روشنگری درباره یک سخن تحریف شده

 شبکه سوم صدا و سیما در اولین برنامه سیاسی «متن-حاشیه» که هفدهم آبانماه به صورت زنده پخش شد ٬ با بنده درباره موضوعات مختلف یک گفت و گوی ۴۵ دقیقه ای را انجام داد اما روز بعد برخی از سایت های به ظاهر خبری به نقل از اینجانب یک سخن تحریف شده را منتشر کردند که در آن ادعا شده بود دکتر احمدی نژاد در همه مساپل کارشناس است.

ضمن رد این ادعا ٬ تاکید می کنم که در آن برنامه تلویزیونی گفتم : آقای احمدی نژادطی سالهای پس از انقلاب٬ به دلیل طی کردن مراحل مختلف مدیریت از رده های پایین تا سطوح مدیریت ارشد کشور٬ به یک فرد صاحب نظر و کارشناس تبدیل شده است به گونه ای که در بسیاری از جلسات کارشناسی٬ حتی افراد کارشناس هم در برابر ایشان کم می آورند.

در ذیل گزیده ای از متن گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی در این زمینه را جهت مطالعه علاقمندان محترم منتشر می کنم:

جوانفکر: ایرنا در راستای منافع ملی حرکت می کند . مشاور مطبوعاتی رییس جمهور و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی تاکید کرد که ایرنا به عنوان یک رسانه ملی در راستای منافع و مصالح ملی حرکت می کند.

علی اکبر جوانفکر که عصر دوشنبه در برنامه ‘متن ، حاشیه’ شبکه سه تلویزیون حضور یافته بود، تصریح کرد که به عنوان مدیرعامل ایرنا تلاش می کند تا این رسانه مادر، از جهت گیری های خاص دور بماند.
وی در عین حال تاکید کرد: تلاش ما بر این است که سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی در مسیر سیاست‌های نظام حرکت کند.
مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری درباره وضعیت ایرنا و ارزیابی خود در این خصوص که توانسته مطابق با سطح ایده‌آل و مورد نظرش باشد، نیز گفت: با توجه به اینکه از ابتدا در ایرنا فعالیت می‌کردم، با این سازمان ، ماموریت ها و وظایف آن و کارکنان ایرنا آشنایی کاملی دارم.
وی افزود: البته ایرنا از آن چیزی که هدف و ایده آل من باشد، فاصله دارد که این امر هم دلایل مختلفی دارد. طی ادوار مختلف ، افرادی با گرایشهای خاص سیاسی در راس این سازمان قرار گرفتند و این مساله سبب شد که ایرنا از جریانات سیاسی در سطح مدیریتی و بدنه آن آسیب ببیند. اکنون نیز درصدد ترمیم این ضعفها و مشکلات هستیم.
جوانفکر در ادامه از قرار داشتن خبرگزاری جمهوری اسلامی در مسیر خصوصی سازی طی ۱۵ سال گذشته سخن به میان آورد و گفت:‌ این مساله تبعات خاص و زیانباری برای خبرگزاری به همراه داشته است بنابراین برای اصلاح این وضعیت با ارسال نامه ای به مقام معظم رهبری ، درخواست مستثنی شدن ایرنا از شمول اصل ۴۴ را مطرح کردم که معظم له نیز با آن موافقت فرمودند و اکنون بر اساس این جهت گیری جدید ، سرگرم طراحی و ساز و کارهای لازم برای فعال کردن ایرنا هستیم.
مجری برنامه نظر جوانفکر را در باره ادعاهای مربوط به کارکرد بهتر برخی از خبرگزاریها در مقایسه با ایرنا ، جویا شد که وی در پاسخ گفت : نظر کسانی که این مساله را عنوان می‌کنند قابل احترام است اما بنده برای اثبات توانمندیهای ایرنا مایل نیستم کارامدی سایر رسانه های ارتباط جمعی از جمله خبرگزاریهای داخلی را زیر سووال ببرم .
مدیرعامل ایرنا افزود: در برخی بخشها ممکن است یکی از خبرگزاریها بهتر یا برعکس عقب تر از دیگری باشد اما فکر می کنم که ایرنا سهم خود را در حوزه رسانه ای کشور ایفا می کند و خود را در معرض رقابت با سایر رسانه ها نمی داند.
وی با بیان اینکه ایرنا به عنوان یک رسانه ملی سهم خاصی در حوزه اطلاع رسانی کشور دارد، افزود: برخی رسانه‌ها بویژه خبرگزاریهای موجود کشور، ممکن است جهت‌گیری خاصی را دنبال کنند و کارکرد آنها نیز متناسب با آن جهت‌گیری هاست اما ایرنا تلاش می کند که سیاستها و برنامه های خود را بر جهت گیریهای نظام ، منافع ملی و حقوق مردم مبتنی کند.
جوانفکر در پاسخ به پرسش دیگر مجری برنامه که دو شغله بودن وی – مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری و مدیرعامل ایرنا – را یادآور شد و اینکه آیا دو حقوق جداگانه دریافت می‌کند،‌ گفت: حقوق من از طریق ریاست جمهوری به عنوان مشاور مطبوعاتی پرداخت می‌شود و ‌هیچ حقوق دیگری از ایرنا نمی‌گیرد.
مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری درباره رابطه خود با احمدی نژاد و اینکه آیا این رابطه ، صمیمی و دوستانه است نیز گفت: احمدی‌نژاد رئیس جمهوری کشور و یک ملت بزرگ و مقتدر است و این مقام شان و منزلت خاصی دارد.
وی افزود:‌ با وجود رفاقت گذشته و دیرینه با رییس جمهوری ، اکنون تلاش می‌کنم که حریم را حفظ کرده و ارتباطم همانند ارتباط یک زیردست با مافوق خود و در عین حال دوستانه باشد.
وی در پاسخ به مجری برنامه که پرسید ‘بدون تعارف بگویید، رییس جمهوری از دیدگاه شما چگونه شخصیتی دارد؟’ ‌گفت: احمدی‌نژاد رییس جمهوری مدبر، ‌مدیر، ‌دلسوز،‌ فعال و پرکار، با انگیزه، هوشمند و مردمی است که به ایجاد هماهنگی بین بخشی در حوزه دولت کاملا مسلط است. با توجه به آنکه رده‌های مختلف مدیریتی را در کشور تجربه کرده است ، به مسایل عمومی کشور تسلط کاملی دارد و در جلسات کارشناسی معمولا بسیاری از کارشناسان در برابر ایشان کم می آورند. با این حال صحبت درباره شخصیت رییس جمهور احمدی نژاد وقت زیادی را می‌طلبد.
جوانفکر در تشریح وظایف خود در حوزه مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری نیز گفت: رصد کردن وضعیت رسانه‌ای کشور و انتقال آن به مسئولان ذیربط و رییس‌جمهوری جز وظایف تعریف شده این حوزه است. از این رو تلاش دارم که نقش سازنده و موثری در این زمینه داشته باشم.
تکذیب کردن یک گاف رسانه‌ای مطرح شده از سوی رییس جمهوری از سوی مشاور مطبوعاتی وی، پرسش دیگر مجری برنامه بود که جوانفکر دراین باره گفت: تاکنون چنین چیزی رخ نداده است.
وی در توضیح این مساله گفت: رییس جمهوری در محافل مختلف متناسب با مخاطبان خود مسایل زیادی را مطرح می‌کند و دلیلی ندارد که همه آنها رسانه‌ای شود.
وی افزود: با توجه به اینکه رسانه‌ها در کشور آزادانه فعالیت می‌کنند، از منابع مختلف مطالب مطرح شده را اخذ و آنها را رسانه‌ای می‌کنند.
از وی سووال شد که آیا شما تا کنون به رئیس جمهور در مورد مسائل مطبوعاتی تذکر داده اید ؟ جوانفکر در پاسخ گفت : شان و جایگاه رئیس جمهور بسیار والاست و بنده به عنوان مشاور ایشان حق ندارم به آقای احمدی نژاد تذکر بدهم اما نظر خودم را ابراز می کنم و ایشان هم بنا به صلاحدید تصمیم می گیرند.
وی افزود: رییس جمهوری شخصا ارتباط بسیار خوب و تنگاتنگی با رسانه‌ها دارد. با این حال تلاش ما بر این است که نقش مثبت و سازنده ای در حوزه کاری خود داشته باشیم و مشکلات و موارد مختلف را به ایشان منتقل کنیم.
‘بیان خبر داغ برای ببیندگان تلویزیون از جلمه قیمت بنزین بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها ، پرسش دیگری بود که مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری در این خصوص اظهار داشت: این خبرها باید در زمان لازم اعلام شود. در مساله اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نیز سه نکته مهم وجود داشت که مسوولان کشور دراین زمینه نمی توانستند اطلاع رسانی کنند، چرا که اگر انتشار نابهنگام اطلاعات می تواند آثار سویی برای جامعه به همراه داشته باشد.
جوانفکر، زمان آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، زمان واریز نقدی به حساب سرپرستان خانوار و قیمت حاملهای انرژی را از جمله خبرهایی عنوان کرد که مسوولان ذیربط نمی توانستند پیش از اعلام ریاست جمهوری اطلاع رسانی کنند.
مجری برنامه در ادامه با طرح پرسشی مبنی بر اینکه ‘ شما از بدنه دولت و از حامیان و موافقان دولت هستید، اما در برخی مواقع مواضع شما نسبت به برخی مسئولان دولتی در تضاد است’، تحلیل جوانفکر در این خصوص را جویا شد که وی پاسخ داد: حامیان دولت منحصر به بدنه دولت نیستند. بلکه دولت منتخب مردم است و جایگاهی جز خدمتگزاری به ملت خود ندارد. اما در این زمینه هرکجا که ضرورت ایجاب کند، از دولت حمایت می‌کنیم.
وی تصریح کرد:‌ به عنوان کسی که امکان گفتن و نوشتن دارم از این طریق از دولت حمایت می‌کنم.
جوانفکر در ادامه افزود: اما گاهی نیز اتفاق می افتد که برخی دستگاه‌ها متناسب با سیاست دولت وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند. از این رو دستگاهی که دارای ضعف است باید به آن اشاره شود تا نسبت به رفع آن اقدام شود.
مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه بیان کردن این ضعفها در جهت تضعیف نیست، تصریح‌کرد: در بحث مطلبی که درباره وزارت خارجه بیان کردم، گفتم که این وزارتخانه نیازمند تحرک بیشتری است که به حمدالله اکنون تحرک جدیدی در دستگاه دیپلماسی ما ایجاد شده است.
وی خاطرنشان کرد: ‌همیشه نقد کردن، به معنی نقد همراه با مخالفت نیست بلکه در بسیاری از مواقع انتقادها ، موثر هم هست. همه باید ‘خود انتقاد’ هم باشیم. گفتن عیب  خود اشکالی ندارد و من این مسایل را در جهت تضعیف کردن یک دستگاه یا فرد نمی‌دانم هرچند که دراین زمینه باید مراقبت کرد که با این نوع انتقادها آسیبی به اصل کارها وارد نشود.
جوانفکر درباره موضع‌گیری‌هایی که نسبت به سخنان وی در رابطه با وزارت خارجه صورت گرفته است، نیز گفت: این مساله اشکالی ندارد. کشور آزادی داریم. وقتی حرفی زده می‌شود، افراد دیگری آن را نقد و انتقاد می‌کنند. به این مساله و کسانی که نظرم را رد یا تایید کردند، احترام می‌گذارم. این وضعیت از ویژگی‌های یک کشور با نشاط و زنده مانند ایران اسلامی است .
‘بیان موضع از زبان رییس جمهوری در نوشتار و گفتار ، پرسش دیگر مجری برنامه از مدیرعامل ایرنا بود که با این پاسخ مواجه شد: درهیچ زمانی از طرف رییس جمهوری موضع گیری نکرده ام. ایشان خودشان نظراتشان را مطرح می کنند و دولت سخنگو دارد تا موارد مورد نظر دولت را مطرح کند بنابراین بنده برخی نکات را به عنوان فردی که در دولت فعالیت می‌کند، ‌مطرح می‌کنم که موضع رسمی محسوب نمی شود.
جوانفکر در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در برخی مصاحبه‌ها به ضعف دولت نهم و دهم در اطلاع‌رسانی اشاره کرده‌ است،‌ گفت: بخش عمده ضعف اطلاع‌رسانی در دولت نهم و دهم در بخش مدیریتی همچون وزرای ‌کابینه است. زیرا که این مسئولان بیشتر اهل کارکردن هستند تا اطلاع رسانی. این یک ضعف است که از روز اول دولت نهم جود داشته است.
وی یادآور شد: ‌در دولت‌های قبل از احمدی نژاد، مسئولان وقت، اهل رسانه و چاپ و نشر بودند اما اعضای دولت نهم و دهم ، عموما اهل کار ، اقدام و انجام عملیات هستند و کمتر به مقوله اطلاع‌رسانی توجه می‌ کنند. حتی رییس ‌جمهوری در جلسه هیات دولت به مسئولان و وزرا تاکید کرده اند که اطلاع‌رسانی را نیز در کنار انجام کارهای خود انجام دهند چرا که اهمیت و ضرورت این مساله ، کمتر از خود کارکردن نیست و باید به آن توجه شود.
وی افزود: ‌در واقع اطلاع‌رسانی به مردم سبب آگاهی آنها می شود تا بهتر بتوانند تصمیم گرفته و برنامه‌ریزی کنند.
مدیرعامل ایرنا در عین حال تاکید کرد که حوزه رسانه ای کشور باید از آسیب جریان‌های سیاسی دور بماند و متناسب با منافع ملی و دفاع از حقوق مردم کار کند.
مجری برنامه در ادامه با بیان اینکه ‘برخی از نظرات شما در محافل خبری سبب جریان‌سازی خبری شده و به نوعی در تقابل با وحدت ملی است’،‌ نظر جوانفکر را جویا شد که وی پاسخ داد: وحدت ملی را نیابد با این موارد همسطح کرد چرا که مردم همچنان پشت رهبری هستند و کار خود را برگرد شمع وجود رهبرفرزانه انقلاب انجام می‌دهند و وحدت ملی آسیب نمی‌بیند.
وی با بیان اینکه برخی افراد تلاش می‌کنند که مسائل خود را به وحدت ملی پیوند بزنند، تصریح کرد: میان گروهها ، جریانها و احزاب سیاسی ، اختلاف وجود دارد و این هم اشکالی ندارد اما برخی تلاش دارند که اینگونه القا کنند که این امر به وحدت ملی مرتبط است در حالی که وحدت فقط با محوریت رهبری معنا پیدا می کند و به آن خدشه‌ای وارد نمی‌شود.
‘شما گفته‌اید که برخی تحمل دیدن نزدیکان رییس جمهوری را ندارند’ پرسش دیگر مجری برنامه از مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری بود که جوانفکر پاسخ داد: من هیچگاه نگفته ام که برخی تحمل دیدن افراد نزدیک به آقای احمدی‌نژاد را ندارند. اما برخی نسبت به اطرافیان دولت موضع‌گیری مخالفت آمیز دارند. آنان در هر موضوعی وارد می‌شوند و نظر می‌دهند. این افراد صاحب رسانه هستند و حرف‌های خود را مطرح می‌کنند.
جوانفکر با بیان اینکه اگر نقد بر منبای منطق و یک چارچوب اصولی درست استوار باشد، اشکالی ندارد، افزود:‌ نقد باید در یک فضای سالم و بدون توهین و با حفظ حرمت و معیارهای اخلافی انجام شود.
وی تصریح‌ کرد: باید مکارم اخلاقی را در جامعه ترویج و توسعه داده و ضمن حفظ حقوق متقابل ، یکدیگر را نقد کنیم.
‘ایجاد حرف و حدیث و اختلاف افکنی از طریق وبلاگ شخصی مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری’، پرسش دیگری بود که جوانفکر در پاسخ به آن تصریح کرد: ‌وبلاگ یک موضع شخصی است که مطالب مختلفی در آن نوشته شده که همه مطالب در جهت پیشرفت جامعه و رفع مشکلات آن صورت می گیرد.
وی افزود:‌ اگر هم موارد انتقادی از این طریق بیان شده اختلاف افکن نبوده است. در واقع اگر مطلب انتقادی همراه با احترام باشد،‌ اختلاف ایجاد نمی‌کند.
مجری برنامه به برخی نظرات مطرح شده از سوی جوانفکر مبنی بر اینکه ‘برخی از شخصیتها بزرگ هستند و گروه‌ها و احزاب در جهت منافع خود این شخصیت‌ها را در گروه خود قرار می‌دهند و این به نوعی باعث کوچک شدن این شخصیت‌های بزرگ می‌شوند’ اشاره کرد که مدیرعامل ایرنا پاسخ داد: وقتی به کارکرد جریان‌ها و احزاب سیاسی نگاه ‌می‌کنیم، جمع‌بندی ما این می شود که در حرکت رو به جلوی جامعه ، آنها دارای تاثیر سازنده ای نبوده اند.
وی با یادآوری انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: مردم در این انتخابات فراتر از جریانات سیاسی به فرد مورد نظر خود رای ‌می دهند اما جریانات سیاسی آن فرد را که از منظر مردم یک وجهه ملی و گاها فراملی دارد ، از دریچه تنگ منافع حزبی و گروه خود به مردم معرفی می ‌کنند و به این ترتیب ، رئیس جمهور را در معرض آسیب قرار می دهند.
وی با بیان اینکه این مساله در زمان ریاست جمهوری دوران کارگزاران و مشارکت نیز صدق کرد، افزود: این مسایل سبب شد که به روسای جمهور وقت نیز آسیب برسد.
جوانفکر با بیان اینکه اکنون هم برخی احزاب اینگونه اقدام می‌کنند، تصریح کرد:‌ برای آنها مشخص است که تلاش دارند تا احمدی نژاد را که امروز به واسطه اتخاذ مواضع انقلابی و ارزشی ، به یک شخصیت ملی و فراملی تبدیل شده و در قلب ملتهای مسلمان قرار دارد و سبب اقتدار ایران عزیز شده است ، در قالب های گروهی و حزبی به جامعه معرفی کنند و از این رهگذر ، عظمت و منزلت والای او را از بین ببرند.
جوانفکر در توضیح مطلب مجری برنامه مبنی بر اینکه ‘شما گفته اید اصولگرایی و اصلاح طلبی هر دو یک ارزش هستند و احمدی نژاد این دو ارزش را دارد’، گفت: هم اصولگرایی و هم اصلاح‌طلبی، ارزش هستند. زیرا اگر اشتباهی وجود دارد باید اصلاح کنیم تا بتوانیم در مسیر درست حرکت کنیم.
وی خاطرنشان کرد: اصولگرایی نیز یک ارزش است ضمن آنکه اصول و مبانی ارزشی ما همانی است که در انقلاب با تمسک به آن به سمت جلو حرکت کردیم.
وی در عین حال افزود: رییس جمهوری در این پنج سال فعالیت خود در عمل ثابت کرد که یک اصولگرای اصلاح‌طلب است و این رویکرد اصیل و آن عملکرد شاخص و برجسته و بی نظیر باید در جامعه نهادینه و به مطالبه عمومی تبدیل شود.
‘دسته‌بندی کردن اصولگرایان به حامی و مخالف دولت’، پرسش دیگری بود که مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری در این زمینه اظهار داشت: این‌گونه تقسیم‌بندی با جهت گیری حزبی و گروهی انجام شده است .
مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری با بیان اینکه کار ما مجیزگویی نیست، تاکید کرد: باید از حق در هر جا که هست دفاع کنیم. یکی از اصولی ما که به آن پایبند هستیم این است که تابع حق باشیم نه اینکه فقط تابلوی اصولگرایی را در دست بگیرم اما در عمل ، کارها و جهت گیریها هیچ نسبتی با اصولگرایی نداشته باشد.
مجری برنامه در ادامه به بیان مطلبی از قول جوانفکر پرداخت و گفت:‌ شما اصولگرایی را از جنس احمدی‌نژاد بکار بردید،‌ اصولگرایی به فرد است یا اصول؟ که مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری در این رابطه گفت: منظورم از این مطلب این است که احمدی‌نژاد به اصول اعتقاد دارد. منظورم این است که احمدی نژاد به اصول عمل می‌کند. در واقع ایشان در حوزه اصولگرایی واقعی به یک چهره شاخص مبدل شده و ما به این الگوها نیازمندیم.
جوانفکر تصریح کرد: احمدی‌نژاد با رفتار، ‌منش و زندگی شخصی و تعاملات خود با جامعه ، این اصول را رعایت و عمل می‌کند که باعث افتخار است.
مجری برنامه با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب درباره وحدت ملی،‌ این پرسش را مطرح کرد که وحدت ملی شما از حرف تا عمل چگونه بوده و چه تلاشی برای وحدت ملی انجام داده‌اید؟ که جوانفکر پاسخ داد: منظور از وحدت ملی این نیست که همه تلاشها معطوف به این شود که همه آراء‌ و نظرات یکی باشند. نظر هرکسی قابل احترام است. در واقع این لازمه حرکت جامعه به سمت جلو و پیشرفت است.
عدم حضور رییس جمهوری در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام، پرسش دیگر مجری برنامه بود که جوانفکر این مساله را در تضاد با وحدت ملی ندانست و گفت:‌ این اختلافات بین افراد است و عدم حضور رییس جمهوری در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام نشانه عدم وحدت ملی نیست. بلکه مهم رعایت اصول است.
مجری برنامه با بیان اینکه شما به بالاتر بودن رییس جمهوری از مجلس اشاره کرده‌اید که جوانفکر ضمن رد این مساله اظهار داشت: هرکسی ‌شان، جایگاه و حوزه اختیارات خاص خود را دارد و به این معنی نیست که یک دستگاه یا بخشی از حاکمیت نسبت به دستگاه یا بخش دیگر حاکمیت ، دارای برتری خاصی است.

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر