آگاهی بخشی پیشکش ، لطفا مردم را فریب ندهید!

رسانه های ارتباط جمعی به دلیل نقشی که باید در آگاهی بخشی به جامعه در باره وقایع و رویدادهای داخلی و خارجی ایفا کنند، از اهمیت زیادی برخوردارند و به همین سبب آزادی مطبوعات در قانون اساسی مورد تاکید قرار گرفته است تا در پرتو آن ، امکان انتقال بی دغدغه اخبار و اطلاعات به جامعه فراهم شود.
متاسفانه در کشور ما ، شماری از رسانه های ارتباط جمعی اعم از رسانه های مکتوب و مجازی به سفارش و حمایت مالی مستقیم و غیر مستقیم دولت یا جریانهای سیاسی و بعضا نهادهای اقتصادی پا به عرصه وجود گذاشته اند و به دلیل همین وابستگی واضح و غیرقابل انکار ، قادر به ایفای نقشی موثر ، صحیح و بی طرفانه در امر اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه نبوده و نیستند که این امر به نوبه خود ، تاثیر زیادی در سلب اعتماد عمومی از رسانه ها داشته است.
نگرانی از این موضوع، وقتی بیشتر می شود که فساد سیاسی در این طیف از رسانه ها عینیتی تلخ و تاسف بار پیدا می کند ، تا آنجا که برخی از آنها بی توجه به رسالت والایی که برعهده دارند، به دروغپردازی آشکار برای فریب افکار عمومی متوسل می شوند و می کوشند از رهگذر آن ، مانع از تمرکز مردم بر یک موضوع خاص شوند.
نمونه بارز این فساد را می توان در رویکرد خبرگزاری ایلنا برای فریب افکار عمومی ملاحظه کرد. قرار بوده است آقای احمدی نژاد پنجشنبه شب گذشته در شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی، در جمع مردم و به مناسبت عید سعید غدیر سخنرانی کند.
روز پنجشنبه خبرگزاری ایلنا اقدام به انتشار یک خبر جعلی و بی اساس مبنی بر لغو سخنرانی دکتر احمدی نژاد می کند و دلیل آن را نیز احتمال استقبال سرد مردم بیرجند از رئیس جمهور سابق وانمود می سازد.
متعاقب این رفتار زشت و غیراخلاقی از سوی خبرگزاری ایلنا ، برخی افراد نیز این شایعه را به گونه دیگری مطرح می کنند که گویا محل سخنرانی دکتر احمدی تغییر یافته است تا از این طریق جمعیت را به دو قسمت تقسیم کنند.
این در حالی است که عده ای با ماهیتی کاملا شناخته شده ، اقدام به پاره کردن بنرهای مربوط به سخنرانی رئیس جمهور سابق در سطح شهر بیرجند کرده اند.
وقتی به آدرس خبر دروغ منتشر شده در خبرگزاری ایلنا مراجعه می کنیم ، با یک صفحه خالی مواجه می شویم که نشان می دهد مسئولان این خبرگزاری در صدد برآمده اند تا بر کار غیراخلاقی خود ماله کشی کنند.

با وجود همه ترفندهای غیراخلاقی صورت گرفته برای جلوگیری از شرکت گسترده مردم در مراسم سخنرانی دکتر احمدی نژاد ، اجتماع گسترده و کم سابقه مردم شهر بیرجند برای استماع سخنان رئیس جمهور سابق کشورمان ، به مثابه خط بطلانی بود که بر این رفتار غیرقابل توجیه کشیده شد.

خبرگزاری ایلنا با سانسور سخنان دکتر احمدی نژاد در بیرجند و نادیده گرفتن حضور انبوه جمعیت در مراسم مزبور ، شیطنت خود را تکمیل کرده است.
مساله اصلی ما خبرگزاری ایلنا نیست، زیرا احتمال نمی رود که معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا هیات نظارت بر خبرگزاریها حتی یک تذکر ساده نیز برای این خبرگزاری ارسال کنند ، مساله اصلی ما شکل گیری طیفی از رسانه های گروهی در کشور است که برآورنده هیچ نسبتی از انتظارات ملت ایران نیستند ورفتار غیراخلاقی آنها تا آنجا استمرار یافته است که رهبری معظم انقلاب نیز پیشتر ، آنها را به مثابه پایگاه دشمن دانسته اند.
به نظر می رسد سایه “فساد سیاسی” ، روز به روز بر فضای رسانه ای کشور سنگین تر می شود و نگرانی ها ، محدود به تضییع حق اساسی مردم برای دانستن واقعیت ها نیست ، بلکه در این فضای مسموم و غیراخلاقی ، مردم به طور مستمر باید مراقب باشند تا از سوی رسانه های گروهی فریب نخورند و به انحراف کشیده نشوند.
نهادهای قانونی و نظارتی در کشور باید اقدام اساسی و عاجلی برای سم زدایی از فضای رسانه ای کشور به عمل آورند ، چه در غیر اینصورت نمی توان مانع از شکل گیری این فرضیه در اذهان عمومی شد که برخی از این نهادها و مسئولان ذیربط آنها ، منافع خود را در حفظ و حتی تشدید وضعیت اسفبار امروز می بینند.

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر