با خود ایشان است و اصولا از نظر زمانی این قضیه بسی پیش از آغاز به کار دولت نهم بوده.
  مساله این نیست.
  مشکل این است که آقای رییس جمهوری کسی را که سابقه چنین جعل مدرکی را دارند را به عنوان “وزیر کشور دولت نهم” معرفی مینمایند و “مجلس شورای اسلامی” به ایشان رای اعتماد میدهد.
  پرسش بنده این است که چطور آقای احمدی نژاد در هنگام برگزیدن ایشان در مورد این قضیه تحقیق نکرده اند؟ مگر میشود در انتخاب یک “وزیر” (و نه آبدارچی) اینقدر اشتباه کرد؟
  اگر ایشان پیش از معرفی علی کردان شبهه ها را برای خود برطرف کرده اند پس چرا از وزیر خود دفاع نمیکنند؟ این مساله مستقیما به آقای احمدی نژاد مربوط است و بحث این است که آقای احمدی نژاد یک انسان جاعل را به سمت وزارت کشور منصوب نموده اند. کردان برگزیده احمدی نژاد است.
  اگر هم که سوالی در مورد مساله ای با این اهمیت نشده که باید به حال چنین دولتی تاسف خورد که به سوابق و مدارک افراد توجهی ندارد و به حال ملتی که این دولتش است

  آقا آرش
  سلام بر شما
  ۱- آقای دکتر احمدی نژاد آقای کردان را به عنوان دکتر به مجلس معرفی نکرده است برخلاف دو وزیر دیگر
  ۲- هنوز فرصت برای دفاع آقای کردان از مدرک تحصیلی شان باقی است .
  ۳- اگر جعلی بودن این مدرک اثبات شود ، بازهم آقای احمدی نژاد پاسخگوی تخلف آقای کردان در ادوار گذشته نیست.
  ۴- اگر این امر اثبات شود ، مسوولیت های بعدی را باید از مجلس و آقای کردان انتظار داشت.
  موفق باشید.

 53. سید گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۰۷:۳۶

  سلام جناب جوانفکر,
  می خواستم لینک تکذیبیه دانشگاه آکسفورد را برایتان بفرستم, فکر می کنم از هر مرجعی برای اظهار نظر در این مورد صالح تر باشد.
  http://www.ox.ac.uk/media/news_stories/2008/080815.html

  امیدوارم هر کس از دروغهای ایشان حمایت کرده جرات عذر خواهی از مردم را داشته باشد.

 54. مشهدی گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۰۷:۴۳

  http://www.ox.ac.uk/media/news_stories/2008/080815.html
  آیا به این بیایه دانشگاه آکسفورد هم میشه شک کرد؟؟؟؟خود دانشگاه میگه جعلی است حالا وزارت علوم هرچی بگه………..راستی سایت آکسفورد را فیلتر نکند!!!!!!

 55. محمد گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۰۸:۳۷

  جناب آقای جوانفکر

  هی می فرمایید در مورد مدرک دکترا ، خود آقای کردان می باید پاسخگو باشند و هیچگونه پیگرد، مسئولیت و تعقیبی را از ناحیه دولت و شخص رییس جمهور قائل نیستید. خیلی استدلال خامی هست. پس اجازه دهید من هم اینگونه عرض کنم : چنانچه آقای احمدی نژاد فردی را که به انواع فساد اخلاقی ، مالی ، دینی و غیره اشتهار دارد ، بر منصب وزارت بگمارد ، آنوقت باز هم خود فرد منصوب باید پاسخگو باشد؟؟؟؟؟
  ولی آقای جوانفکر از همه این حرفها که بگذریم ، حالا آدم به این پی می برد که بنده خدا آقای پورمحمدی با آن اقتدار و صلاحیت ، به چه دلیل به کنار می روند!!!!

  آقای محمد
  سلام بر شما
  استدلال شما در این زمینه محترم است اما نتیجه گیری شما و اتهاماتی که مطرح کرده اید را قبول ندارم. شاید درست نباشد که از یک موضوع نتیجه ای برای اثبات یک موضوع دیگر که ارتباطی با هم ندارند بگیریم.
  موفق باشید

 56. عماد آبشناس گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۰۸:۴۶

  سلام آقای جوانفکر
  انصافا یکی از زیباترین مقالاتی بود که در این زمینه خوانده ام.
  جای تاسف دارد که فرهنگ تزریقی اوروپایی ها و پس از آن آمریکایی ها در دوران تسلط فرهنگی بر ملت ما که مبنی بر مدرک گرایی بجای حرفه و توان گرایی بود روز بروز در مملکت ما ریشه دار تر می شود. بنده خود (رئیس صنف آموزشگاه های رایانه و رئیس اتحادیه موسسات آموزش فن آوری کشور می باشم) به دلیل درگیری های کاری صنفی با بیش از ده رئیس در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کار کردم و بدون استثنا هیچ کدام هیچ مشکلی را که حل نکردند هیچ بلکه به مشکلات آموزشگاه ها اضافه کردند حتی برخی از آنها دور خود دیواری کشیده بودند و حاضر نبودند با هیچ کس ارتباط داشته باشند. و من شهادت می دهم همین آقای کردان هم از همه آنها مقتدرتر و هم خاکی تر بودند. و در دوران کوتاهی که در سازمان آموزش فنی و حرفه ای بودند علیرغم اینکه برخی از تصمیمات ایشان کل بدنه سازمان را به لرزه در می آورد ولی ایشان این تصمیمات اساسی را گرفتند و حجم زیادی از مشکلات آموزشگاه ها را حل کردند و امیدوار بودیم شخصی با اقتدار ایشان چند صباحی بیشتر در سازمان آموزش فنی و حرفه ای می ماند تا مشکلات سازمان را حل می کرد.
  درست یا غلط بودن مدرک ایشان به بنده ربطی ندارد اما ایشان بیش از ده ها دکتر و مهندس خدمت کردند و چیزی که کم ندارند هیچ بلکه خیلی بیشتر از ده ها دکتر و مهندس دیگر سواد دارند.

 57. محمد باقری گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۰۹:۱۹

  با سلام خدمت جناب آقای جوانفکر
  ضمن آرزوی توفیق روز افزون برای شما و همه همکارانتان در دولت، نظر من درباره این مطلب شما نیست و صرفا برای رساندن پیام به شخص شما است و این است که اظهارات رحیم مشایی نه تنها خارج از گفتمان اصول‌گرایی و عدالت محور بلکه خارج از چهارچوب‌های سیاست های کلان جمهوری اسلامی است.
  امیدوارم شما نیز چنین دیدگاهی داشته باشید و این دیدگاه را به جناب آقای رئیس جمهور انتقال دهید
  اگر وزیران به دلایل ضعف و کوتاهی در همراهی دولت باید تغییر کنند وجود چنین افرادی که سخنانی خارج از دایره عقل و منطق ایراد می‌کنند و هربار برای توجیه آن سخنی غیر معقول تر از قبل می زنند نیز بسیار مضر است
  و لازم است تا شخص رئیس جمهور و جناب عالی خود از چنین افرادی تبری جویید
  تا کی رئیس جمهور باید تاوان چنین افرادی بپردازد
  با آرزوی موفقیت و توفیق بیشتر در خدمت به مردم برای شما
  ضمنا اعیاد شعبانیه را به شما و همکارانتان تبریک عرض می کنم
  محمد باقری

  آقای باقری عزیز
  سلام بر شما
  حق باشماست. همه ما باید سنجیده و بر اساس اصول صحبت کنیم.
  موفق باشید

 58. رضا امیری گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۰۹:۴۸

  جناب آقای جوانفکر
  با سلام و تحیت
  می خواستم چند نکته را بیان کنم تا کمی به بحث کمک کرده باشم:
  ۱- اگر از آقای دکتر زاهدی وزیر محترم علوم جویا شوید اساساً مدارک افتخاری از جمله دکتری افتخاری از سوی هر دانشگاهی هم صادر شود (مدرک واقعاً صادر شده باشد و اصالت داشته باشد) ارزش تحصیلی و استخدامی نداشته و اصولاً ارزشیابی نمی شود !؟ اگر شما نمونه ای سراغ دارید که وزارت علوم مدرک دکتری افتخاری را ارزشیابی کرده ، ارائه دهید.
  ۲- مدرک دکتری افتخاری و صلاحیت علمی وی را آقای دکتر جاسبی در سال ۷۹ تأیید کرده !؟ با دستور ویژه دکتر جاسبی برای آقای کردان در حالیکه ایشان مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد هم نداشته حکم استادیاری در دانشگاه آزاد صادر کرده است !؟ یعنی با مدرک فوق دیپلم آقای کردان استادیار دانشگاه شده و جالب اینکه در سال ۸۳ دکتر جاسبی برای او حکم دانشیاری صادر کرده است !؟
  یعنی رتبه ای که زرنگ ترین اساتید بعد از حدود ۲۰ الی ۲۵ سال و در آستانه بازنشستگی کسب می کنند ، آقای کردان به لطف الطاف خاصه دکتر جاسبی و مدیریت خانوادگی حاکم بر دانشگاه آزاد، در ۴ سال کسب کرده است !
  ۳- به راستی جناب آقای دکتر احمدی نژاد اینگونه دارد با مافیای مدیریت خانوادگی حاکم بر دانشگاه آزاد اقدام انقلابی انجام می دهد !
  ۴- اطلاعات تحصیلی آقای کردان پیش از معرفی وی به مجلس در اختیار یکی از مشاورین نزدیک دکتر احمدی نژاد قرار گرفته بود و ادعای بی خبر بودن دولت از وضعیت تحصیلی آقای کردان به نظرم قرین به صحت نمی باشد.
  اراتمند دولت کریمه

  جناب آقای امیری عزیز
  سلام بر شما
  اشکال اگر قانونا به آقای جاسبی هم وارد باشد باید پاسخگو باشند. اما مطمئن باشید که در این ارتباط هیچ مسوولیت قانونی متوجه دولت نهم و رئیس جمهور نیست. اگر خطایی در گذشته صورت گرفته باشد ، نباید پاسخ آن را از رئیس جمهور کنونی مطالبه کرد. رئیس جهمور هم آقای کردان را به عنوان دکتر به مجلس معرفی نکرده است.
  موفق باشید

 59. درویش گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۰۹:۴۹

  سلام اولا این که امروز وبلاگتون رو پیدا کردم امیدوارم همیشه این جا را حفظ کنید و موفق باشید. دوما : شما طوری سخن می گویید انگار که در مورد قضیه ی آقای کردان، آقای احمدی نژاد هیچ تقصیری ندارند درسته که گناه جعل مدرک و تدریس با مدرک جعلی کردان به گردن آقای احمدی نژاد نیست اما تقصیر از این جهت به گردن آقای احمدی نژاد هست که چنین فردی را به وزارت کشور برمی گزیند. کاغذپاره ملاک خوب بودن یا بد بودن وزیرکشور نیست مهم این ست که زشتی دروغ (که از گناهان کبیره است) از بین نرود ضمنا به نظر شما فردی که دروغ می گوید و جعل سند می کند فرد قابل اعتمادی ست و آیا می توان انتظار داشت انتخابات آینده را سالم برگزار کند؟ ضمنا همونطورکه میدونید دانشگاه آکسفورد بیانیه ی رسمی صادر کرده مبنی بر این که چنین مدرکی صحت نداره حالا اگر بر فرض محال وزارت علوم هم این مدرک را تایید کنه، وزارت علوم هم گناهکار محسوب میشه! ضمنا صحبت شما در مورد مدرک گرایی در کشور ما کاملا درسته فرهنگ جامعه ی ما مدرک گراست (البته رسانه ها هم بخشی از جامعه هستند) خود من با این که سعی می کنم برای کسی عنوان دکتر، مهندس به کار نبرم امابه دو نفر از اعضای فامیل همیشه می گوییم دکتر! چون اگر نگوییم کسی نمی شناسد! ضمنا از جنابعالی که بر این رفتار اشکال گرفتید انتظار میره که در قسمت لینک ها عنوان “دکتر” را از کنار اسم آقای احمدی نژاد بردارید. موفق باشید!

  جناب آقای درویش
  سلام برشما
  بنده معتقدم که در ماجرای مدرک تحصیلی آقای کردان هیچ مسوولیتی متوجه آقای رئیس جهمور نیست. ایشان در معرفی آقای کردان به مجلس عنوان دکتر را برای ایشان استفاده نکردند . البته از این عنوان برای معرفی وزرای راه و اقتصاد استفاده شده است. ضمن اینکه مساله دکترای آقای کردان مربوط به دولت نهم نیست و اگر اشکالی به آن وارد است به مسوولین وقت صدا و سیما و جاهای دیگر که قانون را رعایت نکرده اند برمی گردد. فکر می کنم باید به آقای کردان فرصت داده شود تا در باره مدرک تحصیلی خود استنادات لازم را ارائه دهند. عنوان کاغذ پاره را هم رئیس جمهور در مورد مدرک آقای کردان به کار نبرده اند. می توانید به متن سخنان رئیس جمهور در این باره مراجعه فرمایید.
  موفق باشید

 60. علی گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۱۰

  استاد در جواب درویش باز جاده خاکی رفته اید. برادر من، وقتی دکتر احمدی نژاد کسی را برای “وزارت” معرفی مینمایند باید در مورد ایشان خوب تحقیق کنند سپس ایشان را به چنین پست حساسی بگذارند. خدای ناکرده اگر آقای کردان جاعل مدرک نبود و جاسوس بود چی؟ بس کنید لطفا. یک گندی زده اید مثل آدمهای متمدن معذرت خواهی کنید. احمدی نژاد معصوم که نیست. یک بار برای همیشه این سنت عصمت مسئولان را بشکند و بگوید اشتباه کردم. تا این سنت نیکو و پسندیده اعتراف به اشتباه حداقل کار مثبت احمدی نژاد باشد. در ضمن ممنونم که نظر قبلی بنده را همچنان در قید سانسور محبوس نگه داشته اید.
  مخلص تمام انسانهای راستگو و صدیق چه مدعی اصولگرایی چه بی ادعا
  امضا
  یک ایرانی بدبخت که مسئولان کشورش از اعتراف به اشتباه میترسند و چوبش را همیشه او خورده و میخورد.

  سلام بر علی آقا
  آقای احمدی نژاد اگر لازم باشد حتما عذرخواهی هم خواهند کرد. هیچکس مدعی معصومیت رئیس جمهور نیست. ایشان هم چنین ادعای نکرده اند. همه ما ممکن الخطا هستیم اما اگر قرار بر عذرخواهی باشد قبل از رئیس جمهور افراد دیگری باید این کار را بکنند. چنانچه اشکال قانونی در این زمینه وجود داشته باشد ، اجرای قانون و قضا مقدم بر عذرخواهی است .
  موفق باشید

 61. یک مدیر سابق در وزارت ارتباطات گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۷

  سلام. سوء استفاده از مسوولیت و انتصاب افرادی که شایستگی بر عهده گرفتن مسوولیت محوله را ندارند نکته تازه ای نیست و مختص به این دولت خاص هم نمی باشد. فارغ از این نکته که وزیر کشور نیازی به مدرک دکتری ندارد دروغ گفتن این فرد که هم اکنون در جایگاه وزارت کشور نشسته است بسیار عمل قبیحی است.

  با سلام بر شما
  چند خط از مطلب شما را حذف کرده ام زیرا فردی را که به موقعیت اداری او اشاره کرده اید ، فرصت دفاع از خودش را در این وبلاگ ندارد. لذا از انتشار آن چند خط معذورم.
  موفق باشید

 62. کیوان گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۸

  جناب آقای جوانفکر

  بنده مدعی هستم تلاش دارم همیشه با انصاف با مسائل برخورد کنم و دیگران را نیز اعم از اینکه موافق یا مخالف موضوعی باشند، دعوت به برخورد منصفانه بنمایم. بر این اساس با احترام به نوع نگاه شما نسب به این موضوع و نسبت شما با دولت نهم؛ مایلم توجه شما را به نکات زیر جلب نموده و پاسخ جنابعالی را جویا باشم:

  - فرموده اید “تاکید بنده بر نقش رسانه در ترویج مدرک گرائی است” و جهت نوشتار خود را معطوف به این امر نموده اید اما در مورد اصل قضیه یعنی جعل سند (که بر اساس قانون سند جرم است!) و کسانی که مرتکب چنین جرمی می شوند (صرف نظر از نام و موقعیت فرد ) کمتر عنایت داشته اید. و به نظر می رسد اهمیت موضوع ایجاب می نماید فراتر از نکات مندرج در پاسخ به کامنت ها، نظر مبسوط تر و صریح تر خود را اعلام فرمائید.
  - مکررا فرموده اید آقای کردان خودشان باید پاسخگوی تشکیک در مدرکشان باشد. اصل فرمایش صحیح است اما با توجه به نسبتی که ایشان با دولت نهم بخصوص بعنوان وزیر پیدا نموده، دو نکته مجهول می ماند: اول اینکه اگر فرضا ایشان مایل به پاسخگوئی به افکار عمومی نباشد یا بخواهد آنقدر پاسخگوئی را کش بدهد که موضوعیت نداشته باشد؛ واکنش دولت چه خواهد بود؟ و آیا در صورت اثبات جعل بودن مدرک (بر اساس تائیدیه دانشگاه آکسفورد)‌ واکنش دولت چه خواهد بود؟ (عنایت بفرمائید به مفاد قانون مربوطه که اشد مجازات را برای جاعلی که سمت دولتی داشته باشد منظور نموده است!)
  - همگان را به پاسخ وزارت علوم در مورد صحت مدرک آقای کردان ارجاع داده و دعوت به صبوری نموده اید. باز هم اصل دعوت صحیح است اما: لطفا صادقانه و صریح بفرمائید آیا وزارت علوم می تواند در برابر فشار افراد متنفذ برای تائید مدرک مقاومت کند؟ و اینکه چرا شما اصل تائید یا تکذیب دانشگاه مرجع (آکسفورد) را رها نموده و به تائید وزارت علوم بسنده فرموده اید؟ و نهایتا اینکه بررسی وزارت علوم قاعدتا در زمان تائید مدرک ایشان تمام شده (در صورتی که مدرک به آن وزارت ارائه و تائیدیه دریافت شده باشد!)‌ و لذا پاسخگوئی وزارت علوم قاعدتا زمان زیادی نیاز ندارد. بنا بر این با گذشته حدود ۱۰ روز چرا وزارت علوم تکلیف را روشن نمی کند!؟
  - در پاسخ به کامنت ابوذر فرموده اید ایشان با تائید مجلس شورای اسلامی وزیر شده اند؟ آیا صادقانه معتقدید عنوان دکترای ایشان و بحث نقل قول از مقام معظم رهبری تاثیری در این زمینه نداشته است!؟ و اگر پاسخ شما حتی تا اندازه ای مثبت باشد، تکلیف صحت و سقم شرعی و اخروی اینگونه رای گیری چه می شود؟
  - در پاسخ به کامنت احتشامی فرموده اید مدرک تحصیلی ایشان مربوط به قبل از دولت نهم است و مسئولیت آن متوجه رئیس جمهور و دولت نهم نیست!!؟ این نوع نگاه را به دور از انصاف است. یعنی شما عنایت ندارید که با انتصاب بعنوان قائم مقام وزارت نفت یا پیشنهاد بعنوان وزیر کشور، در واقع این دولت نهم بوده که صلاحیت و از جمله مدرک ایشان را مد نظر قرارداده یا به قول فرنگی ها به رسمیت شناخته؟ (عنایت داشته باشید که سمت قبلی ایشان در صدا و سیما در بحث ما موضوعیت ندارد چون مسئولیت این نهاد متوجه هیچ دولتی نیست!)‌ و اصلا کسب مدرک توسط هرکس در هر دوره ای چه ربطی به دولت وقت دارد!!!!!!؟؟؟؟؟ و اگر رئیس جمهور تعیین کننده نهائی در گزینش مقامات ارشد است، چرا نباید بپذیریم که در این زمینه مسئولیت – حداقل اخلاقی – دارد؟
  - در پاسخ به کامنت محسن فرموده اید اگر لازم باشد رئیس جمهور از مردم عذر خواهی خواهند کرد. مایه بسی خرسندی است اما لطفا بفرمائید از نظر شما در چه صورتی این لزوم مصداق پیدا می کند؟ آیا بیانیه دانشگاه آکسفورد کافی نیست؟ و اینکه اگر لزوم امر روشن شد، کار به صرف عذرخواهی برگزار می شود یا عواقب مشخصی برای مقام جاعل (صرف نظر از اینکه چه کسی باشد) نیز در پی خواهد بود؟
  - دو نکته پایانی بنده یکی این که موضوع محدود به ادعا و تشکیک نیست بلکه هنگامی که این ادعا و تشکیک در مورد فردی با مسئولیت بالا مطرح می شود، دامنه بحث به اعتماد عمومی به دولت و بلکه فراتر از آن به نظام گسترش می یابد و امیدوارم شما و دولت به این نکته عنایت داشته باشد. دو دیگر اینکه آنگونه که در مقالات جناب آقای مطهری (سایت تابناک)‌ به تفصیل آمده است؛ نظام ما که با بهای بسیارگزافی بنا شده است، از اینگونه اغماض ها در مورد خطاها و حتی جرم های منسوبین به خود ضربه های زیادی دیده و – آنگونه که اشاره نمود – اعتماد مردمی از این ناحیه بسیار فرسوده شده است (که به نوبه خود بعنوان یک مقوله جدی امنیت ملی قابل نگرش است!)‌. بسیار پسندیده خواهد بود که دولت نهم بانی این امر خیر باشد که پس از وارسی های دقیق و کامل و فوری، حداقل اگر جرمی در حد جعل اتفاق افتاده آنرا بر نتابد و به مسئولیت ملی و دینی خود در این زمینه بگونه ای که شایسته هردو صفت مذکور باشد، عمل نماید. چنین باد.

 63. محمد گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۰۸

  به نام خدا
  جناب آقای جوانفکر مشاور محترم رئیس جمهور اسلامی ایران
  سلام علیکم
  گرچه امیدی به تاثیر این یادداشت و توجه به تذکری در قصد بیان آنرا دارم ندارم اما از باب انجام وظیفه این پیام را برای شما ارسال میکنم
  جناب اقای جوانفکر همراهی جناب مشایی در سفر ترکیه با آقای احمدی نژاد در حالی صورت‌میگیرد که این روزها به دلیل اظهارات اخیر ایشان جوی بسیار منفی و البته به جا علیه ایشان در میان اقشار حزب اللهی از دانشجویان تا طلاب از نمایندگان مجلس تا تحلیلگران سیاسی از نخبگان تا عوام جامعه و تمامی اقشار مومن در مورد آقای مشایی ایجاد شده است. خود بهتر می‌دانید که این جو بی دلیل نیست و ریشه در اظهارات نابخردانه رئیس سازمان میراث فرهنگی دارد.
  جناب جوانفکر
  همراهی ایشان با آقای دکتر شائبه دهن کجی دولت را به تمامی این جریانات در پی داشته است
  شما بهتر می‌دانید که اقبال مردم از دکتر به علت اتخاذ مواضع عدالت طلبانه، ظلم ستیز و احیای بخشی از افکار امام ره بوده است . به قول دوستی این یکی را چطور هضم کنیم که معاون رئیس جمهوری که به عنوان نماد مبارزه با اسرائیل جنایتکار مطرح شده دم از دوستی با مردم … بزند.
  برادرم آقای جوانفکر
  اگر همانقدر که حضور موسویان در کنار هاشمی زشت وزننده نمود حضور مشایی در کنار احمدی نژاد نیز.
  دوست عزیز
  امیدی به تاثیر این نوشته ندارم چرا که وقتی احمدی نژاد به نامه ۲۰۰ نماینده مجلس، اعتراض تشکلهای دانشجویی و اقشار مومن این کشور بی توجه است این نوشته نیز راه به جایی نخواهد برد.
  اما همانطور که گفتم از باب وظیفه این یادداشت را نوشتم
  گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من ::::: آنچه البته به جایی نرسد فریاد است
  موفق باشید

  آقا محمد سلام بر شما
  آقای مشایی در باره آن موضوع توضیح داده اند و امیدوارم چنانچه لازم باشد بازهم تنویر افکار کنند و اشتباه صورت گرفته را به نحو مقتضی جبران کنند.
  ایشان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هستند و به دلیل ارتباطات ایران و ترکیه در امر گردشگری حضور ایشان در سفر رئیس جمهور به ترکیه از نظر بنده اشکالی ندارد. مدیریت کشور اقتضائات خود را دارد و البته توجه به افکار عمومی هم مهم است .
  موفق باشید.

 64. کیوان گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۱:۰۸

  جناب جوانفکر

  دومین و آخرین بیانیه دانشگاه آکسفورد را ملاحظه بفرمائید.
  آیا بازهم لازم است منتظر اعلام نظر وزارت علوم باشیم؟ آیا می پذیرید که اگر این اتفاق در کشور دیگری می افتاد حداقل استعفای فوری مقام مربوطه و البته عذرخواهی رسمی دولت را در پی داشت؟ چرا نظام اسلامی ما و بویژه دولت نهم مدعی اصولگرائی نباید در این زمینه پیشگام باشد؟ راستی تصور می فرمائید ماندن چنین مقامی به سود نظام است یا رفتن ایشان؟

 65. مرتضی گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۰۴

  سلام
  این که در بیان ریشه مدرک گرایی فقط به رسانه پرداخته اید واقعا بی انصافی است.
  ایا مرتبه احتماعی، امکان تصدی مناصب بالاتر، حقوق و مزایای بیشتر و …. در این میان نقشی ندارد.
  در سیستم اداری فعلی به جای شایسته سالاری عوامل دیگری باعث پیشرفت می شود که یکی از انها مدرک است و این ها ریشه اصلی مدرک گرایی است

 66. نقی مختاری گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۱۳

  با نظر شما موافقم . اما فکر می کنم دانشگاه آزاد هم به نوعی به این مدرک گرائی دامن زده است و شنیده هائی که برای من موثق است نشان می دهد مسئولان بدون اینکه مثل یک دانشجو در کلاس حاضر شوند مدرک می گیرند و با آن حقوق و سمت و … در اختیار آنها قرار می گیرد . اما مهم مدرک نیست و به اصطلاح رئیس جمهور محبوب کاغذ پاره است اما اینجا بحث دروغ گوئی عدم صداقت و اینها هم مطرح است . دروغ گوئی از گناهان کبیره است و باعث ساقط شدن انسان از عدالت می شود . سئوال اینست که کسی که عدالتش مخدوش است می تواند در منصب مهمی مثل وزارت قرار گیرد ؟
  دولت عدالتخواه باید به این سئوال پاسخ دهد و گرنه اصل مدرک برای ما مهم نیست .

  آقای مختاری
  سلام بر شما
  بحث کاغذ پاره را آقای رئیس جمهور در مورد آقای کردان به کار نبرده اند.دروغ گناه کبیره است و از ارتکاب آن به خدا پناه ببریم. گاهی حق از مو هم باریکتر می شود. یکی از مخاطبان به من تذکر داد که به خاطر دنیای دیگران ، آخرتمان بر باد نرود.
  موفق باشید

 67. سعید رهنما گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۲

  جناب جوانفکر با سلام.با آنکه از طرفداران رییس جمهور هستم اما از همان اول از شما و آقای مشایی خوشم نمی آمد اما اکنون موضع گیری های شما را می پسندم ولی نظرم راجع به آقای مشایی هر روز بدتر میشود خواهش میکنم از دکتر احمدی نژاد عزیز بخواهید که با ایشان برخورد کند

 68. محسن کریمی گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۳:۱۰

  ***
  برادر بزرگوارم. جرم کردان نداشتن دکترا نبوده است. جرم او جعل و تحریف بوده است که ظاهرا دولت محترم از آن بی خبر نبوده است و اتفاقا به همین دلیل هم وی را دکتر خطاب نکرده اند. چرا که اگر نمی دانستند که مدرک جعلی است یا خللی به‌ش وارد است، قاعدتا ایشان را دکتر خطاب می کردند و می بینیم که نکرده اند.
  چرا از زیر بار مسئولیت خود؛ شانه خالی می کنید. والله ما مسئولیم.
  ان السمع و البصر والفواد، کل اولیک کان عنه مسئولا.

  در ارتباطات اثبات کرده اند (اثبات کننده اش هم ایرانی است اتفاقا) که بیش از ۷۰ درصد ارتباطات انسان ها غیرکلامی است. از آن ۳۰ درصد باقی مانده هم کمتر از ۱۰ درصد مربوط به واژه هایی است که در مکالماتمانبه کار می بریم. مابقی اش مربوط به تن صدا و لحن و …. است. چه طور می گویید که آقای احمدی نژاد از مدرک جعلی ایشان حمایت نکرده است. مگر ما در خلا زندگی می کنیم. مگر ما بار اولمان است که استعاره می شنویم. را سالهاست مردم ما بلدند. جانشین قبلی وزیر کشور دارد می رود و وزیر جدید می خواهد معارفه شود. عبارت ورق پاره را رئیس جمهور برای نفر قبلی به کار برده اند. نفر قبلی (آقای هاشمی) چه نیازی به چنین حمایتی داشت. آن هم روز رفتن اش. یک کودک دبستانی هم می فهمد که این حرف ها در حمایت از کیست. فرض کنید که قبول کنیم که حمایت مستقیم نیست.
  این کامنت رانشان هم نخواهید داد. اما بیننا و بین الله. اصلا ما هم نه. بینکم و بین الله.
  خروجی این حرف که ، در این روزهای این مملکت -بیش از هر کسی- به درد چه کسی می خورد؟
  این یکی که توصیه ی آقا (رهبری) هم هست به جوانان. که گول ظاهر جربانات سیاسی و حرف ها را نخورید. بروید ببینیدآخرش؛ آب فلان جریان به کدام جو ریخته می شو و به کدام آسیا می رود.
  لطفا یک جوری فرمایش نکنید که احساس کنیم ما را فرض کرده اید. هوش زیادی نمی خواهد. اگر کسی مختصری با استعاره اشنا باشد، می فهمد که ماجرای است.
  بنده از ابتدا با خط مشی های بدون برنامه و غیر علمی آقای احمدی نژاد موافق نبوده ام. هنوز هم نیستم و ایشان را مدیر خوبی نمی دانم. اما ایشان را آدم درستی می دانسته ام و می دانم. (اگر محدوده‌ی تقوا را شخصی بدانیم و قبول کردن کاری فراتر ازتوان را بی تقوایی ندانیم.)
  با این حال؛ ایشان را آدم سالم و حق طلب و به فرمایش رهبری کسی می دانم که علی الانصاف برای خدمت به مردم سر از پا نمی شناسد. راه درستش را بلد نیست یک بحث دیگری است.
  اما ایشان را آدم حق طلب و حق جو و در اجرای آن چه درست می داند؛ آدمی صریح یافته ام. و واقعا توقع از ایشان دارم. ایشان -به زعم من- مدیر خوبی نبوده ولی بچه حزب اللهی درجه یک که بوده. اهل مماشات و زد و بند و این حرف ها نبوده. و من به عنوان یک بچه حزب اللهی ساده از ایشان توقع دارم.
  هم مسئولیت خود را بپذیرد و هم جبرانش کند.
  شما هم که مشاور ایشان هستید سعی نکنید نقش “بر دامن کبریاش ننشیند گرد” را بازی کنید و ایشان را از هر تقصیری مبرا بدانید وایشان را از آن صداقت و درستی که حداقل های مسلمانی و انتظار ما از یک بچه مسلمان است دور کنید. شما هم اگر تقوا داشته باشید ایشان را تشویق می کنید به برخورد قاطع با خاطی و نه زیر پر و بال گرفتن و حمایت کردن از خاطی.
  ایشان از مولایمان علی بزرگتر که نیست. مدیر خاطی را عزل می فرمود و همان جا در حضور مردم رو به خدا می کرد و گریه می کرد و استغفار می کرد که خدایا من او را به خطا نخوانده ام و نمی دانستم که او خطا خواهد کرد و مردم را رنجور خواهد ساخت.
  ما چشممان به عملکرد ایشان است.
  دلمان خوش بود این دوستمان اگر مدیریت بلد نیست؛ صادق و پاک و خادم است. این یکی دلخوشی را از ما نگیرید!

  جناب آقای کریمی
  با سلام
  شما حتما به نظر رهبرفرزانه انقلاب در باره دولت نهم اهمیت می دهید ، بنابراین به این دیدگاه ایشان توجه کنید:
  …خوشبختانه یک دولت مردمى و پایبند به ارزشهاى دینى هم سرِ کار است. خود رئیس جمهور با شیوه و منش مردمى، با ساده‏زیستى، با دلبستگى کامل به ارزشهاى اسلامى، با شجاعت و اعتمادبه‏نفس، در میدان کار و تلاش است؛ اجزاى دولت و خود رئیس جمهور، کمربسته‏ى خدمت به مردم مشغول کار هستند. ابتکار عمل را – هم در مسائل کشور و هم در مسائل بین‏المللى – در دست دارند. امروز در عرصه‏ى بین‏المللى دیگر این‏طور نیست که مسئولان کشور ما مجبور باشند دنبال حرف سیاستمداران و سیاست‏سازان بین‏المللى بدوند؛ نه ، ابتکار عمل در دست مسئولان ماست. اعتماد به‏ نفس و ایمان واتکاء به خدا در مسئولان کشور، یک چنین اثرى دارد و امروز بحمداللَّه این‏طور است. رئیس جمهور، اهل کار، اهل ابتکار، اهل خدمت، اهل عمل، وارد میدان و خسته نشو است؛ این، افقها را روشن مى‏کند. امروز نظام سیاسى ما این‏طورى است ؛ نظام باثبات ، مردم مؤمن ، جوانان علاقه‏مند، پُرتحرک و پُرشور، و مسئولان دلسوز و علاقه‏مند، شجاع و داراى ابتکار عمل. ..
  اولاً جایگاه دولت در نظام جمهورى اسلامى و در نظام سیاسى کشور ما جایگاه بسیار مهمى است، ثانیاً بیشترین مسئولیتها را دولت بر دوش دارد؛ بعد هم این جهتگیرى‏هاى دینى و این ارزش‏گرایى انقلابى و اسلامى خیلى ارزش دارد. سختکوشى، تلاش فراوان، ارتباط با مردم، سفرهاى استانى، جهتگیرى عدالت و زىّ مردمى؛ اینها خیلى قیمت دارد و من قدر این کارها را مى‏دانم. من به خاطر این چیزها از دولت حمایت مى‏کنم……

  جناب آقای کریمی
  با تمسک به سخنان مقام معظم رهبری در باره دولت نهم ، قصد ندارم مانع از اظهار نظر شما و دیگران در باره عملکرد دولت بشوم. باید اشکالات را تذکر داد و اصلاح معایب را خواستار شد اما در عین حال باید مراقب باشیم که خط را گم نکنیم . ضمنا از تذکرات نیک اندیشانه شما هم سپاسگزارم.
  موفق باشید

 69. مهدی گرمرودی گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۳:۵۶

  آقای جوانفکر سلام علیکم
  بنده مرور سریعی داشتم به صفحه اطلاع رسانی و محاوره ای شما داشتم .
  خوشم آمد . جدای از محتوا و مطالب ، روش خوبی است که نیازمند مداقه و غور بیشتری است .
  گفتگوی بی پروا با مخطبان بنا به مقتضیاتی که با آن مواجه هستیم بسیار پسندیده است .
  قطعا فرصت کمی دارید که بیشتر به این مقوله و زمینه بپردازید چرا که این زمینه و بستر وقت مبسوط و تقریبا زیادی را می تواند بگیرد . جدای از مشی فکری و نوع نگاه به مسائل که تفاوتهای ماهوی آن تا حدودی طبیعی می تواند باشد ، باز نمودن این نحوه از گفتمان خود راهگشاست و با آموزه های دینی و اعتقادی ما نیز مطابقت دارد و یکی از موارد بروز و ظهور تسامح و تساهل می تواند تلقی شود
  موفق باشید انشاءالله .
  کلاغ بد صدا

 70. شهرام گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۴۹

  سلام
  به نظرمن کسی حق ندارد آبروی کسی را خیلی راحت ببرد وبا این متن از اقای احمدی نژاد حمایت می کنیم دوست دارم اقای رئیس جمهور محبوب من – از ساری

  هر چه باشی شیر دل گردون شکارت می کند
  هر چه قدر باشی عزیز ایام خوارت می کند
  هر چقدر باشد لبت خندان زبهر دیگران
  عاقبت دست طبیعت اشکبارت می کند
  ای بشر از کِبر دوری کن
  که خوارت می کند
  گر طلا باشی به عالم عیارت می کند
  بهر دنیا کِذب می گویی و تهمت می زنی
  کِذب و تهمت در جهان بی اعتبارت می کند
  در جهان گیرم به قدرت شوی بهرام گور
  گور چون پیمانه پر گردد
  شکارت می کند

 71. سیدمصطفی گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۵:۳۴

  سلام آقای جوانفکر، خسته نباشید!
  مسأله دکترای آقای کردان هنوز برای من حل نشده، اما با اعتمادی که به آقای احمدی‌نژاد دارم، منتظرم تا بالاخره واقعیت ماجرا مشخص بشه.
  به هر حال فکر می‌کنم با این هجمه تبلیغاتی که حتی از سوی کسانی مثل آقای توکلی راه افتاده، بهتره دولت هم هرچه زودتر پاسخ قاطع و قانع کننده‌ای به این ماجرا بده.
  موفق باشید

 72. علی گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۶:۳۸

  اولا بنظر میرسد شما از دیگر مسئولان ، در قبال کارخود مسئول ترید. گرچه سعی در تبرئه احمدی نژاد دارید. اما اگر ما بجای هاشمی رفسنجانی، به احمدی نژاد رای دادیم بر این مبنا بود که او را خودی میدانستیم. فکر میکردیم در مقابل متخلفان قاطع است و طرفدار مردم. روزهاست که کوس رسوایی این بنده خدا در عالم زده شده، اما شما هنوز با او مماشات میکنید. یادتان باشد، چاپلوسان بدترین دشمنان انسانند چنانکه مولا علی فرمود”بر روی چاپلوسان خاک بپاشید”.حضور افرادی چون کردان در دولت مدعلی اصولگرایی، برای انقلاب و کشور هر روز هزینه ای بی شمار دارد.
  با توجه به نزدیکی شما به رئیس جمهور و با توجه به پاسخهایی که به کامنتها دادید، احساس کردم مردمی هستید این نکته را از رفتار مولا علی برایتان میفرستم تا به گوش احمدی نژاد برسانید و بگویید ما میخواهیم او چون مولا علی رفتار کند نه چون شاه و یا حتی حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی

  «هنگامی که نامه مرا خواندی، ابن هرمه را… برکنار کرده و به مردم معرفی کن!‌ به زندانش افکن! آبرویش را بریز! به همه بخش‌های تابع اهواز بنویس که من چنین عقوبتی برای او معین کرده‌ام. مبادا در مجازات او غفلت یا کوتاهی کنی که نزد خدا خوار می‌شوی و من به زشت ترین صورت ممکن، تو را از کار برکنار می کنم و خدا آن روز را نیاورد… شبها زندانیان را برای هواخوری به فضای باز بیاور جز ابن هرمه…» (دعائم الاسلام، جلد ۲، ص۵۳۲ ).

  ابن هرمه چه کرده است که امیرالمؤمنین(ع) به رفاعه، حاکم اهواز چنین فرمان می‌دهد که او بی درنگ باید «بی‌آبرو» شود؟ همان مولای متقیان که حرمت آبروی مسلمان را بالاتر از حرمت کعبه می‌داند چنان بر بی آبرو شدن یک مجرم حکومتی اصرار دارد که حتی فرماندار اهواز را که مسئول اجرای حکم است «تهدید» می‌کند که اگر او را بی آبرو نکنی «من به زشت ترین صورت ممکن، تو را از کار برکنار می کنم».

  او نه یاغی است و نه جانی، یعنی نه بر ضد حکومت قیام کرده، و نه جنایتی مرتکب شده است. او مسئول نظارت مالی بر بازار اهواز بوده که مرتکب تخلف مالی شده است.

  شاید برخی نکته اساسی این فرمان امیرالمؤمنین را در جنبه ایجابی آن یعنی قاطعیتی ببینند که آن حضرت در بی آبرو کردن متخلف منسوب به حکومت به خرج داده است، به ویژه اینکه حضرت با پایین دانستن «آستانه جرم» منتظر نماند تا ابن هرمه نصف زمین‌های اهواز را چپاول کند و بعد عکس‌العمل نشان دهد. اما آنچه لااقل به همین اندازه مهم است و برای وضع اطلاع رسانی امروز کشور ما بسیار درس آموز، جنبه سلبی این حکم است، یعنی اینکه چرا حضرت برای مجازات وی دستور «محرمانه» صادر نکرد و چنین بر بی آبرو کردن وی تأکید ورزید؟
  (از مقالات آقای محمد مطهری)

  منتظریم تا در “”اسرع”” وقت رئیس جمهور ضمن عزل این فرد متخلف، او را به قوه قضائیه معرفی نماید و با حضور شجاعانه در رسانه ها، اعلام کند که دولت اسلامی ایران، مدافع حقوق مردم است، نه افراد سرسپرده.

  اینگونه احمدی نژاد برنده شدن خود را در دور بعدی تضمین خواهد کرد، نه با گماردن متقلبین در راس انتخابات.

  موفق باشید

 73. مردی گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۷:۴۷

  حرفها را دیگران زدند فقط من میخواستم بگویم ( به روباه گفتند کو شاهدت گفت دمم ).حالا وزارت علوم آقای احمدی نژاد میخواهد صحت این مدرک را بررسی کند.یعنی نتیجه اش از همین حالا مشخص نیست؟

  یک حدیث هم از مولا علی (ع) خدمتتان عرض کنم که فرمود ( شقی کسی است که به خاطر دنیا آخرت خویش را خراب کند و شقی تر کسی است که به خاطر دنیای دیگران آخرت خویش را تباه سازد. ) آقای جوانفکر مواظب آخرتتان باشیدخدا به همه ما رحم کند.

