این تذهبون!

در سخنانی منسوب به آیت الله مکارم شیرازی که هفته گذشته در رسانه های ارتباط جمعی منتشر شد، ایشان دولت قبل را به ارائه آمار غیرواقعی و دروغین متهم کردند و مدعی شدند که دولت سابق با این کار، خودشان و مردم را فریب می دادند و باعث دردسر مردم می شدند!
مراجع معظم تقلید در اعلام نظر و دادن فتوا بر این باور هستند که رعایت احتیاط ، شرط عقل و عدل است و به همین دلیل بسیاری از فتاوی صادره از سوی مراجع معزز تقلید مبتنی بر رعایت احتیاط است.
در جایی که نسبت به موضوع مورد استفتاء ، اطمینان بیشتری وجود داشته باشد ، بر وجوب احتیاط تصریح و تاکید می شود و در غیر اینصورت ، استحباب در احتیاط مورد توجه و ابرام قرار می گیرد اما در هر صورت ، اصل فتوا و نظر صادره ، مبتنی بر رعایت احتیاط است. وقتی مرجع تقلیدی در جایگاه آیت الله مکارم شیرازی در باره یک موضوع به صراحت تمام اعلام نظر می کنند، می توان استنباط کرد که ایشان در باره آن موضوع اطلاعات کامل ، دقیق ، کافی و وافی دارند و جای هیچ ابهام و شبهه ای در باره آن موضوع در میان نبوده است.
تصریح آیت الله مکارم شیرازی بر دروغ بودن آمار ارائه شده از سوی دولت سابق ، یک اطلاق عام و فراگیر به تمامی آمار منتشره از سوی آن دولت است و نشان می دهد که ایشان اطمینان کامل حاصل کرده اند که نه فقط برخی از آمار بلکه تمامی آمار ارائه شده ، غیرواقعی بوده و دولت قبل به صورتی عامدانه و با هدف فریب مردم اقدام به انتشار آمار دروغین در جامعه کرده است.
در اینجا فقط یک یا چند نفر در مظان اتهام و گناه کبیره دروغگویی و فریب کاری قرار نگرفته اند بلکه تمامیت دولت که یک مجموعه بزرگ از مدیران ارشد و میانی و کارشناسان و کارمندان نظام اجرایی کشور هستند ، در برابر این اتهام سنگین قرار گرفته اند. بنابراین یکایک اعضای دولت باید تکلیف خود را قبال این موضوع مشخص کنند و دریابند که چه سهمی از این گناه بزرگ ، متوجه آنان است تا برای جبران آن، دست به اقدام بایسته و شایسته بزنند.
اولین نکته ای که ممکن است در این ارتباط به اذهان عمومی خطور کند این است که حتما آمار و اطلاعات دقیق و درست و واقعی در باره هر آنچه که دولت قبل به مردم گفته است نزد آیت الله مکارم شیرازی موجود است و بنده هم به عنوان یک شهروند عادی و هم به عنوان یک مقام فریب خورده (به زعم آیت الله مکارم) در دولت سابق ، از معظم له درخواست می کنم که با انتشار آمار واقعی و درست ، هم امثال بنده را با ابعاد این گمراهی آشنا سازند و هم به مقاوم سازی افکار عمومی و خصوصی در برابر آمارهای تقلبی و دروغین کمک کنند.
از سخنان حضرت آیت الله مکارم چنین بر می آید که ایشان به آمار صحیح و دقیق در باره اقدامات و فعالیت های دولت نهم و دهم دسترسی داشته اند. بنابراین سووال این است که ایشان چرا اینقدر با تاخیر اعلام نظر کرده اند! آیا بهتر نبود سالها پیش از این ، مردم را از این دروغ پردازی و فریب کاری بزرگ ، آگاه می ساختند تا تکلیف خود را در برابر چنین دولتی مشخص کنند! مگر نه آن است که جلوی ضرر را از هر جایی بگیریم سود کرده ایم. این اعلام نظر آیت الله مکارم، اگر حمل بر صحت شود، نوش دارو بعد از مرگ سهراب خواهد بود و باید به خاطر از دست رفتن فرصت ها و سرمایه های بزرگ و تحمل خسارتهای سنگین زانوی غم بغل بگیریم!
ممکن است معظم له به تازگی به آماری که واقعی و درست توصیف می شود دسترسی پیدا کرده باشند و پیش از این ، نمی توانسته اند در این باره اعلام نظر کنند که اگر چنین باشد رعایت احتیاط در متهم کردن تمامیت یک دولت خدمتگزار و مردمی به دروغ گویی و فریب کاری و غیرواقعی خواندن آمارهای ارائه شده در دولت سابق شرط عدل و انصاف و خداترسی است.
رهبر معظم انقلاب در آخرین دیدار رئیس جمهور و هیات دولت سابق فرمودند: من اصرار داشتم که دوستان (رئیس جمهور و وزرا) صحبت کنند و گزارش دهند… ما دوست داریم که این اظهارات، به سمع مردم عزیزمان هم برسد؛ هم خواص و کسانى که اهل فنّ و آشنا هستند، مطلع شوند .. اگرچه برخى از کارها جلوى چشم است. البته مخالفین و کسانى که بى‌اطلاعند ، بعضى از دستگاه‌هاى رسانه‌اىِ خارجىِ مغرض و گاهى افرادی در داخل، برخى از چیزهائى که جلوى چشم هم هست، انکار میکنند. یعنى کارى انجام گرفته، جلوى چشم است، همه مى‌بینند، منعکس شده، این را دوست دارند انکار کنند… حالا بعضى‌ها ممکن است نگاه خوشبینانه ، دوستانه‌ یا منصفانه‌اى نداشته باشند؛ بالاخره در فضاى عمومى کشور باید اینها گفته شود و ثبت شود؛ اینها بسیار مهم است… همه‌ى کسانى که میخواهند درباره‌ى دولتها، کابینه‌ها و رؤساى جمهور قضاوت کنند، خوب است به این نکته هم توجه کنند: حجم کار بالا و تلاش خستگى‌ناپذیر و اعراض از آسایشها و آسودگى‌ها و امتیازاتى که معمولاً مسئولان کشورها در دنیا دارند؛ استراحت میکنند، تفریح میروند، امتیاز میگیرند؛ اینها را نخواستن، ندیدن، طلب نکردن، امتیاز بزرگى است که این دولت بحمدالله از این امتیاز برخوردار بود…یک نکته‌ى دیگر هم که در مورد این دولت در طول این هشت سال مورد نظرم بود و بارها هم به آن اشاره کردم، این است که این دولت بحمدالله توانست شعارهاى انقلاب را سر دست بگیرد و به آنها افتخار کند… این دولت در مجامع جهانى، احساس شرم از انگیزه‌هاى انقلابى و از اهداف انقلابى و از شیوه‌هاى انقلابى نکرد؛ این خیلى کار بزرگى بود.

۲۰ نظر »

 1. نایبی گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۳ در ۱۷:۱۵

  جناب اقای جوانفکر بهتره اول گله از مدیران خود دولت بکنی توی همین استانمون یکی از مدیران کلی که ۸ سال از دولت شما ابلاغ مدیرکلی داشت توی این دولتم ابلاغش تائید شد ودر یک مصاحبه گفته بود که دولت قبل فقط کارش دورغگوی بود و اگه ادامه میداشت جنگ داخلی در کشور اتفاق می افتاد خوب وقتی که استاندارای شما واسه اینجور ادما از دولت ابلاغ می گرفتند صرفا چون باهم رفیق بودند اما همفکر نبودند و نیروهای همفکر ودلسوز و حامیان دولت شما چون با استانداری شما ارتباطی نداشتند واز طرف اونها حذف می شدند خوب نتیجه بکارگیری اینجور افرادی همینه که الان مردم فکر می کنن احمدی نژاد دروغگوی چون میگن فلانی که مدیرکل دولت خودش بود که دروغ نمیگه دیگه مردم عادی که از پشت صحنه ها که خبر ندارن که این مدیر صرفا جهت گرفتن میزش این حرفارو میزنه اصلا در یک کلام متاسفانه کارمندان اداات ما در هر دولتی خوشرقصی برای همون دولت میکنند و معلوم نیست این ریاکاری ونفاق تا کی می خواهد در بین کارکنان دولت وجود داشته باشد همین ادم اگه احمدی نژاد بیاد میشه احمدی نژادی حالا که آقای روحانی امده میگه روحانیم و قس علیهذا

 2. رضا گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۳ در ۱۹:۵۶

  تازه می فهمم رهبری چقدر تنهاست

 3. و منهم من ینتظر گفت :

  خرداد ۱۹م, ۱۳۹۳ در ۲۰:۵۹

  به نام خدا
  اینها به برکت نفس امام خمینی جاهی پیدا کردن از هرکس به اندازه فهم و شعورش انتظار داشته باشید ( زنده باشی آقای جوانفکر)

 4. علی ب گفت :

  خرداد ۲۰م, ۱۳۹۳ در ۰۱:۵۴

  با سلام حضور محترم دکتر جوانفکر. در اینکه معظم له بالاترین درجه اجتهاد تحصیلات فقهی را گذرانده و ایشان مرجع جمع کثیری از شیعیان می باشند لذا احترام به ایشان همانند سایر مراجع واجب است. ولی جای سوال دارد که خود معظم له در دولت قبل چندین بار راهنمایی و رهنمود دادند چرا الان به یکباره به یک منتقد تند علیه دولت قبل موضع گرفتند؟ آیا نمیتوانستند در همان موقع به با رهنود های خود دولت را به سمت آمار های مدنظر خود راهنمایی کنند؟ ضمن اینکه خدمات دولت قبل بر هیچ کس پوشیده نیست و در پایان با استناد ب وصیت نامه امام بزرگوار خطاب به روحانیون عرضم را تمام می کنم «برای خدا و حفظ اسلام این جمهوری اسلامی را تقویت کنید» وسلام علیکم.

 5. رحیم گفت :

  خرداد ۲۰م, ۱۳۹۳ در ۰۹:۴۹

  سلام
  با توجه به سخنان رهبری در تمجید از دولتین ۹و ۱۰ و خصوصا آخرین دیدار دولت دهم و فتاوای خودشان

  http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0

  ١ – پیروی از ولایت فقیه [ولایت فقیه]
  در مورد ولایت فقیه چگونه باید عمل کرد ؟
  در مسائلی که مربوط به حکومت است باید پیرو ولایت فقیه بود.

  ۵ – تبعیت از حکم حکومتی ولی فقیه [ولایت فقیه]
  آیا تبعیت از حکم حکومتی ولی فقیه بر مراجع تقلید هم واجب است ؟
  آری، واجب است.

  ۶ – حکم حکومتی برای مقلدین مراجع دیگر [ولایت فقیه]
  در صورتی که در زمینه سیاسی یا اجتماعی حکمی از جانب رهبری جهت عامه شیعیان صادر شود آیا برای مقلدین دیگر مراجع تکلیف می آورد ؟در زمینه های دیگر چطور و چرا ؟
  در مسائل حکومتی حکم ولی فقیه مطاع است.

  ٩ – ترجیح نظر ولی فقیه بر نظر دیگر مراجع [ولایت فقیه]
  آیا نظر ولىّ فقیه در مسائل شرعى بر نظر سایر فقها ترجیح دارد؟ در این صورت، تکلیف مقلّد چیست؟
  در مسائل مربوط به حکومت از نظر ولىّ فقیه، و در مسائل دیگر از نظر مرجع تقلید پیروى مى شود.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
  سَبَّحَ لِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ(الصف/۱)
  آنچه در آسمانها و آنچه در زمین است همه تسبیح خدا می‌گویند؛ و او شکست‌ناپذیر و حکیم است!
  یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ(الصف/۲)
  ای کسانی که ایمان آورده‌اید! چرا سخنی می‌گویید که عمل نمی‌کنید؟!
  کَبُرَ مَقْتًا عِنْدَ اللَّهِ أَنْ تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ(الصف/۳)
  نزد خدا بسیار موجب خشم است که سخنی بگویید که عمل نمی‌کنید!

 6. حامی گفت :

  خرداد ۲۰م, ۱۳۹۳ در ۱۰:۲۶

  احسنت . اقای مکارم شیرازی حداقل در مورد کارخانه سیمان جوین چرا هیچی نفرمودید همان کارخانه ای را که احمدی نژاد با طرز فکرشان که دعوت از سرمایه داران ایرانی خارج از کشور بود تاسیس شد وکلی حساب سال پرداخت شد این آمار را که خودتان خبر دارید از شما بعیده که از این همه خدمت مخلصانه چشم پوشی کنید کشور به خودکفایی کامل رسید دیگه نیازی نیست برای ساختو ساز ملت برن حواله سیمان بگیرند این کار کمی نبود حاج آقا من در عجبم خداوند شاهد اعمال بندگان است شاهد

 7. مهر ماندگار گفت :

  خرداد ۲۰م, ۱۳۹۳ در ۱۰:۵۴

  خدا به شما، آقای جوانفکر اجری بزرگ دهد که همیشه جانانه دفاع میکنید از دکتر مظلوم من، یا نه بهت بگم از حق و حقیقت..
  پاسخ دندان شکنی بود. خدا کنه خود جناب مکارم هم ببینند. ولی نمیدونم بعدش چه جوابی میخوان بدن؟!
  خدا خودش هممونو کمک کنه که در سخن گفتن عدالت رو همیشه رعایت کنیم که بعدش شرمنده نشیم..

 8. احمد گفت :

  خرداد ۲۰م, ۱۳۹۳ در ۱۲:۲۸

  آقای جوانفکر سلام.

  برد بعضی‌ها در اینست که فقط خودشان بتوانند حرف بزنند،
  به خاطر همین هم هست که اسم مناظره با دکتر که می‌آید، ستون‌های بدنشان شروع به لرزیدن می‌کند.

 9. رضا عطاری گفت :

  خرداد ۲۰م, ۱۳۹۳ در ۱۳:۵۸

  شاید نتیجه اینگون اظهار نظر کردن هاست که مردم “نه” بزرگی به دعوت ایشان برای انصراف از ثبت نام یارانه ها گفتند. مراجعی مثل حضرت امام یا مقام معظم رهبری خداترس و زیرک هستند و کسی نمی تواند از آنها برای مطامع سیاسی استفاده کند. چند وقت پیش یکی دیگر از آقایان گفته بود:” خرابیهای ٨ سال گذشته زمان می برد تا بازسازی شوند”.کانه کشور ٨ سال بمباران شده این در حالی است که بر اساس آمارهاب واقعی و غیرقابل انکارهم بیش از همه دولتها کار عمرانی شده و ضریب جینی کاهش یافته یا به عبارتی فاصله طبقاتی کم شده که مقام معظم رهبری هم تایید کرده اند و در آخر دولت دهم باز آن حرفهای تاریخی و تایید کننده را فرمودند. واقعا باید به این حضرات گفت “این تذهبون؟”

 10. معمولی گفت :

  خرداد ۲۰م, ۱۳۹۳ در ۱۶:۰۶

  و علی الاسلام سلام !
  همین !
  درود بر بزرگ مرد مظلوم ایران زمین که از اول آمدنش در نمازجمعه رفسنجانی تا فتنه ۸۸ و تا مصباحیون و … متهمش کردن به دروغگویی ولی او کسی را متهم نکرد و گلایه هم نکرد .
  درود بر دکتر محمود احمدی نژاد

 11. صادق پور حسین دبیر بازنشسته گفت :

  خرداد ۲۰م, ۱۳۹۳ در ۱۸:۵۵

  از تمامی عزیزان حامی اقای احمدی نژاد که هنوز هم دل در گرو ایشان دارند تقاضا می شود در هر تریبونی که مجال سخن گفتن باشد جواب مخالفان اقای احمدی نژاد را با دلیل ومدرک و منطقی مثل اقای جوانفکر بدهند تا افکار عمومی اگاه شود.ما که هیچ بلند گویی در دفاع از خدمات این عزیز نداریم. مخصوصا فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد قدردانی از ایشان باید برای مردم بازگو شود.واز سایت ها وانتشارات حامیان عدالت می خواهیم که مجموعه فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد تائید خدمات اقای احمدی نژاد ودولت های نهم ودهم را گرد اوری و منتشر کنند.

 12. محمد گفت :

  خرداد ۲۰م, ۱۳۹۳ در ۲۱:۱۵

  باید دید به مراجع محترم چی گفتند که اینگونه صحبت کردند

  البته من این رو مانند همان چیزهایی میدونم که عده ای رفتند و گفتند بگید مردم یارانه نگیرند و حکم شرعی بدهید

  اما چی شد؟ ۹۰ درصد مردم بر خلاف گفته های مراجع محترم گرفتند

 13. سیّد گفت :

  خرداد ۲۱م, ۱۳۹۳ در ۰۰:۲۸

  بسیار عالی بود و به سهم خود تشکر می کنم از جناب آقای جوانفکر. اگر ماها مطلب بنویسیم این بندگان خدا در دولت بهار توان انتشارش رو ندارند. خداوند شما رو حفظ نماید و به توفقاتتون اضافه کنه.

 14. آرش گفت :

  خرداد ۲۳م, ۱۳۹۳ در ۱۳:۲۳

  به نظر میرسد دستهایی درکارند تا با دادن اطلاعات غلط به مراجع، وجهه ایشان را در نزد مردم تخریب کنند. وگرنه دلیل ندارد فعالیتهای بسیار گسترده دولت قبلی دیده نشود. در ماجرای یارانه هم بعد از تاکیدهای شدید دولت روحانی و شخص رئیس جمهور و حتی تهدید کردن مردم، از مراجع نیز هزینه کردند اما ۹۷ درصد مردم قاطعانه «نه» گفتند! من فکر میکنم دستهایی درکارند تا جایگاه مراجع ضعیف شود.

 15. حامی گفت :

  خرداد ۲۴م, ۱۳۹۳ در ۰۹:۰۰

  با سلام آقای جونفکر هم شما میدانید وهم ما حامیان دکتر به قول دکتر احمدی نژاد که خدمت مقام معظم رهبری بیان داشتند ایشان گفتند کارها یی انجام شده وهمه آن در روی زمین قابل مشاهده است . اما چرا برخی ها نمیخواهند باور کنند شایدم میدونند خودشان را …. بگذریم مردم شاهدان خوبی هستند

 16. نایبی گفت :

  خرداد ۲۴م, ۱۳۹۳ در ۲۱:۵۹

  چقدر جالبه همه ازتون تعریف و ت مجید می کنند یعنی هیچ انتقادی به عملکرد شما و یا دولت آقای احمدی نژاد مترتب نیست؟حضرت علی (ع) در نامه ای به مالک اشتر از او می خواهد که مواظب چاپلوسان ثناگو باشد زیرا این افراد با تعریف و تمجیدهای الکی تورا از مردم و ضعفا جدا کرده و تورا تبدیل به طاغوت می کنند.افرادی که هیچ اعتقادی به احمدی نژاد نداشتند اما صرفا جهت مطامع پست دنیوی مثل گرفتن پست مدیریت بیشترین چاپلوسی ها را از ایشان می کردند و اطلاعات غلط در مورد رضایت مندی تمام وکمال مردم استانها از ایشان (البته به دروغ) که وقتی دوستاران احمدی نژاد مشکلات را به ایشان اطلاع می دادند ایشان نه تنها توجهی نمی کردند بلکه به دوستانشان به چشم دشمن نگاه می کردن،اصلا این سنت چاپلوسی از کی در انقلاب ما نهادینه شده خدا می داند؟ای کاش مسئولین ما قدرت شناسائی این منافقان را می داشتند و انها را از خود دور می کردند

 17. مهدیار گفت :

  تیر ۴م, ۱۳۹۳ در ۱۴:۰۷

  آقای نایبی ماکه منکر بعضی مشکلات نیستیم واصولاً نمی شود در کارهای بزرگ اشکال نباشد آنهم در حجم وتعداد بالا
  ولی می شود بفرمایید در دولت آقای روحانی چطور

  سبد کالا، پلمپ تأسیسات هسته ای، سوزاندن کارت سوخت وسوخت موجود در آن که مال مردم است نه دولت، مسکن اجتماعی( کو کجاست ،فقط حرف ) افزوده شدن قیمتها ی انرژی وپرداخت نشدن یارانه بیشتر به مردم، عدم حمایت از تولید وعدم سازگاری این مطلب با شعار دولت،و…….

 18. آفرین به این همه انصاف! گفت :

  تیر ۶م, ۱۳۹۳ در ۰۰:۰۳

  ببخشید دخالت می کنم اما می خواستم یک مطلبی را به جناب نایبی بگویم
  کسی که نزدیک به صد و بیست سفر استانی رفته است – آن هم نه از جنس سفرهای استانی آقایون که فقط به مرکز استان محدود است و محافظان پر تعداد حتی اجازه دست دادن مردم با آنها را هم نمی دهند بلکه سفرهای استانی که از دور افتاده ترین روستاهای استان تا شهرستان ها را در برمی گرفت و فقط چندین ساعت اتومبیل رئیس جمهور بین مردم در حرکت بود تا ایشان یک به یک درخواست ها و نظرات مردم را بشنوند – چنین کسی با گزارشات چاپلوسان در مورد وضعیت استان ها اطلاع پیدا می کرد؟!!! کسی که چند روز متوالی در سفرهای استانی به طور شبانه روزی در جلسات مختلف بود در شهرستان ها حضور می یافت و میلیون ها نامه مردمی را بررسی می کرد و با فقر و رنج مردم اشک می ریخت را با اطلاعات غلط فریب می دادند؟! کسی که منتقد شماره یک وضع موجود و تبعیض ها و ویژه خواری ها و کارشکنی ها و فریبکاری ها بود مشکلات را نمی دانست؟!! این چیزهایی که شما نوشتید را باید راجع به کسانی گفت که یک بار هم از کاخ های غرور و تکبر و نخوتشان پایین نیامده اند تا واقعا به میان مردم بروند و حرف دل آنها را بشنوند نه مردی که میان مردم گم بود.

 19. م ب گفت :

  تیر ۶م, ۱۳۹۳ در ۲۳:۴۱

  این آقا ملقب به سلطان شکر در ایران است و زخم خورده از احمدی نژاد

 20. نایبی گفت :

  تیر ۷م, ۱۳۹۳ در ۲۰:۳۰

  با سلام خدمت تمامی عزیزان و ضمن تبریک فرارسیدم ماه مبارک رمضان و همچنین اعلام تسلیم به دوستان عزیز که حرفهای بنده حقیر را نقد کردند از آنجا که من یکی از حامیان مردمی اقای احمدی نژاد بودم این نکته را عرض کردم که متاسفانه مدیریت برخی استاندارن ایشان مطلوب نبود مثلا استاندار استانی فرزند و دخترش را به ترتیب به سمت های معاون سیاسی و مدیر کل حوزه استاندار و مدیرکل امور بانوان منسوب کرده بود و همین یعنی نوعی قانون شکنی و کسی هم نمی توانست از ایشان بخواهد که این انتنصابات را لغو کند حتی استاندار فوق به در مقابل خوات نمایندگان استان مبنی بر جلوگیری از انتصابات خانوادگی وی به راحتی وکلای مجلس را تهدید می کرد که با شما چنین و چنان می کنم اصلا بحث من این است که متاسفانه ساختار قدرت در کشور ما شفاف نیست کسانی حامی مردمی احمدی نژاد بودند اما یکدفعه از توی لپ لپ استاندارانی که معلوم نبود که بودند واز کجا امدند در استانها و بدون در نظر گرفتن نظر حامیان مردمی دولت منصوب می شدند و اصولا تا انجا که من میدیدم هیچ کدام از آنان برایشان تقویت گفتمان احمدی نژاد مهم نبود یا اینکه از جوانان حامی ایشان در تصمیم گیری ها استفاده کند بعضا میدیدیم که کسانی که علنا به احمدی نژاد فحش می دادند توسط استانداران ایشان به مقاماتی مثل شهرداری و مدیرکلی می رشسیدند که وقتی پیگیری می کردیم می دیدیم که مثلا این افراد از قدیم با استاندار سلام علیکی داشته اند اگر ما در کشور احزاب قوی مردمی ولائی داشته باشیم هم سیاست ها و جریان قدرت شفاف می شود وهم اینگونه ویکشبه از توی لپ لپ استانداران تعیین نمی شوند

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر