«بنده خدا»! اندوخته های آخرت را به حراج نگذارید؟

اخیرا بحث های مختلفی پیرامون کنار گذاشتن آقای منوچهر متکی از تصدی وزارت امور خارجه در رسانه ها منتشر شده است.

آنچه در پی می آید با نگاه به بیانیه صادره از سوی جناب آقای متکی است که نحوه برکناری خود را از سمت وزیر امور خارجه ، «غیر اسلامی، خلاف عرف سیاسی و دیپلماتیک و توهین آمیز» توصیف کرده است.

اولا برکناری وزیر محترم امور خارجه از سمتی که وی حاضر به رها کردن آن و بازگذاشتن دست رئیس جمهور برای اتخاذ یک تصمیم مناسب نبوده است ، قطعا اقدامی غیر اسلامی محسوب نمی شود. شاخص «بنده خدا» برای غیر اسلامی بودن چه چیزی است ؟ آیا اسلامی بودن آن است که رئیس جمهور دست روی دست بگذارد تا فرصت ها از دست برود و کار مملکت در گردونه کم تحرکی دیپلماتیک و ضعف مدیریت دستخوش آسیب و زیان شود؟ شاید تنها از یک منظر بتوان تصمیم رئیس جمهور را مورد سووال قرار داد و آن اینکه چرا در اتخاذ این تصمیم تعلل کرده و با تاخیر به این امر مهم مبادرت ورزیده است.

ثانیا برکناری «بنده خدا» از تصدی وزارت امورخارجه قطعا خلاف عرف سیاسی و دیپلماتیک نیست. ایشان حتما به یاد دارند که یک بنده خدای دیگری در سال ۱۳۶۸ که برای انجام فعالیت دیپلماتیک در خارج از کشور به سر می برد به دلیل اتخاذ مواضع خلاف سیاست های اصولی نظام اسلامی هدف توبیخ حضرت امام (رض) قرار گرفت و ناگزیر شد قبل از ورود به ایران ابتدا از سمتش استعفا بدهد و بعدا وارد ایران شود. اینگونه توبیخ ها قبلا هم وجود داشته و خلاف عرف نیست. نکته خلاف عرف اینجاست که چگونه ممکن است «بنده خدا» با وجود اطلاع از عدم رضایت رئیس جمهور از عملکرد او در راس وزارت امور خارجه ، همچنان بر ادامه حضور خود در این سمت اصرار می ورزید و حاضر به ترک این سمت نبوده است؟ آیا ایشان چنین رفتاری را خلاف عرف سیاسی و ادب دیپلماتیک تلقی نمی کنند؟!

ثالثا پس از برکناری «بنده خدا» از سمت وزارت امور خارجه ، همه کسانی که در باره این تصمیم سخن گفته اند از جمله خود آقای احمدی نژاد ، شان و منزلت او را محترم شمرده و برخصوصیات خوب وی و دوستی و همکاری او با دولت تاکید کرده اند و حتی آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور وی را فردی خدوم، متدین، عاشق نظام جمهوری اسلامی و دوستدار و معتقد به ولایت فقیه توصیف کرده است ، پس چگونه می توان باور کرد که ایشان این همه لطف و محبت رئیس جمهور و سایر مسوولان را نسبت به خود نمی بیند و مدعی می شود که با این کار به او توهین شده است؟! آیا ادامه حضور ایشان در مصدر وزارت امور خارجه به رغم عدم تمایل جناب آقای احمدی نژاد توهین به رئیس جمهور محسوب نمی شده است؟

آقای متکی در ادامه به طرح دو سووال پرداخته و از زبان خود به آن پاسخ منفی داده است. فکر می کنم پاسخ درست به این دو سووال چیزی بیشتر از «خیر» است

۱- آیا وزیر امور خارجه قبل از سفر به سنگال در جریان زمان حتی تقریبی برکناری خود قرار گرفت؟

پاسخ : آیا «بنده خدا» می تواند کشوری را نام ببرد که رئیس جمهور یا بالاترین مقام آن به وزیر یا مقام زیر دست خود که بنای ناسازگاری و عدم همراهی را گذاشته است بگوید که مثلا شما را فردا یا پس فردا یا سه روز دیگر برکنار می کنم! بدیهی است که هیچکس را از زمان دقیق برکناری از سمتی که برعهده دارد مطلع نمی کنند. بنابراین «بنده خدا»نباید از رئیس جمهور توقع کند که چرا او را از زمان دقیق برکناری اش مطلع نکرده است. همینقدر که رئیس جمهور محترم او را احضار و با وی در باره ضرورت کنار رفتن از تصدی وزارت امورخارجه صحبت کرده است، کافی است. بدیهی است وی می دانسته که رئیس جمهور قرار است این مسوولیت را از او بگیرد و به فرد دیگری بسپارد و او نمی تواند بگوید که از این موضوع هم بی اطلاع بوده است! طرح این سووال که آیا او از زمان تقریبی برکناری خود نیز مطلع بوده است ، انحرافی به نظر می رسد  زیرا آنچه تا کنون مطرح شده این است که ایشان ازتصمیم آقای احمدی نژاد برای کنار گذاشتن خود مطلع بوده است و این مساله را نه فقط «بنده خدا» بلکه تقریبا هر انسانی که با فضای سیاسی کشور آشنایی کمی داشته  باشد ، می داند که از مدتها قبل رئیس جمهور تصمیم به برکناری او گرفته اما برخی ملاحظات باعث تاخیر در این تصمیم شده است.

۲- آیا وزیر امور خارجه از جانشین خود و روز مراسم تودیع(!) آگاه بوده است؟

روشن است که وقتی یک نفر را به دلیل ناکارامدی یا برخوردار نبودن از ظرفیت های لازم مدیریتی از سمتش برکنار می کنند، دلیلی ندارد که انتظار داشته باشد به او اطلاع دهند چه کسی قرار است جانشین وی شود. این یک امر رایج و عرف پذیرفته شده در نظام اداری کشور است که فردبرکنار شده معمولا پس از برکناری ، پی به هویت جانشین خود می برد بنابراین معلوم نیست که آقای متکی چرا چنین توقعی را مطرح کرده است؟!

نکته اساسی این است که روند تعامل «بنده خدا» با رئیس جمهور در ماههای اخیر به نفع کشور نبود و باید به آن خاتمه داده می شد. بدیهی است جلوی ضرر از هرجا که گرفته شود حتما سود است و آقای احمدی نژاد باید به این مساله خاتمه می داد . آنچه مهم به نظر می رسد حفاظت از منافع ملت و مصالح نظام جمهوری اسلامی ایران است و این همان چیزی است که نباید قربانی منافع و موقعیت های فردی شود.

در پایان می خواهم به جناب آقای متکی که همیشه برای بنده محترم و عزیز بوده و خواهند بود ، برادرانه توصیه کنم که مراقب فرصت دادن به بدخواهان و فرصت طلبان باشند. آنها نه از متکی «بنده خدا» خوششان می آید و نه دلشان با احمدی نژاد، نرم می شود. اکنون که از سر تقدیر یا تقصیر، عرصه کار و تلاش را از شما ستانده و به دیگری سپرده اند، سجده شکر به درگاه خدا آورید و هوشیار و آگاه باشید که آنچه از همت و تلاش در راه اعتلا و عزت ملت ایران در کیسه آخرت اندوخته اید به ثمن بخس از چنگ شما به در نکنند.

 

۹۷ نظر »

 1. حمید گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۱:۳۸

  سلام جناب آقای جوانفکر
  بنظر می آید مشکل در برکناری متکی در هنگام ماموریت باشد که هیچ عقل سلیمی معمولا چنین امری را قبول ندارد؟ اگر دکتر صبر می کرد در هنگام ورود چنین کاری می کرد خیلی بهتر بود.
  البته بعضی خبرها بود که دکتر از بودن او در سنگال خبری نداشته که این عذر بدتر از گناه است
  البته بنده تاکید می کنم که با این اشتباه دکتر هرگز کارهای بسیار خوب او تخطئه نمی شود
  ولی باید مواظب باشد که با چنین اشتباهاتی اعتبار خود و کشور را زیر سوال نبرد
  یا علی

 2. بیننده گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۱:۳۹

  آیا لازمست برای ادب کردن و ضایع کردن یک نفر , این همه ابهام و اما و اگر و تنش بوجود آورد؟ پس شما مشاوران چه می کنید ؟!!!!!!!
  اگر قرار بود عزلش کنید چرا فرستادینش ماموریت ؟!!!!!
  این همه ادعا میکنید کارهای دولت دقیقه معنیش همینه !!!!
  :))))))))))))))))

 3. ابراهیم گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۴۷

  سلام آقای جوانفکر
  بعنوان یکی از طرفداران احمدی نژاد انتظار داشتم . جوابیه شما بعنوان یکی وابستگان دولت مردمی و انقلابی احمدی نژاد . به آقای متکی پاک و شفاف و صادقانه باشد .
  اولا دست مایه کردن عنوان ” بنده خدا ” بنظر به تمسخر گرفتن و سبک شمردن و دور از صداقت دانستن بیان ” بنده خدا ” از طرف آقای متکی است .
  دوما بنظر میرسد به سئوالات آقای متکی جواب دقیق و شفاف نداده اید . بلکه بهانه تراشیده اید که سئوالات متکی را زیر سئوال ببرید . که من خواننده از انصاف و صداقت شما ناامید شدم . هر چند برای ماست مالی کردن مسئله کارتان بد نبود .
  برداشت من از خبر برکناری متکی در حین سفر خارجی چنین است : در اثر عدم همراهی متکی با رییس جمهور . و با وجود اطلاع متکی از قصد برکنار نمودن . با زرنگی دیپلماتیک ( لجبازی ) به سفر خارجی رفتند تا احمدی نژاد در برابر کار انجام شده قرار بگیرند . احمدی نژاد هم بر اساس خصلت مدیریتشان بدون توجه به بازتاب این خبر بدون هیچ ملاحظه ایی مقابله به مثل ( لجبازی ) نمودن و خبر برکناری آقای متکی را اعلام کردند .
  از نظر من خواننده خبر . این کار حق رییس جمهور و قابل درک است . و برداشتم این است رییس جمهور در میان بازتاب های این خبر آثار مثبت ( نشان دادن اقتدار مدیریتی ) را بر آثار منفی ( جنجال رسانه ایی ) ترجیح داد . و به نظرم طبق فرمایش شما مقصر اصلی آقای متکی هستند . که مطابق نظر رییس جمهور . برنامه ها و منافع ملی خودشان را کنار نکشیدند و بنا را بر لجبازی گذاشتن .
  این لجبازی با خود را بنده خدا و تسلیم رضای خدا دانستن منافات دارند . البته انتخاب ” بنده خدا ” نشانه آزرده خاطر بودن ایشان از این برخوردها است .

 4. حسن ترابی(پسر خاکی) گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۳:۱۰

  سلام
  کسی نمیگه چرا برکنارش کردن…سوال اینه چرا اینجوری برکنارش کردن

 5. امیر محمد احمدی گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۳:۵۵

  جناب جوانفکر
  سلام
  نوشته شما در توجیه کنار گذاشتن وزیر خارجه را خواندم و قانع نشدم. من از دوست داران دکتر احمدی نژادم و از خودم مطمئن هستم که اگر از شما بیشتر به ایشان ارادات نداشته باشم، کمتر ندارم. با این وجود واقعا رفتار آقای دکتر در برکناری وزیر خارجه نه با اخلاق مدیریت اسلامی سازگار است و نه جایی در عرف سیاسی و دیپلماتیک جهان میتوان برای آن یافت. خواهش من این است که اگر توانستید نظر مخالفی را به طرف مشورت خود یعنی آقای دکتر احمدی نژاد منتقل کنید این اعتراض را به ایشان برسانید.
  متشکرم – احمدی

 6. Ahmad گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۵:۲۰

  بسیار کوتاه و مفید بود، البته اثر ایشان بخواهند بفهمند. باید برود و خدارو شکر کند که دکتر هواشو دارد در قیر این صورت جور دیگه باید به این آقا گفت.

 7. منوچهر گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۶:۳۴

  برادر من ..شما که میفرمایید این “بنده خدا” کارش خوب نبوده … چرا ۵سال تو ورازت خارجه بود و احمدی نژاد دایم از بهبود در سیاست خارجی صحبت میکرد .
  اگر ایشون الان داره چیزی رو تکذیب میکنه از آبروی رفته خودش توسط ریاست جمهوری و تیم همراه هست … وگرنه اونایی که خارج از این گود هستن هرروز منتظرن تا یه موردی پیش بیاد و بوقشون رو پر کنند . این شما / ریاست جمهوری و تیم اسلام شناس (!!) همراه هستند که دایما خوراک تبلیغات دشمنان ایران رو فراهم میکنند . بهتره تا بیش از این از آبروی اسلام و ایران مایه نگذاشتید به راه راست برگردید و مسلم شوید شاید که مورد عفو و رحمت خدا ( که خدای امام زمان هم هست ) قرار بگیرید .

 8. محمد گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۶:۴۹

  با سلام،
  آقای جوانفکر، متن شما را خواندم. از شما که مدیرعامل یکی از بزرگترین خبرگزاریهای کشور هستید چنین متنی بسیار بعید بود و بیشتر انسان احساس میکند که شما شعور افراد را به بازی گرفته اید. پیشنهاد میکنم که متن نوشته شده خود را دوباره بخوانید. من با توجه به اینکه یک فرد کاملا عادی در جامعه هستم و خیلی هم اهل سیاست نیستم با توجه به فکر خود نظرم را مینویسم. خواه شما چه برداشت کنید.
  اولا”: همه میدانند و شما نیز نیک میدانید که اختلاف آقای متکی و آقای احمدی نژاد از کجا سرچشمه میگیرد. در خصوص ناکارایی آقای متکی نیز رئیس جمهور حق دارند که هرگونه تصمیمی اتخاذ نمایند و به قول شما اگر چنین بوده است رئیس جمهور حتی میبایست زودتر این کار را انجام دهند. اما آقای جوانفکر منظور آقای متکی از غیراسلامی و … برکناری خود نبوده بلکه نحوه برکناری است که متاسفانه شما در هیچ کجا از مقاله خود اشاره ای به آن ننموده اید.
  ثانیا: اگر تعاریفی که آقایان احمدی نژاد و رحیمی از آقای متکی نموده اند راست باشد که آنها حقیقت را گفته اند و لطف نیست و اگر غیراز این باشد پس ایشان حقیقت را نگفته اند و نام آن چیز دیگری میشود نه لطف و محبت.
  در خصوص مورد شماره ۱- آقای جوانفکر عزیز، هیچ کس صحبتی از اینکه آقای متکی قبل از سفر خبر از برکناری داشته یا نه را مطرح نکرده است بلکه آقای رحیمی این این صحبت را مطرح نمودند و آقای متکی نیز مجبور به پاسخگویی به ایشان شدند.
  در مورد ۲- به نظر میرسد آقای جوانفکر اصلا در این دنیا زندگی نمیکنند و یا خود را به آن راه زده اند. معمول این است که مراسم معارفه و تودیع در سازمانها با هم برگزار میشود و قاعدتا به فرد تودیع شونده نیز اطلاع داده می شود. ثانیا این حرف شما باحرف آقای رحیمی منافات دارد که قرار است برای آقای متکی مراسم تودیع برگزار شود. ضمنا به نظر برکناری آقای متکی بیشتر به خاطر اختلاف سلیقه بوده نه عدم کارآمدی که آقای جوانفکر اشاره می کنند که البته حق طبیعی رئیس جمهور محترم نیز می باشد.
  و اما در پایان، ما نیز معتقدیم که نباید به بدخواهان فرصت خوشحالی و عرض اندام داد اما متاسفانه بیش از آنکه از طرف آقای متکی این کار صورت گیرد از طرف آقای رحیمی و آقای احمدی نژاد صورت پذیرفته است. آقای رحیمی و آقای احمدی نژاد حداقل اگر حقیقت را نمیگفتند حداقل دروغ نیز نمیگفتند. این از هر کاری بهتر بود.
  در پایان خاطرنشان میسازد: آقای جوانفکر عزیز بهتر است به جای توجیه کار به اصل مسأله بپردازید. اینکه آقای رئیس جمهور حق دارد وزرای خود را تغییر دهد و یا به او اطلاع دهد یا خیر خیلی اهمیت ندارد و البته حق طبیعی ایشان نیز میباشد. اما آنچه که شما خود را به آن راه زده اید و هیچ اشاره ای به آن نکرده اید نحوه برکناری یک وزیر در حال انجام ماموریت است. فکر کنم انصاف نیز چیز خوبی باشد. اینکه کورکورانه از یک نفر حمایت کنیم درست نیست.
  البته حرف در این خصوص زیاد است. امیدوارم که خداوند به همه ما علی الخصوص مسئولین صداقت و انصاف عنایت فرماید.

 9. زمانی گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۶:۵۶

  برادر عزیز ، جوانفکر گرامی

  با مقدار مختصری تدبیر ،از همه این مسائل می شد جلوگیری کرد.
  مسائل بین المللی و منافع ملی که جای مباحثات فلسفی نیست.
  خیلی از فرمایشات شما درست است اما با این کج سلیقگی انجام شده عملا رئیس دولت در جایگاه متهم قرار گرفته است.
  بنده هم از عملکرد وزارت خارجه راضی نیستم ، اما این نحوه برخورد بیشتر به یک تسویه حساب بچگانه شباهت دارد.
  انتظار این است که دولت با تدابیر خود راه را بر هر گونه سوئ استفاده (که به وضوح قابل پیش بینی است) ببندد.
  هر چیزی آدابی دارد برادر !

 10. بنده خدا گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۷:۳۱

  هو المقصود
  عزل وزرا به هر دلیلی که باشد جز اختیارات رییس جمهور است و ایرادی به آن نیست. بنده خدا احتمالا شما درست متوجه نشدید که موضوع برکناری آقای متکی مطرح نیست نوع برکناری مورد انتقاد است.
  مثالتان از دوران امام راحل کاملا بی ارتباط با موضوع است چون نوع استعفای وزیر امورخارجه وقت در زمان امام (ره) کاملا با برکناری آقای متکی متفاوت بود. اگر انقدر عملکرد آقای متکی در تضاد با سیاست های دولت بوده بهتر بود قبل از سفر ایشان به سنگال، از سمت وزیر امور خارجه برکنار می شدند تا فرصت ها از دست نرود یا به اندازه بازگشت ایشان تأمل می شد. مگر اینکه مدعی باشید در سفر سنگال خطای غیر قابل بخششی از سوی ایشان سر زده است. شاید هم مقامات سیاسی کشور اصول دیپلماتیک را در این گونه موارد به خوبی نمی دانند و چندان به نتیجه تصمیم گیری های خود واقف نیستند.
  در مورد اینکه نباید به فرصت طلبان و بدخواهان فرصت داد با عقیده جنابعالی موافقم اما در قدم اول بهتر است مسئولان در تصمیم گیری های خودشان دقت بیشتری به خرج دهند تا به زعم جنابعالی فرصت برای بدخواهان فراهم نشود و الا دیگران هم کمتر از امثال متکی مقصر نخواهند بود.
  و العاقبه للمتقین

 11. ایرانی گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۸:۰۰

  با سلام!
  جناب جوانفکر چرا اصرار دارید هر کاری را که جناب احمدی نژاد انجام می دهد هرچند زشت و ناپسند،توجیه کنید؟من به عنوان یک شهروند پیگیر مسائل سیاسی تاکنون چیزی از اقای متکی ندیده ام که خلاف مصالح جمهوری اسلامی باشد. اگر شما چیزی میدانید بفرمایید بقیه مردم هم بدانند.
  چه کسی گفته که برکناری یک دیپلمات ارشد در حد وزیر هنگام ماموریت و مذاکره، عرف سیاسی است و با اخلاق اسلامی هماهنگ و سازگار است. بوی گند تصفیه حساب این عمل ناپسند مشام همه را آزار میدهد.هم تیمی های شما آشکارا در رسانه ی ملی!!!!!به مردم دروغ می گویند که البته در این دولت چیز جدیدی نیست و این از مسائل نامبارکی است که در دولت جناب احمدی نژاد عرف!!شده است.
  به خدا قسم وعده ی خدا راست است.به این راحتی به مردم دروغ نگویید که باید در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی پاسخگو باشید و چه بسا که در همین دنیا سعادت محاکمه توسط ملت بزرگ ایران نصیبتان شود

 12. سید گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۸:۱۹

  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام علیکم

  قبل از هر چیز باید بگم که بنده از طرفداران آقای احمدی نژاد در هر دو دوره هستم . تو وبلاگمم مشخصه مشی سیاسیم چیه . قبلا یک بار شما رو تو تلویزیون در دفاع از آقای مشایی دیدم که بسیار ناراحت شدم و حالا هم که توجیهاتتون رو در مورد اقدام اخیر آقای احمدی نژاد خوندم .

  برادر عزیز ! بنده خودم رو یک اصولگرا می دونم . یک اصولگرا باید از مواضعش دفاع کنه . اما نه هر دفاعی و از هر کاری . قصد دفاع از آقای متکی ندارم . بحث اینه که چرا ایشون باید در حال انجام وظیفه عزل بشه . بهر حال این اتفاق افتاده و جالبه شما دارین توجیه می کنین که این جلو ضرر رو از هر جا بگیرین منفعته !!! این آقا ۶ سال وزیر بوده . چه خطایی تو همین چند روز کرده که تو کشور خارج باید عزل بشه . همه میگن بخاطر مخالفتش با رفتن مشایی به اردن بوده . شما میگین نه ؟ بسم الله . پس چرا آتو دست رسانه های بیگانه میدین ؟

  بنده هزار بار دیگه هم انتخابات بشه به آقای احمدی نژاد رأی میدم چون خیر الموجودینه . اما دلم از دست این کاراش خونه . شما هم بدونین با دفاع بی چون و چرا از هر اقدام ایشون نزد ملت محبوب تر نخواهید شد . مخصوصا در اقداماتی که در دفاع از مشایی باشه .

  هنوز خاطره عزل سه وزیر در روزهای آخر دولت قبل یادمون نرفته . هنوز دستور عزل مشایی توسط رهبر عزیزمون یادمون نرفته که چند روز باید حکم رهبر مسکوت گذاشته بشه تا ایشون که بخاطر وحدت جامعه همچون امیرالمؤمنین علیه السلام سر در چاه فرو می کنن ، مجبور بشن دستور علنی بدن .

  شما رو بخدا دست از این لجاجتها بردارین .

 13. امیررضا ال حبیب گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۸:۳۰

  سلام
  بسیار خوب و اثر گذار بود…دست شما درد نکند…متن قوی بودو تو کلوب انعکاسش دادم…
  موفق باشید..

 14. رضا گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۸:۳۳

  جناب آقای جوانفکر
  با سلام و عرض ادب
  لپ کلام اینه که چرا آقای متکی هنگام سفر رسمی بر کنار شده ،نه اینکه چرا بر کنار شده ،حرف حساب اینه که چرا این همه ناهماهنگی لخت و عریانی به نمایش گذاشته شده ،اگر مهندسی در کار بوده که فبها وگرنه آیا می ارزید از قبال این حق طبیعی و قانونی جناب دکتر احمدی نژاد عزیر اینگونه هزینه پرداخت کنیم.
  با احترام رضا

 15. حسین گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۸:۳۳

  خداییش به آنچه گفته اید اعتقاد دارید ؟ به افکار عمومی و بنده حقیر جواب ندهید . به خودتان و وجدانتان جواب بدهید اگر ……..

 16. حسین گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۸:۴۲

  کسی به کنار گذاشتن ایشون اعتراضی نداره
  به روش برکناری ایشون اعتراض هست که کار بسیار ناپسند و ناجوانمردانه ای بود
  انقدر هم نمیخواد شما اطرافیان رئیس جمهور این کار زشت رو توجیه کنین
  بله
  آقای متکی توی وزارت خارجه ضعیف عمل میکرد و پا به پای احمدی نژاد نمی اومد
  ولی این طرز برکناریش نیست
  حالا خدا پدر متکی رو بیامرزه که درخواست پناهندگی نکرد
  در ضمن هرچی میکشیم تقصیر این مشایی هست
  خدا شر مشایی رو از سر ما کم کنه
  بنده اگر میدونستم احمدی نژاد دوباره مشایی رو سرکار میاره هرگز به احمدی نژاد رأی نمیدادم
  فقط همتون تأیید کن رئیس جمهور شدین و کارهاش رو توجیه میکنین و مخالفهام همش توی سر ماها که حامیش هستیم میزنین واقعا گاهی وقتها این مشایی کارهای میکنه(مثل همین چند تا برکناری اخیر) که هیچ جای دفاعی واسه آدم نمیذاره

 17. امید امیری گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۱۹:۰۳

  برادر عزیز جناب آقای علی اکبر جوانفکر

  با سلام / این نوشته شما من را یاد این ضرب المثل ایرانی انداخت که انسان باید قسم حضرت … قبول کند یا دم خروس !!
  منه شهروند ایرانی صحبت معاون اول رئیس جمهور را بپذیرم که ایشان وی را فردی خدوم، متدین، عاشق نظام جمهوری اسلامی و دوستدار و معتقد به ولایت فقیه توصیف کرده است یا این نوشته شما را !!
  ظاهراً حضرتعالی یادتان رفته که آقای احمدی نژاد یک میثاق با وزاری خود داشته اند و در دولت نهم با تعویض ۱۰وزیر به این میثاق عمل کرده است اما همه نیک می دانند تعویض وزراحق مسلم رئیس جمهور است اما سوال هر شهروندی که نه به حزب و گروهی وابسته باشد این است که آیا این گونه برخورد کردن را از آقای احمدی نژاد می پذیرد اینگونه اقدامات از سوی افرادی مستبد و به دور از عقلانیت سیاسی و حتی فرهنگی سر میزند که این نوشتار حضرتعالی که با ادبیات سخیفی همراه نشانگر
  درک سیاسی بسیار خشن و به دور از آن عقلانیت می باشد .
  چه خوب بود ایشان از سفرشان مراجعه میکردند و بعد هم طبق عرف سیاسی و اداری کشور کنار گذاشته می شدند .
  من واقعاً به عنوان کسی که به ایشان رای داده است برای اینگونه اقدامات متاسفمو دفاع حضرتعالی هم زیاد جالب نبود .

 18. محسن اسداللهی گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۲۰:۱۶

  با سلام و آرزوی توفیق تمامی خدمتگزاران نظام اسلامی
  اینکه فرموده اید تاریخ برکناری را اعلام نمی کنند وتاریخ تودیع راهمچنین به نوعی عوامفریبی میباشد زیرا آقای متکی این مطلب را در جواب ادعای رحیمی مطرح کرده است و نه از سر دلخوری.
  و اما اعتراض من و کسانیکه اطلاع دارم این است که چرا در هنگام ماموریت برکناری اعلام شد.
  و نهایتا مطابق بند آخرنوشته شما بدخواهان بدون توجه به متکی یا احمدی نژاد ساز خود را میزنند
  و مشکل انها با موجودیت این دولت وبلکه کل این نظام است

 19. سارا گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۲۰:۵۷

  سلام. واقعا نمی دونم این وسط چه اتفاقاتی افتاده…فقط امیدوارم این حرف و حدیث ها که این ماجرا هم زیر سر جناب مشایی هست غلط باشه!
  حالا واقعا نمیشد میذاشتن از سنگال می اومد بعد عزل میشد؟! چرا انقدر اصرار هست که واسه دولت اونم تو این اوضاع هزینه درست بشه؟؟!!!

 20. رضا گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۱۳

  بنده کارمند وزارت خارجه هستم و دور اول ریاست جمهوری به آقای احمدی نژاد رای دادم ولیکن با انتصاب آقای متکی به وزارت امور خارجه بکلی از آقای احمدی نژاد ناامید شدم چون آقای متکی هر کس که همشهری بود و یا فارغ التحصیل شبه قاره هند بود به پست و مقامی رساند. با آمدن همسر آقای متکی یک پست مدیرکلی ایجاد کردند و بعد از رفتن به وزارت بهداشت آن پست حذف شد و مجددا بعد از بازگشت خانم ایشان اداره کل امور زنان ایجاد شد . آیا قبلا نیاز به این پست احساس نمی شد و آیا بعد از رفتن ایشان باید این پست حذف می شد؟ حالا مابقی مسائل رفیق بازی و پارتی بازی های ایشان بماند که اینجا جای گفتن آن نیست بخاطر همین مسائل بود که در مرحله بعدی انتخابات به آقای احمدی نژاد رای ندادم خلاصه کلام اینکه بعد از برکناری آقای متکی مجددا با آقای احمدی نژاد آشتی کردم . و من بعنوان یک شهروند ایرانی از این تصمیم ایشان تشکر می کنم.

 21. میلاد گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۴۵

  مگه وزارت زوریه که بگیم متکی چسبیدتش ، احمدی نژاد سر سه سوت می تونست عزلش کنه،جوری حرف میزنی انگار متکی دستای احمدی نژاد گرفته بود که چیزی ننویسه تا دستای احمدی نژاد ول کرد رفت خارج احمدی نژاد حکم نوشت.
  هیچ وقت احمدی نژاد با حضرت امام مقایسه نکن تازه امام اجازه داد طرف بیاد، خودش استعفا داد.امام هم اجازه داد ماموریتش تموم بشه.
  حتی احمدی نژاد می تونست موقعی که تصمیم گرفت که متکی عزل کنه بهش اطلاع بده که برگرده.
  خدا وکیلی یکی با خودت این کارو بکنه بازم از این حرفا می زنی؟

 22. فرشید گفت :

  دی ۴م, ۱۳۸۹ در ۲۳:۰۴

  سلام
  دمت گرم آقای جوانفکر بازم مثل همیشه با قلمت حال اساسی دادی بهمون !

 23. حسین گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۰۰:۲۹

  آقای جوانفکر علاقة زیادی به آقای احمدی‌نژاد دارند و در برابر هرگونه عکس‌العملی نسبت به ایشان، مواجهة تند و تیز و خفه‌کننده با طرف مقابل را وظیفة شرعی و دینی خود می‌شمارند. من اعتراضی به مدافعة ایشان از آقای احمدی‌نژاد ندارم. حتماً اینکار لازم است. اما معتقدم نوع و نحوة مقابلة ایشان با دیگران، کاملاً ضداسلامی و خروج از سیرة صلحا و ائمة اطهار و پیامبر گرامی است. زیرا بدلیل تلاش برای تخطئه و آبروریزی، روشی ظالمانه و اموی بوده و در لحظه‌ای که ایشان بدنبال انجام کار نیک است آن را به روشی قبیح انجام می‌دهد اما نیک می‌پندارد. ولی این مصداق «زینت‌بخشی عمل توسط شیطان» است.
  ۱- به هر حال آقای متکی از کار برکنار شد و خبر آن را در حال مأموریت دریافت کرد. یعنی در حالی که پیام آقای احمدی‌نژاد را انتقال می‌داد توسط ایشان خلع سمت شد. این کار نقض غرض و درنتیجه خلاف عقل سلیم است. اما بنظر می‌رسد که این خطا صرفاً برعهدة آقای احمدی‌نژاد نباشد زیرا اعلام شده که زمان انتشار خبر نامناسب بوده و از آنجا که آقای جوانفکر مسئولیت اطلاع‌رسانی دارند شاید در این مورد خاص نه از آقای احمدی‌نژاد بلکه از خود و همکاران خود دفاع می‌کنند.
  ۲- اینکه ایشان نام آقای متکی را بر زبان نمی‌آورد و از کلمة بنده خدا که توسط آقای متکی بکار رفت، استفاده می‌کند ۳ معنی در ۳ مرحله دارد اولاَ ایشان سرافکنده و شرمسار است و بدین دلیل جرأت ندارد نام ایشان را به زبان آورد و به کلمه بنده خدا متوسل می‌شود. ثانیاً بعد از آنکه تصمیم می‌گیرد از کلمه بنده خدا استفاده کند فریب شیطان را می‌خورد و این کلمه را در معنی «بیچاره» و «ناتوان» و «ضعیف» بکار می‌برد اما متوجه نمی‌شود که مخاطب آن را در ایام محرم، «مظلوم» خواهد خواند. ثالثاً فراموش می‌کند که این کلمه نام مستعار تمامی انبیاء و ائمه و صلحا و بزرگان اندیشه و معنویت و عرفان است و استفادة توهین‌آمیز از آن جایز نیست.
  ۳- آقای جوانفکر می‌گویند: «…وقتی یک نفر را به دلیل ناکارامدی یا برخوردار نبودن از ظرفیت‌های لازم مدیریتی از سمتش برکنار می‌کنند،…» آیا ایشان فراموش می‌کند که آقای احمدی‌نژاد ۲ بار آقای متکی را به عنوان وزیر در دولت خود بکار گرفته است؟ من می‌پذیرم که ممکن است آقای متکی با آقای احمد‌نژاد انطباق فکری کامل نداشته باشد ولی آقای احمدی‌نژاد اینقدر ناعادل نیست که فردی ناکارآمد یا کم‌ظرفیت را به عنوان وزیر بر ملت و رهبری تحمیل کند یا تحمیل وی را بپذیرد. متأسفانه آقای جوانفکر در بیان عبارت فوق، به آقای احمدی‌نژاد، مجلس و رهبری جسارت و بلکه توهین کرده‌اند. این کارشان ناجوانمردانه و ظالمانه بوده و در این مورد شیطان جلوی چشم ایشان را آراسته است.
  ۴- آقای جوانفکر می‌گویند: «…اولاً برکناری وزیر محترم امور خارجه از سمتی که وی حاضر به رها کردن آن و بازگذاشتن دست رئیس جمهور برای اتخاذ یک تصمیم مناسب نبوده است، قطعاً اقدامی غیراسلامی محسوب نمی‌شود…» اولاً این آقای رئیس جمهور بود که ایشان را دوباره برای سمت وزیر امورخارجه به مجلس معرفی کرد و مجلس هم اعتماد خود را به ایشان نشان داد. فراموش که نکرده‌اید؟ سابقة این موضوع به کمتر از یکسال و نیم پیش برمی‌گردد. ثانیاً صحبت از «اتخاذ تصمیم مناسب» توسط رئیس جمهور کرده‌اید اما آیا فراموش کردید که آقای رئیس جمهور همین امسال تصمیمی در امور خارجی گرفتند و افرادی را در سمتهایی معرفی کردند که مقام معظم رهبری این تصمیم را ناصواب و نامناسب دانستند و با تذکر ایشان آقای احمدی‌نژاد ناچار شدند اقدام خود را تغییر دهند (فقط کمی تصحیح کردند نه کاملاً)؟ شاید این تصمیم ایشان هم ناصحیح و نامناسب باشد. البته نه با شاخص آقای متکی یا شما یا رئیس جمهور بلکه با «شاخص رهبری».
  ۵- همة این حرفها برای این است که یک کلام نگوییم «ببخشید»! اگر بپذیرید که زمان اطلاع‌رسانی برکناری آقای متکی غلط بوده و این را اعلام کنید و از ملت (نه حتی از آقای متکی) عذرخواهی کنید کار به جایی نمی‌رسد که این امر سبب تشدید اختلافات داخلی شود و اسباب شادی شیاطین را فراهم آورد.
  ۶- اما با جملة خودتان به پایان می‌برم که گفته‌اید: « در پایان می‌خواهم به جناب آقای متکی که همیشه برای بنده محترم و عزیز بوده و خواهند بود، برادرانه توصیه کنم که مراقب فرصت دادن به بدخواهان و فرصت‌طلبان باشند.» و همین توصیه را به خود شما می‌کنم. شما برای شنیدن این جمله مستحق‌تر هستید.
  ۷- باز اندیشید و به راه حق باز گردید.

 24. بهار گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۰۱:۲۶

  شما بهتر است به جای جانبداری از حرکت غیر اخلاقی مافوقتان خود را به جای اقای متکی قرار دهید ایشان قریب به ۶سال حرفهای بی حساب و کتاب رییس جمهور را که عوارض زیادی برای کشور داشت با زبان دیپلماتیک نزد خارجیها توجیه نمود و صرفا مجری محض و بله قربان گوی ایشان نبود. شما هنوز نتوانسته اید پاسخ دهید چرا وزیر این مملکت باید خبر برکناری اش را از مقامات سنگال بشنود؟ راستی چرا سنگال سفیرش را از ایران فراخواند؟چرا انان این حرکت رییس جمهور ما را توهین به خود دانستند؟ بله تغییر وزرا حق رییس جمهور است ولی ایشان حق ندارد انان را تحقیر و به شخصیتشان توهین نماید البته شما هم اگر اندکی مستقل بیندیشید ومستقل عمل کنید باید منتظر چنان روزی باشید که بلایی را که بر سر امثال متکی اوردند بر شما هم نازل بفرمایندضمنا توصیه اخرخود به عالیجناب مشایی هم ابلاغ فرمایید بلکه ایشان هم سجده شکر به جا اورند!!

 25. ایمان گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۰۳:۰۷

  با سلام
  بله کسی مشکلی با عوض کردن کسی در دولت ندارد ، قطعاً تشخیص این مورد با جناب رئیس جمهور است ولی ایا به این صورت درست است ؟ ایا باید با بی احترامی و به این صورت ( بازتاب منفی در کشور و منطقه) کسی اون هم در طی سفر کاری و از زبان طرف مقابل (سنگالی) این موضوع را بفهمد؟ ایا اگه این تصمیم ۲ روز قبل یا ۲ روز بعد گرفته می شد اتفاق خاصی می افتاد یا مثلاً آقای متکی می گفتند که من نمی روم؟
  آیا کسانی که در دولت موش می دوانند و کسی به آنها کار ندارد و داد همه را هر چند یک بار در می آورد و به همه هم توهین می کند(جناب اقای مشایی عزیز) ، ایا باید آزاد باشند و هرکاری می خواهند بکنند و از کار برکنار نشوند؟
  کمی منطقی باشید ، اقای متکی هم با عوض شدنشون مشکلی نداشتند فقط با طرز برخورد و این شیوه برکناری نادرست و غلط مشکل داشتند .
  با تشکر از شما ، امیدوارم این نظر سانسور نشود ، در پناه حق…..

 26. سینا گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۰۵:۲۹

  جناب آقای جوانفکر

  از اینکه همانند انسانهای در بند، خود را مکلف کرده اید تا ولو بلغ ما بلغ از رفتارهای نادرست رییس جمهور محترم دفاع، آن هم از جنس کور کورانه داشته باشید برایتان متاسفم.

  طبیعتا رییس جمهور محترم با توجه به دایره اختیاراتش می تواند وزیری را از سمت خویش عزل کند؛ اما سخن بر سر شیوه اعمال اختیاراتی از این سنخ است.

  نوشته شما یاد واکنشهای احساسی آن هم از نوع دبستانی آن را برایم زنده کرده است.

  رییس جمهور محترم بی شک شخصی بزدل و خجالتی نیست که نتواند در حضر وزیر امور خارجه و چشم در چشم او حکم عزلش را امضا کند تا منتظر آن باشد در سفر دست به چنین عمل خدا پسندانه ای بزند!

  بنابراین، قاعده، ادب، متانت، اخلاق و عرف دیپلملتیک اقتضا می کرد یکی دو روز دندان بر جگر خود و یار دیرینش اسفندیار می گذاشت و پس از بازگشت جناب متکی از سفر سنگال ، داغ عزل بر جبینش می نشاند.

 27. محمد گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۰۷:۵۴

  سلام علیکم
  آقای جوانفکر خداقوت ،به شما همان حرف خودتان را یادآور می شوم که ،بنده خدا اندوخته های آخرت را به حراج نگذارید.

 28. مهرداد گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۰۷:۵۷

  جناب جوانفکر از اسمت مشخصه که فکرت جوانفکره
  توافرادی مثل احمدی نژاد رو میذاری در رده امام خمینی در سال ۶۸؟
  دلم میخواست این اتفاق برای خودتان میافتاد میخواستم ببینم که اون موقع هم همینجوری از احمدی نژاد طرفداری می کردی؟؟؟
  از قدیم گفتن :مشک آنست که ببوید نه آنکه عطار بگوید
  حالا شما هرچی دلت میخواد درمورد متکی بگو ولی مردم که بهتر میدانند که متکی شب و روز دقیقا همون موقع که شما خواب تشریف داشتین تو هواپیما از این کشور به اون کشور بود!!!
  راستی پشت ماشینای سنگین هم یک جمله هست که دیدم وصف حال بعضی هاست:
  مردی و مردانگی افسانه شد!!!

 29. رضا گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۰۸:۱۴

  سلام قصد توهین ندارم ولی ………………………………………………………………………

 30. علی گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۰۸:۳۶

  من فقط خواستم بگم متاسفم
  شما را بخدا حرف نزنید آقای جوانفکر ، اینطوری سنگین ترید .

 31. یک هموطن گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۰۹:۱۰

  سلام آقای جوانفکر: مرحوم صابری فومنی مدیر نشریه گل آقا می سرود:
  یک دهان دارم دوتا دندان لق تا قیامت می زنم من حرف حق
  از چهره شما پیداست آدم متشرعی هستید مواظب باشید در دست داشتن مواضع قدرت شما را از راه به در نکند اتفاقاً با چنین برداشتی باید شمارا از بر باد دادن اندوخته آخرت بیم داد چرا که همیشه حرف حق آن چیزی نیست که ما دلمان می خواهد بگوئیم.

 32. محمود گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۰۹:۱۸

  شما هم که تاب نظر مخالف رو ندارید . فکر می کردم که……. بگذریم من که جواب خودم رو گرفتم امیدوارم شما برای دنیا و آخرتتان جوابی داشته باشید

 33. سامان گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۰۹:۲۸

  نمی دانم نظرات مرا میخوانی یاخیر ولی واقعا متاسفم چرا؟ چون دولتی ها خودتان جواب همدیگر را می دهید به این جهت که او(معاون اول ) میگوید آقای متکی از برکناری خود خبر داشته ولی شما میگویید برای چه باید خبر داشته باشد معاون اول گفته آقای متکی از مراسم تودیع و معارفه وجانشین خود خبر داشته شما میگوئید چه لزومی دار د که بنده خدا از جانشین خود خبر داشته باشد خواهشا مردم را اینقدر(….) ندانید ضمنا انشاله حضرت العالی هم مزه چنین برخوردی را می چشید بعد میفهمید که به قولی یک من ماست چقدر کره دارد

 34. مجید گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۰۹:۵۱

  سلام جناب آقای جوانفکر

  در خصوص برکناری وزیر خارجه بحث اصلی بر نحوه آن است نه چرا این کار را کرده؟

  آیا رئیس جمهور نمیتوانست صبر کند تا وزیر به کشور بر گردد؟ و اینکه برای بر کنار کردن وزیری که کارآمد نیست و تعامل خوبی با دولت ندارد حتما باید صبر کرد تا او خود به میل خود کنار رود و استعفا دهد تا بشود او را بر کنار کرد ؟

  و مگر رئیس جمهور از وزیر میترسد که نمیتونسته قبل از اعزام وزیر نا کارآمد که نمیتواند تعامل و همراهی خوبی با هئیت دولت داشته باشد او را برکنار کند و باید صبر کند تا او از دسترس خارج شود
  تا بشود حکم برکناری او راداد

  و آنکه عزل و نصب وزیران هیئت دولت از اختیارات اصلی هر رئیس جمهوری است و هیچ کس حق اعتراض به انجام آن را ندارد و فقط در خصوص عملکرد شخص وزیر است که میشود انتقاد کرد و از رئیس جمهور پاسخ خواست

 35. بنده خدا گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۰۹:۵۹

  خوب شد که آقای متکی در امضای ورقه خویش کلمه “بنده خدا” را بکار بردند تا شما بتوانید از آن استفاده کنید و مقلطه کنید.
  ایشان، آقای متکی، بنده خدا هستند. من از شما می پرسم: شما بنده که هستید؟ رییس جمهور، عقاید رییس جمهور و یا بنده پست و مقام خویش؟
  البته پرواضح است که رییس جمهور نظر خلاف نظر خویش را برنمی تابد و واکنش سریع نشان می دهد، مثالها را خودتان برشمارید.
  مشاورانی مثل شما بیشتر به رییس جمهور ضربه می زنند.
  به قول دکتر شریعتی:
  هرگز از کسی که همیشه با من موافق بود ، چیزی یاد نگرفتم . . .
  شما هم چیزی به رییس جمهور با این مشاوره هایتان چیزی نخواهید آموخت.
  امضا: بنده خدا

 36. رضا گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۰۷

  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای جوانفکر
  رضا هستم از تربت جام

  به نظر من هر ایرانی باید به این افتخار کند که رئیس دولتش جهت تامین منافع کشور وملت با هیچ شخص و گروه و حزبی مدارا نمیکند و بنده کاملآ به آن حرف شما در مصاحبه با آقای رسایی که فرمودین آقای رئیس جمهور متعلق به هیچ حزب و گروهی نیست ایمان پیدا کردم .
  مطلبتون خیلی جالب بود امیدوارم افراد بهانه جو وبد اخلاق هم کمی با انصاف به این مسائل نگاه کنند.
  خدا قوت، دعای محرومان و مستضعفان همیشه پشت و پناه شما و رئیس جمهور است پس در این راه از هیچ چیزی نهراسید طرح هدفمند کردن یارانه ها افتخاری دیگر در دفتر انقلاب ثبت نمود و تمام مردم این را مرهون شجاعت این دولت مکتبی میدانند به امید موفقیت ایران اسلامی

 37. کریمی گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۰۹

  سلام علیکم
  درجامعه اسلامی به قول مولای متقیان علی (ع) پست ومقام باید هدیه خداوندی درخدمت به خلق خدا باشد نه مرداری که چون لاش خوری به دنبال آن بود ؛
  احسنت موضوع را خوب مداقه نموده اید .

 38. ali گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۵۱

  سلام،سوال ما این است از آقای رییس جمهور شما صراحتان جواب دهید.فرض بر این است آقای متکی به هر دلیلی قادر به همکاری در وزارتخانه نبوده و کار رییس جمهور صحیح بوده اما سوال اصلی این است که چرا در زمانی که آقای متکی در سفر بودند اینکار را رییس جمهورکردند می توانستند حدود ۲۴ ساعت صبر کنند که فکر میکنم ای ساعت زیادی نیست و حکم ایشان را در اولین روز کاری بعد از سفر برای ایشان صادر میکردند؟

 39. سجاد جعفری گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۱۵:۲۱

  مسلما اتخاذ اینگونه تصمیمات حق قانونی واز اختیارات ریس جمهور است و کسی حق ندارد ایشان را از بابت اتخاذ این تصمیم مورد سرزنش قرار دهد اما فقط تنها حرف این است که چرا ایشان صبر نکردند تا ایشان به میهن برگردند، حداقل حکم را صادر و امضا میکردند ولی تا برگشت ایشان علنی نمی کردند!

  لطفا تمام نظرات را مخالف فرض نکنید.

 40. احمد گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۱۵:۳۷

  بسمه تعالی
  باسلام خدمت شما جناب آقای جوانفکر
  اشکالی که در مورد این قضیه مطرح است،اشکال به روش عزل ایشان است.آیا این صحیح است که شخصیتی در حد وزیر امور خارجه به ماموریت کاری برود ولی در حین مذاکره طرف مقابل به او اعلام کند که جناب،شما از مصدر وزارت امور خارجه عزل شدیدو بعد هم کشور مذکور اعلاعم کند که این کار کشور ایران توهین به ما بوده است؟
  در پایان روی سخن من به فراز آخر صحبت شماست که فرمودید:”در پایان می خواهم به جناب آقای متکی که همیشه برای بنده محترم و عزیز بوده و خواهند بود ، برادرانه توصیه کنم که مراقب فرصت دادن به بدخواهان و فرصت طلبان باشند.”
  جناب آقای جوانفکر عزیز بنده حامی و دوستدار دولت آقای احمدی نژاد هستم.ولی انصاف بدهید،آیا شایسته نبود خبر عزل آقای متکی بعد از برگشت ایشان اعلام می شد تا هم شان ایشان و شان جمهوری اسلامی محفوظ بماند و هم بهانه به دست بدخواهان نداده باشید؟

 41. میثم گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۱۸:۱۸

  سلام
  براستی جناب اقای جوانفکر
  مواضع اقای متکی خلاف سیاستهای نظام مقدس و ولایی جمهوری اسلامی بوده یا مواضع مشعشع و تابناک برادر! مشایی؟
  مواضع علنی کدامیک اختلاف ۱۸۰ درجه ای با نظرات مقام معظم رهبری داشته؟
  نکند مواضع آقای متکی نه خلاف سیاستهای نظام مقدس جمهوری اسلامی بلکه خلاف سیاستها و نظرات دکتر احمدی نژاد و ایضاً برادر! دلبرشان مشایی یوده است؟
  جناب آقای جوان فکر! لااقل به اندازه فکرت جوان فکر کن.

 42. امیر گفت :

  دی ۵م, ۱۳۸۹ در ۲۳:۵۷

  جناب آقای جوانفکر ضمن عرض سلام .در اینکه برکناری وزرا حق رئیس جمهور است هیچ بحثی نیست.
  و اینکه آقای متکی کارنامه موفقی نداشته اند بخصوص نمایش بی ادبانه ایشان در هنگام سخنرانی کلینتون که در شان ملت ما نبود ولی برای یکبار هم که شده بدون حب و بغض سیاسی وجدان خود را قاضی کنید .شنیدن خبر برکناری از زبان رئیس جمهور سنگال با هیچ یک از موازین اخلاقی مطابقت ندارد.
  این حرکت رئیس جمهور دقیقا نشان دهنده این است که ایشان اولا چون توانایی عزل متکی را در تهران
  نداشته اند از فرصت استفاده کرده تا جلوی لابی های احتمالی را بگیرند پس بسیار در مدیریت خود ضعیف هستند . ثانیا این حرکت به معنای واقع نمایش دهنده بی اعتباری منافع ملی در مقابل منافع
  شخصی و سیاسی شخص رئیس جمهور است . گویا رئیس جمهور اصلا به اینکه ملتها درباره حرکات و گفتارش چه فکر میکندد اهمیتی نمیدهد. مثل استفاده از عبارات سخیف که مایه طنز مردم و حتی صدا و سیما ، و رسانه های بیگانه است و همین حرکت اخیر .آقای جوانفکر همانطور که در آخرین پاراگراف ذکر کرده اید باید مراقب فرصت دادن به بدخواهان و فرصت طلبان بود ولی نباید همین را هم به رئیس جمهور بگوئید که باید بیش از متکی مراقب باشد. خداوند به همه ما شجاعت گوش کردن به ندای وجدان
  و عقل سلیم را بدهد .

 43. بنده دیگری از خدا گفت :

  دی ۶م, ۱۳۸۹ در ۰۷:۳۹

  آقای جوانفکر! از همین الان روزی رو میبینم که شما هم مورد غضب رییس جمهور ۶۳ درصدی قرار گرفتید و یک نفر مثل شما همین حرف ها رو به خود شما می زنه. با طناب پوسیده مشایی و مریدش آخرتتون رو به حراج نذارید. توجیهاتی که در بالا اوردید یقینا حتی خود شما رو هم قانع نکرده. پس لحظه ای فکر کنید. شما هرگز از گندم ملک ری نخواهید خورد!

 44. ی-ب55 گفت :

  دی ۶م, ۱۳۸۹ در ۱۵:۴۰

  آقای متکی امیدوارم متوجه شده باشید که سایر بندگان خدا از دست این طایفه چه می کشند.دوستان ببینید این ادبیات مشاور فرهنگی رئیس جمهور مملکت ماست.وای بر مشاورین غیر فرهنگی!!! وای بر ما !!! خدایا فردای قیامت چه جوابی به فردوسی و حافظ و سعدی می دهیم؟

 45. ندا گفت :

  دی ۶م, ۱۳۸۹ در ۱۶:۵۸

  با عرض سلام خدمت برادر بزرگوار و مدیر عامل محترم خبرگزاری جمهوری اسلامی
  مقاله شما را خواندم و مانند همیشه مورد استفاده ام قرار گرفت.
  با توجه به آنکه همیشه دغدغه وضعیت رسانه ها مورد توجه این حقیر بوده است و طی این سالها همیشه اگر نکته ای یافته ام که باعث ناخرسندی بخش قابل توجهی از افراد جامعه گشته است و آن نکته را خدمت جنابعالی اعلام نموده ام و شما نیز همانند سایر افراد مسوول در دولت محترم به نکات اشاره شده توجه فرموده و مطالب را به مراکز تصمیم گیرنده انتقال فرموده اید لذا از باب توجه و انعکاس به معاونت محترم مطبوعاتی وزارت ارشاد توجه شما را به نکته زیر جلب می نمایم:
  در مصاحبه اخیر دادستان محترم تهران در روز ۱۳۸۹/۰۹/۰۵ به جرایم امنیتی روزنامه نگاران روزنامه شرق اشاره شده است حال سوال بنده این است که وقتی محلی و مکانی ایجاد میگردد-به واسطه انتشار روزنامه شرق-و روزنامه نگاران معلوم الحال و فتنه گر باز هم در نوشتن مطالب کذب از خودشان همت زیادی نشان می دهند که از آن جمله میتوان به جنجال درباره فیلم اخراجیهای ۳ و شبیه سازی با انتخابات سال گذشته اشاره کرد ، موجود است لذا تعلل در تعطیلی این نشریه به چه دلیلی است؟
  در پایان عریضه ام یوم الله ۹ دی که در تاریخ بی بدلیل نظام مقدس جمهوری اسلامی به عنوان نقطه عطف و نشان دهنده اوج بصیرت بالای مردم ولایتمدار شناخته می شود را گرامی دارم و آرزوی توفیقات روزافزون را برای شما از خداوند متعال مسئلت می نمایم.

 46. یک نادم!! گفت :

  دی ۶م, ۱۳۸۹ در ۱۸:۵۷

  آقای جوانفکر این سخن منو و همه را به یاد داشته باشید

  اقای مشایی نه تنها برای این دولت و اقای دکتر احمدی نژاد سم است که برای ولایت و مرجعیت و همه مردم این مملکت سم است الا انهایی که چشمشان را روی واقعیات می بندند یا نی بینند…

 47. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۶م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۴۱

  آقای نادم
  با سلام
  قضاوت در مورد دیگرانی مانند آقای مشایی شجاعتی لازم دارد که به حمدلله بنده از آن بی بهره هستم. فکر می کنم سم کسانی هستند که اخلاق و دستورات اسلام را نادیده می گیرند و با رفتارها ، مواضع و اظهارات خود و با سوء استفاده از موقعیت ها و امکاناتشان ، افکار عمومی را علیه این و آن و از جمله آقای مشایی تحریک کرده و در مردم ذهنیت ناصواب علیه ایشان بوجود می آورند.
  موفق باشید

 48. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۶م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۴۸

  بنده خدا
  با سلام
  نظرات شما محترم است و از نصایحی که فرموده اید متشکرم.
  بنده به دنبال ملک ری و گندم آن نیستم و دست کسی که این پست و مسوولیت را بستاند و آن را به فرد با صلاحیت تری بدهد می بوسم. تعارف نمی کنم و خودم را برای آن لحظه آماده کرده ام.
  موفق باشید

 49. سید گفت :

  دی ۶م, ۱۳۸۹ در ۲۳:۳۱

  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام علیکم

  جناب آقای جوانفکر! بنده یک نظر دادم که البته شما ثبتش نکردین . نمی دونم باید چیکار کرد تا به شما و آقای رئیس جمهور ثابت کنیم که ما دوستان دولتیم و از روی دلسوزی نقد می کنیم . یک سؤال جدی از شما دارم .

  شما میگین ما آقای مشایی رو نمیشناسیم و قضاوتمون درست نیست . بله اگه قضاوت ما رو شنیده هامون باشه حرف شما درست . من به بقیه کاری ندارم . سؤال من اینجاست که رهبر معظم انقلاب که نعوذ بالله مثل ما قضاوتشون بر اساس شنیده ها نیست . ایشون اگه چیزی میگن حتما براشون اثبات شده .

  یک بار که صریحا در مورد اظهارات بی اساس آقای مشایی در مورد ” ملت اسرائیل ” در نماز جمعه واکنش دادن . مهمتر از اون با حکم معاون اولی ایشون مخالفت کردن و فکر می کنم سابقه نداشته که ایشون اینجور مستقیم و علنی در مورد انتخاب اعضای دولت دستوری داده باشن .

  به نظر شما در وجود آقای مشایی چه عیبی بوده که آقای احمدی نژاد نمی دونسته به مصلحتش نیست این انتخاب ؟ و دفاع شما از ایشون چه توجیهی داره ؟

 50. سید گفت :

  دی ۶م, ۱۳۸۹ در ۲۳:۳۶

  آقای جوانفکر !

  آیت الله یزدی و آیت الله سید احمد خاتمی و حجت الاسلام رسایی و امثال این عزیزان همه دوستداران دولت هستن و بیشترین حمایت رو از این دولت داشتن . چرا هر وقت که این بزرگواران نقدی راجع به مشایی می کنن با حمله رسانه های طرفدار دولت و متأسفانه نیش و کنایه های رئیس جمهور مواجه میشن !؟

  چرا به مشایی نمیگین اینقدر تو همه زمینه ها اظهار نظر نکنه ؟

  چرا ایشون اینهمه پست داره ؟ رئیس دفتر رئیس جمهور ، نماینده ویژه رئیس جمهور به موازات وزارت خارجه ، راهیان نور و … و هر مراسمی هم که میشه ایشون در افشانی می کنن .

  والله خسته شدیم از بس که گفتیم و حرص خوردیم .

  من خودم برادر شهید هستم . خاک پای ولی فقیه . طرفدار احمدی نژاد . اما وقتی از مشایی دفاع می کنه می خوام خون گریه کنم . والسلام

 51. سجاد جعفری گفت :

  دی ۷م, ۱۳۸۹ در ۰۱:۴۳

  سلام به آقای جوانفکر و سایرین

  بعنوان یک دوستدار آقای دکتر و شما یک گله دارم.
  عزل بنده خدا چرا در حین سفر رسمی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  البت به نظر من قلم شما در این نوشته کمی تند و بدور از انصاف است.

  ومن الله توفیق

 52. علی گفت :

  دی ۷م, ۱۳۸۹ در ۰۷:۳۶

  جناب آقای حوانفکر عزیز. از همان اول معلوم و روشن بوده و روز به روز روشن تر می شود که آقای مشاعی عامل خارجی هاست. فقط مانده آن روزی که بر همگان روشن شود و بر دولت محترم نیز معلوم شود که وی دستور کار خود و برنامه های خود را از چه کسانی دریافت می کرده است

 53. mohammad گفت :

  دی ۷م, ۱۳۸۹ در ۱۱:۱۶

  آقای جوانفکر
  همانطور که گفتید آقای رئیس جمهور کاملا این اختیار را داشت و دارد که هر وزیری را بخاطر عدم هماهنگی با دولت تعویض کند اما هر کار اصول و روشی دارد.اگر آقای متکی مدتهاست بنای ناسازگاری با رئیس جمهور دارد باید زودتر از اینها برکنار میشد.حال که رئیس جمهور مدتی را تحمل کردند بهتر بود چن روزی هم صبر میکردند تا ایشان از سفر برگردند و سپس اقدام به برکناری کنند.
  اینکه آقای متکی به عنوان وزیر آقای احمدی نژاد به سنگال برود و در همان سفر خبر برکناری اش را از مسئولان کشور میزبان بشنود فاجعه است.مگر آقای متکی جرم اخلاقی یا سیاسی انجام دادند که اینگونه برخورد شد؟
  بیشترین کسانی که به دکتر احمدی نژاد ضربه می زنند افرادی هستند که به جای نقد ایشان با چشم بسته همواره از دکتر تعریف و تمجید می کنند.هر اقدامی را ستایش می کنند و اجازه نمی دهند دولت روز به روز با قدرت بیشتری به کارش ادامه دهد.
  نقد رئیس جمهور البته از نوع دوستانه و به هدف کمک به رئیس جمهور بهترین کاری است که میشود انجام داد تا اشتباهات تکرار نشود.

 54. عماد آبشناس گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۱۰:۱۳

  بر عکس گفته های زیادی که منعکس شده بنده اعتقاد دارم همه این ماجرا ها برای تخریب آقای احمدی نژاد و مجموعه او می باشد. شخصا نحوه برکناری آقای متکی را به صلاح نظام نمی دانم شاید دو روز دیرتر این کار در حالی که متکی در تهران بود و یا حتی وقتی به فرودگاه می رسید انجام می شد از نظر وجهه نظام بهتر بود اما گویند صلاح مملکت خویش خسروان دانند و فعلا آقای دکتر احمدی نژاد سکان دار این مملکت می باشد و قطعا دلایلی برای این تصمیم خود داشته.
  در مورد اظهاراتی که در رابطه با آقای مشاعی مطرح می گردد باید بگویم آقای مشاعی جزو نزدیک ترین یاران آقای احمدی نژاد می باشد و همانگونه که می بینیم تک تک یاران آقای احمدی نژاد به نحوی مورد حمله خصم های او قرار می گیریند چرا که خیلی ها از جمله آنهایی که خود را هم خط آقای احمدی نژاد معرفی می کنند می خواهند ماجرای خط و مشی احمدی نژادی دو سال دیگر با پایان ریاست جمهوری وی به ته خط برسد و کسی نباشد که این خط و مشی را ادامه دهد. قطعا نیز هر فردی را که شک کنند از طرف مجموعه دکتر احمدی نژاد شانس برنده شدن در انتخابات بعدی را دارد به روش های مختلف تخریب خواهند کرد.
  آقای دکتر احمدی نژاد به تشکیل احزاب و … خیلی اعتقاد ندارد اما من تصور می کنم خیلی هم دیر شده. مجموعه وی باید تا بحال حزب خود را تشکیل می دادند و عضو گیری علنی می کردند. اینکه گروه ها و مجموعه هایی به عناوین مختلف مثل رایحه خوش خدمت و یا آبادگران و یا … بصورت انفعالی تشکیل شوند خیلی نتیجه نخواهد داد. البته بماند که عرف تشکیل احزاب در مملکت ما بر عکس همه جای دنیا است چرا که جاهای دیگر اول پایه های هرم حزبی تشکیل می شود و آرام آرام راس هرم اما در مملکت ما عرف معکوس شده.

 55. عماد آبشناس گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۱۰:۴۷

  عذر می خواهم که در مورد بحثی که در وبلاگ شما شده اظهار نظر می نمایم اما دوست داشتم اگر اجازه فرمایید در مورد اظهار نظر آقا یا خانم نادم و یکی دو نفر دیگر در این وبلاگ نکته ای را عرض کنم. که اگر هم صلاح ندانستید منعکس گردد بنده اعتراضی ندارم.
  قبل از اظهار نظرم فقط جهت اطلاع همین دوستان نیز باید بگویم بنده نه پست و مقامی در مملکت دارم نه دیناری از دولت و یا ارگان های وابسته به دولت دریافت می کنم و مشخصات بنده را می توانید با جستجوی ساده ای در موتور های جستجوگر به دست آورید.
  در مورد آقای مشاعی باید بگویم بر عکس تصویری که از وی در رسانه ها منتشر می شود من معتقدم ایشان خیلی فردی واقع گرا می باشد و خیلی خوب خواسته های جامعه را شناخته و اظهار نظر های وی علیرغم اینکه ممکن از برای خیلی ها خوشایند نباشد اما برای خیلی های دیگر خوشایند است و اگر وی جزو مجموعه آقای احمدی نژاد و طبعا اصولگراها به حساب نمی آمد چه بسا انعکاس های متفاوتی از اظهارات وی دریافت می کردیم.
  در مورد آقای جوانفکر نیز باید بگویم که حد اقل آشنایی بنده با ایشان به حدود بیست سال پیش بر می گردد . از زمانی که ایشان خبرنگار ساده خبرگزاری بود و بنده همکار وی در قسمت فنی و خبر سازمان بودم. از آن زمان تا بحال بنده هیچ تفاوتی در شخصیت و رفتار و یا نحوه زندگی ایشان ندیده ام و همین امروز هم علیرغم پست و سمت هایی که دارد با همان تواضع و سادگی ای که به عنوان یک خبرنگار ساده داشت زندگی می کند. این نوع آدم ها چون به پست و مقام وابسته نیستند ترسی برای از دست دادن آن ندارند. یکی از دوستان مصطلحی را دارم معمولا می گوید مضنه افراد رای و نظر کوچه بازار است. بنده خود قبلا کاندیدای (مستقل) انتخابات مجلس و شورای شهر تهران هم بوده ام و تعداد آرای بنده که بدون وابستگی به هیچ تشکل سیاسی وارد عرصه انتخابات شدم هم در سایت وزارت کشور موجود است فکر می کنم مضنه بدی نباشد. من شخصا حاضر هستم هر کدام این دو بزرگوار برای هر سمتی در مملکت کاندید شوند نه فقط به آنها رای دهم بلکه برای آنها رای جمع کنم. پس اگر ایشان مطلبی را می نویسد من اطمینان دارم با اعتقاد کامل می نویسد.
  امیدوارم دوستان در قضاوت های خود بیشتر تامل کنند.

 56. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۰۶

  آقای امیر
  با سلام
  نظر شما محترم است اما اگر فرصت کردید سری به سایت های خبری بزنید و بررسی کنید در خواهید یافت که آقای متکی یکشنبه شب برابر با
  ۲۱ آذرماه با وزیر امورخارجه و رپیس جمهور سنگال ملاقات کرده و پیام را به وی تسلیم کرده است. حکم برکناری آقای متکی روز دوشنبه برابر با
  ۲۲ آذرماه در سایت ریاست جمهوری منتشر شده است . به راستی چطور می شود اینها را کنار هم جمع کرد و این ادعا را که رپیس جمهور سنگال
  خبر برکناری را به وی داده است ، پذیرفت؟!

 57. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۰۸

  آقا میثم
  با سلام
  نظر شما درست نیست و توصیه اخلاقی ام به شما این است که از توهم گرایی و تهمت به این و آن فاصله بگیرید.
  موفق باشید

 58. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۱۰

  احمد آقا
  با سلام
  یکشنبه شب ۲۱ آذرماه جناب متکی با وزیر امور خارجه و رپیس جمهور سنگال ملاقات داشته است در حالی که
  خبر برکناری ایشان روز دوشنبه ساعت ۱۶ و ۱۴ دقیقه روی سایت ریاست جمهوری قرار گرفته است.
  موفق باشید

 59. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۱۳

  آقا سجاد
  با سلام
  فرض بر این بوده که آقای متکی یکشنبه شب با وزیر امورخارجه ورییس جمهور سنگال ملاقات کرده و دوشنبه به ایران بازگشته است اما هنوز
  متوجه نشده ام که چرا آقای متکی عصر سه شنبه به ایران بازگشته است.
  موفق باشید

 60. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۱۵

  علی آقا
  با سلام
  صحبت شما درست است. فرض بر این بوده که آقای متکی در روز صدور حکم به ایران بازگشته است.
  به هر حال شاید بتوان اینگونه موارد را برای یک دولت پر تحرک و فعال طبیعی دانست.
  موفق باشید

 61. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۱۶

  آقا رضا
  با سلام
  از نظری که ابراز فرموده اید متشکرم
  موفق باشید

 62. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۲۴

  بنده خدا
  با سلام
  بنده خود را یار و همراه آقای احمدی نژاد می دانم و به این همراهی افتخار می کنم. انشاءالله همه توفیق بندگی خدا را پیدا کنیم.
  موفق باشید

 63. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۴۱

  آقا سامان
  با سلام
  برکنار کردن یک نفر از مسوولیت، برای او و نزدیکانش خوشایند نیست. بنده هم معتقدم که ایشان نباید اجازه می داد کار به اینجا
  برسد. وقتی متوجه شد که رییس جمهور مایل به ادامه حضور او در پست وزارت امور خارجه نیست ، باید کنار می کشید اما او از
  خواست رییس جمهور تبعیت نکرد و حاضر به استعفا نشد.
  ضمنا بنده نگفتم که آقای متکی برای چه باید از برکناری خود خبر داشته باشد. شما را به تامل بیشتر در مطالب دعوت می کنم.
  بنده عرض کرده ام که ضرورتی نداشت ایشان از زمان برکناری خود اطلاع داشته باشد. در بقیه موارد هم شما را به دقت در مطالعه
  توجه می دهم.
  موفق باشید

 64. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۴۳

  آقا محمود
  با سلام
  از اینکه کامنت های حاوی توهین و اسائه ادب در اینجا منتشر نمی شود، پیشاپیش معذرت خواهی کرده ام.
  موفق باشید

 65. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۴۵

  هموطن عزیز
  با سلام
  از تذکر خیرخواهانه شما متشکرم و البته چیزی بیش از یک فرد معمولی نیز نیستم.
  موفق باشید

 66. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۵۰

  آقا رضا
  با سلام
  کاملا روشن است که قصد توهین ندارید.
  موفق باشید

 67. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۵۲

  آقا مهرداد
  باسلام
  در اینکه متکی مردی بزرگ و عزیز است، شکی نیست.
  فکرمی کنم که هنوز اصل موضوع برای شما روشن نشده است.
  موفق باشید

 68. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۵۳

  آقا محمد
  با سلام
  از توصیه اخلاقی شما متشکرم و البته نیازمند به آن..
  موفق باشید

 69. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۵۷

  آقا سینا
  با سلام
  از نظری که ابراز فرموده اید متشکرم، هرچند که آن را نادرست و خلاف واقع می دانم.
  موفق باشید

 70. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۳:۲۵

  علی آقا
  با سلام
  اینگونه قضاوت های ناحق از صدر اسلام تا امروز وجود داشته است و البته همین قضاوتها و رفتارهاست که راه نزول برکت و لطف الهی را مسدود می کند.
  موفق باشید

 71. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۳:۳۱

  آقا سید
  با سلام
  به جای خون گریه کردن ، بیشتر فکر کنید و سعی کنید از میان گرد و غباری که دیگران برپا می کنند حق را به درستی تشخیص دهید.
  اینکه امام حسین(ع) را یک خارجی نامیدند تا او را مظلومانه به شهادت برسانند یا اینکه امام علی (ع) را نامسلمان معرفی کردند مختص یک
  زمان مشخص نبوده است. تاریخ مملو از حوادث پند آموز است. اگر لازم باشد خون گریه کنیم باید قبل از هر کس به حال خودمان باشد.
  موفق باشید

 72. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۳:۳۶

  آقا سید
  با سلام
  کم نیستند کسانی که جلوتر از رهبری یا خیلی عقب تر از ایشان حرکت می کنند و هر دو راه را اشتباه می روند.
  تبعیت از رهبری شاخص روشنی دارد و آن این است که به همه سخنان ایشان با دقت توجه و به آن عمل کنیم تا خدای
  ناکرده بازی این و آن را نخوریم. رهبر عزیز فرمودند که آقای مشایی معاون اول نباشد و رییس جمهور هم گفت سمعا و طاعتا
  اما همین رهبری عزیز بازهم فرمودند که بنده اگر گفتم که فلانی برای یک مسوولیتی مناسب نیست به معنای عدم صلاحیت او برای تصدی
  سایر مناصب نیست.
  موفق باشید

 73. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۸م, ۱۳۸۹ در ۲۳:۳۹

  ایرانی عزیز
  با سلام
  آقای احمدی نژاد کار زشت و ناپسندی انجام نداده است.
  شما را به تقوای بیشتر و دقت در اظهارنظر سفارش می کنم.
  موفق باشید

 74. مصطفی گفت :

  دی ۹م, ۱۳۸۹ در ۱۵:۰۰

  اقای جوانفکر مطلب شما به حق بود و انصاف .در گذشته متانت شما را که میدیدم گمان نمیکردم بتوانید شجاعانه مقابل جماعت دنیاطلب و حراف بایستید اما گویا ذخیره ای بوده اید برای دوران مظلومیت و غربت دولت عدالت محور .پس حق یارتان و قدم و قلمتان استوار باد
  رحمت خدا بر دکتر احمدی نژاد و یاران فداکارش

 75. امیررضا ال حبیب گفت :

  دی ۹م, ۱۳۸۹ در ۱۵:۴۲

  دشمن به غلط ، قائله ای برپا کرد / وین بی خردی به روز عاشورا کرد / نازم به شهیدی که پس از صدها سال / یک بار دگر یزیدیان رسوا کرد

  اولین بار بنی صدر نسل خود را خوار کرد هجده تیر دشمنی را خاتمی تکرارکردَ

  این زمان هم میر حسین در پوشش خط امام دشمنی را با ولایت باز هم تکرارکرد

  هر سه ساداتند..لیکن بی بصیرت… بی ولی دین احمد را نباید از خطر انکارکرد…

 76. نکته بین گفت :

  دی ۹م, ۱۳۸۹ در ۱۸:۵۴

  با سلام به آقای جوانفکر،

  من یک شهروند عادی هستم و از مدتها پیش از عزل ایشون مطلع بودم. من تعجب میکنم وقتی جناب متکی اظهار بی اطلاعی میکنند. وقتی رئیس جمهور چندتا نماینده فرستادند به چند نقطه دنیا، مفهومش این بود که از عملکرد آقای متکی راضی نیستند ولی چون ایشون حاضر به ترک پستشون نبودند رئیس جمهور مجبور شد اینکار را انجام بدهد. در همون زمان آقای متکی در رسانه ها به رئیس جمهور حمله کردند در مورد اعزام این نماینده ها و عکسی از ایشون در رسانه ها منتشر شد که با حالت قهر آمیز در کنار رئیس جمهور نشسته بودند و با عصبانیت به جلو نگاه میکردند. برادر عزیز آقای متکی اگر شما تا این حد با دولت اختلاف داشتید و دولت هم شما را نمیخواست، چرا می خواستیدبه زور خودتونرو به دولت تحمیل کنید؟ شما وزیر دولت هستید یا وزیر مجلس یا وزیر مجمع؟ وزارت خارجه آیا محل خدمت به کشور هست یا محلی برای رسیدن به قدرت و منافع و مطامع شخصی؟ برادر عزیز اگر در وزارت خارجه به شما روزی ده کیلو طلا هم میدادند این ارزش را نداشت که شما با ۵۶ سال سن اینقدر خودتونرو خوار و خفیف کنید. این درست که شما هم مثل برخی وزرای دیگری مثل آقایون پور محمدی، دانش جعفری، حاج بابائی و … با زور از طرف مجلس به دولت تحمیل شدید ولی بنا نیست شما تا هر موقع که دلتون بخواد خودتونرو به دولت تحمیل کنید. میدونید چرا زمانی که در سفر تشریف داشتید عزل شدید؟ چون به نظر من دولت نمیخواست این فرصت را به شما بدهد که با برخی از دوستانتون در مجلس شور و مشورت کنید و با استفاده از رسانه های زرد زنجیره ای مثل خبر آنلاین، جهان نیوز، الف، تابناک، کیهان یک فتنه دیگه درست کنید. همین الان که دولت غافلگیرتون کرده دارید دولت را به نوشتن خاطرات تهدید میکنید! برادر عزیز آقای متکی شواهد و قرائن نشون میده که شما از ماه ها قبل از ناراضی بودن رئیس جمهور در مورد عملکردتوناطلاع داشتید و این فرصت را داشتید که محترمانه استعفاء بدهید ولی خودتون نتونستید از پست و مقامتون دل بکنید، بنابراین چیزی که عوض داره، گلّه نداره. الانم به جای تهدید کردن سعی کنید با خدمت به کشور اشتباهات گذشتون را جبران کنید.

 77. جواد گفت :

  دی ۱۰م, ۱۳۸۹ در ۲۲:۴۸

  برادر عزیز ؛ سلام
  جنابعالی که کامنت مرا نگذاشتید ، عیبی نداره چون من فقط گفته بودم که چاپلوسی نکنید در موردی که همگان اذعان دارند که این کار آقای احمدی نژاد اشتباه بوده ، شما اینچنین از ان دفاع می کنید . (شاید این را توهین می دانید . با پاسخهایی که به کامنتهای هموطنان دادید از جمله : خود را بنده آقای احمدی نژاد نامیده اید یا اینکه در مورد عزل مشایی از معاون اولی گفتید که آقای احمدی نژاد گفتند سمعا و طاعتآ (در حالیکه پس از افشاگری آقای ابوترابی و زیر فشار افکار عمومی خود مشایی استعفا نمودند ) به من ثابت شد که فاصله حرف تا عمل بسیار زیاد است . شما که خود را ارزشی می نامید تابع حقیقت باشید و حقیقت را بگویید هر چند تلخ باشد نه اینکه …. خداوند عاقبت همه را ختم به خیر کند.

 78. سید گفت :

  دی ۱۱م, ۱۳۸۹ در ۰۰:۵۴

  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام علیکم

  آقای جوانفکر ! به نظر شما واقعا رهبر معظم انقلاب با انتصاب مشایی به عنوان معاون اولی مخالف بودن ؟ ما سراغ نداریم که ایشون در این مسائل دخالت کنن . کما اینکه خیلیهای دیگه بودن که اصلا صلاحیت وزارت نداشتن ( در دولتهای قبلی ) و آقا به نظر رؤسای جمهور قبلی احترام میذاشتن و دخالتی نمیکردن . اما ساده انگاریه اگه فکر کنیم ایشون تنها با معاون اولی این شخص مخالف بودن . بلکه مشکل آقای مشایی اظهار نظرهای جنجالی ایشونه نه عدم صلاحیت سیاسی برای تصدی پست معاونت اولی .

  در مورد عزل سه وزیر در عرض کمتر از ده روز مونده به پایان دولت نهم چه پاسخی دارین ؟ آیا میشه باور کرد که وزیری که ۴ سال وزیر بوده تنها چند روز مونده به پایان دوره تنها بخاطر افزایش قدرت کابینه عزل بشه ؟ در این چند روز که وزیری هم به جای ایشون منصوب نمیتونست بشه قطعا !!! پس چرا آقای احمدی نژاد افزایش راندمان و قدرت کابینه رو بهانه می کنه ؟

  آیا این باور کردنی تر نیست که این سه بزرگوار به معاونت اولی مشایی معترض بودن و احتمالا بخاطر ترک جلسه ، عزل شدن !؟

  آیا حضرت آیت الله یزدی و آیت الله سید احمد خاتمی و جناب آقای رسایی و آقای شریعتمداری و … دشمنان دولتن ؟ آیا اینها بیشترین حمایتها رو از دولت نکردن ؟ چرا آقای مشایی مرتبا با اظهار نظرهایش که تخصصی در اون نداره باعث واکنشهای این عزیزان میشه ؟ و چرا هر روز هم بیشتر مورد حمایت دکتر قراره میگیره .

  جناب آقای جوانفکر !
  اگه در بین مردم بودین اینطور حمایت نمی کردین از مشایی .
  ما که در متن مردم هستیم واکنشهای مردم طرفدار ولایت فقیه رو بهتر از شما می بینیم . از هر ۱۰ نفر که مرید آقاست و به دکتر رأی داده به جرأت میتونم بگم ۹ نفر مخالف مشاییه . کاش میشد یک نظر سنجی در این مورد کرد . هر چند که اگر خورشید را در دست راست احمدی نژاد گذارند و ماه را در دست چپش تا دست از حمایت مشایی بردارد هرگز چنین نخواهد کرد !!! والسلام

 79. یه نفر (رییس جمهور ایرانیان) گفت :

  دی ۱۲م, ۱۳۸۹ در ۰۳:۱۲

  عناوین آخرین مطالب جذاب رییس جمهور ایرانیان:

  - مدعیان بصیرت بخوانند..
  - مصلحت توهم = جواز تهمت؟!! (+ فایل صوتی)
  - بیانات خواندنی رهبر معظم انقلاب در مورد موسیقی…
  - تصاویر دسکتاپ: هدیه به عاشقان ولایت
  -فایل صوتی فحاشی شرم آور علی مطهری در صحن مجلس…
  - طنز: عدالتخواهی رو بی خیال…”هلو” رو بچسب!

  و… دهها مطلب و یادداشت و تصویر دیدنی و جذاب در :

  “رییس جمهور ایرانیان”

 80. داستانسرا(عمولی) گفت :

  دی ۱۲م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۲۷

  با سلام.
  اولا از اینکه میبینم یکی دیگر از مسئولین مملکتم اینطور راحت و با فکری روشن از فضای سایبری و وبلاگ شخصی استفاده میکنه و هرنوع کامنتی رو هم تائید میکنه واقعا خوشحالم .حرکت بعنوان یک حرکت مدرن و آوانگارد قابل تحسین هست.
  دیما” واقعیتش من در خصوص کارکرد جناب آقای متکی هیچ نظری نمیتونم بدم چون نه میدونم کارا بوده و نه میدونم ناکارا بوده،اصن اظهار نظر تو این حیطه از تخصص عمولی خارجه ،عمولی نه مرد سیاست است و نه مرد ریاست ،عمولی یکعدد عمولی هست همین.(آیکون یکعدد عمولی بسیار از خود راضی درحد تیم ملی) و آممممما ایرادی که میشه از آقای رئیس جمهور گرفت اینه که ایشون وااااقعا تا حالا ماهارو نشناختن؟آقا جون ما کارنمیکنیم هرکی هم بخواد بگه بالا چشت ابروس و ناکارا هستی دنیارو میریزیم بهم و شونصد هزارتام تهمت ناروا بار رئیسمون میکنیم و هزارجور متهمش میکنیم ،انگار نه انگار که رئیس حق قانونی داره که درمورد عزل و نصب و توبیخ و تشویق پرسنلش تصمیم بگیره و توقع داریم که کلهم ملت و دنیا هم با خودخودناکارامون یکصدا بشن و جالب تراینکه میشن!!!
  سیمندش آقا جوانفکر شما خودت هم مگ نمیدونی که دفاع کردن از حق درصورتیکه فرد ذیحق مافوقت باشه یکعدد جرم نابخشودنی هس تو فرهنگ ما،ینی هرکی بخواد از مافوقش دفاع کنه حتی اگر حق با مافوقش باشه از همون اول متهم هس به چاپلوسی اینه که توصیه میکنم همیشه قبل از هردفاعیه ای این جمله معروف عمولی رو قبل از نوشتتون بکارببرین:”عمولی یکعدد چاپلوس بی وجدان بی منطق بی سوات …است مگر آنکه خلافش ثابت شود” که همون اول تهلیف منتقدان عسییییییییییس ترازجان عمولی مهلوم بشه که حداقل قسمت اعظم مغزشونو صرف اثبات این قضایانکنن و بریم سراصل موضوع و بعد بشینیم سر بحث اصلیمون.
  چارمندش کامنتدونی بدون شکلک مث چلوکباب بدون پیاز و دوغ میمونه ،اما اون بالاها یه جا دیدم که یه شکلک گذاشته بودن یاللا زودباشین بگین بینیم دوغ و پیازو کجا قایم کردین هان؟!:D

 81. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  دی ۱۲م, ۱۳۸۹ در ۱۷:۴۴

  آقا سعید
  با سلام
  نظر شما محترم است اما بنده با اینکه با متن مردم تماس دارم مثل شما جرات نمی کنم اینطوری نظرات خودم را به پای ۹۰ درصد مردم بنویسم.
  چطور است که افراد عزیزی نظیر افرادی که شما اسمشان را آورده اید ، حق دارند در همه مسایل اظهار نظر کنند و شما هم به این نظرات هیچ اشکالی
  را وارد ندانید اما فردی مثل آقای مشایی که مورد اعتماد رییس جمهور است و کاملا از دیدگاههای ایشان اطلاع دارد و سیاستهای دولت را توجیه است
  اگر در مساله ای اظهار نظر کرد، از نظر شما اظهارنظر ایشان غیرتخصصی است؟
  سالم و سربلند باشید

 82. محمد گفت :

  دی ۱۳م, ۱۳۸۹ در ۰۰:۵۷

  سلام آقای جوانفکر
  متن شما رو خوندم البته از شما که در یک برنامه زنده تلویزیونی سوتی داده و زنگ گوشی خود را نبسته بودید دور از انتظار نبود که چنین حرف هایی را مطرح کنید
  صحبت های شما بیشتر این نکته رو به آدم القا میکنه که شما خورده حساب یا بهتر بگم دلخوری از آقای متکی داشتین و حالا یه جورایی دارین تسویه حساب میکنین
  فقط در چند جمله جواب حرف های شما را میدهم:
  اگر واقعا آقای متکی در پیشبرد اهداف وزارت خارجه کوتاهی کرده و باعث عقب افتادگی در سیاست خارجی دولت شده بود ( دولتی که در نگاه رهبر انقلاب به دولتی پر کار و مصمم معروف است) به فاصله چند روز از برکناری ، حداقل برای حفظ آبرو ی خودش هم که شده نباید جلوی چشمان رهبر انقلاب حاضر میشد نه این که در مراسم روضه ایشان شرکت که کرده هیچ ، در صف اول بنشیند (دقیقا مقابل نگاه ایشان)
  به نظر شما مفهوم این کار آقای متکی چیست ؟
  این که من اشتباه میکنم یا بعضی دیگران ؟
  ذکر این نکته نیز ضروری ست که آقای متکی مثل بقیه در بعضی جاها کم کاری داشتند
  نکته دیگه این که چرا این برکناری این قدر ضعیف پوشش خبری داده شد ؟ این سوالیه که به طور مشخص شما باید پاسخگو باشید ؟ شما به وظایف اصلی خودتون عمل نمیکنید !!! نمونه آن نیز این است که تغذیه فکری جامعه خوب انجام نشده چون ابهامات در بعضی کارهای دولت بسیار زیاد است
  موفق باشید

 83. علی گفت :

  دی ۱۳م, ۱۳۸۹ در ۱۷:۴۶

  سلام علیکم
  من علاقه ی خاصی به حاج محمود دارم(اینو می گم که مشخص بشه من از اونا نیستم که از آقای مشایی به عنوان چماقی بر سر آقای احمدی نژاد استفاده کنم) ولی از اقدامات و اصرار آقای مشایی برای سخن گفتن و … و بسیاری از اوقات از اصرار ایشان برای بر زبان آوردن سخنان اشتباه در عجبم! به نظر من وقتی که طرف می بینه کهسخنانش طبعات منفی و خسارات زیادی داره نباید سخن بگه حتی سخنان درست، حال چه برسه به سخنان غلط و اشتباه آقای مشایی که هیچ توجهی نداره و من نمی تونم دلیلی براش پیدا کنم!!!
  واقعا نمی تونم قبول کنم که جریاناتی پشت این حرکات آقای مشایی نباشه!
  دسته گل جدید هم موضوع موسیقی هست که حتما شما مطلع هستید.
  به نظر من نه باید به ایشون ظلم کرد و نه باید در مقابل اقدامات توجیه ناپذیر و بسیار خسارت آور ایشون حمایت و حتی سکوت…
  از اینکه پاسخ نظرات رو هم می دید خوشحالم
  خیلی ممنون آقای جوانفکر

 84. یه نفر (رییس جمهور ایرانیان) گفت :

  دی ۱۴م, ۱۳۸۹ در ۰۲:۳۷

  ما حامی مشایی که مورد هجمه معنادار جریانی خاص قرار دارد که مدعی اخلاق هستند خواهیم بود…
  وبلاگ رییس جمهور ایرانیان

 85. مصطفی نمازیان گفت :

  دی ۱۴م, ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۹

  بنام خدا. با مطلبی تحت عنوان ” محکومیت اشتهاردی و قهوه تلخ” بروزم. منتظر بازدید و نظردهی شما. یا علی

 86. محسن اشعلی گفت :

  دی ۱۸م, ۱۳۸۹ در ۲۰:۴۶

  علاوه بر زشتی نحوه برکناری وزیر امور خارجه کشورمان؛ به نظرم یک حقیقت در این بین قربانی شده است. متکی فرد موفقی بود و نشانه آن هم دفاع مقام معظم رهبری در قضیه نمایندگان رییس جمهوری از ایشان بود.
  ضمنا یک سوال از آقای جوانفکر:
  مگر برکناری متکی برای ریاست محترم جمهوری کاری داشت که شما میگویید متکی حاضر به کناره گیری نبود؟

 87. عباسی گفت :

  دی ۱۹م, ۱۳۸۹ در ۱۲:۲۰

  اقای جوانفکر سلام
  لطفا شما را به خدا کمی بیشتر انصاف داشته باشید ببیند چقدر از این نامه هایی که به شما رسیده شیوه آقای احمدی نژاد را رد می کند آیا این کافی نیست که شیوه برکناری درست نبوده؟

 88. farvahar گفت :

  بهمن ۱۴م, ۱۳۸۹ در ۰۴:۵۲

  آقای جوانفکر:

  با توجه به مشغلهٔ شدید خودم فقط به ۱-۲ عنوان اشاره می‌کنم. اول از همه طرفداری از احمدی‌نژاد یا متکی نمیکنم و از هیچ کدوم خوشم نمیاد ولی‌:

  ۱- چرا وقتی‌ تا همه خودین اسلامی بودن و نبودنشون و تعیین این موضوع هم مورد قبول ولی‌ به محض اینکه طرف غیر خودی شد دیگه حتا اسلامی بودن یا نبودن هم تشخیص نمیده؟ مگه شما مجتهد هستی‌ که آقای متکی‌ نیست؟

  ۲- عرف یعنی‌ چی‌؟ لا عقل در مورد عرف که می‌شه حرف زد اگه نمی‌شه در مورد اسلامی یا غیر اسلامی بودن گفت! اگه یک بر به هر دلیلی‌ یک بنده خدا در سالهای قبل این موضوع براش پیش اومده پس دیگه این می‌شه عرف؟؟ پس هر چی‌ تا حالا شده دیگه از این به بعد عرف بشه، چطوره؟ اگر میگن خارج از عرف بود یعنی‌ از نظر دیپلماتیک و سیاسی خیلی‌ زشت بود و دنیا بمون خندیدن.

  البته به احتمال زیاد شما بعد از تصدی پست‌های مختلف در دولت مهرورزی مسافرت غیر دولتی به خارج از کشور (خارج یعنی‌ کشور‌هایی‌ که حرفی‌ برای زدن دارند و نه عراق و سوریه) نداشتین وگرنه مطمئناً هر چی‌ هم سعی‌ میکردین نبینین و نشنوین باز هم از افول منزلت ایرانی‌ در خارج از مرز‌ها مطّلع میشدین. این هم یکی‌ از اون کارها بود که به افولمون کمک کرد!

 89. Tabrik Nourooz 90 گفت :

  فروردین ۴م, ۱۳۹۰ در ۲۳:۵۸

  Tabrik Nourooz 90

  به نام آفریدگار زیبایی ها

  نوروز و بهار، ارمغان سبز روزگار، بر شما خجسته و مبارک باد ! عید

  دلتان شاد و مهرتان پایدار

 90. علی‌اکبر جوانفکر گفت :

  فروردین ۹م, ۱۳۹۰ در ۰۷:۲۲

  دوست عزیز
  با سلام و احترام
  از پیام تبریک شما مسرور و متشکرم. در سال جدید صحت وجود و دوام توفیقات جناب عالی و همه ایرانیان عزیز در هر نقطه ای از کره خاکی را از خداوند منان مسالت می کنم.
  عزیز و سربلند باشید

 91. داریوش گفت :

  آذر ۱م, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۱

  به قلم سوگند که قلم توتم من توست

 92. حسین سرشارمقدم گفت :

  دی ۳۰م, ۱۳۹۰ در ۱۲:۱۶

  تا زمان احمدی نژاد نماینده و رئیس جمهور شدن بسیار آسان بود ، هر کس چند آیه قران میخواند یا حزبی یا گروهی یا شخصی انقلابی وی را معرفی میکرد رای میاورد و کشور هم کج دار و مریز وخدائی و امام زمانی اداره می شد ولی حالا معیار رئیس جمهوری و نمایندگی کف کار توان احمدی نژادی است. مگر نیست؟

 93. حسین سرشارمقدم گفت :

  دی ۳۰م, ۱۳۹۰ در ۱۲:۲۰

   خدایا به آگاهان ما تعصب، به متعصبین ما آگاهی ، به عاشقان ما عقل ،به عاقلان ما عشق ،به علی پرستان علی شناسی ،به علی شناسان ما علی ،به فعالان ما علم ،به عالمان ما عمل عطا فرما

 94. حسین سرشارمقدم گفت :

  اسفند ۱۵م, ۱۳۹۰ در ۲۲:۰۶

  در انتخابات مجلس نهم ، شبه اصولگرایان هم بانی شر شدند نسبت به خود ،با ارّه کردن شاخه زیر پای خود احمدی نژاد، و هم بانی خیر شدند نسبت به اسلام با حرس کردن خود از درخت احمدی نژاد

 95. حسین سرشارمقدم گفت :

  اردیبهشت ۲۷م, ۱۳۹۱ در ۰۶:۴۶

  بعد از اعدام جاسوس تروریست هسته ای نوبت تروریست های سیاسی اقتصادی صیهونیستی است که با ابداع چماغ “جریان انحرافی” در دل هوادران دولت رعب ایجاد کرده و سرمایه ها را فراری دادند .

 96. حسین سرشارمقدم گفت :

  اردیبهشت ۲۷م, ۱۳۹۱ در ۰۶:۴۷

  • تنها حزب اللهی شدن برای رسیدن به قله کمال انسان کامل کافی نیست ،باید امام زمانی شد و برای امام زمانی شدن علاوه بر شور نیاز به شعور امامِ زمان شناسی و بسترسازی برای حکومت جهانی مهدی است واین از راه علم میسر است که آغاز آن با بر پائی عدالت همراه با محبت میسراست تا استعداد انسانهای شکوفا شود تا حقیقت انسانی الهی خود را بشناسند و لذت ببرند.

 97. حسین سرشارمقدم گفت :

  تیر ۱۰م, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۷

  • دیو چو بیرون رود فرشته در آید . در فرهنگ انتظار ، امام زمان منتظر است تا دوستانش ظهورکنند، با تمرین خلیفگی، بکمال رسند از مسیر علم ،آبادانی زمین و مردم کنند با برپائی عدالت و مهرورزی

RSS نظرات این نوشته · آدرس دنبالک

ارسال نظر