  آقای مردی
  سلام بر شما
  همه ما باید مراقب آخرتمان باشیم که به راحتی خرابش نکنیم. و البته ما که مسوولیتی بر دوشمان است بیش از دیگران باید مراقب باشیم. بنده هم به خدا پناه می برم از شر شیطان .
  موفق باشید

 74. میم گفت :

  مرداد ۲۶م, ۱۳۸۷ در ۱۸:۳۲

  آقای جوانفکر عزیز
  ما هنوز آنقدر فراموشکار نشده ایم که یادمان برود در همین مملکت چندسال پیش سر ماجرای روزنامه جامعه آقای شمس الواعظین را به خاطر جعل یک امضا آن هم پای یک فاکس محاکمه و محکوم کردند. اگر حمایت مردم را می خواهید و خیر دنیا را و اگر به آخرت عقیده دارید با آقای کردان هم همان طور رفتار کنید که با مخالفتان یعنی شمس الواعظین کردید. البته من اصلاً و ابداً حامی پروژه اصلاحات و سکولاریزه کردن کشور که آقای شمس و اصلاح طلبان دنبالش بودند نیستم. اما کور هم نیستم که نفاق و یک بام و دو هوا را نبینم.
  جناب آقای میم
  با سلام
  بنده در جریان ماجرای آقای شمس الواعظین نیستم و برای بنده معلوم نیست که چرا آن موضوع را از بنده مطالبه می کنید؟ خط آخر مطلبتان را هم حذف کردم چون ادعایی را مطرح کرده اید که طرف مقابل فرصت دفاع ندارد.
  موفق باشید

 75. رضائی گفت :

  مرداد ۲۷م, ۱۳۸۷ در ۲۱:۱۷

  جناب آقای جوانفکر سلام علیکم
  جنابعالی در جواب یکی از پیام های در مورد آقای مشائی فرموده اید:
  آقا محمد سلام بر شما
  آقای مشایی در باره آن موضوع توضیح داده اند و امیدوارم چنانچه لازم باشد بازهم تنویر افکار کنند و اشتباه صورت گرفته را به نحو مقتضی جبران کنند.
  ایشان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هستند و به دلیل ارتباطات ایران و ترکیه در امر گردشگری حضور ایشان در سفر رئیس جمهور به ترکیه از نظر بنده اشکالی ندارد. مدیریت کشور اقتضائات خود را دارد و البته توجه به افکار عمومی هم مهم است
  مطمئنا جنابعالی به اعتراضات گسترده ای که در این چند روزه به موضعگیری آقای مشائی صورت گرفته است دقت نموده اید . برای مزید اطلاع به بعضی از آنها اشاره میکنم
  ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس که بیشتر آنها از اصولگرایان طرفدار جناب اقای احمدی نژاد هستند
  آقای باهنر نایب رئیس مجلس و از حامیان آقای احمدی نژاد و از گروه اصولگرایان کمترین اقدام در این مورد را استعفای آقای مشائی برشمرده اند
  اعتراض سراسری دانشجویان
  اعتراض دانشجویان عدالتخواه در مقابل ساختمان میراث فرهنگی
  مطلب جالب آنکه در چند ساله اخیر تنها موردی که تمامی نگرشهای مختلف و احزاب در موری یک صدا شده اند همین موضوع آقای مشائی است
  حال چگونه است که توضیح اقای مشائی را که در حقیقت توهین به همه کسانی است که خواستار برخورد با ایشان شده است را بطور ضمنی کافی دانسته و حضور ایشان را در ترکیه در کنار آقای رئیس جمهور توجیه نموده اید.
  آیا شما اینگونه برخورد با معترضی را صحیح میدانید . ایشان معترضان به گفتار خود را :
  سست‌عنصر، وامانده، منفعل و بریده نامید»، و برخورد آنها را سیاسی دانسته و تأکید کرد که هرچند برخورد این عده «راهی برای شکاف در صفوف انقلابیون و ارزشمداران جستجو کرده است، اما این مکری است که به نتیجه نخواهد رسید».
  آقای جوانفکر شما اهل رسانه هستید و انشاءالله واقف به مسائل سیاسی ، لذا خوب میدانید که حضور فردی که در کشورش مورد شدید ترین اعتراضات مردمی و خصوصا مجلس و مسئولین آن کشور است باعث تضعیف نتایج هیئت آقای رئیس جمهور میشود.ضمن آنکه تائیدی بر نگرش فکری آقای مشائی از سوی آقای احمدی نژاد تلقی میگردد که مخالف تمامی موضعگیریهای ایشان در رابطه با رژیم نامشروع صهیونیسی میباشد.
  موفق باشید
  جناب آقای رضایی
  سلام بر شما
  آقای رحیم مشایی تا وقتی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است، باید به وظایف خود عمل کند . بیان این مساله به معنای توجیه مسائل دیگر نیست.
  موفق باشید.

 76. ناگفته ها گفت :

  مرداد ۲۸م, ۱۳۸۷ در ۰۰:۳۲

  جناب اقای جوانفکر، بحث مدرک گرایی که در کشور ما رایج است یک مشکل است و اینکه کسی مدرک جعلی داشته باشد مشکلی دیگر. اینکه شما عنوان کرده اید” فلان آقا که به برکت بورس دولتی دکترای خود را از فرنگ دریافت کرده به مثابه یک کارشناس آکسفورد شناس از چند ویرگول ایراد می گیرند ” نشان می دهد که برای شما نه تنها خود مدرک مهم است که حتی طریقه کسب مدرک هم مهم است . که آیا با بورس دولتی بوده یا غیر دولتی ؟ حال چطور ممکن است جعلی بودن خود مدرک مهم نباشد؟ جناب جوانفکر اینکه این آقای احمد توکلی که منظور شما بود دارو دسته خودش را دارد درست ، اینکه عمری شعار مبارزه و اعلام اسامی مفسدان اقتصادی داد اما همینکه وقت عمل رسید و آقای احمدی نژاد ( دکترش را به خاطر شما نگفتم) فریاد زد می خواهم اعلام کنم ، صد مصاحبه و مقاله ترتیب داد که این اعلام باعث فرار سرمایه می شود ، آن هم درست اما به هر حال در این مورد خاص به گفته شما به واسطه چند ویرگول و به نگفته شما به واسطه چند غلط املایی * موجود دربرگه دکترای افتخاری آقای کردان و با استعلام از دانشگاه آکسفورد ** ثابت کرد که مدرک جعلی است ما به فرمایش حضرت امیر باید به چه می گوید توجه کنیم نه که می گوید . البته متاسفانه بعد از این اثبات سایت الف ظاهرآ با شکایت آقای رحیمی معاون رئیس جمهور فیلتر شد.
  جناب جوانفکر بحث بر این نیست که چرا آقای کردان دکترا ندارد ، بحث بر این است که چرا دکترای جعلی دارد و من و ما حامیان آقای احمدی نژاد و همینطور شماییم ولی همه ترسمان از این است که کسی که در صورت لزوم می تواند برای خودش دکترای افتخاری بسازد و با افتخار و بی واهمه پخش کند آیا نمی تواند برگه های ترخیص کالا ، مجوز احداث غیرقانونی کارخانه ، مجوز دریافت وامهای میلیارد دلاری و … درست کند؟ در این صورت آیا احتمال اینکه چند سال دیگر بشنویم فلان وزیر احمدی نژاد هم مفسد اقتصادی از آب در آمد ، دور از ذهن است؟ مگر در مورد دولتهای پیشین این اتفاق نیفتاده ؟ در آن صورت خدشه دار شدن باورمان درباره آقای احمدی نژاد ، می دانید چه ضربه ای به باورهایمان درباره نظام می زند؟ چون همه آدمهای خوب به ترتیب دارند خط می خورند و می ترسم چیزی در آخر نماند جز مشتی احساس حماقت که چرا به هر کسی اعتماد کردیم. و مباد آنروز که چنین شود. آقای احمدی نژاد گفته اند” برای خدمتگزاری نیازی به این کاغذ پاره ها نیست” .در جوامع بزرگ و مدرن و سیستم مند این کاغذ پاره ها نشانه است و برای هر چیزی به این کاغذ پاره ها نیاز است . شما اگر یکی از همین کاغذ پاره هایی که آنرا گواهینامه رانندگی می گویند نداشته باشید هر چقدر هم راننده قابلی باشید جریمه می شوید . و علتش هم روشن است تا هر افسری مجبور نشود از راننده هر اتومبیلی که رد می شود آزمایش رانندگی بگیرد و البته افسر هم باید یک کاغذ پاره به نام کارت شناسایی در جیب و پارچه پاره ای که درجه اش است را بر دوش داشته باشد تا هر راننده ای هم مجبور نباشد به هر رهگذری سوال و جواب پس دهد و بسیاری مثالهای دیگر. برای فرصتهای شغلی و خدمتگزاری هم همین است و اگر چنین نباشد پشت در دانشگاه ها نانواها و بقالها و … برای تدریس دروس دانشگاهی صف می گیرند و همه مسئولین دانشگاه هر روز باید همه وقت خود را برای تعیین سطح سواد هزاران داوطلب تدریس صرف کنند و البته برای همه فرصت خدمتگزاری هست ، نانوای بی کاغذ پاره با پخت نان عطر نان و زندگی را در کوچه پس کوچه های شهرمان پخش می کند و بنا سرپناه می سازد و دکتر کاغذ پاره دار شاگرد تربیت می کند و صد البته هستند کسانی که مدرک دکتر و مهندس ندارند اما از بسیاری از مدرک داران با سواد تر و کاراترند و اینها اغلب با توجه به سواد و قابلیتشان خود را در کار نشان می دهند و تحمیل می کنند و یا اینکه از طرف افراد مورد اعتمادی معرفی شده و مورد تایید قرار می گیرند . کاش آقای احمدی نژاد که یکی از همان افراد مورد اعتمادند، کردان را به عنوان یک لیسانس لایق یا هر چیز دیگری که هستند معرفی می کردند و آن عنوان دکترای افتخاری و مدرک کذایی عنوان نمی شد .فرض را بر ندانستن دکتر احمدی نژاد می گذاریم اما شایسته و بایسته بود پس از مطرح شدن این شائبه ها و با توجه به حساسیت ایشان در صداقت و درستکاری هیات دولت خود سریعتر از آکسفورد و وزارت علوم استعلام می کردند و در صورت اثبات جعلی بودن ، به سرعت ایشان را برکنار می کردند . فراموش نکنیم در مجلس هم برخی از دوستان رئیس جمهور مانند آقای حسینیان و زاکانی به مخالفت و تشکیک در مدرک پرداختند و بعید است که همه نیت سوء داشته باشند.
  جناب جوانفکر فرموده بودید که تایید یا عدم تایید مدرک بر عهده وزارت علوم است . حق با شماست اما اگر در مورد این مدرک این مسائل و موارد مطرح نمی شد و رئیس مجلس از وزارت علوم نمی خواست آیا این وزارت خود پیگیری می کرد؟ قضاوت هم به عهده قوه قضائیه است اما اگر این قوه به وظیفه خود رسیدگی می کرد آیا لازم بود رئیس جمهور این همه فریاد بزند که با مفسدین و دانه درشتها قاطعانه برخورد کنید ؟؟!!
  جناب آقای جوانفکر شما مسلمآ دوست و دوستدار آقای احمدی نژادید اما گاهی تذکر و هشدار خطای دوست از توضیح و توجیه خطا برای اثبات دوستی لازمتر و واجبتر است که نوشتن این مقاله در پاسخ به شما هم جز این منظور نبود که ادعای دوستی شما و جناب احمدی نژاد را دارم و با تذکری خواستم اثبات مدعایم کنم که نکند با کاری اشتباه و توجیه آن اشتباه باور دوستداران آقای احمدی نژاد خدشه دار شود.
  آروزی توفیق و بهروزی برای شما و دولت خدمتگزار را دارم.

  سلام بر شما
  از تذکرات خیرخواهانه تان سپاسگزارم. بنده قصد توجیه خطای هیچکس را ندارم. اقای رئیس جمهور بحث کاغذپاره را در باره مدرک آقای کردان مطرح نکرده است. اقای رئیس جمهور کردان را به عنوان دکتر به مجلس معرفی نکرده است. برای اثبات جعلی بودن مدرک آقای کردان چاره ای جز مراجعه به وزارت علوم نیست. اگر مدرک جعلی باشد باید روشن شود که آقای کردان چگونه به چنین مدرکی دست یافته است و در این صورت افراد مسوول و دستگاههای ذیربط وظایف و مسوولیت هایی دارند که باید به آن عمل کنند.
  موفق باشید.

 77. عباس گفت :

  مرداد ۲۸م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۴۰

  سلام ، ای کاش آقای احمدی نژاد برای رای اعتماد آقای سید مهدی تلاش می کردند حتی اگر رای نمی آورد بهتر بود از معرفی این وزیر ( راست سنتی ) با این همه حرف و حدیث .

 78. ایمان گفت :

  مرداد ۲۸م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۵۱

  درود بر شما و رییس جمهور خادم ملت و همه خادمان جمهوری اسلامی که این طور شفاف و بی واسطه با مردم به گفتمان مینشینید .دولت نهم تجلی گاه تمام آرمان های رو به زوال انقلاب و خواسته های بحق مردم است.خدا یاورتان باشد . آقای جوانفکر خوشحال میشوم به وبلاگ من هم سری بزنید جند مطلب اخیرم تحلیل هایی را بر دولت نهم نوشتم که نظرات موافق و مخالف زیادی را در پی داشت نظر شما چیست

 79. همیلا گفت :

  مرداد ۲۸م, ۱۳۸۷ در ۱۶:۲۴

  سلام آقای جوانفکر
  امیدوارم نامتان برازنده افکارتان باشد
  به نظر من شخص رئیس جمهور از ماهیت مدرک آقای کردان خبر نداشته است . اگر موضع گیری های مجلس در قبال فرد قبلی که به عنوان وزیر پیشنهادی رئیس جمهور تند و شتابزده نبود؛ احمدی نژاد با عجله اقدام به معرفی یک جاعل و حقه باز نمی کردند.
  هنوز هم دیر نشده می توان وی را عوض کرد . رئیس قوه مجریه هم در این کار تبحر خاص دارند .
  موفق باشید

 80. ناگفته ها گفت :

  مرداد ۲۹م, ۱۳۸۷ در ۰۱:۱۲

  سلام مجدد جناب جوانفکر و تشکر از پاسخی که به نوشته ام دادید.من هم در پاسخ شما چند مطلب عرض کنم.
  ۱- درست است که اقای رئیس جمهور کردان را به عنوان دکتر معرفی نکرده اند اما ایشان در مجلس برای رای اعتماد دکترای افتخاری خود را مطرح کردند و در جلسه وزارت کشور هم مدرک ایشان توزیع شد و آقای رئیس جمهور پس از اطلاع از جعلی بودن آن شایسته بود و هست که بلافاصله ایشان را عزل کند .البته ممکن است دستگاه های ذیربط بگویند مثلآ این جرم ۲۰ هزار تومان جریمه نقدی دارد چون برای فروش سوالات کنکور متهم به پرداخت ۲۰۰ هزار تومان جریمه نقدی متهم شد اما اقای رئیس جمهور نباید به این مجازاتها اکتفا کند و ایشان هم شایسته است و هم واجب که ایشان را عزل کند که کسی که صداقت ندارد لیاقت وزارت خصوصا در دولت آقای احمدی نژاد را ندارد . طریقه دست یافتن حالا هرچیزی و در هر زمانی که می خواهد باشد .
  ۲ – امیدوارم آقای رئیس جمهور همانطور که همیشه می گویند ما می خواهیم با مردم صادق باشیم و رو راست حرف بزنیم ، نتیجه بررسی وزارت علوم را صادقانه به اطلاع مردم برسانن و چنین نباشد که این نتیجه به گزارشی محرمانه تبدیل شود و در بین مسئولین دست به دست شود و مردم هم نامحرم شوند
  ۳- سوالی که در ذهن همه نقش بسته این است که با وجود بیانیه ای که بر خروجی سایت دانشگاه آکسفورد قرار گرفته مبنی بر اینکه آقای کردان هیچ سابقه و مدرکی در این دانشگاه ندارند آیا اگر وزارت علوم اعلام کند که مدرک دکترای افتخاری درست بوده ، این گفته قابل اعتماد است؟؟!!
  ایام به کام

 81. سلمان گفت :

  مرداد ۲۹م, ۱۳۸۷ در ۰۶:۴۱

  سلام بر شما
  خسته نباشید
  خیلی کار خوبی‌است که وبلاگ راه انداخته‌اید و مهم‌تر این‌که رابطه‌ای دوطرفه برقرار کردید با خوانندگان!
  می‌خواستم پیش‌نهادی کنم و آن این‌که وقتی می‌خواهید به نظری پاسخ دهید قبل از نوشتن نظر خودتان یک بگذارید. این‌طوری پاسخ شما از نظر داده شده جدا می‌شود و خواناتر خواهد بود.
  این نظر را هم علنی نکنید لطفاً.
  برای توفیق دولت دعا می‌کنیم
  یا علی

 82. فاخته گفت :

  مرداد ۲۹م, ۱۳۸۷ در ۰۹:۰۴

  اگر آقای کردان مسئول رفتار خویش است حالا که اذهان عمومی نسبت به این قضیه حساس شده اند نباید برای حفظ ابروی باقبمانده ریاست جمهوری توجه ویژه به این قضیه شود و افراد متخلف به مردم معرفی و مجازات شوند؟
  مگر نه اینکه شعار شما دولت خدمتگذار است .هیچ خدمتی بهتر از برداشتن شک و شبه از اجتماع نیست.

 83. احمد گفت :

  مرداد ۲۹م, ۱۳۸۷ در ۰۹:۵۴

  جناب جوانفکر
  هرچند هرکسی مسؤول کار خویش است، اما در به کارگیری در مناصب حساس دولتی باید به پیشینه‌ی افراد توجه کرد. بلاتشبیه گله را به گرگ نمی‌سپارند

  * احمد آقا سلام
  نظر شما درست است والبته نه گرگی در کار است و نه گله ای.این حساسیت ها را باید حفظ کنیم تا مناصب به دست افراد با کفایت سپرده شود.
  موفق باشید

 84. هومن گفت :

  مرداد ۳۰م, ۱۳۸۷ در ۲۲:۲۱

  جناب جوانفکر، ممنون از اینکه با سعه صدر کامنتها رو می خونید و گاهن جواب هم می دید. این همه صبر و حوصله شایسته تقدیره. من به عنوان یکی از مخالفان آقای احمدی نژاد سوال دارم که آیا اون فرصتی که شما توی کامنتهای بالا ازش حرف زدید برای اینکه آقای کردان مستنداتشون رو نشون بدند و از خودشون دفاع کنند به سر نیامده؟ امکان داره دکتر احمدی نژاد زمانی رو مشخص کنه و تا در اون برهه زمانی آقای کردان مدارک خودشون را ارایه بدند و در نهایت ما شاهد برخورد آقای احمدی نژاد با ایشون باشیم؟ (به هر صورت ارایه مستندات از جانب آقای کردان احتیاج به چند ماه وقت نداره، مگر اونکه آقای احمدی نژاد و هیت دولت قصد اتلاف وقت و لاپوشونی این قضیه رو داشته باشند.)
  با تشکر

  *آقا هومن سلام
  نظر شما را تایید می کنم. ایشان نباید وقت گذرانی کنند. البته رئیس جمهورو دولت به هیچوجه قصد اتلاف وقت و لاپوشانی نه تنها مساله آقای کردان بلکه هیچ مساله دیگری را ندارند.
  از دلگرمی شما به بنده هم صمیمانه سپاسگزارم.
  موفق باشید.

 85. علی گفت :

  مرداد ۳۰م, ۱۳۸۷ در ۲۳:۲۸

  سلام
  خود جنابعالی در خصوص اقدامتان در زمینه عدم استفاده همکارانتان از عناوین دکتر و مهندس در زمانی که در شهرداری بودید و یا در مقابل آن مجری تلویزیون توضیحی ندادید، شاید کارگشا باشد.

  علی آقا سلام
  در شهرداری تهران کار دیگری جز تذکر شفاهی به اطرافیان مبنی بر اینکه از عنوان دکتر برای بنده استفاده نکنند ، انجام ندادم. البته همانطور که گفتم مقاله ای در این زمینه نوشتم و به کیهان ارسال کردم که مقبول نیفتاد و به چاپ نرسید.
  موفق باشید.

 86. احسان گفت :

  شهریور ۱م, ۱۳۸۷ در ۰۴:۰۰

  روزهای قبل از دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد را به همراه بعضی از دوستان در میدان ولیعصر به تبلیغات انتخاباتی برای آقای احمدی نژاد گذراندم. نمیدانم از سر شور جوانی بود یا امید واهی به آینده، اما قطعا جذب سخنان متفاوت آقای احمدی نژاد شده بودم. البته اگر از حق نگذریم، فیلم سینمائی آقای احمدی نژاد چند صباحی ما را سرگرم نگه داشت، اما سرانجام آتش مبارزه با مافیای ثروت و قدرت، اصلاح دانشگاه آزاد، عدالت و … به خاکستر نشست و احمدی نژاد همانی شد که نباید میشد. نام «رجائی» عزیز بار دیگر به انبار رفت تا در شاید در موقعیتی دیگر، جوانترهایی خامتر را فریب دهد و «خدمت» ابزاری شد برای دور زدن قانون و توجیه عمل دروغگویان!
  اکثر دوستانی که با مرارت بسیار مدرکشان را از معدود دانشگاههای معتبر داخلی گرفته اند، امروز در سوئد و کانادا و آمریکا هستند، و جاعلان و دارندگان مدارک بی ارزش دانشگاههای پولکی و غیر پولکی داخلی و خارجی، مدارج متنوع و مناصب مختلف را اشغال نموده اند.
  «امید به امثال احمدی نژاد» را هرگر تکرار نمیکنم و به الله قول میدهم که به محض اینکه مادرم رضایت دهد، این ویرانه را به سمت هر مملکت متمدنی ترک کنم.
  میتوانید چشمتان را ببندید، اما این نوشته عین واقعیت است… واقعیت محتومی که در انتظار بسیاری از تحصیل کردگان واقعی این مملکت است.

  آقا احسان سلام
  امیدوارم هرجا که هستی یا هرجا که در آینده بروی درپناه حضرت حق سالم و سربلند باشی . آقا احسان امیدت را حفظ کن. مطمئن باش که احمدی نژاد دربرابر
  تخلف و متخلف از هر جنس و قماشی که باشد کوتاه نخواهد آمد. آقای کردان باید صحت و درستی مدرک خود را اثبات کند و در غیر اینصورت عواقب آن را بپذیرد.موضوع آقای کردان فرصتی برای توجه جدی دولت به بازنگری و بررسی مجدد مدارک تحصیلی دانشگاهی ارائه شده به دستگاههای دولتی است و امیدوارم هرچه زودتر این مساله به واقعیت بپیوندد.
  موفق باشید.

 87. کمیل جوادیان گفت :

  شهریور ۱م, ۱۳۸۷ در ۱۰:۴۱

  برای جامعه حزب اللهی ها با این برخوردهای رئیس جمهور متاسفم
  به آقای احمدی نژاد بنده رای دادم تا خانواده گرائی ازبین برود
  تا رفیق بازی نباشد
  تا صداقت حاکم شود
  اما ایشان که مثل آب خوردن ۹ وزیر عوض کرد و ما دفاع کردیم حالا از سه مجرم دفاع می کند که دوتن از آنها جعل مدرک دکتری دارند (رحیمی و کردان) و یک تن از آنها علاوه برجعل ، ازاله بکارت نیز دارد (کردان) ، و مسئول نیروی انتظامی در جهت مبارزه با فساد !!! و مسئول برگزاری انتخابات سالم نیز هست !!!
  و رحیم مشائی که فامیل شده است و این ها همگی محکم به میز خود چسبیده اند
  من حداقل ۳۰ نفر را برای رای دادن به آقای احمدی نژاد توجیه کردم و معتقد بودم رئیس جمهور زحمتکش و مردمی و ضد فساد انتخاب کرده ام و تا همین چند روز پیش از او با شدت حمایت می کردم اما این روزها از همگی آنها عذر خواهی می کنم
  راستی شما فکر می کنید مسئله کردان از مشائی کمتر است ؟
  به هر حال امید وارم آقای احمدی نژاد فقط همین ۳۰ رای دوستان مرا از دست داده باشد و بقیه آن ۱۷ میلیون همچنان باقی مانده باشند
  آنچنانکه اطرافیان احمدی نژاد به وی القاء می کنند وهمه این موارد را به سیاست باز ها ربط می دهند
  شاید هم ربط داشته باشد و آنها این پوست موزها را زیر پای احمدی نژاد انداخته باشند و با روحیه سرسختی احمدی نژاد بدانند که وی تا نابودی تمام حیثیت اش از این مفسدین حمایت خواهد کرد

  آقا کمیل سلام
  چیزی را که برای به دست آوردنش زحمت زیادی کشیده ای ، مفت و ارزان از دست مده. احمدی نژاد پای اصول و ارزشها ایستاده است. این ایستادگی را خودش ازما مطالبه کرده است و با کمی صبر و تحمل ، مسائل شفاف و این ابهامات بطرف خواهد شد.
  موفق باشید

 88. م-سینا گفت :

  شهریور ۱م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۱۳

  جناب آقای جوانفکر
  با سلام
  اول تشکر می کنم از امکان بحث خوب و متقابلی که راجع به موضوع مدرک آقای کردان ایجاد کردید. هرچند که پاسخهایتان بیشتر محتاطانه است تا قانع کننده.
  من یک جوان ۲۹ ساله هستم که در دولت مشغولم و در انتخابات گذشته نیز به دکتر احمدی نژاد رای دادم و گذشته از بعضی انتقادات به شیوه کار، به درستی، صداقت و نیت خیر وی باور دارم.
  اما در مورد مدرک کردان که فکر می کنم تاکنون همه چیز تقریبا مشخص شده، اگر تصور می کنید با گذشت زمان و وقوع حوادث دیگر(نظیر اظهارات مشایی و جنجالهای پس از آن) موضوع به فراموشی سپرده می شود و کردان به راحتی می تواند به کار خود در وزارت کشور ادامه دهد، اشتباه می کنید. ما موضوع را فراموش نخواهیم کرد، اگر دکتر احمدی نژاد از مساله بگذرند یعنی اینکه اعتبار نظام و دولت را برای یک نفر هزینه کرده اند و این خدشه ای جدی به جایگاه ایشان خواهد زد و مطمئنا نتیجه آن را در انتخابات بعدی شاهد خواهیم بود.
  حتی اگر فرض را بر این بگیریم که مدرک دکترای افتخاری ایشان صحیح باشد(که بعید است)، طبق کدام قانون وی با این مدرک(افتخاری) در دانشگاه تدریس کرده و از نهاد های دولتی حقوق گرفته؟ یعنی اینکه وی از بیت المال سوءاستفاده کرده و مبالغی را که طی سالهای گذشته دریافت گرفته باید به دولت برگرداند. چطور ممکن است این همه دستگاههای عریض و طویل نظارتی و محاسباتی ما از موضوع خبر نداشته باشند؟ مگر شما می توانید موضوع به این عیانی را از تمام کارمندان و مدیران بخش کارگزینی و منابع انسانی نهادهایی که وی خدمت کرده ، پنهان کنید؟ این متاسفانه نشان دهنده این است که از این دست مدارک در دستگاههای دولتی ما به ویژه برای مدیران بسیار است و تا زمانی که کسی پیگیر موضوع نشود بر همان اساس عمل می شود و یک امر عادی تلقی می شود.
  دیگر آنکه در مورد سخن آقای زاکانی(که من از صداقت وی مطمئنم) در خصوص “وجود قل دوم مدرک کردان نزد آقای رحیمی، معاون حقوقی، پارلمانی دولت” نیز توضیح دهید.
  من همیشه دعا می کنم این فرصتی که پس از سالها به آقای احمدی نژاد که از متن مردم هستند، رسیده به این راحتی از دست نرود، اگر وی هم نتواند اعتماد و اطمینان مردم را جلب کند و کاری برای آنها انجام دهد، دیگر که می تواند؟ به نظر می رسد در این یکسال آخر، دکتر احمدی نژاد ناخواسته یا به اجبار کم کم وارد بعضی سیاسی کاریها معمول می شوند که ما از ایشان انتظار نداریم.
  من انتظار دارم پاسخهای پرسشهای مرا بدهید. البته در روزهای نزدیک فرصتی دست خواهد داد تا آقای رییس جمهور را از نزدیک ببینیم و در آنجا مطمئنا دغدغه های موجود را خدمت ایشان خواهیم گفت.
  در پناه حق

  آقا سینا سلام
  بنده این دغدغه و نگرانی شما را درک می کنم.موضوع مدرک آقای کردان به هیچوجه فراموش نخواهد شد و این یک مطالبه عمومی است که باید به روشنی به آن پاسخ داده شود و البته رئیس جمهور هم همین را می خواهند واگر آقای کردان مستندات لازم برای مدرک خود را ارائه ندهند ، باید منتظر واکنش رئیس جمهور باشند. آقای احمدی نژاد بر سر مسائل نظام و انقلاب با هیچکس رودربایستی ندارد. این را مطمئن باشید.
  موفق باشید.

 89. محمد گفت :

  شهریور ۱م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۲۴

  آقای جوانفکر عزیز سلام
  از اینکه می‌توانم در مورد آقای کردان نظرم را بگویم و در عین حال به دادگاه نرم، از شما سپاسگزارم.
  فقط چند سوال دارم.
  آن اینکه به نظر شما چرا فردی چون روح‌الله حسینان مخالف کردان است؟
  چرا او می‌خواست جلسه رای اعتماد کردان غیر علنی باشد؟
  این فساد اخلاقی که درباره کردان گفته می‌شود چیست؟
  چرا دکتر احمدی‌نژاد با آبرو و اعتبار این جوانانی که تا پای جان طرفدار او بودند بازی کرد و جای حمایتی باقی نگذاشت؟؟

  آقا محمد سلام
  پاسخ دو سووال اول را باید آقای حسینیان بدهند. در مورد اتهام اخلاقی به آقای کردان بنده اطلاعاتم بیش از آنچه که در بحث های اینترنتی مطرح شده است ، نیست. اما در باره سووال چهارم فقط می توانم بگویم که باید کمی صبر کنید.با شفاف شدن مسائل ، بهتر می توانید قضاوت کنید.
  موفق باشید

 90. جمال علی زاده گفت :

  شهریور ۱م, ۱۳۸۷ در ۲۲:۲۳

  کمیته ضد دوپینگ مدرک
  از خواندن پاسخ شما به یکی از خوانندگان بسیار خوشحال شدم و امید وار که انشاء الله این فتنه کردان و رحیمی موجب ارتقاء آبروی ما هیاتی ها بشود آنجا که گفته اید :

  آقای کردان باید صحت و درستی مدرک خود را اثبات کند و در غیر اینصورت عواقب آن را بپذیرد.موضوع آقای کردان فرصتی برای توجه جدی دولت به بازنگری و بررسی مجدد مدارک تحصیلی دانشگاهی ارائه شده به دستگاههای دولتی است و امیدوارم هرچه زودتر این مساله به واقعیت بپیوندد.
  آفرین
  ما هم همین را می خواهیم و و هیچ توقع نداریم که رئیس جمهور علم غیب داشته باشد
  اما توقع داریم که وقتی فساد را دید ریشه کن کند
  امیدواریم که جنابعالی و دیگر کسانی که به رئیس جمهور زحمتکش و پرتلاش ما دسترسی دارند همین تذکر را بدهند که علاوه بر اینکه این دو تن (کردان و رحیمی ) را به عنوان مجرم به قوه قضائیه معرفی کند و خود مدعی آنها شود که با آبروب فردی بزرگ مانند احمدی نژاد بازی کرده اند
  علاوه برآن کمیته ضد دوپینگ مدرک راه بیندازد وکلیه مدارک مدیران از مسئول اداره و بالاتر را چک کنند و هر کس دروغ گفته بود پاکسازی شود
  این کار چهره ضد فساد رئیس جمهور عزیز ما را درخشان تر خواهد کرد
  چهره ای که امروزه به شدت مخدوش شده است

 91. محمود کمالیان گفت :

  شهریور ۲م, ۱۳۸۷ در ۱۳:۱۹

  جوانفکر خاطرنشان کرد : « برخی افراد و جریانها طی روزهای اخیر به شکل سازماندهی شده ای احساسات پاک عناصر موثر سیاسی را دستمایه اغراض خاص خود قرار دادند. به نظر می رسد که این عده نگران مسائل مرتبط با رژیم صهیونیستی نیستند و صرفا به قصد شاخ و شانه کشیدن و عرض اندام در برابر دولت و رئیس جمهور با توسل به هوچی گری و جوسازی سیاسی وارد این عرصه شده اند اما دولت هوشیار است و به این رفتارها و غوغاگریها وقعی نمی نهد »

  این مطالب را که از شما در خبرگزاری فارس خواندم حالم گرفته شد
  برادر خوب
  اعتراف به اشتباه بهتر از آن است که منتقدان را هوچی گر و جوساز بخوانید
  شما هم همان راه هاشمی و خاتمی را می روید و سرنوشتتان هم همان است
  آنها هم هر انتقاد را به مخالفان سیاسی نسبت دادند و هرگز حاضر نشدند صدای مردم را بشنوند

  اندکی صبر
  کردان و مشائی که بحمدالله مورد حمایت حضرت ولی عصر هم هستند و همه مخالفینشان هم هوچی گر می باشند آنچنان ضربه ای به احمدی نژاد و اصولگرائی بزنند که در خواب شب هم نمی بینید
  اندکی صبر و همچنان حمایت کنید تا مردم پاسخ شما را بدهند
  ضمنا مردم با هیچ کس و هیچ گروهی عقد اخوت دائمی نبسته اند

  *آقا محمود سلام
  برادر خوبم ، حساب مردم رااز آن عده خاص جدا کنید. آن عده خاص همانهایی هستند که برعلیه مشایی ستاد تبلیغات ایجاد کردند و تلاش کردند تا مراجع را به میدان وارد کنند که البته در مورد برخی از مراجع تیرشان به سنگ خورد .در مورد آیت الله نوری همدانی به دروغ خبرسازی کردند که ایشان با درخواست مشایی برای ملاقات با ایشان مخاالفت کرده است . این خبرسازیها را همان جریانهای هوچی گر انجام دادند. به هر حال بنده از اظهارات آقای مشایی حمایت نمی کنم. ایشان مستحق توبیخ و تذکر هستند. در مورد آقای کردان هم کمی صبرکنید همه چیز درست می شود. هنوز تا انتخابات راه زیادی باقی مانده و شما برای اینکه به کس دیگری بخواهید رای بدهید وقت کافی در اختیار دارید.
  موفق باشید

 92. حسین بابائی گفت :

  شهریور ۲م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۵۴

  خوب ما را سر کار گذاشته اید
  خدا خیر دنیا و آخرت به شما بدهد
  امروز رسما اعلام شد که مشائی نمی رود
  کردان هم که همچنان وزیر است
  خوب باشد
  شما ما را امروز سرکار بگذارید
  ما هم شما را در پای صندوقهای رای سرکار خواهیم گذاشت
  وعده دیدار
  انتخابات ریاست جمهوری
  *حسین آقای گل سلام
  ما کی باشیم که بخواهیم کسی را سرکاربگذاریم.بنده هرگز چنین جسارتی را نخواهم کرد. شما و دیگران درانتخابات آزادانه به هرکس که دلتان خواست رای بدهید اما رای تان را ارزان به کسی ندهید. حسین آقا کمی صبر کن انشاء‌الله همه چیز درست می شود.
  موفق باشید.

 93. اشکان گفت :

  شهریور ۳م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۱

  خیلی جلبی مرتیکه عوضی! اجرت با آقا!

 94. حمید کاظمیان گفت :

  شهریور ۳م, ۱۳۸۷ در ۱۳:۳۶

  بسم الله الرحمن الرحیم
  با تعریف های واقع گرایانه ای که رهبر معزز انقلاب اسلامی از آقای احمدی نژاد نمود برای هیچکس جای تردید نگذاشت که ایشان در تاریخ انقلاب اسلامی یکی از ارزشمند تریت ها هستند
  من به نوبه خودم معتقدم عدالت خواهی ایشان و بردن امکانات دولت به شهرستانهای دور افتاده در تاریخ ۲۵۰۰ ساله کشور بی نظیر است
  او در طول این سه سال به شهرستانها و روستاهائی سر زد که در طول تاریخ گاه استاندار ندیده بودند چه رسد به وزیر یا رئیس جمهور یا شخص اول مملکت .
  او در همه روزها حتی تعطیلات کار کرد و این آینه درخشان است که همه ما می بینیم
  اما بر اچهره این آینه با انتخاب شخصی مانند کردان و مشائی لکه افتاده و آینه را کدر کرده است
  آیا این بزرگ برای پاک کردن این آینه دستمال ساده ای ندارد ؟
  به امید آنکه آینه اصولگرائی شفافتر و روشن تر باشد
  همگام با رهبری هفته دولت را به رئیس جمهور زحمتکش و ساده زیست تبریک می گویم و امیدوارم هرچه زودتر این مشکل را حل کند
  خسته نباشید
  خدا قوت

 95. علیرضا گفت :

  شهریور ۳م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۰۰

  جناب آقای جوانفکر,
  در جواب بعضی از کامنت ها فرمودید که جناب آقای احمدی نژاد آقای کردان را به عنوان دکتر به مجلس معرفی نکردند. آیا این به این معنی نیست که ایشان از قبل می دانستند که مدرک این آقا جعلی است ؟ آیا این عذر بدتر از گناه نیست ؟
  * آقای علیرضا
  سلام
  خیر ، به معنای اطلاع رئیس جمهور از مدرک تحصیلی و ماهیت آن نیست و آقای احمدی نژاد هیچگاه ایشان را در مقام دکتر نمی شناختند و ایشان نیز خود را به عنوان دکتر به رئیس جمهور معرفی نکرده است.
  موفق باشید

 96. حمید کاظمیان گفت :

  شهریور ۳م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۲۲

  بسم الله الرحمن الرحیم
  با تعریف های واقع گرایانه ای که رهبر معزز انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای از آقای احمدی نژاد نمود ، برای هیچکس جای تردید نگذاشت که ایشان در تاریخ انقلاب اسلامی یکی از ارزشمند ترین شخصیت ها هستند که حفظ حرمتشان بر همه واجب است
  من به نوبه خودم معتقدم عدالت خواهی ایشان ، و بردن امکانات دولت به شهرستانهای دور افتاده در تاریخ ۲۵۰۰ ساله کشور بی نظیر است .
  او در طول این سه سال به شهرستانها و روستاهائی سر زد که در طول تاریخ ، گاه استاندار ندیده بودند چه رسد به وزیر یا رئیس جمهور یا شخص اول مملکت .
  او در همه روزها حتی تعطیلات کار کرد و این آینه درخشان است که همه ما می بینیم
  اما بر چهره این آینه با انتخاب شخصی مانند کردان و مشائی ، لکه افتاده و آینه را کدر کرده است
  آیا این مرد بزرگ ، برای پاک کردن این آینه ، دستمال ساده ای ندارد ؟
  به امید آنکه آینه اصولگرائی شفافتر و روشن تر باشد
  همگام با رهبری ، هفته دولت را به رئیس جمهور زحمتکش و ساده زیست تبریک می گویم و امیدوارم هرچه زودتر این مشکل را حل کند
  خسته نباشید
  خدا قوت

 97. کیوان گفت :

  شهریور ۳م, ۱۳۸۷ در ۱۴:۴۲

  جناب جوانفکر
  چهارمین کامنت بنده را هم حذف کرده اید بدون اینکه پاسخی به سوالات من در سه کامنت قبلی را بدهید!؟ در مطلبی که اخیرا منتشر نموده اید دلائل عدم پاسخ به برخی کامنت ها را بیان فرموده اید اما هرچه فکر کردم کامنت های بنده مصداق هیچکدام از موارد تشریح شده از سوی جنابعالی نیست. به این ترتیب تصور می فرمائید بنده و همفکران من در وبلاگ شما در مورد این برخورد شما چه فکری باید بکنیم؟ پس از حذف کامنت دوم نوشتم که نتیجه می گیرم ظاهرا سیاست دولت نهم یا حداقل جنابعالی، “پاک کردن صورت مسئله است”. اجازه بدهید کماکان این باور را حفظ و البته همچنان از هرگونه پاسخ شما استقبال نمایم

  آقای کیوان
  سلام
  دو کامنت شما منتشر شده است اما به دلیل ضیق وقت توقع نداشته باشید که به همه آنها پاسخ بدهم. این هم کامنت سوم است که منتشر می شود.
  موفق باشید

 98. کیوان گفت :

  شهریور ۵م, ۱۳۸۷ در ۱۲:۲۳

  جناب جوانفکر

  انتشار کامنت اخیر موجب خرسندی است اما گرهی از مشکل حذف بدون توجیه دو کامنت و بی پاسخ ماندن سوالات کامنت اول باز نمی کند! اگر شما ذیل این مطلب به سوالاتی که احیانا ضعیف تر یا سطحی تر بوده اند پاسخ داده اید، تصور می رود تصمیمی برای پاسخگوئی به سوالات جدی و فراگیر مانند آنچه در کامنت اول بنده بود، ندارد. همانگونه که استحضار دارید بسیاری از موارد مندرج در کامنت اول اکنون تکلیفشان روشن شده است: مثل اینکه بنا به تصریح وزیر علوم، آن وزارتخانه تا کنون مدرکی از آقای کردان برای تائید یا رد آن دریافت نکرده است!!! در حالی که شما همگان را برای تعیین تکلیف به این وزارت حواله می دادید. یا اینکه آقای کردان – و البته دولتی که ایشان وزیرش و شما مشاور رئیسش هستید – همچنان در مورد دو تکذبیه دانشگاه آکسفورد سکوت کرده اند و … . به هر حال این وضعیت را نمی توان مصداق یک رابطه شفاف و صادقانه میان یک “دولت خدمتگزار” و شهروندان آن دانست بلکه بیشتر به یک رابطه یکسویه شباهت دارد. آیا در چنین شرائطی رای دادن و حمایت مردمی معنائی پیدا می کند؟

  * آقای کیوان
  با سلام
  نظر شما محترم است.
  موفق باشید

 99. رضا سعیدی گفت :

  شهریور ۶م, ۱۳۸۷ در ۲۱:۴۰

  با سلام خدمت مشاور عزیز رییس جمهور مردمی و محبوب
  من مجموعه ای از خبرها را برایتان می آورم لطفا شما تحلیلتان را از آنها ارائه دهید:
  ۱- قائم مقام وزیر علوم (مهر- ۲۷-۵-۸۷) : وزارت علوم اصولاً مدارک دکتری افتخاری را ارزشیابی نمی کند.
  برای بررسی مدرک آقای کردان در صورت افتخاری بودن نیازمند آیین نامه جدید هستیم.
  (رضا : چون برای اولین بار است که در کشور چنین اتفاق خارق العاده ای می افتد که می خواهند مدرک دکتری افتخاری را ارزشیابی کنند، امری که در هیچ کجتی دنیا سابقه ندارد !!!؟)
  ۲- وزیر علوم (ایسنا- ۲۹-۵-۸۷) : از آقای کردان خواسته ایم اصل مدرکش را ارائه دهد.
  ۳- وزیر علوم (مهر-۲۹-۵-۸۷) : آقای کردان هنوز اصل مدرک خود را ارائه نداده است.
  ۴- وزیر علوم در هفته دولت (ایسنا-۲-۶-۸۷) : اصل مدرک آقای کردان هنوز به وزارت علوم ارسال نشده است.
  و در آخر :
  معاون دانشجویی وزارت علوم و از مدیران عالیرتبه سابق دکتر جاسبی، جناب دکتر ملاباشی:
  (ایسنا-۵-۶-۸۷):
  مدارک دکتر کردان !؟ در حال بررسی نهایی است !

 100. Dr. Kordan! گفت :

  شهریور ۱۱م, ۱۳۸۷ در ۰۱:۴۱

  Chon didam inja ham dar in mored neveshtid dobaare tekrar mikonam. bebakhshid ke safe ro por kardam, vali bekhatere ahammiate ghazie dobaare minevisam. Taghriban ba harchi neveshtid movafegham, va benazaram kordan ham jozve kasanie ke khodesho be abo atish zade ke madrak begire. Moshkel in madrak nist, moshkel doroogh goo boodaneh. Doroste ke vezarat olum bayad madarek ro taeed ya rad bokone vali vaghti madraki ro daneshgah sader nakarde chi ro taeed bokone? Daneshgah mige ke ma madrak nadadim. Man koshte mordeye daneshgahe oxford nistam vali in aslan emkaan nadare ke doctoraye eftekhari dade bashe be Aghaye kordan, in mozoo kheilee vazeh hast. Va dar zemn in ham doroste ke kheileeha doctora gereftan va madrakeshoon rasmie monteha bedoone hich talash ya darskhoondani. mesle rezai, ghalibaf, … albate tajrobashoon az nazare man bish az doctora miarze vali behar haal oona ham mikhan labod ba doctora bozorg beshan. melake bartari be taghvast na be madrak.

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر