طی سه هفته اخیر به همراه یک گروه ۳۰ نفره از خبرنگاران ، فیلمبرداران و عکاسان رسانه های ارتباط جمعی به سه استان چهار محال و بختیاری ، کهکیلویه و بویر احمد و لرستان سفر کردیم تا از نزدیک روند اجرای طرحها و پروژه های مصوب دولت در سفرهای استانی را مشاهده کنیم و با میزان پیشرفت فیزیکی این مصوبات آشنا شویم.

دوره بازدید از هر استان دو تا سه روز به طول انجامید. فعالیت خبرنگاران از اولین ساعات صبح  شروع می شد و گاهی ساعت به نیمه شب نزدیک می شد که برای استراحت به محل اقامت باز می گشتیم.

در هر استان برای بازدید از پروژه های مختلف ، صدها کیلومتر را با اتوبوس طی کردیم که این رقم در دیدار دو روزه از استان لرستان به بیش از ۸۰۰ کیلومتر رسید.

نه دور از انصاف است و نه قابل کتمان ، که اقدامات انجام شده در دولت نهم را به هیچوجه نمی توان با عملکرد دولتهای قبل ، مقایسه کرد. قصد تخریب دولتهای گذشته را ندارم اما واقعیت های امروز به حدی شگفت انگیز است که وقتی پرده از روی آنها برداشته می شود، بهتر و بیشتر می توان به عمق ، گستردگی و تاثیر ماندگار کارهای انجام شده در سه سال گذشته ، پی برد. امروز شعار محوری “می شود و می توانیم” به یک واقعیت ملموس در جای جای ایران عزیز تبدیل شده است.

در سفرهای استانی مربوط به پیگیری مصوبات ، این فرصت برای نمایندگان رسانه های ارتباط جمعی فراهم می شود تا به طور مستقیم ، استاندار، معاونین استاندار ، فرمانداران و مدیران کل دستگاههای مختلف و مسوولان اجرای طرحها و پروژه های مصوب را سووال پیچ کنند ، به نقاط ضعف و قوت کارهای انجام شده پی ببرند و اطلاعات لازم را همراه با مشاهدات عینی خود ، به اطلاع مردم برسانند ، البته باید اذعان کنم که آنها به رغم تلاشهایی که به عمل می آورند هنوز در حد شایسته ای به انجام این مهم نپرداخته اند.

دانستن حق مردم است و مردم حق دارند بدانند که دولت به نمایندگی از سوی ملت ، ثروت ملی و سرمایه های کشور را در کجا و چگونه و با چه هدفی به کار گرفته است و اقدامات انجام شده از سوی دولت چه تاثیری در سرنوشت امروز و فردای کشور دارد. برای انجام این سفرها که با هزینه دولت انجام می شود ، از نمایندگان رسانه های مختلف دعوت به عمل آمده است اما روزنامه هایی مانند کیهان،  رسالت ، همشهری ، جام جم و جمهوری اسلامی به صراحت این دعوت را رد کرده اند. این رفتار اگر نوعی جبهه بندی در برابر دولت نهم نباشد ، حتما به مفهوم تحریم خبری مردم و محروم کردن آنان از “حق دانستن” است . خبرگزاریهای ایرنا ، مهر ، فارس ، ایسنا و موج ، منبع اصلی خبرها و گزارشهای این روزنامه ها هستند اما آنها وقتی به گزارشهای منتشره در باره طرحهای و پروژه های مصوب سفرهای استانی می رسند، از آنها به سادگی ، عبور می کنند و گویا اصلا مایل به دیدن چنین گزارشهایی نیستند؟!

جا دارد به این نکته نیز اشاره می کنم که در سفر اخیر به استان کهکیلویه و بویر احمد ، توفیق همراهی و آشنایی بیشتر با آقای یزدانی مدیر مسوول محترم روزنامه عصر اقتصاد را پیدا کردم که با وجود سن و سال بالای ۵۰ سال ، صمیمانه و بی پیرایه ، همراه با سایر خبرنگاران به تهیه گزارش خبری و تصویری از طرحها و پروژه های مورد بازدید پرداخت و نتیجه کار او که در شماره های مختلف این روزنامه منتشر شد ، حاکی از انصاف و صداقت غیرقابل انکار او بود. همت و صفای ذاتی اش را ارج می نهم و در برابر او خاضعانه عرض ارادت می کنم.