ترک همایش جنگ نرم از سوی جوانفکر [!]

مهر:

فرهنگ و ادب در هفته گذشته/

از شعرخوانی رامین تا ترک همایش جنگ نرم از سوی جوانفکر
محمدعلی رامین که شعرهایش همیشه برای خبرنگاران شنیدنی بود در مراسم تودیعش هم با اشاره به گذرا بودن مسئولیتها و از جمله برکناری‌اش این بیت را قرائت کرد: گرچه مهمان عزیز است ولی همچو نفس/ خفقان آرد گر آید و بیرون نرود!
شعرخوانی رامین در مراسم تودیعش

به گزارش خبرنگار مهر، برکناری محمدعلی رامین از معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد بی‌شک شوک خبری اولین روز هفته جاری بود. او درست یکسال و یکماه بعد از تصدی این مسئولیت که البته با چالشهای فراوانی هم روبرو بود جای خود را به محمدجعفر محمدزاده مسئول دفتر معاون اول رئیس جمهور داد.

محمدعلی رامین که شعرهایش برای خبرنگاران در حین کنفرانسهای خبری معاونت مطبوعاتی همیشه شنیدنی بود در مراسم تودیعش هم با اشاره به گذرا بودن مسئولیتها و از جمله برکناری‌اش این بیت را تقدیم حاضران کرد: “گرچه مهمان عزیز است ولی همچو نفس / خفقان آرد گر آید و بیرون نرود!”

در این مراسم البته یک تودیع و معارفه دیگر هم در وازرت ارشاد انجام شد و محمد عظیمی پس از سالها جای خود را در معاونت حقوقی و امور مجلس این وزارتخانه به علی‌اکبر مسعودپور داد.
 
ابهام در نحوه بهره‌برداری میراث فرهنگی از خانه پدری آل‌احمد
 
 نحوه بهره‌برداری میراث فرهنگی از خانه پدری آل‌احمد یکی دیگر از سوژه‌های خبرساز هفته بود. خانه پدری جلال و شمس آل‌احمد اخیراً توسط سازمان میراث فرهنگی تملک ‌شده اما هنوز مسئولان این سازمان و اداره‌کل میراث فرهنگی استان تهران نحوه بهره‌برداری از این بنای قدیمی را اعلام نکرده‌اند.
 
مهدی آل‌احمد (خواهرزاده جلال و شمس آل‌احمد) که آخرین فرد بازمانده از خاندان آل‌احمد محسوب می‌شود که تا هفته پیش در این خانه ساکن بوده است در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که “آیا میراث فرهنگی به شما اعلام کرده که قرار است در آینده چه استفاده‌ای از این ملک بکند؟” افزود: متاسفانه نه! من خودم مایل بودم و هستم که خانه تبدیل بشود به یک کتابخانه بزرگ شامل آثار دایی‌هایم (جلال و شمس آل‌احمد) ولی چون میراث فرهنگی چیزی به ما اعلام نکرده، می‌ترسم آن را به یک قهوه‌خانه سنتی تبدیل کنند!
 
وی با اشاره به درخواست احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران برای ثبت خانه پدری جلال و شمس آل‌احمد به عنوان اثر ملی از آثار متعدد این دو نویسنده فقید سخن گفت و پیشنهاد کرد وزارت ارشاد و سازمان میراث فرهنگی با خرید این آثار، یک موزه – کتابخانه در داخل این بنا فراهم کنند تا زمینه بازدید و استفاده عموم مردم هم از آن فراهم شود.
 
خواهرزاده آل‌احمد همچنین از سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد و احمد مسجد جامعی عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران خواست خانه پدری‌اش را به کتابخانه تبدیل کنند.
 
مجری تلویزیون در هیئت مدیرل امور ایرانیان خارج از کشور
 
عنادی مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور شد. این خبر اگر چه تنها حکایت از یک جابجایی سازمانی دارد اما وقتی یک طرف این جابجایی یک مجری تلویزیون باشد جالب خواهد شد. عنادی همان کسی است که در هیئت مجری برنامه‌های سیاسی مانند گفتگوی ویژه خبری (شبکه ۲) بارها روی صفحه تلویزیون ظاهر شده و بینندگان این رسانه بارها او را مقابل محمود احمدی‌نژاد به عنوان مصاحبه‌کننده دیده‌اند. او اکنون جایگزین غلامرضا نورمحمدان شده که سالهای سال است در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مشغول خدمت بوده است. عنادی را خرمشاد به این سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آورد؛ فردی که تغییرات زیادی در این سازمان بعد از انتصابش صورت داده است.
 
۲۰ هزار اثر در گردونه داوری جایزه کتاب سال
 
این هم یک خبر عادی است ولی از آنجا که مجید حمیدزاه دبیر علمی بیست و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران آن را اعلام کرده قابل توجه است چرا که حمیدزاده که سابقاً هم مسئولیت پرچالش اداره کتاب وزارت ارشاد را بر عهده داشت همواره از مصاحبه‌های حضوری با رسانه‌ها طفره می‌رفت و خبرنگاران دردسرهای زیادی با این چهره خبرساز داشتند.
 
به هر حال حمیدزاده این بار با روی گشاده به سوالات خبرنگار مهر درباره جایزه کتاب سال پاسخ گفت. به گفته دبیر علمی جایزه کتاب سال مرحله اول داوری این ۲۰ هزار عنوان کتاب تمام و مرحله دوم داوری هم شروع شده است.
 
خبرنگار مهر از حمیدزاده نوید گرفت که بخش ادبیات داستانی این جایزه امسال و پس از سالها برگزیده داشته باشد. او گفت: صحبتهایی با وزیر ارشاد و معاون فرهنگی کرده‌ایم بلکه بخش ادبیات داستانی هم اثر برگزیده داشته باشد.
 
آخرین وضعیت فولادوند و الهی در بستر بیماری
 
اما دو خبر بد در هفته گذشته اهالی فرهنگ را نگران کرد؛ بستری شدن عزت‌الله فولادوند و اصغر الهی در بیمارستان. علی دهباشی نویسنده و پژوهشگر ادبی و از دوستان نزدیک عزت‌الله فولادوند درباره وضعیت جسمی این مترجم پیشکسوت به خبرنگار مهر گفت: آقای فولادوند روز ۶ دی به علت عفونت کلیه در بخش مراقبتهای ویژه یکی از بیمارستانهای تخصصی کلیوی تهران بستری شد. خوشبختانه با مراقبتهایی که از او به عمل آمد، تب شدیدش پایین آمده ولی با توجه به عفونت شدید در کلیه‌ها همچنان تحت مداواست و پزشکان مشغول مهار کردن این عفونتها هستند.
 
در حال حاضر کتاب “دستنوشته‌های فلسفی” هانا آرنت با برگردان این مترجم پیشکسوت در دست چاپ است. او همچنین “تاریخ فلسفه هگل” را در دست ترجمه دارد.
 
همچنین حمید الهی برادرزاده این داستان‌نویس پیشکسوت درباره وضعیت او گفت: آقای الهی به علت مشکلات ریوی به بیمارستان شهید رجایی تهران منتقل شد و الان هم در بخش ccuf این بیمارستان تحت مراقبتهای ویژه است. او در هوشیاری کامل است و می‌تواند حرف بزند و به حوادث پیرامونش هم واکنش نشان دهد.
 
اصغر الهی متولد ۱۳۲۳ مشهد است. مجموعه داستانهای “بازی”، “قصه شیرین ملا”، “قصه‌های پاییزی”، “دیگر سیاوشی نمانده” و رمانهای “مادرم بی‌بی جان” و “سالمرگی” از جمله آثار اوست.
 
در آستانه ۹ دی هم یک همایش نیمروزی با عنوان “دیپلماسی فرهنگی و جنگ نرم” در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد. محمدباقر خرمشاد، علی‌اصغر آب‌خضر، رضا غلامی، سردار مسعود جزایری، محمدرضا میرتاج‌الدینی و حسام‌الدین آشنا سخنرانان این همایش بودند که فرازهای از سخنان آنها در پی می‌آید.
 
خرمشاد: انقلاب رنگی در ایران یک شوخی است
 
محمدباقر رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نخستین همایش “دیپلماسی فرهنگی و جنگ نرم” گفت: غربیها ایران را با قرقیزستان، گرجستان و اوکراین اشتباه گرفته‌اند و دانشجویان جامعه‌شناسی مانند من انقلاب رنگی در ایران را شوخی و غیرممکن می‌دانند.
 
غلامی: مهمترین راهبرد در جنگ نرم تهاجم فرهنگی به جبهه معارض است
حجت‌الاسلام  المسلمین رضا غلامی دبیر شورای فرهنگی دفتر مقام معظم رهبری با تاکید بر لزوم نگاه جبهه‌ای به فرهنگ، گفت: مهمترین راهبرد در زمینه جنگ نرم تهاجم فرهنگی و فکری به جبهه معارض است چرا که دفاع زمانی کارآمد است که با حمله توام باشد.
 
آب‌خضر: مهمترین پیام حماسه ۹ دی تجدید بیعت با رهبری بود
 
علی‌اصغر آب‌خضر قائم‌مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هم گفت: بعد از آشوب‌های روز عاشورا تماسهای زیادی از طرف مردم با ما گرفته می‌شد که “اگر جلوی این جریان را نگیرید و کاری نکنید، ما خودمان اقدام می‌کنیم”. با اعلام فراخوان تظاهرات مردمی برای ۸ و ۹ دی بُغض‌های در گلو خفته مردم تبدیل به خروشی عجیب شد و مهمترین پیام این حماسه تجدید بیعت با مقام معظم رهبری بود.
 
سردار جزایری: جنگ نرم ادامه دارد
 
سردار مسعود جزایری معاون فرهنگی و تبلیغاتی ستاد کل نیروهای مسلح هم در این همایش هشدار داد که اگر مراقبتهای لازم صورت نگیرد جنگ نرم ادامه خواهد یافت.
 
افتخاری: نباید زمینه‌های تصویرسازی منفی دشمن را فراهم کنیم
 
در همایش “دیپلماسی فرهنگی و جنگ نرم” همچنین اصغر افتخاری معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: ما نباید زمینه‌های تصویرسازی منفی دشمن را فراهم کنیم و باید از ایجاد بهانه‌هایی که بتواند تصویری منفی از نظام جمهوری اسلامی ایجاد کند، پرهیز کنیم.
 
میرتاج‌الدینی: هدف تهدید نرم هویت و مشروعیت یک جامعه است
 
معاون حقوقی و پارلمانی رئیس جمهور در همایش “دیپلماسی فرهنگی و جنگ نرم” گفت: در تهدید سخت هدف تهدید سرزمین، تاسیسات و کشتار انسان‌هاست ولی در تهدید نرم هدف هویت و مشروعیت یک جامعه است. 
 
آشنا: فروپاشی یک نظام چیزی نیست جز فقدان مشروعیت حاکمان در اذهان مردم
 
یک استاد دانشگاه امام صادق (ع) در همایش “دیپلماسی فرهنگی و جنگ نرم” با طرح سوال درباره علت وقوع انقلاب ۵۷، گفت: فروپاشی یک نظام چیزی نیست جز فقدان مشروعیت حاکمان در اذهان مردم.
 
همایش نیمروزه “دیپلماسی فرهنگی و جنگ نرم” البته یک حاشیه هم داشت. علی‌اکبر جوانفکر مشاور رئیس جمهور و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا یکی از سخنرانان همایش بود ولی با توجه به ناهماهنگی در تنظیم وقتش گفت که باید به جلسه‌ای مهمتر برود و لذا بدون ایراد سخنرانی محل برگزاری همایش “دیپلماسی فرهنگی و جنگ نرم” را ترک کرد.

یک نظر »

  1. فاطمه گفت :

    دی ۹م, ۱۳۸۹ در ۱۳:۵۸

    تیتر خبرگزاری مهر به نحوی تهیه شده که آدم احساس می کنه این حرکت آقای جوانفکر به نشانه اعتراض بوده …

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر