جعل خبر با کدام انگیزه؟

برخی از رسانه های ارتباط جمعی که تحت تاثیر جهت گیریهای سیاسی و گروهی، اعتبار خود را از دست رفته می بینند، هر از گاهی با تولید و انتشار اخبار و گزارش های ساختگی و دروغین ، موجودیت خویش را به رخ دیگر همکاران رسانه ای خود می کشند.
از این منظر ، جمعه ششم آذر ماه ، برای سایت خبری ایلنا که به عنوان یک رسانه اصلاح طلب شناخته می شود، یک روز عالی بود زیرا با جعل یک خبر خلاف واقع و وارونه سازی واقعیت، موفق به تهییج بسیاری از رسانه ها شد تا با انعکاس گسترده این خبر ، نام سایت خبری اصلاح طلب ایلنا ، به عنوان منبع ارسال کننده مورد استناد قرار گیرد و معلوم شود که هنوز رسانه ای به این نام نیز وجود خارجی دارد!
اصلاح طلبان پیش از این در ارزیابی از تحولات سیاسی کشور، نگرانی خود را از استقبال رو به تزاید مردم جای جای ایران عزیز، از رئیس جمهور سابق ابراز کرده اند و اینک چنین به نظر می رسد که سایت خبری ایلنا ، ماموریت یافته است تا به قلب واقعیت مربوط به استقبال پرشور مردم از دکتر احمدی نژاد و انعکاس وارونه آن بپردازد.
این در حالی است که چنین رویکردی نمی تواند بدون پی جویی یک هدف مشخص باشد و این نگرانی را باید جدی گرفت که دروغ پردازی برپایه شکسته شدن شیشه اتومبیل دکتر احمدی نژاد از سوی مردم! ممکن است مقدمه ای برای اجرای یک برنامه یا اقدام سازمان یافته و رسیدن به یک هدف شوم باشد.
این خبرگزاری روز جمعه در گزارشی از حضور دکتر احمدی نژاد در نماز جمعه و مراسم تشییع پیکر مرحوم غضنفر رکن آبادی سفیر سابق ایران در لبنان نوشت: شیشه خودروی حامل محمود احمدی‌نژاد در اثر فشار مردم شکست.
با آنکه این مطلب ، به روشنی از استقبال پرشور مردم از دکتر احمدی نژاد حکایت می کند اما سایت مزبور یک تیتر مبهم و شبهه انگیز را برای خبر خود در نظر گرفت و نوشت: مردم شیشه ماشین احمدی نژاد را شکستند؟!
همزمانی جعل خبر در باره دکتر احمدی نژاد با انتشار یک خبر بی محتوا از مراسم تشییع پیکر مرحوم غضنفر رکن آبادی و نپرداختن به ابعاد این فاجعه و جنایات آل سعود در موسم حج ، کاملا معنادار به نظر می رسد.
در مراسم نماز جمعه تهران ، انبوهی از مردم با شور و هیجان بسیار زیادی از آقای احمدی نژاد استقبال کردند. فشار جمعیت برای دست دادن و دیده بوسی با دکتر احمدی نژاد مثل همیشه بسیار زیاد بود اما برخلاف ادعای ایلنا ، هیچ اتفاقی برای اتومبیل ایشان نیفتاد.

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر