خطای راهبردی

دولت آمریکا به سبب حمایت های محض و بی منطق از رژیم سفاک و جنایتکار صهیونیستی، نقش مستقیمی در ارتکاب جنایت علیه بشریت ایفا کرده است و پافشاری اوباما و کاخ سفید بر تداوم حمایت های کور خود از اسرائیل ، دلیل روشنی بر این حقیقت است که نه فقط با رژیم صهیونیستی بلکه با دولت آمریکا به عنوان اصلی ترین حامی او ، جز با منطق قدرت و زبان زور نمی توان سخن گفت. آنها دنیا را به تمسخر گرفته اند و هرگونه تلاشی با هدف استفاده از ابزارهای قانونی و بین المللی برای اعمال فشار بر آنها نیز یک کار عبث و بیهوده تلقی می شود.

در جهان امروز ، مناسبات میان کشورها عمیقا تحت تاثیر منطق قدرت ، زور ، فشار و استفاده از برتری های نظامی و اقتصادی و سایر عوامل قدرت قرار دارد و پرواضح است که هیچ کشور یا مجموعه ای از کشورها ، صرفا با منطق گفت و گو و مذاکره ، قادربه دفاع و حراست از حقوق بدیهی و قانونی خود یا مقابله ای موثر با زورگویی و ظلم و اجحاف نسبت به حقوق دیگران نظیر تجاوز ، جنایت و خشونت بیرحمانه رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم و بیدفاع فلسطین نیستند.

با چنین چشم انداز دردناک و غم انگیزی از اوضاع و احوال جهان ، شاهد عمر یک ساله مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ که عملا به انجام مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا تبدیل شده است، هستیم.

سووال از دولت یازدهم و بخصوص رئیس جمهور محترم این است که با اتکاء به کدام عامل قدرت ، به نمایندگی از سوی ملت بزرگ ایران به گفت و گو با گروه ۱+۵  پرداخته اید؟ مگر وضع دیروز و امروز دنیا ، ضرورت برخورداری از قدرت موثر و بازدارنده را دیکته نکرده و نمی کند؟ رویکرد مذاکره کنندگان ایرانی تا کنون بر این امر استوار بوده است که ساده انگارانه توقع داشته اند طرفهای مقابل و بویژه دولت آمریکا در چارچوب قوانین و حقوق بین الملل ، با ایران مذاکره کنند، در حالیکه قریب یک سال پس از انجام این مذاکرات و با وجود اثبات حسن نیت ایران و انجام اقداماتی فراتر از اعتماد سازی در حوزه غنی سازی اورانیوم، سرانجام فهرستی از خواسته های نامشروع و غیرقانونی در پیش چشم آنان قرار داده شده است !

آیا دولت ایران از طرف یا طرفهای مقابل خود ، انتظار دیگری جز این داشته است؟ آیا وقت آن نرسیده است که دولت محترم به اشتباه فاحش خود در مسیر طی شده و شتابزده بودن و ناپختگی اش در ورود به مذاکرات اذعان کند و دستگاه دیپلماسی خارجی دولت کنونی به پیشگاه ملت ایران عذر تقصیر آورد که بر اساس بدفهمی آشکار از مناسبات جهانی و روابط میان کشورها ، مرتکب یک خطای راهبردی شده و از رهگذر آن ، اعتبار و منزلت ملت پرافتخار ایران را مخدوش کرده است؟!

دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور محترم سابق ایران برای به نتیجه رساندن پرونده هسته ای ، بر اساس یک برنامه مدون و دقیق و با صبر و حوصله تلاش کرد تا شرایط مناسبی برای این امر فراهم شود. پیگیری مرحله به مرحله غنی سازی اورانیوم تا رسیدن به دستاورد خیره کننده سوخت ۲۰ درصد ، تلاش جهادگرانه برای آبادانی و سازندگی ایران اسلامی که با دستاوردهای بی نظیری در پیشرفت همه جانبه کشور همراه بود و ایران را به لحاظ رشد علمی در مقام اول جهان قرار داد، تولید موشکهای پیشرفته و نوآوریهای مستمر در افزایش توانمندیهای نظامی و دستیابی به فن آوریهای پیشرفته نظامی همراه با حضور در فضا و آماده شدن برای اعزام فضانورد ، روشنگریهای مستمر و تنویر اذهان عمومی آمریکا از طریق مصاحبه های هدفمند در رسانه های آمریکایی و حضور سالانه و معنی دار در مقر سازمان ملل و گسترش همکاریهای دو جانبه و منطقه ای و بسیاری از اقدامات دیگر از جمله مواضع هوشمندانه رئیس جمهور وقت ایران که او را به یکی از محبوب ترین چهره ها در میان ملت ها تبدیل کرده بود، موقعیت بسیار مستحکم و تاثیرگذاری را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کرده بود و در چنین شرایطی بود که می توانستیم به انجام مذاکراتی موثر که متضمن حقوق و منافع ملت ایران باشد ، بپردازیم که این فرصت استثنایی و طلایی را به دلایل پیدا و پنهان از دست دادیم و برخی افراد و جریانهای سیاسی و عناصر ذی نفوذ و حامی دولت کنونی، تمامی هم و غم خود را به کار بستند تا پرونده هسته ای که می توانست به نفع ملت ایران بسته شود، همچنان باز بماند!

از حجت الاسلام شیخ حسن روحانی رئیس جمهور محترم ، سووال می کنم که دولت شما بر اساس کدام طراحی و برنامه هدفمند وارد مذاکره با گروه ۱+۵ و بالاخص آمریکا شده است؟ چرا وقتی از اقدام شتاب زده دولت در این زمینه سخن می گوییم ، عده ای به صورت بی منطق برمی آشوبند و به جای پاسخی درخور و اقناع کننده، با توهین و فحاشی به دیگران ، به دفاع از رئیس جمهور و دولت کنونی می پردازند؟! بدون تردید ، شتابزدگی در انجام مذاکرات یک سال گذشته با ۱+۵ ، محصول بی تدبیری غیرقابل انکار در تشخیص صحیح شرایط لازم برای انجام مذاکره است.

دستور شروع مذاکرات از سوی رئیس جمهور محترم در حالی صادر شد که ایشان هر چند به ناحق ، از خالی بودن خزانه و رکود و تورم لجام گسیخته سخن می راند، چشم اندازی که با وجود یکسال از عمر دولت یازدهم ، همچنان تیره و تار باقی مانده و به نظر می رسد هیچ طرحی برای بهبود شرایط عمومی کشور ، وجود ندارد.

جناب آقای روحانی با ادعای عقلانیت و تدبیر و در دست داشتن کلید مشکل گشا و دادن امیدهای نزدیک صد روزه ، آراء مردم را هرچند به صورت شکننده به سوی خود جلب کرد اما طی یک سال گذشته هیچ اقدام قابل توجهی در جهت افزودن بر وزن سیاسی و بین المللی ایران و افزایش قدرت اثرگذاری ایران در تحولات منطقه ای و جهانی به عمل نیامده است تا بر همگان اثبات شود که داعیه های مطرح شده ، تا چه اندازه توخالی بوده اند!

از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون این مردم بوده اند که با حضور معنی دار و موثر خود در صحنه ، حرف آخر را زده اند. دکتر احمدی نژاد موفق شد در سفرهای استانی ، مردم تک تک شهرهای ایران را در بیان “انرژی هسته ای حق مسلم ماست” همصدا کند و این امر فی نفسه اصلی ترین و موثرترین عامل قدرت برای مذاکره با طرفهای غربی محسوب می شد، به راستی دولت کنونی با چه هدفی ، مردم را در عمل از صحنه اثرگذاری در دفاع از حقوق قانونی و بین المللی خود کنار گذاشته است؟

اشتباه بزرگ دولت کنونی در عدم درک صحیح از واقعیت های کشور ، سبب شد تا در موضوع هدفمندی یارانه ها ، خواست و اراده مردم ، کاملا در نقطه مقابل تمایل و تصمیم دولت و سایر ارکان موثر حاکمیت قرار گیرد که این بی تدبیری آشکار نیز به صورت غیرقابل انکاری بر مذاکرات اثر سوء داشته است!

مذاکره با گروه ۱+۵ مربوط به سرنوشت حال و آینده این کشور است و مردم ایران به طور بدیهی و طبیعی حق دارند در جریان جزئیات مربوط به روند مذاکرات قرار گیرند. دولت دکتر احمدی نژاد ، مردم را امین و محرم و صاحب اختیار همه امور کشور می دانست و بر اساس همین حقیقت بود که هرگونه مذاکره ای با آمریکا را منوط به حضور در برابر رسانه های ارتباط جمعی به عنوان نمایندگان افکار عمومی می دانست. این در حالی است که دولت یازدهم مردم را کاملا نامحرم فرض کرده است تا آنجا که آشکارا و مجدانه از آگاه کردن افکار عمومی نسبت به جزئیات مذاکرات پرهیز می کند. در چنین شرایطی شاهد هستیم که نماینده دولت آمریکا در پایان هر دور مذاکره با ایران ، گزارشی از شرح جزئیات مذاکرات را به اطلاع مقامات رژیم صهیونیستی می رساند!

صاحبنظران و کارشناسان حوزه مسائل ارتباط جمعی براین باورند که اگر دولت یازدهم از آغاز شروع مذاکراتش با ۱+۵ ، مردم را به عنوان محرم و امین اسرار خود درنظر می گرفت و جزئیات مربوط به مذاکرات را از آنان پنهان نمی ساخت، اینک آمریکا و همپیمانان اروپایی اش به خود جرات طرح خواسته های غیرقانونی و نامشروع را نمی دادند.

از سوی دیگر ، هربار که در نقد روند مذاکرات سخنی به میان آمده است، برخی افراد و جریانها با نسبت دادن مدیریت مذاکرات به مقام معظم رهبری به زعم خود تلاش کرده اند تا هرگونه صدای اعتراض را خفه کنند و مانع از ادامه انتقادات شوند، در حالیکه حمایت های رهبر معظم انقلاب به هیچوجه بر روند مذاکرات متمرکز نبوده و ایشان حتی نسبت به آن اظهار بدبینی کرده اند.حمایت رهبری ، محدود به تیم مذاکره کننده بوده است اما جریان رسانه ای حامی دولت به صورت رندانه آن را به منزله حمایت ایشان از مذاکرات جا انداخته است!

در عین ناامیدی نسبت به کارایی و کارامدی دولت یازدهم ، لازم است به دولتمردان کنونی هشدار داده شود که اگر به دنبال نتیجه گرفتن از مذاکره با آمریکا و تامین منافع و حقوق قانونی ملت ایران هستند، ابتدا باید تکیه بر توانمندیهای داخلی را مبنای تصمیم و عمل خود قرار دهند و سپس بر اساس یک طراحی هوشمندانه ، اهتمام خویش را معطوف به سنگین کردن وزن سیاسی و بین المللی ایران و افزایش قدرت تاثیرگذاری آن بر تحولات منطقه ای و جهانی متمرکز نمایند، چه در غیر این صورت ، دشمنان انقلاب اسلامی، با استفاده از خلاء کنونی ، شتاب بیشتری به اجرای طرحهای شوم خود بویژه در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس خواهند داد. 

۸ نظر »

 1. نایبی گفت :

  مرداد ۱۴م, ۱۳۹۳ در ۱۵:۵۳

  جناب آقای جوانفکر با سلام به استحضار می رساند که در حال حاضر جهاد اکبر بهبود وضع معیشت مردم می باشد وبسیاری از آسیب های اجتماعی مثل اعتیاد و دزدی و قتل و غیره ریشه در فقر دارد و تا جامعه به یک سطح مناسبی از رفاه اجتماعی نرسد نمی تواند به درستی سرباز نظام و انقلاب باشد حال اگر اقای روحانی با انجام این مذاکرات بتواند اندکی از فشارهای تحریم ظالمانه ای که بر مردم تحمیل شده را کم کند چه ایرادی دارد بهتر است ما هم به احترام ملت به وی کمک کنیم

 2. پژوتن گفت :

  مرداد ۱۴م, ۱۳۹۳ در ۱۶:۳۰

  ظریف: توفیق های دور اول مذاکرات شبیه معجزه بود!!!!

  http://alef.ir/vdcbssb58rhbg8p.uiur.html?205151

  لیست معجزات:

  ۱. تور اروپای غربی و آمریکا در ۱۰۰ روز با جت برند نیو سوپر دولوکس شخصی هالیوودی و سفرهای هفتگی به سوئیس کماکان ادامه دارد!

  http://alef.ir/vdcdnf0xkyt0zn6.2a2y.html?201995
  http://alef.ir/vdcjave8tuqeyhz.fsfu.html?201973
  http://www.khabarpu.com/h.php?t=250-xFA-xNEWSoDETAILS-x21954-xd-kavxjo-oexboako-hjxpoijowvacxtaoo-o-aloumldwobaoamdvu-x_n_dwjauscjl

  ۲. ۳ شرط جدید به درخواست‌های آمریکا اضافه شده که ایران علاوه بر توقف برنامه هسته ای باید حمایت از مقاومت را تعطیل کرده، برنامه موشکی خود را هم متوقف کند و همچنین به روند نقض حقوق بشر در ایران پایان بدهد!!!

  ۳. اجاره یک طبقه کامل هتل اشرافی ملانیوم، که فقط قیمت اتاق پرزیدنت شبی ۵۰۰۰ دلار هستش با خزانه خالی و صد البته پزهای عالی

  ۴. بازگشت ۷بانک ایرانی به لیست تحریم

  http://tnews.ir/khabar/D39119017581.html

  ۵. آژانس: ایران در ۳ ماه گذشته برنامه هسته ای خود را توسعه نداده است
  آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که امروز منتشر کرد نوشت که ایران برنامه هسته ای خود را طی سه ماه گدشته توسعه نداده است.
  - See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13920823000437#sthash.63I0vegn.dpuf

  ۶. اوباما: تحریم‌هایی که برداشته می‌شود ناچیز است/ توسعه برنامه هسته‎ای ایران متوقف خواهد شد.

  http://www.shahrekhabar.com/world/13844997603001

  ۷. افزایش قیمت آب، برق، گاز، خودرو، لبنیات، مرغ، تخم مرغ. افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودرو و ۴۴۰ درصدی افزایش حق هزینه انشعاب برق شهری! حق انشعاب برق روستائیان را از ۸۵ هزار تومان به ۴۵۰ هزار تومان و حق انشعاب شهری را از ۱۶۸ هزار تومان به ۸۱۰ هزار تومان و بیش از ۴ برابر رسیده است!

  ۸. معاون وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس تیم مذاکره‌کننده آمریکا در گروه ۱+۵ در اظهاراتی توهین‌آمیز مدعی شده فریبکاری بخشی از ژن ایرانیان است. – See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920729001175#sthash.1Hy6Zyho.dpuf

  ۹. تحریم ۱۷ شرکت ایرانی یک هفته پس از توافق ژنو / اتحادیه اروپا ۱۷ شرکت ایرانی را به فهرست تحریم خود افزود+ اسامی شرکت ها

  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920908000358

  ۱۰. آمریکا ۱۹ شرکت و فرد حقیقی را به لیست تحریم‌های خود علیه ایران اضافه کرد
  وزارت خزانه داری آمریکا در اخطاریه‌ای جدید ۱۹ شرکت و فرد را به کمک برای دور زدن تحریم‌های ضد ایرانی متهم کرد و آنها را در لیست سیاه خود قرار داد.
  - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920922000307#sthash.49inAfuu.dpuf

  ۱۱.کوهن: آمریکا موقتاً طرح کاهش فروش نفت خام ایران را متوقف کرده/ لغو تحریم‌ها برای ایران تنها ۴٫۲ میلیارد دلار ارزش دارند
  معاون خزانه‌داری آمریکا و مقام مسئول این کشور در امور تحریم‌ها گفت توقف اعمال تحریم‌های جدید علیه بخش نفت ایران موقتی است.
  - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920922000347#sthash.jhSYy7oZ.dpuf

  ۱۲.تکرار/شرمن: سیاست ما در قبال ایران تغییر نکرده/اجازه نمی‌دهیم صادرات نفت ایران افزایش یابد
  معاون وزیر خارجه آمریکا و سرپرست تیم مذاکره کننده این کشور در گفت‌وگوهای هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ مقابل کمیته بانکی سنا حاضر شد و درباره توافق ژنو توضیحاتی ارائه داد.
  - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920922000325#sthash.MbUWSZsy.dpuf

  ۱۳.جریمه ۱۳۳ میلیون دلاری بانک اسکاتلندی به‌دلیل نقض تحریم‌های ایران
  یک بانک اسکاتلندی به خاطر آنچه دولت آمریکا آن را نقض قوانین تحریم‌های ایران می‌خواند ۱۳۳ میلیون دلار جریمه شده است.
  - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920922000316#sthash.5SDCLhBl.dpuf

  ۱۴. shell و BP انگلیس به ایران باز می‌گردند.

  http://alef.ir/vdccp1qip2bqso8.ala2.html?213955

  ۱۴. مشروح/ در نشست ظرفیت‌های توسعه استان خوزستان
  روحانی: برای پیشرفت کشور با غربی‌ها قهوه می‌خوریم/ تاکید بر ضرورت انتقاد از دولت
  رئیس‌جمهور با بیان اینکه تنش‌های سیاسی در جامعه کاهش پیدا کرده است، گفت: برخی فکر می‌کنند ما خوشمان می‌آید با خارجی‌ها بخندیم و قهوه بخوریم، لبخند و اعتماد سازی برای پیشرفت کشور است.
  - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13921025000761#sthash.KcnvCOyF.dpuf

  ۱۵. روحانی: توافق ژنو سر فرود آوردن شرق و غرب در برابر ایران است/ روابط خود با جهان را بر اساس منافع ملت تنظیم می‌کنیم
  رئیس‌ جمهوری با اعلام اینکه تا چند روز دیگر توافق ژنو اجرایی خواهد شد، گفت: توافق ژنو سر فرود آوردن شرق و غرب در برابر ایران است.
  - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13921023000582#sthash.Ps8Up84c.dpuf

  ۱۶.”کاخ سفید در واکنش به سخنان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، درباره توافقنامه هسته‌ای ژنو و اعلام پیروزی او بر قدرت‌های جهانی با انعقاد این توافق گفت که این سخنان تنها مصرف داخلی دارد.”

  http://www.jahannews.com/vdcgxu9w3ak9w74.rpra.html

  ۱۷.کوهن: آمریکا موقتاً طرح کاهش فروش نفت خام ایران را متوقف کرده/ لغو تحریم‌ها برای ایران تنها ۴٫۲ میلیارد دلار ارزش دارند
  معاون خزانه‌داری آمریکا و مقام مسئول این کشور در امور تحریم‌ها گفت توقف اعمال تحریم‌های جدید علیه بخش نفت ایران موقتی است.
  - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920922000347#sthash.jhSYy7oZ.dpuf

  ۱۸.نیویورک تایمز: مردم گرسنه در سالگرد انقلابشان، در صف غذا یکدیگر را هل می‌دهند!
  روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در مطلبی با تیتر دولت ایران به میلیون ها نفر از مردم خود غذا کمک می کند، ایران را تا سطح یک کشور قحطی زده ی افریقایی تنزل داده، گویی در صورت عدم کمک غذایی دولت، میلیون ها نفر در اثر تحریم ها جان خواهند باخت! نیویورک تایمز سپس درج مصاحبه های هدفمند از مردمی که در صف سبد کالا حضور داشته اند در ترسیم یک ذهنیت فلاکت زده و مصیبت بار از جامعه ایرانی سنگ تمام می گذارد.
  http://www.jahannews.com/vdcauune649ny61.k5k4.html

  ۱۹.اظهارات‌ظریف خنده‌دار بود/ الان زمان تجارت با ایران نیست +واکنش افخم
  http://www.jahannews.com/vdccmsq1s2bq0o8.ala2.html

  ۲۰.باز هم تحریم/ توقیف اموال چند شرکت و فرد توسط آمریکا
  http://www.jahannews.com/vdcaiunem49nye1.k5k4.html

  ۲۱. معاون یهودی وزیر خارجه آمریکا، وندی شرمن به بحث توزیع سبد کالایی در ایران نیز پرداخت و گفت: «شما در اخبار دیدید که ایران اخیرا به طور قابل مشاهده‌ای غذا به مردم فقیر در جامعه داد که به نوعی نشان‌دهنده این است که کاهش هدفمند و محدود تحریم‌ها تاثیر مستقیم بر مردم این کشور داشته است، همانطور که روحانی قول داده بود که این پول صرف اهداف دیگر نشود.

  حقوقدان دمت گرم که کرامت انسانی ما ایرانیها رو هم پیش ما، هم پیش دنیا و هم پیش یهودیهای صهیونیست حفظ کردی.

  http://www.tabnak.ir/fa/news/376320

  ۲۲.شرمن: ایران نیازی به تاسیسات فردو و اراک ندارد/بررسی برنامه موشک بالستیک در مذاکرات جامع/ایجاد دفتر آژانس در تهران
  معاون وزیر خارجه آمریکا در نشست روز سه‌شنبه کمیته روابط خارجی سنا گفت ایران برای برنامه صلح‌آمیز نیازی به یک سایت زیرزمینی ندارد، ایران نیازی هم به رآکتور آب‌سنگین اراک ندارد.
  - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13921115001664#sthash.bOcBqoP2.dpuf

  ۲۳.وزیر نفت دولت تدبیر و امید فرموده اند، میخواهیم تولیدات روزانه نفت رو به سطح ۴ میلیون بشکه افزایش بدیم، حتی اگر این روند باعث شود قیمت هر بشکه نفت به ۲۰ دلار برسد!!!
  وزیر نفت ایران همزمان با آغاز رسمی نشست وزیران اوپک در وین، در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی گفت: “به هیچ عنوان از حق ایران کوتاه نخواهم آمد!!!!!!!!!!!!”

  http://www.bbc.co.uk/persian/mobile/business/2013/12/131204_mgh_iran_oil_zanganeh.shtml

 3. محسنی گفت :

  مرداد ۱۴م, ۱۳۹۳ در ۱۸:۵۳

  عالی:
  حمایت رهبری ، محدود به تیم مذاکره کننده بوده است اما جریان رسانه ای حامی دولت به صورت رندانه آن را به منزله حمایت ایشان از مذاکرات جا انداخته است!

 4. کریمی گفت :

  مرداد ۱۴م, ۱۳۹۳ در ۲۳:۰۱

  آقای جوانفکر سلام / من فقط مانده ام اینها با چه رویی دولت را اداره می کنند. آ

 5. س س گفت :

  مرداد ۱۵م, ۱۳۹۳ در ۰۸:۳۲

  سلام.
  یه سوال همیشه تو ذهنم هست. ممکنه یه عده بگن مسولان از اول می دونستن که هسته ای بهانه است ولی برای از بین بردن شک و شبهه چه برای عده ای در داخل چه خارج از ایران مذاکره رو انتخاب کردن. در مورد ادامه داشتن تحریمها هم ممکنه بگن که آمریکا به خاطر وجود عده ای تندرو در خود آمریکا ظاهرا تحریمها رو نگه داشته ولی در عمل شرایط نسبت به قبل خیلی متفاوته. من که خودم از شرایط واقعی کسب و کار و نحوه برخورد با طرفهای ایرانی چه بانک چه شرکتهای دیگه اطلاعی ندارم. شواهدی هست که این فرضیه رو باطل کنه؟
  همیشه برای احمدی نژادیها دعا می کنم.
  ممنون

 6. علی گفت :

  مرداد ۱۵م, ۱۳۹۳ در ۱۳:۲۸

  اگر انرژی هسته ای و اورانیوم ۲۰ درصدی احمدی نژاد نبود روحانی لباس را میخواست برای مذاکرات گرو بگذارد؟؟

 7. و منهم من ینتظر گفت :

  مرداد ۱۸م, ۱۳۹۳ در ۲۰:۵۹

  نفت چراغش به آخر رسیده

 8. آیدین گفت :

  مرداد ۲۷م, ۱۳۹۳ در ۰۰:۱۷

  با سلام و عرض ادب،

  تحلیل خوبی داشتید جناب جوانفکر. البته به نظر بنده روند تشدید تحریم ها که امروز دولت ایران و آمریکا را با این شرایط به میز مذاکره کشانده زمانی در غرب اجماع پیدا کرد که رفتار ناسنجیده ی آقای هاشمی رفسنجانی، میر حسین موسوی و مهدی کروبی در انتخابات ۸۸ این امید را به سیاستمداران آمریکایی داد که از یک سو در میان دولت مردان ایران شکاف جدی ایجاد شده و با افزایش فشارها و تحریم ها امکان فروپاشی نظام وجود دارد، و از سوی دیگر نامشروع تلقی شدن بزرگترین انتخابات تاریخ ایران و دولت منتخب در این انتخابات، بستر مناسبی برای بدست آوردن مشروعیت و اجماع سیاسی برای اعمال فشارهای بیشتر به ایران را به وجود آورد.

  البته بنده تحریم ها را فرصت بسیار خوبی برای ایران میبینم که یک اقتصاد مقتدر و متکی بر توانایی های بومی درست کند. اگر تحریم ها نبود هیچ دولتی توانایی، جرأت و ابتکار عمل بریدن بند ناف از دلار را پیدا نمی کرد. در شرایط اقتصاد آزاد امروز ایران توانایی های رقابتی اش هنوز بالغ نشده و برداشته شدن تحریم ها موجب وابستگی بیشتر به غرب و دلار می شود. باید حمت کرد و حجم، کیفیت و ارزش افزوده تولید بومی را ارتقاء بخشید و راهکاری طراحی کرد که مبادلات خارجی را با تکیه بر پول ملی و نه با دلار به انجام رساند. به لطف منابع سرشاری که ایران دارد این کار کارناشدنی نیست.

  تحریم ها نقطه ضعف های اقتصاد ایران را به ما نشان می دهند. این ضعف ها اگر برطرف نشوند در صورت عادی سازی روابط اقتصادی هم باقی می مانند می توانند موجب زیان های هنگفت و وابستگی بیشتر شوند.

  همان طور که جناب عالی به درستی اشاره فرمودید با تحریم ها باید با اقتدار و تکیه بر توانایی های بومی پیروز شد، و اتفاقا همین پیروزی و بی نیازی به غرب موجب برطرف شدن تحریم ها و عادی سازی روابط با غرب در شرایط عادلانه خواهد شد. دولت دکتر احمدی نژاد رویکرد بسیار خوبی داشتند و اگر در داخل ایران با ایشان همراهی لازم می شد امروز این مذاکرات موضوعیت پیدا نمی کرد.

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر