ایرنا بازوی رسانه ای نظام

محرمانه نیوز:

نگاهی کوتاه بر موفقیت های جوانفکر در ایرنا به عنوان بازوی رسانه ای نظام

از جمله کارهای درخشان علی اکبر جوانفکر در ایرنا نقش پررنگ و گسترده ای بوده که ایرنا در طرح بزرگ هدفمند کردن یارانه ها بر عهده داشت یعنی در شرایطی که اکثر سایت ها و منابع خبری همچنان به علت تردید در اجرای موفقیت آمیز این طرح از سوی دولت؛در زمینه اطلاع رسانی فعالیت چشمگیری نداشتند ایرنا یک تنه بار سنگین آگاهی دهی را بر عهده داشت و توانست بخوبی در این زمینه رسالت اصلی خویش را انجام دهد و در زمینه ۳ گروه هدف این طرح یعنی مردم؛صنایع؛و دولت روشنگری های لازم را انجام دهد.

به گزارش اختصاصی محرمانه نیوز -ایرنا یا همان خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی نامی شناخته شده برای فعالان رسانه ای کشور است که از سال ۱۳۶۰ با این نام در حوزه رسانه ای کشور مشغول فعالیت است و در واقع ادامه خبرگزاری پارس است که در سال ۱۳۱۳ تشکیل شد و به عنوان اولین خبرگزاری رسمی کشور شناخته می شد و هم اکنون با نام ایرنا فعالیت می کند و نقش چشمگیری در معادلات رسانه ای کشور ایفا می کند به گونه ای که در اکثر اتفاقات ریز و درشت کشور بخوبی جای پای ایرنا دیده می شود و از جمله قابل اعتماد ترین منایع خبری برای سایت های داخلی و خارجی در مورد اتفاقات و تحولات روی داده در ایران است که با تلاش گسترده تیم مدیریتی آن حاصل شده است .

باید به این نکته اشاره کرد خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی یا همان ایرنا به علت آنکه پیشانی اطلاع رسانی نظام شناخته می شود هم در حوزه مسئولیت ها و هم در حوزه ویژگی های لازم جهت حرکت روبه جلو,با سایر خبرگزاری ها و سایت ها تفاوت هایی دارد. درکل ، محوریت منافع ملی ، ارزش گرایی و ولایت پذیری از مولفه های فعالیت در رسانه رسمی کشور است. جریانات سیاسی و احزاب به خوبی از گستره و قدرت تاثیر ایرنا در حوزه های داخلی و خارجی آگاه هستند و همواره سعی دارند این مجموعه رسانه ای را زیر تسلط خود بگیرند .

در دنیای امروز، حاکمیت های سیاسی برای اقناع داخلی و راهبردهای دیپلماتیک خود، رسانه هایی را در اختیار دارند که در کشور عزیزمان، ” خبرگزاری جمهوری اسلامی ” این مهم را برعهده دارد. این رسانه هفتاد و چند ساله در سه دهه اخیر فراز و فرودهای فراوانی را تجربه کرده است .

اگر قوای سه گانه را به عنوان بالهای جمهوریت نظام بپذیریم ، ریتم حمایت رسانه رسمی کشور از این قوا ، باید منظم باشد . این نظم به معنای مساوات درارسال اخبار، تعداد پاراگراف یا سطور نیست . پرواضح است که قوای سه گانه از منظر پوشش جغرافیایی، نوع کارکرد و شیوه های اطلاع رسانی ، تفاوتهای زیادی با یکدیگر دارند.

در نظام جمهوری اسلامی ایران و مطابق قانون اساسی رویکردهای کلی و کلان نظام در تمام زمینه ها از جمله رسانه توسط مقام مغظم رهبری تعیین می شود و جهت اجرا به قوای ۳ گانه محول می شود بدیهی است که ایرنا نیز نیز به عنوان بازوی اجرایی نظام از این قاعده پیروی می کند .مقام معظم رهبری ؛وظایف و مسئولیت های ایرنا را در دو جبهه داخلی و خارجی تقسیم بندی کردند در حوزه داخلی از ایرنا به عنوان نبض نظام نام بردند که بیش از هرچیز نشان از خواسته ایشان جهت ایفای نقش پررنگ از سوی ایرنا در معادلات داخل کشور است و در حوزه خارجی نیز از ایرنا به عنوان دست بزن نظام نام بردند که تاکیدی است بر وظیفه خطیری که ایرنا در رویارویی با شایعات و دروغ پردازی هایی است که همه روزه در کشورهای غربی و آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی منتشر می شود که با توجه به امکانات گسترده حوزه خارجی ایرنا که در ۸ گروه اروپا و آمریکا؛آفریقا و خاور میانه؛آسیا و اقیانوسیه ؛شبه قاره هند و آسیای میانه؛اخبار انگلیسی؛اخبار عربی؛اخبار بین الملیی فارسی و اخبار خارجی انجام می شود خواسته بجا و منطقی است.

علی اکبر جوانفکر از جمله مدیران رسانه ای اصولگرایان محسوب می شود که بعد از سالها خدمت رسانی در بخش های مختلف ایرنا هم اکنون نقش هدایت گر این رسانه را برعهده دارد.نگاهی بر کارنامه و سوابق آقای جوانفکر نشان می دهد که قسمت اعظم دوران شغلی خود را در ایرنا سپری کرده اند که با فعالیت در دفتر خبرگزاری ایرنا در یاسوج و آبادان شروع شد و در ادامه نیز نقش گسترده ای در توسعه خبرگزاری ایرنا در اسپانیا داشت و تنها در زمان حاکم بودن تفکر سیاسی اصلاحات بر ایرنا بود که به علت نگاه مطلق گرا و تمامیت خواهی که داشتند علی اکبر جوانفکر بر خلاف میل باطنی خود از این خبرگزاری جدا شد و در راس بودن کسی چون عبدالله ناصری بر ایرنا که از اعضای ارشد سازمان نامشروع مجاهدین انقلاب اسلامی است بخوبی بر حق بودن آقای جوانفکر را نشان می دهد که حاضر به پیروی از تفکر مضر سیاسی و مخالف منافع ملی نشد.

علی اکبر جوانفکر بعد از انتخاب به عنوان مدیر عامل ایرنا اعلام کرد که بر اساس خواست های رهبری و رئیس جمهوری ؛تلاش خواهد کرد ایرنا را به جایگاه واقعی خود در عرصه رسانه ای کشور برساند .یکی از کارهای موفقیت آمیز ایشان تلاش های گسترده بود که جهت مستثنی شده خبرگزاری ایرنا از اصل ۴۴ قانون اساسی انجام داد و در نهایت نیز به موفقیت رسید که باید گفت با تیز بینی ایشان از انحرافی بزرگ در حوزه اطلاع رسانی کشور جلوگیری شد .باید دانست که خبرگزاری ایرنا نوعی نهاد حاکمیتی محسوب می شود و به نوعی امین نهاد های اصلی نظام جمهوری اسلامی نیز محسوب می شود و باید به عنوان نهادی حکومتی با آن برخورد کرد چه آنکه ایرنا پیشانی نظام و دولت است و خصوصی کردن این خبرگزاری در ادامه ممکن بود به مشکلات فراوان و جبران ناپذیری دامن بزند که هماهنگ نبودن ایرنا با عملکرد کلان نظام فقط یکی از آنها است.

یکی از خواسته های همیشگی علی اکبر جوانفکر از زمان بر عهده گرفتن مسئولیت ایرنا درخواست برای ارتقای سازمانی ایرنا تا حد معاونت اطلاعات و ارتباطات رئیس جمهوری بوده است که می تواند در صورت تحقق موجبات شکوفایی بیش از پیش ایرنا را فراهم آورد . قرار داشتن ایرنا در ذیل یک وزارت خانه و محدود کردن آن با قوانین آن وزارت خانه بدون شک با مسئولیت های گسترده ایرنا که وظیفه اطلاع رسانی اصلی را در سپهر سیاسی کشور بر عهده دارد هیچ تناسبی ندارد و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا بخوبی این مشکل را مشکل ساختاری خبرگزاری ایرنا دانستند که در صورتی که مستقیم زیر نظر رئیس جمهوری اداره شود مطمئنا به جایگاه واقعی خود خواهد رسید .

از جمله کارهای درخشان علی اکبر جوانفکر در ایرنا نقش پررنگ و گسترده ای بوده که ایرنا در طرح بزرگ هدفمند کردن یارانه ها بر عهده داشت یعنی در شرایطی که اکثر سایت ها و منابع خبری همچنان به علت تردید در اجرای موفقیت آمیز این طرح از سوی دولت؛در زمینه اطلاع رسانی فعالیت چشمگیری نداشتند ایرنا یک تنه بار سنگین آگاهی دهی را بر عهده داشت و توانست بخوبی در این زمینه رسالت اصلی خویش را انجام دهد و در زمینه ۳ گروه هدف این طرح یعنی مردم؛صنایع؛و دولت روشنگری های لازم را انجام دهد.

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر