دروغ بزرگ !

آقای روحانی رئیس دولت یازدهم اخیرا در اظهار نظری خلاف واقع اعلام کرده است که دولت وی٬ کشور را در شرایط نفت ۳۰ دلاری و نه نفت ۱۴۷ دلاری اداره می کند.
این در حالی است که در دولت قبل هرگز قیمت نفت به فروش رفته از ۱۱۵ دلار بالاتر نرفت و ادعای نفت ۱۴۷ دلاری یک دروغ بزرگ است .
اداره کشور بر پایه نفت ۳۰ دلاری نیز دروغ دیگری است که دولت یازدهم آن را مطرح می کند زیرا اولا میانگین قیمت نفت به فروش رفته در دولت کنونی تا پایان آذر ماه سال جاری حدود ۸۰ دلار بوده است و این رقم دقیقا همان میانگین فروش نفت در طول هشت سال دولت قبل است. ثانیا اگر دولت کنونی قصد داشت کشور را برپایه نفت ۳۰ دلاری اداره کند، باید هزینه های جاری خود را در سطحی به مراتب کمتر از دولت قبل کاهش می داد در حالی که این هزینه ها در حال حاضر به بیش از دو برابر دولت قبل افزایش یافته است.
بر اساس آمار منتشره از سوی بانک مرکزی ، میانگین ماهانه هزینه های جاری دولت در چهار ماهه اول سال ۱۳۹۲ که منتهی به پایان کار دولت دهم بود، شش هزار و ۴۸ میلیارد تومان بود اما میانگین ماهانه هزینه های جاری دولت یازدهم در نیمه اول سال ۹۴ از ۱۲ هزار و ۵۳۳ میلیارد تومان نیز گذشت که این رقم حاکی از یک افزایش صد و هفت درصدی است.
دولت یازدهم که داعیه دار تدبیر و مدیریت امور کشور است با اتخاذ سیاست سازش با غرب ، باعث کاهش شدید قیمت نفت از بشکه ای ۱۱۵ دلار در دولت قبل به ۲۵ دلار در روزهای اخیر شده است که به این ترتیب بخشی از بار سنگین مشکلات اقتصادی داخل آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، به کشورهای تولید کننده نفت از جمله ایران منتقل شده است.
بسیاری از صاحبنظران امور اقتصادی بر این باورند که در نتیجه جهت گیری های سازشکارانه دولت یازدهم در سیاست خارجی ، جمهوری اسلامی ایران نقش و اثرگذاری بلامنازع خود را در افزایش قیمت نفت ، از دست داده است به طوریکه با فرض حداقل فروش دو میلیون بشکه نفت و میعانات گازی در روز، درامدهای کشور از این محل در طول دو سال ۱۰۸، میلیارد دلار کاهش می یابد و اگر هزینه نابودی تاسیسات هسته ای ایران نیز به آن اضافه شود، نزدیک به ۱۴۰ میلیارد دلار از کیسه ملت ایران خارج شده است تا در ازاء آن ۳۲ میلیارد دلار پول متعلق به ملت ایران از بلوکه خارج شود!.
بهره کلانی که غرب از محل خرید نفت ارزان در دو سال اخیر به دست آورده است در طول سالهای پس از انقلاب اسلامی بی سابقه توصیف می شود.
برخی مقامات دولت یازدهم برای انحراف اذهان عمومی از حقایق تلخ پیش رو، پیوسته ادعا کرده اند که دولت قبل نفت را بشکه ای ۱۴۷ دلار به فروش رسانده و معلوم نیست پول آن را کجا برده اند؟! این در حالی است که هزینه های دولت بر اساس قانون بودجه انجام می شود و بخش های نظارتی مانند مجلس شورای اسلامی ، قوه قضاییه ، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور بر خرج کرد ریال به ریال آن نظارت دقیق دارند.

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر