الف: حمله جوانفکر به احمد توکلی

الف:

حمله جوانفکر به احمد توکلی
۱۱ بهمن ۱۳۸۹
علی اکبر جوانفکر مدیرعامل خبرگزاری دولت در جدیدترین یادداشتش علیه قوه مقننه ، مجلس را به تلاش برای تصویب قوانین خلاف شرع متهم کرد .

به گزارش شفاف بنا به این گزارش جوانفکر در یادداشت خود با استدلال هایی که تنها از خود وی می توان سراغ گرفت، به مصاف منتقدان نامه رئیس جمهور رفته و نگارش نامه از جانب رئیس جمهور را در اثر پایبندی وی به سوگند خود دانسته و از اینکه برخی از نمایندگان به سوگند خود وفادار نیستند انتقاد کرده است.

جوانفکر در بخشی از یادداشت خود با اشاره به یکی از نمایندگان مجلس، چنین اظهاراتی را به وی نسبت داده است: مجلس در صورتی که ضرورت اقتضا بکند حتی می‌تواند خلاف شرع هم قانون تصویب کند. وقتی مجلس می تواند بر اساس اقتضائات، مصوبه خلاف شرع داشته باشد، آیا خلاف قانون اساسی نمی تواند داشته باشد؟ پس مجمع تشخیص مصلحت نظام را قانون گذار در قانون اساسی برای چه کاری پیش بینی کرده است؟

جوانفکر در ادامه نیز به احمد توکلی تاخته و مدعی شده است که توکلی معتقد است مجلس می تواند قانون اساسی را قوانین مصوبه خود نقض کند.

جوانفکر نمایندگان مجلس را به دلیل انتقاد از نامه رئیس جمهور، به تصریح و اصرار بر تصویب قانون خلاف شرع و مغایر قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی متهم کرده و در ادامه آورده است: شرع مقدس و قانون اساسی رکن رکین و مبنای وجاهت دینی و قانونی همه دستگاهها و مقامات نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود و هیچکس حق ندارد خود را فراتر از شرع یا قانون اساسی بداند.

درادامه بخش هایی از این یادداشت جوانفکر می خوانیم:
«با این بدفهمی از قانون و اصرار بر وضع قوانین خلاف شرع و مغایر با قانون اساسی، این سوال پیش می‌آید که رئیس جمهور و نمایندگان مجلس در عمل چگونه می توانند به سوگند خود در پاسداری از اسلام و قانون اساسی پایبند بمانند و رئیس جمهور که در اصل ۱۱۳ قانون اساسی، به عنوان دومین مقام رسمی کشور ، عهده دار مسوولیت اجرای قانون اساسی است، چگونه می تواند قانونی را اجرا کند که نهادهایی مانند مجلس و مجمع تشخیص پیوسته آن را نقض می کنند و چنین کاری را حق قانونی خود می دانند؟ بدون تردید ادامه این روند شائبه حرکت به سمت استبداد پارلمانی یا استبداد رای از سوی یک گروه خاص در قامت مجمع تشخیص را در جامعه تقویت خواهد کرد.

از سوی دیگر و به روشنی پیداست که مجمع ، اعتبار و صلاحیت خود را از شرع و قانون اساسی به دست می آورد، بنابر این هیچ اعتباری فراتر از قانون اساسی یا شرع مقدس برای مجمع قابل تصور نیست.

انجام مصوبات خلاف شرع یا مغایر با قانون اساسی، نه تنها تداعی کننده یک بدعت خطرناک است بلکه ظلم به اسلام عزیز و ملت مسلمان و پرافتخار ایران محسوب می شود و هیچکس با آن موافق نیست و صد البته انتظار می رود که تفسیرهای غلط و انحرافی از روندهای قانونی در کشور، هرچه زودتر خاتمه یابد و تذکر خیرخواهانه، دلسوزانه و متعهدانه رئیس جمهور ملاک عمل مجلس و مجمع تشخیص قرار گیرد.

نامه اخیر رئیس جمهور محترم به نمایندگان مجلس دارای ابعاد کاملا علمی و حقوقی است و این امر ایجاب می کند که هرگونه پاسخی به آن ، مبتنی بر نظرات حقوقی و علمی باشد.

از سوی دیگر چنین به نظر می رسد که یک جریان تمامیت خواه، به جای ارائه پاسخ منطقی و مستدل به نامه رئیس جمهور، در تلاش است تا با هوچی گری و به راه انداختن هیاهو ، رئیس جمهور را به طرح سخنان اختلاف برانگیز و تنش آفرین متهم نماید و از این رهگذر مانع از آگاهی و هوشیاری جامعه نسبت به این تفسیر انحرافی و تبعات خطرناک ناشی از اعمال آن شود.»

این در حالی است که پیشتر نیز جوانفکر که از نیروهای رحیم مشایی در دولت محسوب می شود موضع گیری های تندی علیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشته است . با این حال برخی تحلیلگران سیاسی نسبت به اساس موضع گیری های تند و شدید علیه قوای مقننه و قضائیه به دیده شک و تردید نگاه می کنند و معتقدند احتمالا در پس این حملات تند و بعضا غیر اخلاقی ، اهدافی نهفته است که هنوز این اهداف مشخص نیستند . اما فعلا می توان دو نکته را درباره اینگونه حملات مد نظر قرار داد . اول اینکه یک جریان انحرافی ابتدا تلاش کرد دولت های نهم و دهم را از جریان اصولگرایی دور بداند و مدعی شد جریان اصولگرایی هیچ نقشی در انتخابات نهم و دهم نداشته است و دوم اینکه : همین جریان انحرافی در حال تلاش برای اپوزیسیون نمایی از دولت است . یعنی دولتی که نظام و جریان اصولگرا این همه از آن حمایت کرده است به گونه ای نشان دهند که در ظاهر اپوزیسیون قوای حاکم بر کشور به نظر برسد .

حمله به مجلس ، قوه قضائیه ، مجمع تشخیص مصلحت نظام ، شهرداری پایتخت و بسیاری از شخصیت ها و نهادها نشان دادن نوعی از تنهایی ساختگی برای دولت است که اساساً برای مردم قابل باور نیست . اما به هر حال عده ای تلاش می کنند که دولت را تنها در برابر دیگر قوا و نهادها نشان دهند .

نکته تاسف بار این است که این جریان انحرافی ملاحظه هیچ نکته ای را نمی کند و حتی برخی مسئولان منصوب از سوی رهبری را به راحتی هر چه تمام تر متهم می کند و حتی نوعی ادبیات وی‍ژه و طلبکارانه را به کار می برد . واقعا رئیس قوه قضائیه کیست ؟ اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کدام مقام هستند ؟ هر چند منصوب شدن از سوی رهبری به معنی نفی انتقاد از این افراد نیست . بلکه نباید ادبیاتی را به کار برد که تحلیلگران فتنه گر و دشمنان نظام و انقلاب را به این طمع بیندازد که گویی عده ای قصد هایی در سر دارند ! این چه اصراری است که رئیس جمهوری که بیشترین حمایت از او شده است را به گونه ای نشان دهیم که ظاهرا تنها و بی حامی است و … ؟ واقعا هدف چیست ؟!

ضمن اینکه توقع افرادی مانند جوانفکر از مجلس و دیگر نهادها برای ملاک عمل قرار دادن نقطه نظرات رئیس جمهور یک کم زیاد نیست ؟!

۸ نظر »

 1. حمید رضا گفت :

  دی ۵م, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۴

  آقای دکتر مقابل قانون ایستادن درست نیست با هوچی گری نباید مقابل قانون ایستاد

 2. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۵م, ۱۳۹۰ در ۱۴:۰۳

  آقای حمید رضا
  با سلام و احترام
  حرف شما کاملا درست است. ایستادن مقابل قانون کار درستی نیست همانطور که سوء استفاده از قانون و فراتر از قانون دانستن خود نیز کار درستی نیست. در ارتباط با تعرض به روزنامه ایران ما به هیچوجه هوچی گری نکردیم و به آن اعتقادی نداریم. ما ملاحظه نظام و شرایط کشور را کردیم اما کسانی که تعرض کردند ملاحظه هیچکس و هیچ چیز را نکردند. به جای اعتراض به بنده لطفا به آنهایی اعتراض کنید که با تعرض به روزنامه ایران برای کشور مساله آفرینی کردند و برای کشور و نظام و انقلاب در داخل و خارج از کشور ذهنیت منفی درست کردند.
  موفق باشید

 3. حمید رضا گفت :

  دی ۷م, ۱۳۹۰ در ۱۲:۲۴

  سلام آقای دکتر مشکل اینجاست که نباید یک روزنامه به مشکل کشور تبدیل شود ما مشکلات بزرگتر داریم من میگویم باید بین جوانفکر و میرحسین فرق باشد و باید ما که ادعای قانونمندی را داریم به دیگران درس قانونمندی بدهیم اگر خطایی نکرده ام از محاسبه باکی نیست شما هم همینطور باید در مقابل حکم قضایی تابع قانون باشید نه جنجال آفرینی اگر کسی دارای تریبون باشد که این تریبون متعلق به نظام نیز باشد نباید از این تریبون برای رهایی خود از جوابگویی در برابر قانون استفاده کند

 4. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۹۰ در ۲۲:۳۲

  آقای حمید رضا
  باسلام و احترام
  توضیحات قبلی بنده تاکیدی مجدانه بر تبعیت از قانون بود. بنده از قانون تخلف نکرده ام و به هیچوجه با زیرپاگذاشتن از قانون موافق نیستم همانطور که با سوء استفاده از قانون و مصادره به مطلوب کردن قانون نیز مخالفم. کاری که دوستان با تعرض به روزنامه ایران کردند، غیرقانونی بود و اقدام آنها برای بازداشت بنده نیز قانونی نبود. آیا مخالفت با رفتار غیرقانونی دیگران به منزله رهایی از جوابگویی در برابر قانون است؟! بنده به دستگاه قضایی نظام جمهوری اسلامی احترام می گذارم و هر بار که احضار کرده اند بلافاصله حاضر شده و به سووالات پاسخ داده ام. بنابراین نظر شما دایر بر قانون گریزی بنده صحیح نیست.
  موفق باشید

 5. عباس گفت :

  دی ۱۲م, ۱۳۹۰ در ۱۸:۲۷

  جناب آقای دکتر جوانفکر عزیز
  امیدوارم در صحت و سلامت بسر ببرید
  سایت “الف” که متعلق به کسی است که همواره مخالف است , این آقا در زمان دولت هاشمی رفسنجانی هم مخالف بود , در زمان دولت سید محمد خاتمی هم مخالف بود و در زمان دولت دکتر احمدی نژاد هم همچنین
  چند صباحی است که واقعا جای سوال برایم پیش آمده که واقعا این آقای دکتر!! توکلی که مدرک دکتری خودشان را بطور جهشی ۲سال ونیم بعد از لیسانسشان دریافت کرده اند ! با چه رویه ای موافقند ؟؟
  آیا شما میدانید ؟؟؟
  من که نمیدانم

 6. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۱۲م, ۱۳۹۰ در ۲۲:۳۷

  عباس آقا
  با سلام و احترام
  مخالفت اگر از روی دلسوزی و حتی درک ناصحیح هم باشد جای نگرانی نیست زیرا با تبیین و توضیح می توان امیدوار بود که این مخالفت روزی پایان یابد اما اگر از روی حسادت و کینه توزی و عداوت باشد دیگر نمی شود کاری کرد و باید آن فرد را به خدا واگذار کرد.
  موفق باشید

 7. حمید رضا گفت :

  دی ۱۳م, ۱۳۹۰ در ۱۹:۱۱

  برادر عزیز عباس جان برادر عزیز هیچ وقت انتقاد چیز بدی نیست اگر انتقاد نباشد همه فکر می کنند راه را درست می روند متاسفانه ما در کشور مشکل نظارتی داریم و اگر هم نظارت وجود دارد پیگیری نمی شود اگر انتقاد نبود همکنون داماد ۳۰ ساله احمدی نژاد مدیر یک سازمان تخصصی می شد نمی گویم من با جوان بودن ایشان مخالفم من خودم جوانم اما مشکل اینجاست به دلیل نداشتن تجربه نمی شود یک دفعه یک فرد جوان را در چنین سطحی قرار داد آن هم یک سازمان تخصصی

 8. سعید گفت :

  دی ۲۶م, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۷

  جناب اقای دکتر جوانفکر
  با سلام و احترام
  در تمام دوره های اسلام افراد کج فهم و جاهل که خیلی از دشمنان هم خطر ناک ترند وجود داشته و دارند امثال توکلی و هاشمی و نوچه های ایشان از این قبیلند و کاری هم نمی توان کرد.فقط و فقط باید برای سلامتی روحشان از خداوند منان طلب مغفرت و سلامتی نمود خدا به شما و جناب دکتر احمدی نژاد طول عمر و سلامتی عطا نماید که همیشه و همه جا مدافع رهبری و مردم و سرباز اقا امام زمان هستید سلام این حقیر را به جناب دکتر احمدی نژاد برسانید و به ایشان بفرمایید دعای فرج را قوی تر که این دعا و خود اقا مدافع و مراقب شما و طرفدارانتان می باشد .
  سرباز کوچک اقا امام زمان و رهبری و مدافع و همراه شما

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر