“امنیت اخلاقی” یک مطالبه ملی است

رهبر فرزانه انقلاب در خطبه های نماز عید سعید فطر بر ضرورت اهمیت و توجه به اخلاق تاکید کردند و فرمودند : فضاى جامعه را فضاى برادرى، مهربانى، حسن ظن قرار بدهیم. من هیچ موافق نیستم با اینکه فضاى جامعه را فضاى سوءظن و فضاى بدگمانى قرار بدهیم. این عادات را از خودمان باید دور کنیم. متأسفانه باب شده که روزنامه و رسانه و دستگاه‏هاى گوناگون ارتباطى روشى را براى متهم کردن یکدیگر در پیش گرفته اند، چیز خوبى نیست و دل ما را تاریک و فضاى زندگى ما را ظلمانى می کند. فضا نباید فضاى اشاعه‏ى گناه ؛ تهمت زدن، دیگران را متهم کردن به شایعات و خیالات باشد.

این برای اولین بار نیست که رهبری عزیز به انتقاد از فضای مسموم رسانه ای در کشور می پردازند. مشکل اینجاست که شخصیت ها و جریانهای سیاسی از طیف های مختلف ، به سخنان و مواضع رهبری از منظر منافع شخصی و مصالح گروهی و حزبی می نگرند وبر همین اساس ، آن را در نظر مردم برجسته یا کمرنگ جلوه می دهند. در نتیجه این خطای بزرگ است که جریانهای حزبی زمانی رهبری و مواضع ایشان را با منافع خود همسو و هماهنگ احساس می کنند و زمانی دیگر آن را در مخالفت با خود می پندارند. این درحالی است که نگاه رهبری به مسائل جامعه مبتنی بر قانون ، منافع ملی ، مبانی دینی و ارزشهای انقلاب اسلامی است. در زیر مواردی از نگرانی ابراز شده از سوی رهبر معزز انقلاب نسبت به فضای تخریب در جامعه را مورد توجه قرار داده ام:

 • خیلى از گناهان را ما با قصد قبلى انجام نمى‏دهیم؛ از خود غفلت مى‏کنیم، زبان ما به غیبت و تهمت و شایعه‏پراکنى و دروغ آلوده مى‏شود؛ دست ما و چشم ما هم همین‏طور. بنابراین غفلت است که ما را در بلا مى‏اندازد. اگر مراقب چشم و زبان و دست و امضاء و قضاوت و نوشتن و حرف زدنمان باشیم، بسیارى از خطاها و گناهان بزرگ و کوچک از ما سر نمى‏زند.اگر مراقب دلِ خود باشیم، دچارحسد، بدخواهى، بددلى، کینه، بخل، ترسهاى بى‏مورد، طمع به مال ومنال دنیا و طمع به ناموس و مال دیگران در دل ما رسوخ نمى‏کند.این مراقبت در انسان، جاده‏ى نجات است.(۲۸ مرداد ۸۵ نماز جمعه)
 • چندى پیش رئیس جمهور محترم از مطبوعات گله کرد که بدگویى مى‏کنند، بددهنى مى‏کنند، لجن‏پراکنى مى‏کنند و بعضى از مطبوعات اعتراض کردند. من معمولاً مطبوعات را مى‏بینم؛ من حق را به رئیس جمهور دادم. من معتقدم – نمى‏گویم همه‏ى مطبوعات – بعضى از مطبوعات نه اینکه انتقاد مى‏کنندانتقاد ایرادى ندارد – بى‏انصافى مى‏کنند؛ از روشهاى تبلیغاتى و رایج دنیا استفاده مى‏کند تا آن کارى را که در دولت به نفع مردم انجام گرفته، زیر سؤال ببرند یا نادیده بینگارند، و اگر عیبى هست – ولو کوچک هم باشد – آن عیب را بزرگ کنند. این را انسان در بسیارى از مطبوعات مى‏بیند. (۲۱ آبان ۸۵ – دیدار با مردم گرمسار)
 • امنیت اخلاقى در جامعه، امنیت فرهنگى و امنیت حیثیتى هم همین‏طور است. در جامعه‏ى اسلامى، حیثیت افراد نباید مورد تلاعب دست افرادى قرار بگیرد که هیچ احساس مسئولیتى نمیکنند. دستگاهها باید برخورد کنند. آبروى افراد را بردن، اتهام به افراد وارد کردن، اشخاص را بدون دلیل – از مسئول و غیرمسئول – زیر سئوال بردن، درباره‏ى آنها شایعه ایجاد کردن، چیزى است بر خلاف احکام اسلامى؛ بر خلاف شرع اسلامى است؛ بر خلاف رویه‏ى اسلامى است. (۷ تیرماه ۸۶ – دیدار با خانواده شهداى هفتم تیر و مدیران و مسئولان قوه قضائیه)
 • اگر بد عمل بکنیم، به هم بد بگوئیم، با هم کینه‏ورزى کنیم، به یکدیگر تهمت بزنیم، برخلاف قوانین و مقررات رفتار کنیم، میتواند وسیله‏ى سقوط و ضعف و انحطاط باشد؛ دست خود ماست؛ امتحان الهى است. (عید فطر ۸۶- دیدار با کارگزاران نظام)
 • هتک آبرو و تخریب افراد در شب نامه ها، مطبوعات، پایگاههای اینترنتی و دیگر وسایل، به هیچ وجه صحیح و مصلحت نیست (۱۲ دیماه ۸۶ – اجتماع عظیم مردم یزد)
 • تقوا که نبود، دست و زبان انسان باز است، میتواند همه چیز بگوید، خلاف واقع میتواند بگوید، تهمت می تواند بزند، دروغ به مردم می تواند بگوید، نقض تعهدات می تواند بکند، دلبستگى به دشمنانِ صراط مستقیم می تواند پیدا کند. ( ۲۰ شهریور ۸۸ – نماز جمعه)

تذکرات و رهنمودهای رهبری عزیز ، نشان می دهد که ایشان همواره نگران امنیت اخلاقی در جامعه هستند اما به نظر واضح می آید که نمی توان فقط به توصیه و نصیحت بسنده کرد. اجرای عدالت برعهده دستگاه قضایی است و باید نسبت به اینگونه مسائل خلاف شرع و قانون و خلاف احکام اسلامی ، واکنش جدی نشان داده شود.

بدون تردید ریشه این رفتارهای غیرمنصفانه و خلاف اخلاق ، به بی تقوایی ، غفلت و طمع ورزی برمی گردد و اینک بیش از همیشه ضروری به نظر می رسد که دستگاه قضایی رعایت مرزهای اخلاقی جامعه ، پایبندی به قانون و اصول همزیستی مسالمت آمیز را از همه افراد ، جریانها و بویژه رسانه های ارتباط جمعی مطالبه نماید و تخطی کنندگان از این اصول را با جدیت و قاطعیت مواخذه و مجازات کند.

علاوه بر این ، باید توجه کرد که خط مشی نظام و رهبری عزیز مبتنی بر جذب حداکثری است و رویکرد تخریب ، توهین و تهمت در سطوح رسانه ای ، یک مانع اساسی و مختل کننده در نیل به این هدف محسوب می شود.

۱۰ نظر »

 1. کاوسی گفت :

  شهریور ۳۰م, ۱۳۸۸ در ۱۸:۳۲

  به نام خداوبا سلام،فرمایشات آقایم مقام معظم رهبری خالی از از هرگونه ایراد واشکال است آنچه که جای سوال وتعجب دارداین است که برخی افراد واحزاب به صورت گزینشی وهرکجا باب میل وطبعشان است قسمتی از فرمایشات ایشان را تیتر می کنند وهر جا به ضررشان باشد چشم پوشی می نمایند که این خود بدترین بی اخلاقی است ایمان ما زمانی استوار است که پذیرنده حرف حق_ آن هم از زبان یکی از شریفترین افراد زمانه وولی امر ومقتدایمان حضرت آیت الله خامنه ای_ باشیم هر چند خلاف میلمان باشد یک مورد را به عنوان نمونه عرض می کنم مگر نه همین دوسه ماه پیش بود که مقام معظم رهبری در خطبه های تاریخی پس از انتخابات در مورد آقای احمدی نژاد_در قیاس با دیگران از جمله آقای هاشمی رفسنجانی که خود جزء یاران ودوستان نزدیک ایشان بوده_ فرمودند نظرات ایشان به بنده نزدیکتر است حال چطور شده که آقائی که هر چه دارد از صدقه سر این انقلاب وشهدا ی آن است خلاف نظر آقا وفقط برای ارضای امیال نفسانی خود وخوشنودی عناصر مطرود ومنفورنظام اخلاق را زیر پا می گذارد و رئیس جمهمر محترم وخدوم این ملت را به ناروا مورد اتهام قرار داده وافکار ایشان را بی هیچ دلیل ومنطقی_ که لاجرم بایستی از پدر بزرگوارش که خداوند اورادر اعلی علیین با انبیاء واوصیاء محشور گرداندکه خود به حق استاد منطق وبیان بودند ،اندکی از آن را به ارث می برد-افکار لیبرالیستی قلمداد می کند.امید است خداوند همه ما را با تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری ولیاقت سربازی آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به راه راست هدایت فرماید

 2. وحید امیدوار گفت :

  شهریور ۳۰م, ۱۳۸۸ در ۱۹:۰۵

  سلام و خسته نباشید

  بلی ؛ متاسفانه برخی مطبوعات برای جذب مخاطبین به جناح و گروه خود

  جانب اعتدال و انصاف را فراموش کرده و بنا را بر این می گذارند که هدف وسیله را توجیح می کنند

  البته به نظر می آید شایسته هست در کنار تذکر و ارشاد و راهنمایی که در جای خود لازم است

  از توان قانون برای مطبوعاتی که اصرار در سیاه نمایی دارند استفاده تا باعث عبرت دیگران شود

  موفق و پاینده باشید

 3. صنایع نیوز گفت :

  شهریور ۳۰م, ۱۳۸۸ در ۲۰:۲۵

  http://www.sanayenews.com/content/view/19340/1/

 4. ر-م گفت :

  شهریور ۳۱م, ۱۳۸۸ در ۰۸:۱۵

  جناب آقای جوانفکر
  با سلام و عرض ادب

  نمی دانم فرصت داشتید و گفتگوی خبری شبکه دوم سیما را دیدید یا نه ،اتفاقا در مورد اخلاقمداری بود

  خواستم عرض کنم مهمانی که خود رعایت اخلاق را در مقابل مهمان دیگر رعایت نمی کند چگونه اجازه می یابد در رسانه ملی جای جولان داشته باشد و در مقابل ملت هوشمند و استاد فرزانه حضرت آیت الله حایری شیرازی حرف های بی ربط بزند .به عقیده بنده هر انسان آزاده ای در مقابل فن بیان و قدرت استدال آیت الله شیرازی که اتفاقا همه اش در راستای وحدت بخشی حوادث اخیر است بسرعت سر تعظیم فرود خواهد آورد ولی دیشب حداقل برای بنده جای سوال بود که چرا مهمان دیگر یعنی آقای طبا طبایی اینگونه لجو جانه در مقابل سخنان متقن و علمی آقای حایری که لسان سعدی را بخاطره ها می آورد حرف های نه چندان وحدت بخش می زد کما اینکه در ماه گذشته نیز حرف های ایشان تیتر روز نامه معاند دولت کریمه شده بود .
  امید آنکه تا دیر نشده اینگونه افراد لجوج و دوستان نادان هر چه سریع تر شرایط را درک کنند و سخنان حکیمانه رهبری را آویزه گوش و عمل قرار دهند چرا که صبر و رافت حکومت اسلامی هم حدی دارد .

 5. عماد آبشناس گفت :

  شهریور ۳۱م, ۱۳۸۸ در ۱۹:۱۳

  برادر عزیز آقای جوانفکر
  در ادامه صحبت های شما باید اضافه نمایم متاسفانه مشکل مطبوعات در مملکت ما غیر حرفه ای بودن خیلی از آنها می باشد. خود شما ید طولایی در فعالیت های مطبوعاتی دارید و می دانید هزینه نشریات از فروش آنها تامین نمی گردد (البته در خیلی از کشور ها چنین است ولی در کشور ما خیلی بیشتر) یا باید نشریه به نشریه زرد تبلیغاتی تبدیل گردد و یا اینکه باید وابسته به جناح های سیاسی و اقتصادی باشد امری که این نشریات را وادار می کند نظرات تامین کنندگان مالی خود را منعکس کنند (البته باز هم درخیلی از کشورها چنین است اما چون در کشورهای دیگر فعالیت مطبوعاتی حرفه ای جا افتاده از بی سیاستی های مطبوعاتی استفاده نمی شود) به یاد دارم اولین کلاس خبرنگاری که در دانشگاه داشتم استاد گفت :”ما چیزی به نام خبرنگار بی طرف نداریم اما خبرنگاری موفق است که با بیطرفی بدون دخالت احساسات بتواند واقعیت را منعکس کند” فکر می کنم مشکل اساسی مطبوعات ما دخالت احساسات شخصی خبرنگاران به دلیل غیر حرفه ای بودن آنها در نوشته هایشان می باشد که حتی رهبری نیز قسمتی از خطبه های نماز جمعه را به آنها اختصاص دهد. امیدوار هستم وزیر محترم ارشاد در این زمینه توجه ویژه ای داشته باشد و فکر می کنم با یک برنامه ریزی جدید در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد و تدوین قوانین و مقررات حرفه ای مطبوعاتی و حمایت بیشتر از مطبوعات حرفه ای بجای حمایت های رانتی بتوان خواسته های رهبری را تامین نمود. انشاء ال.. اگر شما معاونت مطبوعاتی را عهده دار شدید بنده از تجربیات خود در زمینه مطبوعات در کشور های عربی و اوروپایی طرح هایی دارم که قطعا در اختیار شما قرار خواهم داد که البته نسبت به تجربیات شما در این زمینه قطره ای در دریا می باشد.

 6. یک هموطن گفت :

  مهر ۱م, ۱۳۸۸ در ۰۲:۰۱

  سلام بر شما آقای جوانفکر عزیز و سایر بزرگواران

  می‌خواستم فقط نظرم را در مورد مطالب مطرح شده ارایه کنم و آن اینکه ما صد سال، که دویست سال دیگر هم نمی‌توانیم در حرفه‌یی گری فرهنگی، هنری، علمی و… به گرد پای اروپا برسیم. حتماً شنیدید ماجرای مرحوم پیمان ابدی را که سالهای فراوان در اروپا و آلمان، سخت‌ترین و طاقت‌فرساترین فنون بدلکاری سینمایی را نه فقط به عنوان یک هنر، بلکه به عنوان یک علم محاسباتی دنبال کرد و هیچ اتفاقی برایش نیفتاد. به محض اینکه مدت کوتاهی وارد کشورش شد، بر اثر عدم مطالعه و محاسبه و تفکر علمی، جان خود را از دست داد.

 7. فیض اله امامی گفت :

  مهر ۲م, ۱۳۸۸ در ۰۱:۵۵

  برادر عزیز آقای جوانفکر
  با سلام
  در ادامه صحبت های شما باید اضافه نمایم متاسفانه مشکل مطبوعات در مملکت ما غیر حرفه ای بودن خیلی از آنها می باشد. خود شما ید طولایی در فعالیت های مطبوعاتی دارید و می دانید هزینه نشریات از فروش آنها تامین نمی گردد (البته در خیلی از کشور ها چنین است ولی در کشور ما خیلی بیشتر) یا باید نشریه به نشریه زرد تبلیغاتی تبدیل گردد و یا اینکه باید وابسته به جناح های سیاسی و اقتصادی باشد امری که این نشریات را وادار می کند نظرات تامین کنندگان مالی خود را منعکس کنند (البته باز هم درخیلی از کشورها چنین است اما چون در کشورهای دیگر فعالیت مطبوعاتی حرفه ای جا افتاده از بی سیاستی های مطبوعاتی استفاده نمی شود) به یاد دارم اولین کلاس خبرنگاری که در دانشگاه داشتم استاد گفت :”ما چیزی به نام خبرنگار بی طرف نداریم اما خبرنگاری موفق است که با بیطرفی بدون دخالت احساسات بتواند واقعیت را منعکس کند” فکر می کنم مشکل اساسی مطبوعات ما دخالت احساسات شخصی خبرنگاران به دلیل غیر حرفه ای بودن آنها در نوشته هایشان می باشد که حتی رهبری نیز قسمتی از خطبه های نماز جمعه را به آنها اختصاص دهد. امیدوار هستم وزیر محترم ارشاد در این زمینه توجه ویژه ای داشته باشد و فکر می کنم با یک برنامه ریزی جدید در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد و تدوین قوانین و مقررات حرفه ای مطبوعاتی و حمایت بیشتر از مطبوعات حرفه ای بجای حمایت های رانتی بتوان خواسته های رهبری را تامین نمود. انشاء ال.. اگر شما معاونت مطبوعاتی را عهده دار شدید بنده از تجربیات خود در زمینه مطبوعات در کشور های عربی و اوروپایی طرح هایی دارم که قطعا در اختیار شما قرار خواهم داد که البته نسبت به تجربیات شما در این زمینه قطره ای در دریا می باشد.

 8. متین گفت :

  مهر ۲م, ۱۳۸۸ در ۱۷:۵۷

  سلام
  عزیز ارجمند ضمن تبریک عید سعید فطر و آرزوی قبولی طاعات
  چه خوب بود اگر ملت شریف خصوصا نخبگانی چون حضرتعالی اینگونه حرفهای آقا را درک میکردند و از ولی خویش تبعیت عملی می نمودند، البته خیل عظیم مردم و نخبگان دیگر سر به فرمان معظم له در امور امریه ایشان می گذارند .
  ولی آنچه دل امثال شما را می آزارد همان هایی است که برخی را اشاره فرمودید .
  موضوع فقهی دیگری که در مورد هلال ماه شوال برخی آن را به علت عدم شناخت این علوم حتی در سطح امام جمعه اخلاف میان انها اعلام کردند در حالی که در علوم فقه ، فقها اخلاف نظری دارند و این به خاطر مبنا قرار دادن رویت هلال بود که به علتی که برخی به دیدن ماه به صورت غیر مسلح معتقدند و برخی دیگر ازفقها به دیدن با ابزار روز اعتقاد دارند و لی نه در اصول و نه در اینکه فقیهی که حاکمیت و مرجعیت دارد ولی فقیه نامیده می شود .
  فقط ولی فقیه است را قبول دارند و براین اساس هیچ کس جز ولی فقیه در زمان غیبت ولی عصر (عج الله تعالی) حق اعلام عید به صورت فتوا را ندارد.
  حال با این توضیح کوتاه می خواهم نگاه عامه را به این موضوع جلب نمایم به فرمایش مقام معظم رهبری باید به سمتی برویم که فضاى جامعه را فضاى برادرى، مهربانى، حسن ظن قرار بدهیم. انشاالله

 9. کمالی گفت :

  مهر ۳م, ۱۳۸۸ در ۱۸:۵۱

  اقای دکتر جوانفکر
  شما از امنیت اخلاقی جامعه می گویید چرا ایرنا و ایران که هر دو دولتی هستند برخلاف مشی رهبری و دولت همچنان بر طبل اختلافات و تهمت زنی می کوبند.

 10. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  مهر ۴م, ۱۳۸۸ در ۱۸:۳۸

  آقا یا خانم کمالی
  با سلام
  بنده هم می گویم که ایرنا و ایران نباید بر طبل اختلاف و تهمت بکوبند. کار زشت از هر کس که باشد زشت است و از خودی که باشد زشت تر.
  موفق باشید

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر